Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  

7 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Με πήραν από ζενίθ.

Δίνουν 50% έκπτωση σε σχέση με τη ΔΕΗ.

5€ πάγιο, 24μηνο, 0,006 η κιλοβατώρα, 50€ εγγύηση.

Μπορείτε να βοηθήσετε σε σχέση με τις καταναλώσεις που βλέπετε στις φωτό;

Γενικά, θα με συνέφερε να αλλάξω σε ζενίθ ή σε κάποια άλλη εταιρεία;

Προφανώς εννοείς 0,06€. Είναι προϊόν με κυμαινόμενη χρέωση (ΟΤΣ). Μείνε μακριά και μην ασχοληθείς.

Διάβασε πολύ προσεκτικά (σαν τη Βίβλο) την καρφιτσωμένη απάντηση στην κορυφή της σελίδας για να πάρεις μόνος σου τις απαντήσεις που ψάχνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου είπαν ότι αυτό αλλάζει ανάλογα με τις τιμές της αγοράς.

Δεν μου έδωσαν στάνταρ τιμή ποσοστού.

Την ξέρουμε;

Edit: Οπότε, βάσει καταναλώσεων, να μείνω ΔΕΗ;

Δεν τα πολυκαταλαβαινω παιδιά.

Μεγάλο μπέρδεμα.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Με πήραν από ζενίθ.

Δίνουν 50% έκπτωση σε σχέση με τη ΔΕΗ.

ζήτα γραπτώς προσφορά σε σχέση με το online ΔΕΗ και πόσταρε όταν πάρεις απάντηση

Τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξέχασαν να σου αναφέρουν ( ~0,13 τελική με κρατική επιδότηση όμως έως 300kw/μήνα)

14 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Γενικά, θα με συνέφερε να αλλάξω σε ζενίθ ή σε κάποια άλλη εταιρεία;

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

επίσης αν δεν έχεις νυχτερινό θα δεις στο excel πόσα έχανες ανα έτος απο τις ρυθμιζόμενες και μόνο χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, συγγνώμη που επιμένω, αλλά δεν το 'χω.

Γι' αυτό έβαλα και τους λογαριασμούς.

Πάνω κάτω τόσο βγαίνουν κάθε χρόνο.

Γ1Ν έχω.

Αυτά...

Υ.Γ. Πού φαίνονται οι ετήσιες κιλοβατώρες;

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Υ.Γ. Πού φαίνονται οι ετήσιες κιλοβατώρες;

κοίτα ή βάζεις επι 3 τις κιλοβατώρες του εκκαθαριστικού (αλλά μπορεί να είναι αρκετά διαφορετικές οι ετήσιες) ή βρίσκεις τους 3 τελευταίους εκκαθαριστικούς (τετράμηνης κατανάλωσης) και προσθέτεις τις κιλοβατώρες . (Τον έναν εκκαθαριστικό ήδη τον έχεις 21/01-20/05)

3 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Παιδιά, συγγνώμη που επιμένω, αλλά δεν το 'χω.

μην αγχώνεσαι , ρώτα ότι θες

4 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Γ1Ν έχω.

ωραίος , άρα ξεχωριστά προσθέτεις τις κιλοβατώρες και κατεβάζεις το νυχτερινό excel βάζοντας ετήσιες ημερήσιες και νυχτερινές στα αντίστοιχα πεδία

Το ΓΝ1 πλέον έχει κυμαινόμενη κιλοβατώρα , απο 5/8 και μετά θα έχεις αυξημένη χρέωση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/09/2021 at 14:10, korakios said:

αν στο συμβόλαιο είναι τικαρισμένο το fix ,έχεις γραπτή διαβεβαίωση οτι θα ισχύσει με τα 9,9€, για όλη την 24μηνη διάρκεια ,

θεωρητικά (μην ποστάρεις εκεί , είναι μόνο για ενημέρωση & εξελίξεις)

είσαι καλυμμένος . Φυσικά στο 6μηνο μπορεί να κάνει μεταβολές ,όπως κάθε εταιρία και αναλύθηκε στην προηγούμενη σελίδα

Πχ έχουμε και την περίπτωση του @cambo99 (θα μας πεις τελικά αν είχε υποσημείωση κάποιος λογαριασμός ή το κρατάς μυστικό ??😁) που για κάποιο λόγο έχει άλλες χρεώσεις (ήτανε στο save40% της εταιρίας)

Για το που θα πας είναι απλό με 10000kw που καις (φαντάζομαι έχεις νυχτερινό) και θα το δεις όταν συμπληρώσεις το excel που είναι στην προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) :)

σύμφωνα με τον νόμο ,δυστυχώς

1.Μονομερής τροποποίηση του περιεχομένου της Σύμβασης από τον Προμηθευτή είναι δυνατή μόνο εφόσον τούτο προβλέπεται εκ της κείμενης Νομοθεσίας ή έχει ρητώς συμφωνηθεί στη Σύμβαση, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 18 παρ. 2 ια του παρόντος.

εκτός αν οι γενικοί όροι προβλέπουν της efa κάτι άλλο για την τροποποίηση . Αν έχεις τους όρους κάνε μια αναζήτηση τη λέξη "τροποποίηση"

Δεν έχω καμιά υποσημείωση φίλε μου! Η Nrg ειναι χάλια εντελώς! Ουτε στο τηλ , ουτε στο chat απάντησαν στο γιατί άλλαξαν πάγιο και fixed στο ξαφνικό. Προχωράω με καταγγελία. Πρώτα καταγγελία και μετά αλλάζω πάροχο;

Θα σας πάρουμε σε λίγο λένε ... να το δούμε καλύτερα! Και δεν τηλεφωνούν ποτέ! Μακριά!

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογαριασμος μου αυτο το μηνα στο πεδιο Γ Συμπληρωματικες χρεωσεις/πιστωσεις εχει - (μειον,δηλαδη πιστωση) 405 ευρω ως εκτακτη χρεωση ΕΛΑΠΕ!

Ξερει κανεις τι ειναι αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Πρώτα καταγγελία και μετά αλλάζω πάροχο;

έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού

ζητάς την πίστωση των έξτρα χρεώσεων

κάνεις και υποβολή παραπόνου για την καθυστέρηση απάντησης

Περιμένεις λίγες μέρες . Το πρόβλημα είναι οτι παίζει να χάσεις και την efa

Όταν κινηθείς μέσω ΡΑΕ ή ΣτΚ ενημέρωσέ μας στο γνωστό θέμα

11 λεπτά πριν, vagos789 είπε

ο λογαριασμος μου αυτο το μηνα στο πεδιο Γ Συμπληρωματικες χρεωσεις/πιστωσεις εχει - (μειον,δηλαδη πιστωση) 405 ευρω ως εκτακτη χρεωση ΕΛΑΠΕ!

Ξερει κανεις τι ειναι αυτο; 

Απο την προτεινόμενη ανάρτηση που κανένας δεν διαβάζει

Στις 7/2/2021 στις 9:30 ΜΜ, korakios είπε

Απο το νέο έτος 2021 ξεκίνησε μια νέα χρέωση ΕΛΑΠΕ ,η οποία προς το παρών δεν υπολογίζεται στα excel μιας και είναι άγνωστο πόσοι πάροχοι την εφαρμόζουν ή την απορροφούν . Η χρέωση είναι της τάξεως 0,002 ευρώ η κιλοβατώρα

εφαρμόζει ο Ηρών και η Ελίν και elpedison, αν δεν κάνω λάθος για την τελευταία

το 405€ αντιστοιχεί σε 202 χιλιάδες 500 κιλοβατώρες . Έχεις εργοστάσιο ?

Αν ναι , τότε ίσως ο πάροχος σου χρέωσε παραπάνω διάστημα απο όσο έπρεπε

Ήτανε έκτακτο τέλος για τις ΑΠΕ (μιας και φάγανε τα λεφτά απο το '99) και αφορά περσινές καταναλώσεις έπαιζαν 2 σενάρια

ή να το απορροφήσουν οι πάροχοι ή να το μετακυλήσουν στους καταναλωτές

Ενώ αφορά περσινές καταναλώσεις, η Ελιν πχ χρεώνει με βάση την κατανάλωση απο 1/1/21 (κανονικά αν κάποιος φέτος καταναλώσει παραπάνω θα πρεπει να σταματήσει η χρέωση, νομίζω)

Τώρα ή υπερκαλύφθηκε το ποσό αυτό , ή κάνανε λάθος και θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την εταιρία (σε ποιο πρόγραμμα/πάροχο είσαι?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από επικοινωνία που είχα με τον παρόντα πάροχο (elpedison) και ότι στην ανανέωση πλέον θα με πηγαίνανε σε πρόγραμμα με ΟΤΣ, έριξα αίτηση για EFA fix power home.  Το μη χείρον βέλτιστον.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν.

Τελευταίοι τρεις εκκαθαριστικοι ΔΕΗ.

Τριφασικό, Γ1Ν.

Ημέρας: 1191+2933+2712=6836

Νύχτας: 426+698+1055=2179

Τώρα πώς βλέπω τι με συμφέρει συγκριτικά με άλλες εταιρείες;

Ή ακόμα και με άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ;

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexcxvtr είπε

Τώρα πώς βλέπω τι με συμφέρει συγκριτικά με άλλες εταιρείες;

προτεινόμενη ανάρτηση τέρμα πάνω , κλικ στην ανάρτηση , διαβάζεις πληροφορίες που σίγουρα θα σου χρησιμεύσουν , κατεβάζεις το νυχτερινό excel βάζεις κιλοβατώρες και βλέπεις μόνος σου τι παίζει

Το κακό είναι οτι άργησες και απο Ιούνιο ακρίβυναν όλα με αποκορύφωμα τις τελευταίες μέρες που θα δεις εξωφρενικά μείον

Το καλό είναι οτι μόνο μία έμεινε γιαυτές τις καταναλώσεις (και οτι δε θα δεις τα προηγούμενα καλά προγράμματα και στεναχωρηθείς 😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μετά από επικοινωνία που είχα με τον παρόντα πάροχο (elpedison) και ότι στην ανανέωση πλέον θα με πηγαίνανε σε πρόγραμμα με ΟΤΣ, έριξα αίτηση για EFA fix power home.  Το μη χείρον βέλτιστον.

Υπομονή να δείξεις. Εγώ κατέθεσα αίτηση στην EFA για το ίδιο πρόγραμμα πριν μια εβδομάδα και ακόμα δεν έχω κάποια ειδοποίηση. Μου είπαν από την πρώτη στιγμή ότι θα χρειαστώ κάνα δεκαήμερο μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Αν και από ότι βλέπω τρέχει πολύς κόσμος στο fix power hone οπότε το δεκαήμερο ίσως να είναι και λίγο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giannis_Io είπε

Υπομονή να δείξεις. Εγώ κατέθεσα αίτηση στην EFA για το ίδιο πρόγραμμα πριν μια εβδομάδα και ακόμα δεν έχω κάποια ειδοποίηση. Μου είπαν από την πρώτη στιγμή ότι θα χρειαστώ κάνα δεκαήμερο μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Αν και από ότι βλέπω τρέχει πολύς κόσμος στο fix power hone οπότε το δεκαήμερο ίσως να είναι και λίγο 

Δεν με απασχολεί. ΄Ετσι και αλλιώς το παρόν πρόγραμμα που έχω μου βγαίνει φθηνότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μετά από επικοινωνία που είχα με τον παρόντα πάροχο (elpedison) και ότι στην ανανέωση πλέον θα με πηγαίνανε σε πρόγραμμα με ΟΤΣ, έριξα αίτηση για EFA fix power home.  Το μη χείρον βέλτιστον.

θα πληρώσεις ρήτρα αποχώρησης ή λήγει τώρα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...