Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν είναι μόνο τα 7€ , είναι αν αλλάζει το πρόγραμμα σε ΚΟΤ

πρέπει δηλαδή να ρωτήσεις τα πάντα , όπως ρήτρα αναπροσαρμογής , αρχική χρέωση κιλοβατώρας και αν ισχύει η έκπτωση συνέπειας

Θα είναι η αμέσως επόμενη διευκρίνηση που θα ζητήσω. Αν και θεωρητικά το απάντησε, πως το κοτ θα συμπεριλαμβανεται σε αυτό το υφιστάμενο πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, VirusX2gr είπε

Δεν εχει καποια πλατφορμα για να το δινεις ο ιδιος..

ούτε η εφαρμογή στο "καταχώρηση ένδειξης" ?

1 λεπτό πριν, SilentVoice είπε

Θα είναι η αμέσως επόμενη διευκρίνηση που θα ζητήσω. Αν και θεωρητικά το απάντησε, πως το κοτ θα συμπεριλαμβανεται σε αυτό το υφιστάμενο πρόγραμμα.

ok, ενημερώστε να ξέρω τι να βάλω στο excel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

πριν δεν τα λέγαμε οτι στα κυμαινόμενα δεν προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης ?

είναι διαδικασία όντως , μίλα με Ζενίθ μπας και σε αφήσουν να φύγεις χωρίς να μπλέκεις με καταγγελία

Οι συντελεστές α και β ορίζονται ως εξής: α = 1,19, β = 16,5 €/MWh και τα Όρια: Κάτω=35 €/MWh και Πάνω=45 €/MWh.

ΑΘΡΟΙΣΜΑm (€/MWh) = (α * ΟΤΣm) + β

(1,19*120+16,50-45)/1000=0,1143  μείον την κρατική επιδότηση 0,03 = 0,0843

σε περιπτωση double (ημερήσιο για απλοποίηση) για ΚΟΤ έχεις

(αρχική μείον ΚΟΤ)*έκπτωση + ρήτρα

(0,09842-0,045)*0,55+0,0843 = 0,113681 τελική

Οι εκπτώσεις συνέπειας και dual δεν εφαρμόζονται σε περίπτωση ΚΟΤ.

Αρα πας (0,09842-0,045)+0,0843 = 0,05342 + 0,0843= 0,13772 τελική

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Οι εκπτώσεις συνέπειας και dual δεν εφαρμόζονται σε περίπτωση ΚΟΤ.

δεν το ήξερα οτι δεν εφάρμοζε η Ζενίθ, ακόμα χειρότερα τότε , δεν έχει νόημα καν να το συζητάμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν το ήξερα οτι δεν εφάρμοζε η Ζενίθ, ακόμα χειρότερα τότε , δεν έχει νόημα καν να το συζητάμε :)

Ούτε εγώ αλλά το έμαθα the hard way.

Πραγματικά δεν έχει νοημα. Εγω ειμαι απο Απρίλιο ζενιθ (ειχα και το αεριο εκει) και τωρα μπηκα ΚΟΤ. Σκεφτομαι να παω ΔΕΗ online  πριν αρχισει να εφαρμοζει την ρητρα (στο 6μηνο δλδ) γιατι ακομα και με ΚΟΤ και με την κρατικη εκπτωση) θα μου βγει κοντά στα 0,15€/KWh τελικη στη ζενιθ.

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

αρκεί να μην έχεις τικάρει την άμεση εκπροσώπηση

962501116_.png.65dbc5477de0c40431e4b69950e06dad.png

Το έχω τικάρει αλλά δεν έχω υπηρεσίες.

Μόλις μίλησα με την efa η οποία μου είπε ότι έχει "ανέβει" η (από 15.09) αίτησή μου. Ζήτησαν (ξανά ;; ) πιο καθαρή φωτογραφία του μετρητή για να μην τους καθυστερήσει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Μίλησα όμως και με ΔΕΔΔΗΕ ο οποίος δε βλέπει καμία αίτηση στη γραμμή μου.

Επειδή με βλέπω να μένω σε ξενοδοχείο από βδομάδα, τι προτείνετε να κάνω; Υπαναχώρηση δε μπορώ να κάνω αζημίως μιας και δεν έχει αρχίσει η παροχή των υπηρεσιών; Τουλάχιστον η ΔΕΗ θα με συνδέσει (ελπίζω) άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Εχω στείλει ερώτημα απο το πρωί στο viber για διευκρινίσεις, καθώς την είχα ξαναρωτήσει τηλεφωνικα και το είχε "αποφυγει" , αν θα αλλάξει κάτι στις χρεωσεις μόλις μπω στο ΚΟΤ (τιμή κιλοβατώρας,πάγιο, νέα συμβαση). Ακόμα δεν μου έχει απαντήσει.
Θα φανεί σύντομα.

To Fix Power Home είναι σίγουρα χωρίς ρήτρα προσαρμογής, το γράφει στους ειδικούς όρους.

Για τους όρους του ΚΟΤ μού είπανε ότι θα έστελναν email μέχρι τις 17:00. Κλασικά δε στείλανε τίποτα.

2 ώρες πριν, Decano είπε

Αυτους τους ειδικούς όρους δεν υπέγραψες;

https://docdro.id/qAQ6dvi 

το λέει ξεκάθαρα ότι δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής 

αυτούς έστειλαν σ εμένα μαζί με τους γενικούς

 

Πάμε άλλη μια, μπας και καταλάβεις τι λέμε.

Ο κάθε πάροχος έχει το δικαίωμα να επιλέγει σε ποιο πρόγραμμα θα τιμολογεί το ΚΟΤ. Κάποιες φορές αυτό το πρόγραμμα είναι ήδη εμπορικό, άλλες φορές επρόκειται για ξεχωριστό πρόγραμμα που διέπεται ίσως κι από διαφορετικούς όρους.

Σε 2 περιπτώσεις (μια σε σένα και μια στον φίλο προηγουμένως στο viber) είπαν ότι το ΚΟΤ εφαρμόζεται στο Fix Power Home, με 3.50 πάγιο και φυσικά σταθερή χρέωση.

Σε όλους τους υπόλοιπους (καμιά 10ριά άτομα) είπανε ότι συνδιάζεται με το Fix Power Home αλλά θα έχει 7 ευρώ πάγιο.

Εγώ που το σκάλισα παραπάνω μου είπανε τα 7 ευρώ πάγιο προκύπτουν από διαφορετική ειδική σύμβαση για ΚΟΤ. Έτσι πήγε στο μυαλό μου η παρόμοια σύμβαση της Volton με 7 ευρώ και ρήτρα προσαρμογής, σύμβαση η οποία απ'ότι φαίνεται υπερισχύει των όρων όποιου εμπορικού προγράμματος έχει υπογράψει ο πελάτος. Το μόνο που ισχύει δηλαδή σ'αυτή τη περίπτωση είναι η διάρκεια (ίσως και η τιμή προμήθειας).

Μακάρι να είναι όλα όσο απλά λες... αλλά καλό είναι να το επιβεβαιώσετε. Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο μ'αυτό το θέμα, αρκετά σπατάλησα το χρόνο μου.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Λοιπόν... για ΕΦΑ + ΚΟΤ δώστε βάση...

Εmail ακόμα δεν είχαν στείλει στο φίλο μου οπότε ξαναπήραμε τηλέφωνο.

Οι συμβάσεις που στέλνουν προς υπογραφή είναι οι Γενικοί Όροι και Ειδικοί Όροι ΕFA Fix Power Home (3.5 πάγιο, χωρίς ΟΤΣ).

Το ΚΟΤ όμως έχει πάγιο 7 ευρώ αντί για 3.50, όπως έχουν ενημερώσει.

Ρωτάω λοιπόν με ποιον τρόπο θα συμφωνηθεί αυτό μεταξύ παρόχου και πελάτη; Σίγουρα όχι με τα λόγια και δε γίνεται έτσι από μόνοι τους να βάλουν πάγιο 7 ευρώ χωρίς να υπάρχει αναφορά σε κάποια σύμβαση.

Μου λέει ότι όντως θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστή σύμβαση (αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει)... κι ότι η συγκεκριμένη χρέωση των 7ευρώ έτσι ορίζεται απ'τη Volton.

Το θέμα είναι ότι στο ειδικό έγγραφο που έχει η Volton για το δικό της ΚΟΤ, λέει 7ευρώ πάγιο + ρήτρα προσαρμογής.

1.jpg.e952140a1aaf4ab1b205a9d6d84a06c6.jpg

Οπότε δημιουργείται το εύλογο ερώτημα (εάν σύντομα φτιάξει και η EFA τους ειδικούς όρους για ΚΟΤ) τι θα ισχύει; Οι ειδικοί όροι απ'το EFA Power Fix θα υπερισχύουν των ειδικών όρων του EFA KOT; Ή οι ειδικοί όροι τoυ ΕFA KOT θα υπερισχύουν των ειδικών όρων του EFA Power Fix. 😄 Προφανώς το 2ο (εφόσον το πάγιο θα είναι 7 ευρώ και όχι 3.5) άρα θα υπάρχει και ρήτρα προσαρμογής στο ΚΟΤ;

Η εκπρόσωπος προσφέρθηκε να στείλει γραπτώς σε email ότι α) το ΚΟΤ θα συνδιαστεί με το EFA Power Fix , β) το πάγιο θα είναι 7 ευρώ αντί για 3.5 και γ) δε θα έχει ρήτρα προσαρμογής. Αλλά ποιος εγγυάται αυτό θα τηρηθεί;

Kαι στην ΝRG έστειλαν mail οι εκπρόσωποι για μη εφαρμογή ρήτρα προσαρμογής τους πρώτους μήνες, και μετά η NRG είπε πως ο εκπρόσωπος έκανε λάθος και ό,τι είπε δεν είναι δεσμευτικό! 😅

Ακόμα και η ΗΔΙΚΑ λέει ότι " Ο κάθε πάροχος επιλέγει το τιμολόγιο για το οποίο θα εφαρμοστεί το ΚΟΤ". Η EFA αυτή τη στιγμή ουσιαστικά δεν έχει τιμολόγιο ΚΟΤ.  Ή θα πρέπει να δηλώσει ότι εφαρμόζει το Fix Power Home με 3.5 πάγιο και το ΚΟΤ να ενεργοποιείται αυτόματα αν το δικαιούται ο πελάτης, ή να βγάλει ειδικούς όρους ΚΟΤ όπως η Volton.

Σε αυτή τη περίπτωση όμως το ΚΟΤ δε θα ενεργοποιείται αυτόματα αλλά θα υποχρεώνεται ο πελάτης να υπογράψει τους Ειδικούς Όρους ΚΟΤ (με ρήτρα προσαρμογής); Κι αν ο πελάτης δεν υπογράψει τους ειδικούς όρους ΚΟΤ επειδή έχουν ρήτρα προσαρμογής (ενώ στο email είχε ειπωθεί διαφορετικά) τότε το ΚΟΤ δε θα ενεργοποιείται;

Ας κάνει ο καθένας ό,τι νομίζει... εγώ προσωπικά δε θα προτείνω στον γνωστό μου να βάλει εκεί το ΚΟΤ. 50 ευρώ θα ήταν το κέρδος αλλά αν γίνει μπλέξιμο, εγώ θα τρώω το χρόνο μου για να τον βοηθήσω με αμφισβητήσεις.

Επίσης το γεγονός ότι η Volton κάνει κουμάντο στην τιμολογιακή πολιτική της ΕFA σχετικά με ΚΟΤ (μια απλή έκπτωση που θα έπρεπε απλά να εφαρμοστεί σε κάποιο τιμολόγιο τους), με κάνει να πιστεύω ότι θα κάνουν κουμάντο και στα απλά οικιακά τιμολόγια (πιθανές μονομορείς αυξήσεις). Ούτε κι εγώ θα πάω τελικά στο οικιακό... θα κάτσω Ελίν.

 

 

Κουραστηκα.........και διεγραψα την EFA απο το excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, στο protergia οικιακό fixed , και πριν επιβληθεί πάγιο, που γράφει στο συμβόλαιο ότι δεν έχει οριακή τιμή συστήματος ; Μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί τόσο μικρά γράμματα δεν μπορώ να διαβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα σύμβαση με την EFA για ρεύμα (και ΔΕΗ για αέριο). Στην απάντησή της η Zenith σε κυμαινόμενο πρόγραμμα δεν μου αναγνωρίζει την απαλλαγή μου από την ρήτρα αποχώρησης και γράφει ότι θα χρεωθεί κανονικά. Ενώ αναφέρεται στις «Σημαντικές Ειδοποιήσεις» στον λογαριασμό μου ότι έχω δικαίωμα καταγγελίας γιατί αλλάξαν τις χρεώσεις ...οτι ναναι. Επίσης ευχαριστώ τον @korakios για το mention που μου έκανε. Είχα κάνει καταγγελία στον ΣΤΚ και τους έστειλα νέο email με την πληροφορία ότι η ρήτρα αποχώρησης δεν εφαρμόζεται στα κυμαινόμενα προγράμματα. Σκέφτομαι να το στείλω και στην zenith γιατί ακόμη δεν έχει βγει τελικός λογαριασμός και δεν έχει χρεωθεί(ακόμη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, popopo είπε

Επειδή με βλέπω να μένω σε ξενοδοχείο από βδομάδα, τι προτείνετε να κάνω; Υπαναχώρηση δε μπορώ να κάνω αζημίως μιας και δεν έχει αρχίσει η παροχή των υπηρεσιών; Τουλάχιστον η ΔΕΗ θα με συνδέσει (ελπίζω) άμεσα.

ότι θες κάνεις , δεν έχεις ρήτρα αποχώρησης για 14 μέρες. πάρε αύριο πρωί και ρώτα αν έφυγε αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ , εξακρίβωσέ το και αν δε ,συνέχεια εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ότι θες κάνεις , δεν έχεις ρήτρα αποχώρησης για 14 μέρες. πάρε αύριο πρωί και ρώτα αν έφυγε αίτημα στο ΔΕΔΔΗΕ , εξακρίβωσέ το και αν δε ,συνέχεια εκεί

Μιλήσα με ΔΕΔΔΗΕ αλλά δε βλέπει αίτημα από πάροχο στην παροχή μου.

Ξαναπήρα την efa και τους ενημέρωσα, αλλά μου απάντησαν ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία εκπροσώπησης και επειδή έχω τικάρει το εν λόγω κουτάκι, δεν ισχύει η υπαναχώρηση και θα πρέπει να πληρώσω την ρήτρα αποχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, go2jimmys1 είπε

Ενώ αναφέρεται στις «Σημαντικές Ειδοποιήσεις» στον λογαριασμό μου ότι έχω δικαίωμα καταγγελίας γιατί αλλάξαν τις χρεώσεις ...οτι ναναι.

σε αυτό πατάς μπαμ και τελείωσε

6 λεπτά πριν, go2jimmys1 είπε

ακόμη δεν έχει βγει τελικός λογαριασμός και δεν έχει χρεωθεί(ακόμη)

αν δεν βγει λογαριασμός , δε θα απαντήσει ο ΣτΚ (απο όσο κατάλαβα)

Πρώτα βγαίνει και μετά καταγγελία (καλύτερα να κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού πρώτα) και ανάλογα την απάντηση τη στέλνεις ΣτΚ, αν δεν απαντάνε φόρμα παραπόνων και την επισυνάπτεις και αυτή

 

Μόλις τώρα, popopo είπε

Ξαναπήρα την efa και τους ενημέρωσα, αλλά μου απάντησαν ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία εκπροσώπησης και επειδή έχω τικάρει το εν λόγω κουτάκι, δεν ισχύει η υπαναχώρηση και θα πρέπει να πληρώσω την ρήτρα αποχώρησης.

δεν είχα προσέξει

50 λεπτά πριν, popopo είπε

Το έχω τικάρει αλλά δεν έχω υπηρεσίες.

οτι το είπες και πριν

τώρα αργά ,δεν γνωρίζω αν οι υπηρεσίες εκπροσώπησης ξεκινάνε απο τη στιγμή της υπογραφής ή της σύνδεσης . Νομίζω οτι ισχύει απο την υπογραφή ,κάτι είχε αναφέρει ο @ekrepali μιας και ο ίδιος το ξετρύπωξε (λαγωνικό Κ9 😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω... Ακόμα κι έτσι, η ρήτρα είναι όσο μια μέρα ξενοδοχείο για την οικογένεια... Efa μάλλον αξίζει μόνο για αλλαγή παρόχου και όχι για επανηλεκτροδότηση εάν δεν έχεις άνεση χρόνου να περιμένεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...