Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, SilentVoice είπε

μπορεις μέσω του ΔΕΔΗΕ και ας μην είναι ετοιμοι αυτοί

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/

ανα δίμηνο

7 λεπτά πριν, Belial είπε

πάρχει κάποιος να μου πει, αν η έκπτωση συνέπειας ενεργοποιείται με τον δεύτερο λογαριασμό ή χρειάζεται τετράμηνο; Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

@energy52 ?

1 λεπτό πριν, Dark_son20 είπε

είναι ο εκκαθαριστικός του Ιουλίου, ενώ στο myHeron έχουν βγάλει χρέωση, ακόμα δεν έχουν ανεβάσει το λογαριασμό αυγούστου/σεμπτεβρίου και μου έχουν σπάσει τα νεύρα

συμπλήρωσε έντυπο παραπόνου (να συνηθίσεις για την αμφισβήτηση της χρέωσης που θα χρειαστείς αργότερα 😁 )

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Και μ'αυτα και μ'αυτα δεν υπαρχει κατι αλλο σε Γ22.

φούτσα , απίστευτο

το "χρεωση ισχυος στα 2,20" φαντάζομαι είναι ακριβό έτσι ? Δεν έχω ιδέα απο Γ22

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

μπορεις μέσω του ΔΕΔΗΕ και ας μην είναι ετοιμοι αυτοί

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/

1) Ανα διμηνο

2) Στην ζενίθ που είμαι τώρα, αν και καταχωρώ την ένδειξη στο ΔΕΔΔΗΕ, αυτοί στέλνουν έναντι πάλι... Οπότε μην την ψάχνεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VirusX2gr είπε

2) Στην ζενίθ που είμαι τώρα, αν και καταχωρώ την ένδειξη στο ΔΕΔΔΗΕ, αυτοί στέλνουν έναντι πάλι...

και γιατί δε τη δίνεις ο ίδιος στη ζενίθ ? (γιατί είσαι ακόμα εκεί είναι άλλο θέμα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Decano είπε

Γίνονται απίστευτα πράγματα, ο Ήρων με χρέωσε 166 ευρώ για αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς. Τέτοια περιγραφή δεν κατάφερα να βρω στο συμβόλαιο που είχα μαζί τους. Όταν τους πήρα τηλέφωνο μου έλεγαν ότι να ναι και ότι πλέον θα βλέπω την χρέωση αυτή κάθε μήνα.. Μου πρότειναν πάγιο 35 ευρώ/μηνα για να μην έχω αυτή τη χρέωση για 1500kw (4μηνο)... Ενοειτε την έκανα για efa. Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω την αυθαίρετη αυτή χρέωση 

Ποιο πρόγραμμα έχεις στον ΗΡΩΝ ?? Μου ήρθε και εμένα "τρελλη" χρέωση για τις καταναλώσεις μου που την αναγράφουν ώς αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς...Το ψάχνω για να φύγω αν & πρέπει να το ψάξω αν παιζει ρήτρα προωρης αποχώρησης ( ΝΧ 24/7 GOLD )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

το "χρεωση ισχυος στα 2,20" φαντάζομαι είναι ακριβό έτσι ? Δεν έχω ιδέα απο Γ22

1,23028 ειναι τωρα στην ΔΕΗ να φανταστεις.

Απλα δεν αξιζει να πληρωνεις.

Βαλε κι οτι εχουν βαλει οριο στις κιλοβατωρες στο προγραμμα αυτο........ε δεν αξιζει.

Θα ξαναψαξω μηπως εχει αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

πρέπει να βλέπεις και τι γίνετε με την έκπτωση συνέπειας.

με το 40% που έχει στον ο πατέρας μου στον Ήρωνα, στο προηγούμενο λογαριασμό με την ρήτρα μέσα οι κιλοβατώρες του βγαίνουν

Μέρα - 0.0844844

Νύχτα - 0.0655884

που νομίζω ότι είναι καλή τιμή για την αγορά αυτή τι στιγμή, περιμένω τώρα το χάος του αυγούστου σεπτεμβρίου να δω τι τιμή θα βγει

Με την έκπτωση συνέπειας και την ΟΤΣ χονδρικά του βγαίνει η κιλοβατώρα στα 0,12.

Αρχική τιμή 0,11 ημέρας και 0,7850 νύχτας.

Έκπτωση συνέπειας 45%.

ΟΤΣ 0.06736.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, g_kor06 είπε

Ποιο πρόγραμμα έχεις στον ΗΡΩΝ ?? Μου ήρθε και εμένα "τρελλη" χρέωση για τις καταναλώσεις μου που την αναγράφουν ώς αναπροσαρμογή εκκαθάρισης αγοράς...Το ψάχνω για να φύγω αν & πρέπει να το ψάξω αν παιζει ρήτρα προωρης αποχώρησης ( ΝΧ 24/7 GOLD )

10 σελιδες πίσω να διαβάζετε τουλάχιστον

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58821678

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58820333

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

1,23028 ειναι τωρα στην ΔΕΗ να φανταστεις.

Απλα δεν αξιζει να πληρωνεις.

Βαλε κι οτι εχουν βαλει οριο στις κιλοβατωρες στο προγραμμα αυτο........ε δεν αξιζει.

Θα ξαναψαξω μηπως εχει αλλαξει κατι.

μήπως να ψάξεις πάροχους με ρήτρα αναπροσαρμογής που δεν την εφαρμόζουν το πρώτο εξάμηνο ?

αρκεί βέβαια όταν φεύγεις να πληρώνεις μόνο την αποχώρηση και όχι να τα ζητήσουν μαζεμένα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.ποσονειναι το μέγιστο που μπορείς να φας ρήτρα αναπροσαρμογής? Υπάρχει κάποιο όριο? Τι εννοώ εγώ έχω προγραμα παλιό βολτερα  με 0.72  και 0.6 μαζί με την συνέπεια.μηοως με συμφέρει να κάτσω όπως έχω ?μήπως με την ρήτρα  είμαι στα ίδια  με τα τωρινά προγράμματα? Απλή σκέψη μην βαρατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Ερώτηση.ποσονειναι το μέγιστο που μπορείς να φας ρήτρα αναπροσαρμογής? Υπάρχει κάποιο όριο? Τι εννοώ εγώ έχω προγραμα παλιό βολτερα  με 0.72  και 0.6 μαζί με την συνέπεια.μηοως με συμφέρει να κάτσω όπως έχω ?μήπως με την ρήτρα  είμαι στα ίδια  με τα τωρινά προγράμματα? Απλή σκέψη μην βαρατε

the sky is the limit, δυστυχώς...

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Υπάρχει κάποιο όριο?

Η ΡΑΕ πρότεινε σε πρόσφατη διαβούλευση (πρέπει να δω αν δημοσιεύτηκε) να μένει +30% σαν όριο

δεν ξέρω τι έγινε και αν ισχύσει

4 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Απλή σκέψη μην βαρατε

κίτρινη κάρτα 🤪

5 λεπτά πριν, danaos7 είπε

μηοως με συμφέρει να κάτσω όπως έχω ?μήπως με την ρήτρα  είμαι στα ίδια  με τα τωρινά προγράμματα?

πόση προσαύξηση - ρήτρα είχες στον προηγούμενο λογαριασμό ?

Αν δεν γράφει κάνεις € ρήτρας δια συνολικές κιλοβατώρες που έκαψες

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

μήπως να ψάξεις πάροχους με ρήτρα αναπροσαρμογής που δεν την εφαρμόζουν το πρώτο εξάμηνο ?

αρκεί βέβαια όταν φεύγεις να πληρώνεις μόνο την αποχώρηση και όχι να τα ζητήσουν μαζεμένα

To σκεφτηκα αλλα φοβαμαι μην μπλεξω με την εταιρια φιλε κι εχω αλλα.

Να ηταν για το οικιακο θα το εκανα αλλα με την εταιρια δεν θελω να παιξω ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Eνημερωση για το Γ22 της We Energy.

Yπαρχει κανονικα χρεωση ισχυος στα 2,20 ανεξαρτητα απο τα kva οπως μου ειπαν τηλεφωνικως κι επισης προσθεσαν  στο προγραμμα yellow το παρακατω

Η προσφορά ισχύει για συμβάσεις από 1/09/2021 έως και 31/12/2021 χωρίς οφειλές ή διακανονισμό στον προηγούμενο πάροχο, για κατανάλωση έως 5,000 KWh/μήνα.

Και μ'αυτα και μ'αυτα δεν υπαρχει κατι αλλο σε Γ22.

Θα κανουμε πλουσια την ΔΕΗ με τις ρητρες κι εμεις θα χρεωκοπησουμε ετσι οπως παει το πραγμα.

Κάθε μέρα προσθέτουν όρους εδώ κι εκεί. Ακόμα κι αν υπέγραφες χωρίς χρέωση ισχύος για 35kva, χωρίς όριο κατανάλωσης...  πάλι έχουν το δικαίωμα να αλλάζουν όρους και τιμές ανά πάσα στιγμή. Ούτε καν στο οικιακό δε μπόρεσα ποτέ να τους πάρω στα σοβαρά. :blink:

  

46 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

1,23028 ειναι τωρα στην ΔΕΗ να φανταστεις.

Απλα δεν αξιζει να πληρωνεις.

Βαλε κι οτι εχουν βαλει οριο στις κιλοβατωρες στο προγραμμα αυτο........ε δεν αξιζει.

Θα ξαναψαξω μηπως εχει αλλαξει κατι.

Δηλαδή έμεινε μόνο η ΔΕΗ και το Βusiness Fixed 22 της W&V. Τι χάλι είναι αυτό... να είσαι υποχρεωμένος να υπογράψεις για 2 χρόνια σε τέτοιες τιμές.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, danaos7 said:

Ερώτηση.ποσονειναι το μέγιστο που μπορείς να φας ρήτρα αναπροσαρμογής? Υπάρχει κάποιο όριο? Τι εννοώ εγώ έχω προγραμα παλιό βολτερα  με 0.72  και 0.6 μαζί με την συνέπεια.μηοως με συμφέρει να κάτσω όπως έχω ?μήπως με την ρήτρα  είμαι στα ίδια  με τα τωρινά προγράμματα? Απλή σκέψη μην βαρατε

για την ώρα όχι και πριν κάποιο καιρό είχε γίνει ένας χαμός αμερική με το ίδιο, που είχαν εμφανιστεί λογαρισμοί χιλιάδων δολαρίων για απλές καταναλώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Xαθηκα...εκτος απο τα excel στο sticky,υπαρχει καποιο  με ΚΟΤ ?

θέλει επαλήθευση (βάζεις τετράμηνα)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...