Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Για να μην ποστάρω στο άλλο θέμα με το fixed της NRG, σε όσους πήραν τις κάρτες 25€ Shell ήταν όλα οκ; Γιατί εμένα μετά την εκπροσώπηση της παροχής και αφού της έστειλαν , και αφού περίμενα μήνυμα ενεργοποίησης και ήρθε και αυτό, δεν περνάνε από το τερματικό των shell. Δεν γίνεται έγκριση δηλαδή. Έχω στείλει 3 email κι έχω Παρει 4 τηλέφωνα. Ο πρώτος μ λέει θα σας στείλουμε άλλες οκ καταχωρήθηκε. Οι άλλοι 3 στέλνουν email και καλά στο λογιστήριο… κ μόλις έχουν απάντηση θα μου απαντήσουν. 1 εβδομάδα τώρα αυτό… πως να το διαχειριστώ;

αν κάνεις καταγγελία μέσω ΡΑΕ ή ΣτΚ , τότε πες μας εξελίξεις εκεί :)

Μία εβδομάδα πάντως δεν είναι και κανα τρελό χρονικό διάστημα , αν και καταλαβαίνω οτι θες αυτά που δικαιούσαι .

Οι 1000 πόντοι μπήκαν κανονικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, popopo είπε

Επειδή το θέμα με τις ΥΔΕ κλειδώθηκε, θα ρωτήσω εδώ.

Σήμερα μου έδωσε ο ιδιοκτήτης την νέα ΥΔΕ και μου είπε να την καταθέσω εγώ. Μιλώντας με τον ΔΕΔΔΗΕ (κεντρικό τηλέφωνο) μου είπαν πως ο μόνος τρόπος κατάθεσης είναι με courier στο κεντρικό γραφείο ΔΕΔΔΗΕ του Ηρακλείου.

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει άλλος τρόπος κατάθεσης;

Μπορείς να περάσεις εσύ από το τοπικό γραφείο και να το αφήσεις στην είσοδο. Έχει security απέξω και σε εξυπηρετεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

αν κάνεις καταγγελία μέσω ΡΑΕ ή ΣτΚ , τότε πες μας εξελίξεις εκεί :)

Μία εβδομάδα πάντως δεν είναι και κανα τρελό χρονικό διάστημα , αν και καταλαβαίνω οτι θες αυτά που δικαιούσαι .

Οι 1000 πόντοι μπήκαν κανονικά ?

Ναι οι πόντοι μπήκαν κανονικά.

1 εβδομάδα δεν είναι τρελό χρονικό διάστημα για την λύση… εδώ λέω 1 εβδομάδα δεν έχουν Παρει να μου πουν ξέρετε υπήρξε θέμα θα ξανά στείλουμε ή θα τις φτιάξουμε…Μια επικοινωνία από εκείνους ότι το διαχειρίζονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@koratokva, @Decano, @Giannis_Io, @tsigpan *** , @rudigarcia222, @go2jimmys1 , @731001 , @maktzou, @caveneo , @savoukos , @RedGL , @mhristos , @g_kor06 ,

 @Juan_Mortyme, @Con_stant1ne , @xraxra (αν δεν έβαλες fix) , @Sammaros , @SaFiS ,

@Uberalles_gr , ok πάει πολύ πίσω η βαλίτσα

καταρχάς σαν μπούφος το είχα ξεχάσει ενώ το ανέφερα πιο μπροστά και έχω στο sticky και την οδηγία της ΡΑΕ.

Υφίσταται ρήτρα αποχώρησης μόνο σε σταθερά προγράμματα (όχι κυμαινόμενα με ρήτρα αναπροσαρμογής, χρέωσης κόστους προμήθεις κτλ)

Μεγάλο ευχαριστώ τον @Krusty που πόσταρε σε άλλο θέμα απόφαση ΣτΚ υπέρ καταναλωτή

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/reports/2021-04-19.Συσταση-Volton.pdf

Υπόψιν μιλάμε για τη ρήτρα αποχώρησης .

Θα κρατήσω το λινκ για το sticky του part2 αργότερα . Η οδηγία της ΡΑΕ είναι αυτή

https://rae.gr/wp-content/uploads/2021/01/ΑΠΟΦΑΣΗ-409-.pdf

39 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Ναι οι πόντοι μπήκαν κανονικά.

1 εβδομάδα δεν είναι τρελό χρονικό διάστημα για την λύση… εδώ λέω 1 εβδομάδα δεν έχουν Παρει να μου πουν ξέρετε υπήρξε θέμα θα ξανά στείλουμε ή θα τις φτιάξουμε…Μια επικοινωνία από εκείνους ότι το διαχειρίζονται. 

δε ρωτάς στο chat αν γίνεται να μπουν τα 25€ στην κάρτα που ήδη έχεις ?

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λοιπόν είμαστε σε προγράμματα που έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής φεύγουμε χωρις να έχουμε την υποχρέωση να πληρώσουμε ποινή αποχώρησης.

Η απόφαση της ΡΑΕ βλέπω έχει ημερομηνία 27/2/2020!!! Δεν είναι λοιπόν κάτι καινούργιο άρα θα έπρεπε όλα όσα αναφέρει μεσα να εφαρμόζονται ήδη.

Για κάποιο λόγο δεν μου ανοίγει την απόφαση του ΣτΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giannis_Io είπε

Για κάποιο λόγο δεν μου ανοίγει την απόφαση του ΣτΚ. 

λογικά γιατί δεν έχουν ακόμα https (ο firefox μου δίνει επιλογή αν θέλω να ανοίξω τη σελίδα)

το αφήνω συνημμένο 

2021-04-19.Συσταση-Volton.pdf

4 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

δεν είναι λοιπόν κάτι καινούργιο άρα θα έπρεπε όλα όσα αναφέρει μεσα να εφαρμόζονται ήδη.

στη μπανανία

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

λογικά γιατί δεν έχουν ακόμα https (ο firefox μου δίνει επιλογή αν θέλω να ανοίξω τη σελίδα)

το αφήνω συνημμένο 

2021-04-19.Συσταση-Volton.pdf 181 kB · 1 download

 

Η απόφαση είναι ξεκάθαρη, "ρήτρες πρόωρης  αποχώρησης δύνανται να επιβάλλονται μονο σε συμβάσεις σταθερού τιμολογίου".

Θα χρησιμοποιήσω την απόφαση λίαν συντόμως όταν η watt &volt μου ζητήσει τα 90 ευρώ για το σπάσιμο του συμβολαιου! 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, korakios είπε

λογικά γιατί δεν έχουν ακόμα https (ο firefox μου δίνει επιλογή αν θέλω να ανοίξω τη σελίδα)

το αφήνω συνημμένο 

2021-04-19.Συσταση-Volton.pdf 181 kB · 3 downloads

στη μπανανία

Έκανα μια τελευταία προσπάθεια με τον τελευταίο εκκαθαριστικό της NRG να μου τον στείλουν αναλυτικά(για 15 μέρες μου είχαν χρεώσει 121€). Τους έγραψα και την οδηγία της ΡΑΕ για την ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.

Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν και ασχολούνται και  ενημερώνουν και εμάς για τέτοια θέματα.

Επεξ/σία από Kzaxas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Η απόφαση είναι ξεκάθαρη, "ρήτρες πρόωρης  αποχώρησης δύνανται να επιβάλλονται μονο σε συμβάσεις σταθερού τιμολογίου".

Απο ΡΑΕ

Spoiler


1466855235_.png.838a58d05e52d744c5e37d3b3fe2700d.png

έχει και άλλα όπως εννοείται οτι γνωρίζει και το μπάχαλο με τις ρήτρες αναπροσαρμογής εδώ και  καιρό

Spoiler

586940785_.png.4a25edfab696baa21edb8077217afc2e.png

το προσυμβατικό στάδιο απο τον κώδικα ηλεκτρικής ενέργειας ποτέ δεν τηρείται . Ούτε που αναφέρουν τη χρέωση και απο τηλεφωνικές προωθήσεις όταν τους ρωτάω για τη ρήτρα είτε το παίζουν ανήξεροι ,είτε λένε είμαστε παραγωγοί , δεν τις εφαρμόζουμε κτλ κτλ

38202822_.png.5f0554bd92c3a278c0b8c508d6ccc9b5.png

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2021 στις 9:13 ΠΜ, skiace είπε

επικοινωνησε μαζι τους για να την αφαιρεσουν και να εκδοσουν νεο τελικο λογαριασμο.

¨Όπως πρότεινε ο @skiace, επικοινώνησα  με την Protergia, και επανέκδωσαν των τελικό λογαριασμό αφαιρώντας τα 90 ευρώ για "πρόωρη αποχώρηση " (σελίδα 652).  

Ευτυχώς που το παρατήρησα, αλλιώς θα κάναν την πάπια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετο τι λέει το νέο excel , παίζει καμια πατάτα ?

Το κατεβάζετε ή το αποθηκεύετε στο drive σας και το ανοίγετε σαν google έγγραφο

Έβαλα αναγκαστικά και πεδίο "έκπτωση" στο "Πρόγραμμά σας" για να υπολογίζεται σωστά το ΚΟΤ (για όσους έχουν) . Επομένως βάζετε αρχική τιμή κιλοβατώρας και τυχών έκπτωση

Αν δεν έχετε ΚΟΤ ,βάλτε απλά την τιμή με έκπτωση αν σας βολεύει περισσότερο και αφήστε το κελί της έκπτωσης μηδέν

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Άσχετο τι λέει το νέο excel , παίζει καμια πατάτα ?

Το κατεβάζετε ή το αποθηκεύετε στο drive σας και το ανοίγετε σαν google έγγραφο

Έβαλα αναγκαστικά και πεδίο "έκπτωση" στο "Πρόγραμμά σας" για να υπολογίζεται σωστά το ΚΟΤ (για όσους έχουν) . Επομένως βάζετε αρχική τιμή κιλοβατώρας και τυχών έκπτωση

Αν δεν έχετε ΚΟΤ ,βάλτε απλά την τιμή με έκπτωση αν σας βολεύει περισσότερο και αφήστε το κελί της έκπτωσης μηδέν

Το ανοίγω στο driveκαι το αποθηκεύω σαν excel.

Το πάγιο είναι μηνιαίο έτσι? Και οι kwh πρέπει να είναι ετήσιες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Το πάγιο είναι μηνιαίο έτσι?

στο πεδίο "Το πρόγραμμά σας" ναι , τα υπόλοιπα τα δείχνει ανα έτος ,γιατί θα γέμιζε στήλες ανα τετράμηνο

3 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Και οι kwh πρέπει να είναι ετήσιες?

όχι , ανα τετράμηνο είναι τώρα (για το νεο excel πάντα) , συμπληρώνεις τα πορτοκαλοκίτρινα πεδία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Βάζω κατευθείαν 3 φωτο (έναντι του χειμώνα, έναντι του καλοκαιριού, εκκαθαριστικος τελευταίος), για μην κάνω πατάτα στους υπολογισμούς.

Βόρεια Ελλάδα, αντλία θερμότητας τον χειμώνα, κλιματιστικό το καλοκαίρι.

Τριφασικό ρεύμα, 115 τ.μ.

Με πήραν από ζενίθ.

Δίνουν 50% έκπτωση σε σχέση με τη ΔΕΗ.

5€ πάγιο, 24μηνο, 0,06 η κιλοβατώρα, 50€ εγγύηση.

Μπορείτε να βοηθήσετε σε σχέση με τις καταναλώσεις που βλέπετε στις φωτό;

Γενικά, θα με συνέφερε να αλλάξω σε ζενίθ ή σε κάποια άλλη εταιρεία;

Ή να μείνω ΔΕΗ;

Τους είπα να πάρουν αύριο για τελική απάντηση.

Ευχαριστώ πολύ.

Spoiler

 

 

ekkatharistikos_a-01.jpeg

ekkatharistikos_b.jpg

enanti_2a-02.jpeg

enanti_2b-01.jpeg

enanti_1b-01.jpeg

enanti_1a-01.jpeg

 

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...