Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είπα κάτι τέτοιο.

με συγχωρείς τότε , δεν κατάλαβα :)

1 ώρα πριν, toni31 είπε

έχω αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας 30€ - 35€

εκτός των παραπάνω μπορείς ,όπως και ο

1 ώρα πριν, maparios είπε

αν βγάλεις άκρη και δε σου κάνει κόπο διαφώτισε με και εμένα σε παρακαλώ!

να κάνετε το εξής .

Αν δεν γράφει νούμερο η αναπροσαρμογή να διαιρέσετε τα € αναπροσαρμογής δια τις συνολικές κιλοβατώρες που κάψατε στον λογαριασμό ,έτσι φαίνεται η προσαύξηση πχ 0,08 ή 0,10 κτλ

αυτό το νούμερο το προσθέτετε στη διαφημιζόμενη υποτιθέμενη τιμή κιλοβατώρας

Ή αν έχετε ημερήσιο ,για να βγάλετε τελική τιμή κιλοβατώρας που να περιέχει και τα πάγια , αθροίζετε τα € παγίου ,κόστος κιλοβατώρας συν αναπροσαρμογής δια το σύνολο κιλοβατώρας πχ 0,15-0,17

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, γνωρίζουμε αν μπορεί να κάνει κάποιος αίτηση για νυχτερινό online, χωρίς δηλαδή να πάω σε κατάστημα δεδδηε?

Θέλω να κάνω για ηλικιωμένο συγγενή αλλά δεν βρήκα κάτι..

στο άλλο θέμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά , έχω ΉΡΩΝ Fixed με  χρέωση 0,0659 ίδια τιμή σε ημερήσιο και νυκτερινό με Ενέργεια Ημέρας 9191 KWHκαι Eνέργεια Νύχτας  1698KWH ετησίως , βλέπω ότι με πηδάνε με την χρέωση Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς  με πρόσθετο κόστος 0,07602 την KWH , λέω να πάω σε EFA Fix Power Home  αν έχω καταλάβει θα γλιτώσω την έξτρα χρέωση του Ήρωνα  μια και είναι χωρίς την ρήτρα. Αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει , ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε korakios καλησπέρα, ψάχνοντας και εγώ για τα ρεύματα και διαβάζοντας το τελευταίο universal excel για τις εταιρείες ρεύματος βλέπω ότι στην volterra βάζεις 0,11 και δίπλα βάζεις "με συνέπεια". Στο site της volterra βλέπω 0,099 με συνέπεια. Οπου γράφεις συνέπεια δίπλα σημαίνει ότι δεν λαμβάνεις υπόψη την τιμή της έκπτωσης συνέπειας? Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koratokva είπε

Καλησπέρα παιδιά , έχω ΉΡΩΝ Fixed με  χρέωση 0,0659 ίδια τιμή σε ημερήσιο και νυκτερινό με Ενέργεια Ημέρας 9191 KWHκαι Eνέργεια Νύχτας  1698KWH ετησίως , βλέπω ότι με πηδάνε με την χρέωση Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς  με πρόσθετο κόστος 0,07602 την KWH , λέω να πάω σε EFA Fix Power Home  αν έχω καταλάβει θα γλιτώσω την έξτρα χρέωση του Ήρωνα  μια και είναι χωρίς την ρήτρα. Αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει , ευχαριστώ.

 

 

Πήρα χθες λογαριασμό Ήρων έχουν βάλει πρώτη φορά χρέωση για αναπροσαρμογή αγοράς 166ευρω... Έχω πάθει σοκ. Θέλω να φύγω χθες. Τι λύσεις υπάρχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, koratokva είπε

λέω να πάω σε EFA Fix Power Home  αν έχω καταλάβει θα γλιτώσω την έξτρα χρέωση του Ήρωνα  μια και είναι χωρίς την ρήτρα. Αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει , ευχαριστώ.

το καλύτερο είναι να το δεις μόνος σου αν σε συμφέρει

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Μόλις τώρα, Decano είπε

Πήρα χθες λογαριασμό Ήρων έχουν βάλει πρώτη φορά χρέωση για αναπροσαρμογή αγοράς 166ευρω... Έχω πάθει σοκ. Θέλω να φύγω χθες. Τι λύσεις υπάρχουν;

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

2 λεπτά πριν, panosbobos είπε

Φίλε korakios καλησπέρα, ψάχνοντας και εγώ για τα ρεύματα και διαβάζοντας το τελευταίο universal excel για τις εταιρείες ρεύματος βλέπω ότι στην volterra βάζεις 0,11 και δίπλα βάζεις "με συνέπεια". Στο site της volterra βλέπω 0,099 με συνέπεια. Οπου γράφεις συνέπεια δίπλα σημαίνει ότι δεν λαμβάνεις υπόψη την τιμή της έκπτωσης συνέπειας? Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

το νέο πειραματικό excel υπολογίζει την έκπτωση στα τετράμηνα κανονικά

Το έχω γιατί μπορεί αργότερα πχ κάποιο πρόγραμμα σε ΚΟΤ να μην την εφαρμόζει ή να αλλάξει η έκπτωση κτλ και είναι πιο ευέλικτο έτσι

Δηλαδή θα δείχνει αρχικές τιμές κιλοβατώρας αλλά στον υπολογισμό μπαίνει η συνέπεια

Η στήλη σχόλια (πάντα για το νέο excel μη μπερδεύονται οι υπόλοιποι) , είναι υπο κατασκευή :)

Και γενικότερα θέλει επαλήθευση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

το καλύτερο είναι να το δεις μόνος σου αν σε συμφέρει

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Ρωτώ αν η μη ύπαρξης ρήτρα αναπροσαρμογής είναι η χρέωση του Ήρωνα με όνομα Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, koratokva είπε

Ρωτώ αν η μη ύπαρξης ρήτρα αναπροσαρμογής είναι η χρέωση του Ήρωνα με όνομα Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς.

Αυτή είναι. Έχει πάει στο θεό. Ωραία μας την έφεραν...Να δούμε πως θα ξεμπλέξουμε τώρα. Σε εμένα πρώτη φορά την έβαλαν και την αποδίδουν ότι αγοράζουν πολύ πιο ακριβά το ρευμα

Επεξ/σία από Decano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koratokva είπε

Ρωτώ αν η μη ύπαρξης ρήτρα αναπροσαρμογής είναι η χρέωση του Ήρωνα με όνομα Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς.

 

Μόλις τώρα, Decano είπε

Αυτή είναι. Έχει πάει στο θεό. Ωραία μας την έφεραν...

1. Ζητάς την επιστροφή του ποσού της ρήτρας μιας και δε γνώριζες την επιβάρυνση , τηλεφωνικώς και μπορείς να αναφέρεις (όχι με εκβιαστικό τόνο , ήρεμα και κοφτά ) , αν δε βγάλεις άκρη , ότι θα ήθελες ένα email επικοινωνίας για να έχεις γραπτή απάντηση για τις περεταίρω νόμιμες ενέργειες που επιθυμείς

Αν δεν ψαρώσουν

2. Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς πόσο επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη  , επιστροφή όλου του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

3. Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

14 λεπτά πριν, koratokva είπε

με πρόσθετο κόστος 0,07602

θα ανέβει κι άλλο αλλά θα μπει η έκπτωση 0,03 του κράτους που την πληρώνουμε μέσω φόρων και θα έρθει στα ίδια ή λίγο λιγότερο

3 λεπτά πριν, Decano είπε

Ωραία μας την έφεραν...

 όπως σε όλους με τα ψευτοπρογράμματα με ρήτρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Decano είπε

Αυτό το EFA Fix Power Home είναι αξιόπιστο ή θα χουμε θέμα;

τώρα θα φανεί μιας και τώρα μπαίνει κόσμος , είχαμε έναν παλιό @Incepted αλλά δεν ξαναφάνηκε (λες να του κόψανε το ρεύμα????😂)

υπάρχει και ο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58791948

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

τώρα θα φανεί μιας και τώρα μπαίνει κόσμος , είχαμε έναν παλιό @Incepted αλλά δεν ξαναφάνηκε (λες να του κόψανε το ρεύμα????😂)

υπάρχει και ο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58791948

Λέω να δοκιμάσω και ο θεός βοηθός. Ξεκάθαρα τα λέει στο site τουλάχιστον, θα δω και τους όρους 

Το θέμα είναι παίζει αντί για ρήτρα αναπροσαρμογής που γράφει ότι δεν έχει να το αναφέρουν μετά αλλιώς και να την φάμε;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Decano είπε

Το θέμα είναι παίζει αντί για ρήτρα αναπροσαρμογής που γράφει ότι δεν έχει να το αναφέρουν μετά αλλιώς και να την φάμε;;;;;

μετά απο 6 μήνες απο την έναρξη να έχεις το νου σου (ισχύει σε όλα τα προγράμματα)

μέχρι τώρα δεν έχει συμβεί , αλλά δεν είχαμε τέτοιες καταστάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχω από το 2017 μεταφερθεί στην Nrg και είμαι στο nrg BASIC N. Έχω τριφασικό ρεύμα οικιακό και νυχτερινό ρολόι. Από 20/11/2019 έως 19/11/2020 κατανάλωσα 4171 ημερήσιες και 1928 νυχτερινές μονάδες. Η ημερήσια μονάδα κοστίζει 0,08950 και η νυχτερινή 0,06610. Δοκίμασα στο excel μια νέα προσφορά που μου έκαναν τηλεφωνικά από την WATT and Volt Liberty Choice Home 3 με συνέπεια, μου είπαν ότι από: Σταθερή Τιμή ημέρας 0,082 €/kWh  και νύχτας 0,07987 €/kWh μετατρέπεται σε Τιμή συνέπειας ημέρας 0,058 €/kWh  και νύχτας 0,043 €/kWh   Υπάρχει πάγιο 50€ τον χρόνο.

Είδα γύρω στα 188 ευρώ καλύτερη τιμή. Υπάρχει κάποια παγίδα; Ευχαριστώ για όσους γνωρίζουν και θα βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για επιβεβαιωση , καλα δεν ειμαι στο υπαρχον προγραμμα??

 

 

https://i.postimg.cc/Hs8rGnRN/Screenshot-2021-09-20-at-18-55-13.png
https://i.postimg.cc/0ygb9xqy/Screenshot-2021-09-20-at-18-55-19.png
https://i.postimg.cc/mgQhDqbN/Screenshot-2021-09-20-at-18-55-32.png
https://i.postimg.cc/6Qc3Vv48/Screenshot-2021-09-20-at-18-55-45.png
https://i.postimg.cc/q74qCLqf/Screenshot-2021-09-20-at-18-55-53.png

 

 

 

 

 

 

τα φωτα σαααας

 

 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...