Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ να καταλάβω η efa είναι φθηνή αλλα μπορεί να κάνει μονομερος αναπροσαρμογη τιμής;  ε και τότε τι συζητάμε Ελλάδα είμαστε μόλις μαζέψει κόσμο γιατί να μην το κάνει;  κέρδος θέλει..

Είμαι Ζενίθ δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί δεν μου έρχεται λογαριασμος απλα και χάνω έκπτωση συνέπειας.... Η Voltara  με την έκπτωση στους στρατιώτηκους αξίζει;;;  ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Brown είπε

Είμαι Ζενίθ δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί δεν μου έρχεται λογαριασμος απλα και χάνω έκπτωση συνέπειας.... Η Voltara  με την έκπτωση στους στρατιώτηκους αξίζει;;;  ευχαριστώ 

Ζενιθ εάν δεν έχεις ενεργό το e-bill και περιμένεις λογαριασμό στο σπίτι, δεν υπαρχει περίπτωση να πιάσεις έκπτωση συνέπειας, ο έντυπος λογαριασμός φτάνει στην καλύτερη 2 μέρες πριν λήξει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα επειδή έχασα κάποια επεισόδια, ήθελα να ρωτήσω αν άλλαξε κάτι σχετικά με το fixed της nrg (9.90 πάγιο). Με βάση το excel συνέφερε για 8.000-10.000 kw/h ετησίως με νυχτερινό. Έκανα αίτηση και περιμένω το συμβόλαιο για υπογραφή. 'Άλλαξε κάτι? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Brown είπε

Εγώ να καταλάβω η efa είναι φθηνή αλλα μπορεί να κάνει μονομερος αναπροσαρμογη τιμής;  ε και τότε τι συζητάμε Ελλάδα είμαστε μόλις μαζέψει κόσμο γιατί να μην το κάνει;  κέρδος θέλει..

 

Από πού προκύπτει ότι μπορεί να κάνει μονομερή αναπροσαρμογή τιμής; Στους γενικούς όρους ναι το γράφει αυτό(όπως και στις περισσότερες εταιρείες), ωστοσο στους ειδικούς όρους η τιμή είναι ξεκάθαρη και δεν αναφέρουν  κάτι για δυνατότητα απο μέρους της εταιρείας να  αλλαξει τιμη. Από ότι ξέρουμε οι ειδικοί όροι υπερισχυουν των γενικών.

Επεξ/σία από Giannis_Io
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Από πού προκύπτει ότι μπορεί να κάνει μονομερή αναπροσαρμογή τιμής; Στους γενικούς όρους ναι το γράφει αυτό(όπως και στις περισσότερες εταιρείες), ωστοσο στους ειδικούς όρους η τιμή είναι ξεκάθαρη και δεν αναφέρουν  κάτι για δυνατότητα απο μέρους της εταιρείας να  αλλαξει τιμη. Από ότι ξέρουμε οι ειδικοί όροι υπερισχυουν των γενικών.

Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό που λες. Αν προβλέπεται στους γενικούς όρους (περιμένω να μου στείλουν το συμβόλαιο για να το διαπιστώσω) τίποτα δεν τους εμποδίζει να κάνουν αναπροσαρμογή. Εγω παρόλα αυτά θα την προτιμήσω απο το online της ΔΕΗ γιατι εχω μια γενική αλλεργία με το δημόσιο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Brown είπε

Εγώ να καταλάβω η efa είναι φθηνή αλλα μπορεί να κάνει μονομερος αναπροσαρμογη τιμής;

όπως κάθε εταιρία μετά απο 6 μήνες

3 ώρες πριν, Brown είπε

Είμαι Ζενίθ δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί δεν μου έρχεται λογαριασμος απλα και χάνω έκπτωση συνέπειας....

γιατί η τελική σου τιμή κιλοβατώρας είναι κάτω απο 0,16 ? (εκτός αν είσαι μέσα στο 6μηνο χάριτος της ρήτρας)

1 ώρα πριν, nikmag είπε

Καλημέρα επειδή έχασα κάποια επεισόδια, ήθελα να ρωτήσω αν άλλαξε κάτι σχετικά με το fixed της nrg (9.90 πάγιο). Με βάση το excel συνέφερε για 8.000-10.000 kw/h ετησίως με νυχτερινό. Έκανα αίτηση και περιμένω το συμβόλαιο για υπογραφή. 'Άλλαξε κάτι? Ευχαριστώ

αλλάξανε πολλά , ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ,το κατήργησε το fixed , αν δεις στο excel δεν υπάρχει πια .

Μόνο efaenergy για τέτοιες καταναλώσεις και όσο προλαβαίνεις

57 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Από πού προκύπτει ότι μπορεί να κάνει μονομερή αναπροσαρμογή τιμής;

απο το νόμο , όπως κάθε εταιρία μετά απο 6 μήνες

 

3 ώρες πριν, Brown είπε

Η Voltara  με την έκπτωση στους στρατιώτηκους αξίζει;;;  ευχαριστώ 

έχει αναφερθεί πρόσφατα , όχι , έχει ρήτρα αναπροσαρμογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, fragma είπε

Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό που λες. Αν προβλέπεται στους γενικούς όρους (περιμένω να μου στείλουν το συμβόλαιο για να το διαπιστώσω) τίποτα δεν τους εμποδίζει να κάνουν αναπροσαρμογή. Εγω παρόλα αυτά θα την προτιμήσω απο το online της ΔΕΗ γιατι εχω μια γενική αλλεργία με το δημόσιο.  

Υποτίθεται ότι οι ειδικοί όροι υπερισχύουν πάντα έναντι των γενικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υποτίθεται ότι οι ειδικοί όροι υπερισχύουν πάντα έναντι των γενικών.

Εννοείται ,απλά να διευκρινίσω η τροποποίηση τιμής και όρων δεν έχουν σχέση με γενικούς και ειδικούς όρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Εννοείται ,απλά να διευκρινίσω η τροποποίηση τιμής και όρων δεν έχουν σχέση με γενικούς και ειδικούς όρους

Με λίγα λόγια ο κάθε πάροχος μπορεί σε 6 μήνες να αλλάξει την συμφωνημένη τιμή της kw ανεξάρτητα από το τι γράφουν οι γενικοί ή οι ειδικοί όροι του συμβολαίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giannis_Io είπε

Με λίγα λόγια ο κάθε πάροχος μπορεί σε 6 μήνες να αλλάξει την συμφωνημένη τιμή της kw ανεξάρτητα από το τι γράφουν οι γενικοί ή οι ειδικοί όροι του συμβολαίου;

απο πάντα , γιαυτό και ξαναλέω , η δέσμευση συμφέρει μόνο την εταιρία

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

απο πάντα , γιαυτό και ξαναλέω , η δέσμευση συμφέρει μόνο την εταιρία

Και σε αυτήν την περίπτωση η δέσμευση ισχύει κανονικά; Δηλαδή εγώ τώρα θα πάω στην ΕΦΑ με 0,07744. Αν σε 6 μήνες μου πούνε ότι η τιμή πηγαίνει πχ στο 0.10 δεν έχω δικαίωμα να φύγω χωρίς να πληρώσω τη ρητρα αποχώρησης; Ή για να γίνει αυτό (να φύγω χωρίς ποινή) θα πρέπει να αναγράφεται στους όρους του συμβολαίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, fragma είπε

Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό που λες. Αν προβλέπεται στους γενικούς όρους (περιμένω να μου στείλουν το συμβόλαιο για να το διαπιστώσω) τίποτα δεν τους εμποδίζει να κάνουν αναπροσαρμογή. Εγω παρόλα αυτά θα την προτιμήσω απο το online της ΔΕΗ γιατι εχω μια γενική αλλεργία με το δημόσιο.  

 

12 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Με λίγα λόγια ο κάθε πάροχος μπορεί σε 6 μήνες να αλλάξει την συμφωνημένη τιμή της kw ανεξάρτητα από το τι γράφουν οι γενικοί ή οι ειδικοί όροι του συμβολαίου;

 

10 λεπτά πριν, korakios είπε

απο πάντα , γιαυτό και ξαναλέω , η δέσμευση συμφέρει μόνο την εταιρία

Μπορούν αλλά σου λένε ότι έχεις δικαίωμα να φύγεις.

Λέει η efa:

Ο Προμηθευτής διατηρεί περαιτέρω το δικαίωμα να προβεί σε τροποποίηση των όρων της παρούσης για
σπουδαίο λόγο, όπως ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, μεταβολή της κείμενης νομοθεσίας και αλλαγή των
όρων λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας. Σε αυτήν την περίπτωση όμως ο Προμηθευτής θα ενημ
ερώσει τον Πελάτη με έγγραφη γνωστοποίηση, στην οποία θα αναφέρεται ο λόγος και οι τροποποιήσεις που
επιφέρει, και θα παρέχεται στον Πελάτη χρονικό διάστημα εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών για την
αποδοχή ή μη των νέων όρων. Στην περίπτωση που ο Πελάτης δεν επιθυμεί την αποδοχή των νέων όρων,
καταγγέλλει την παρούσα με έγγραφο κοινοποιούμενο στον Προμηθευτή εντός της ως άνω προθεσμίας.
Άπρακτη παρέλευση της ως άνω προθεσμίας, συνεπάγεται την αποδοχή των τροποποιήσεων από τον
Πελάτη και την εφαρμογή τους αμέσως μετά την παρέλευση της εν λόγω προθεσμία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το πιό συμφέρον πρόγραμμα είναι αυτό που εφαρμόζεις μόνος σου κάνοντας οικονομία. Αν αφήνεις το θερμοσίφωνο ανοιχτό ολη μέρα για έχεις ζεστό νερό, έχεις σε όλο το σπίτι λαμπτήρες πυρακτώσεως αντί για led, χρησιμοποιείς θερμάστρες χαλαζία και ηλεκτρικά καλοριφερ, έχεις παμπάλαια ψυγεία, φούρνους, κλιματιστικά χαμηλής ενεργειακής απόδοσης, δεν σε σώζει κανένα fixed kαι κανένα ΚΟΤ.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Και σε αυτήν την περίπτωση η δέσμευση ισχύει κανονικά; Δηλαδή εγώ τώρα θα πάω στην ΕΦΑ με 0,07744. Αν σε 6 μήνες μου πούνε ότι η τιμή πηγαίνει πχ στο 0.10 δεν έχω δικαίωμα να φύγω χωρίς να πληρώσω τη ρητρα αποχώρησης; Ή για να γίνει αυτό (να φύγω χωρίς ποινή) θα πρέπει να αναγράφεται στους όρους του συμβολαίου;

Άρθρο 21

Σε κάθε περίπτωση, ο Προμηθευτής δεν δικαιούται αποζημίωση αν η Σύμβαση καταγγελθεί από τον Πελάτη εντός τριάντα (30) ημερών από την ειδοποίηση του Προμηθευτή για τροποποίηση όρου της Σύμβασης ή τη γνώση της τροποποίησης Χρεώσεων Προμήθειας, ακόμη και αν η εν λόγω καταγγελία λάβει χώρα κατά τη διάρκεια του ελάχιστου χρόνου ισχύος της Σύμβασης.

 

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λέει η efa:

Αναφορά σε κείμενο

Ο Προμηθευτής διατηρεί περαιτέρω το δικαίωμα να προβεί σε τροποποίηση των όρων της παρούσης για
σπουδαίο λόγο, όπως ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, μεταβολή της κείμενης νομοθεσίας και αλλαγή των
όρων λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας. Σε αυτήν την περίπτωση όμως ο Προμηθευτής θα ενημ
ερώσει τον Πελάτη με έγγραφη γνωστοποίηση, στην οποία θα αναφέρεται ο λόγος και οι τροποποιήσεις που
επιφέρει, και θα παρέχεται στον Πελάτη χρονικό διάστημα εξήντα (60) ημερολογιακών ημερών για την
αποδοχή ή μη των νέων όρων

 

αυτό είναι γνωστό και προβλέπεται 60 μέρες πριν ειδοποίηση απο το

Άρθρο 30

το πρόβλημα είναι η ενημέρωση για την τροποποίηση τιμών ,όπως ανέφερα πιο πριν ,απο το ίδιο άρθρο:

Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση

Άλλο γενικοί όροι , άλλο τιμές δηλαδή

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

 

το πρόβλημα είναι η ενημέρωση για την τροποποίηση τιμών ,όπως ανέφερα πιο πριν ,απο το ίδιο άρθρο:

Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση

Άλλο γενικοί όροι , άλλο τιμές δηλαδή

Οπότε σε αυτή την περίπτωση θα έχεις χρεωθεί για ένα μήνα με την καινούρια τιμή χωρίς να το γνωρίζεις. 

 

Πάντως είναι εντελώς παράλογο οι τιμές να μην περιλαμβάνονται στους γενικούς όρους αλλά να είναι κάτι ανεξάρτητο, αφού το πρώτο που κοιτάζει ο καταναλωτής είναι το τι θα πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...