Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To Fix Power Home είναι σίγουρα χωρίς ρήτρα προσαρμογής, το γράφει στους ειδικούς όρους.

Για τους όρους του ΚΟΤ μού είπανε ότι θα έστελναν email μέχρι τις 17:00. Κλασικά δε στείλανε τίποτα.

Πάμε άλλη μια, μπας και καταλάβεις τι λέμε.

Ο κάθε πάροχος έχει το δικαίωμα να επιλέγει σε ποιο πρόγραμμα θα τιμολογεί το ΚΟΤ. Κάποιες φορές αυτό το πρόγραμμα είναι ήδη εμπορικό, άλλες φορές επρόκειται για ξεχωριστό πρόγραμμα που διέπεται ίσως κι από διαφορετικούς όρους.

Σε 2 περιπτώσεις (μια σε σένα και μια στον φίλο προηγουμένως στο viber) είπαν ότι το ΚΟΤ εφαρμόζεται στο Fix Power Home, με 3.50 πάγιο και φυσικά σταθερή χρέωση.

Σε όλους τους υπόλοιπους (καμιά 10ριά άτομα) είπανε ότι συνδιάζεται με το Fix Power Home αλλά θα έχει 7 ευρώ πάγιο.

Εγώ που το σκάλισα παραπάνω μου είπανε τα 7 ευρώ πάγιο προκύπτουν από διαφορετική ειδική σύμβαση για ΚΟΤ. Έτσι πήγε στο μυαλό μου η παρόμοια σύμβαση της Volton με 7 ευρώ και ρήτρα προσαρμογής, σύμβαση η οποία απ'ότι φαίνεται υπερισχύει των όρων όποιου εμπορικού προγράμματος έχει υπογράψει ο πελάτος. Το μόνο που ισχύει δηλαδή σ'αυτή τη περίπτωση είναι η διάρκεια (ίσως και η τιμή προμήθειας).

Μακάρι να είναι όλα όσο απλά λες... αλλά καλό είναι να το επιβεβαιώσετε. Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο μ'αυτό το θέμα, αρκετά σπατάλησα το χρόνο μου.

Μα αφού υπογράψαμε σύμβαση για το fix power home αυτό θα πάρουμε. Τώρα και 7 να είναι δεν χάλασε ο κόσμος. Πάλι είναι ότι πιο συμφέρον υπάρχει γιατί ξέρεις ότι δε θα πληρώσεις ρήτρα..

1 λεπτό πριν, Decano είπε

Μα αφού υπογράψαμε σύμβαση για το fix power home αυτό θα πάρουμε. Τώρα και 7 να είναι δεν χάλασε ο κόσμος. Πάλι είναι ότι πιο συμφέρον υπάρχει γιατί ξέρεις ότι δε θα πληρώσεις ρήτρα..

επίσης η τιμή στους ειδικούς όρους δεν αναγράφει κάπου για 7 ευρώ. Το 7 ευρώ γενικά εμφανίστηκε εδω. Θα το δούμε στην πράξη όταν ενεργοποιηθούμε και ενοειτε θα ενημερώσουμε 

Και στον Ήρων που ήμουν δεν υπήρχε κάποια διαφορά στους όρους για ΚΟΤ απλά περνούσαν την μείωση στη τιμή της kw 0.065 - ΚΟΤ

Επεξ/σία από Decano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, popopo είπε

Τι να πω... Ακόμα κι έτσι, η ρήτρα είναι όσο μια μέρα ξενοδοχείο για την οικογένεια... Efa μάλλον αξίζει μόνο για αλλαγή παρόχου και όχι για επανηλεκτροδότηση εάν δεν έχεις άνεση χρόνου να περιμένεις.  

γράψου σήμερα στο https://my.rae.gr/

και κάνε αίτημα παράπονο και πες απο 15/9 της στιγμής της αίτησης περιμένεις

ελπίζω να υπάρχει νομικό περιθώριο (πχ ΔΕΔΔΗΕ 3 μέρες) για πάροχο , αν το βρω θα ποστάρω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, popopo είπε

Το έχω τικάρει αλλά δεν έχω υπηρεσίες.

Μόλις μίλησα με την efa η οποία μου είπε ότι έχει "ανέβει" η (από 15.09) αίτησή μου. Ζήτησαν (ξανά ;; ) πιο καθαρή φωτογραφία του μετρητή για να μην τους καθυστερήσει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Μίλησα όμως και με ΔΕΔΔΗΕ ο οποίος δε βλέπει καμία αίτηση στη γραμμή μου.

Επειδή με βλέπω να μένω σε ξενοδοχείο από βδομάδα, τι προτείνετε να κάνω; Υπαναχώρηση δε μπορώ να κάνω αζημίως μιας και δεν έχει αρχίσει η παροχή των υπηρεσιών; Τουλάχιστον η ΔΕΗ θα με συνδέσει (ελπίζω) άμεσα.

Καλησπερα... Αφου μιλησες με τον Δεδδηε και δεν υπαρχει καποια εντολη για  την επανανσυνδεση  τοτε παλι Θα παρεις τον παροχο σου και θα του  το αναφερεις... Κανονικα θα επρεπε να ειχε δοθει η εντολη αν εχει ζητησει ρευμα... Καποιο προβλημα θα  υπαρχει...( κοιταξες αν χρειαζεται νεα ΥΔΕ)

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου μέχρι στιγμής εμπειρία από την EFA λέει οτι δεν είναι και οι πιο γρήγοροι. Εγώ βέβαια δεν θέλω επανηλεκτροδότηση αλλά αλλαγή παρόχου. Έκανα την αίτηση 15/9 και σήμερα μια εβδομάδα μετά δεν έχω καμία ειδοποίηση.Προφανώς και θα γίνεται χαμός από αιτήσεις αλλά αυτή η εικόνα δεν είναι και ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Αφου μιλησες με τον Δεδδηε και δεν υπαρχει καποια εντολη για  την επανανσυνδεση  τοτε παλι Θα παρεις τον παροχο σου και θα του  το αναφερεις... Κανονικα θα επρεπε να ειχε δοθει η εντολη αν εχει ζητησει ρευμα... Καποιο προβλημα θα  υπαρχει...( κοιταξες αν χρειαζεται νεα ΥΔΕ)

Πήρα πίσω την efa και το ανέφερα (τους το έστειλα και γραπτώς). Τα μασούσαν και έλεγαν ότι έχει φύγει η αίτηση για τον ΔΕΔΔΗΕ αλλά δεν ξέρουν να μου πουν πότε.

ΥΔΕ έχει κατατεθεί νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, popopo είπε

Πήρα πίσω την efa και το ανέφερα (τους το έστειλα και γραπτώς). Τα μασούσαν και έλεγαν ότι έχει φύγει η αίτηση για τον ΔΕΔΔΗΕ αλλά δεν ξέρουν να μου πουν πότε.

ΥΔΕ έχει κατατεθεί νέα.

Πάρε τον δεδηε να ρωτήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, popopo είπε

Πήρα πίσω την efa και το ανέφερα (τους το έστειλα και γραπτώς). Τα μασούσαν και έλεγαν ότι έχει φύγει η αίτηση για τον ΔΕΔΔΗΕ αλλά δεν ξέρουν να μου πουν πότε.

ΥΔΕ έχει κατατεθεί νέα.

Αποκλειεται να εχει φυγει απο τον παροχο... Φαινεται μεσα στο προγραμμα του Δεδδηε  αν εκρεμει κατι στον αριθμο παροχης αυτο... Και μαλιστα αν εχει περασει αυτη  η εντολη στον Δεδδηε  φαινετα ποτε  περασε ημερομηνια  κτλπ....( αρα την εχουν περασει την νεα ΥΔΕ μεσα στον Δεδδηε;)

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Decano είπε

Πάρε τον δεδηε να ρωτήσεις 

Όπως ανέφερα, Τον πήρα και μου είπε ότι δε βλέπει αίτηση από πάροχο. Και στη συνέχεια πήρα πίσω την efa και τους το είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν γνωρίζω αν οι υπηρεσίες εκπροσώπησης ξεκινάνε απο τη στιγμή της υπογραφής ή της σύνδεσης . Νομίζω οτι ισχύει απο την υπογραφή ,κάτι είχε αναφέρει ο @ekrepali μιας και ο ίδιος το ξετρύπωξε (λαγωνικό Κ9 😁)

Όταν το κουτάκι δεν έχει τικαριστεί, η εκπροσώπηση δε ξεκινάει πριν το 14ήμερο.

Όταν το κουτάκι έχει τικαριστεί, η εκπροσώπηση ξεκινάει όσο πιο γρήγορα γίνεται. 1η μέρα της εκπροσώπησης είναι η ημερομηνία όπου γίνεται η αλλαγή παρόχου, όχι η ημερομηνία της υπογραφής. Φυσικά οι πάροχοι λένε ψέματα για να μη χάσουν το πελάτη. edit: Έτσι πιστεύω εγώ, μπορεί και να έχω άδικο.

Ακόμα κι αν δικαιούσαι ακόμα υπαναχώρηση, το πρόβλημα είναι πως ένας εκπρόσωπος προσπαθεί να προωθήσει την αίτηση (ίσως και να έχει φτάσει στον ΔΕΔΔΗΕ και να βρίσκεται σε κάποιο στοίβα για να υλοποιηθεί αύριο), κι ένας άλλος εκπρόσωπος θα δει κάποια στιγμή (υπάρχει μεγάλος φόρτος) το αίτημα υπαναχώρησης και μέχρι να το προωθήσει ίσως είναι αργά.

Εν τω μεταξύ κλασικά όταν κάποιος βιάζεται, κάνει υπαναχώρηση στον ένα πάροχο και μετά την ίδια μέρα υπογράφει σε άλλο πάροχο αλλά αν ο πρώτος πάροχος προλάβει να ξεκινήσει την εκποσώπηση μετά θα πρέπει να κάνεις υπαναχώρηση στο 2ο πάροχο κι αν προλάβει κι εκείνος να ξεκινήσει την εκπροσώπηση θα βρεθείς στο 2ο πάροχο και θα πληρώσεις πέναλτυ στο 1ο πάροχο. Αυτά...

 

33 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Μια βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί

Η elin πλέον εφαρμόζει ΟΤΣ και για συμβόλαια electrikon οικιακό που δεν είχε ρήτρα?

0.099μέρα, 0.079 νύχτα, 5% συνέπεια. Οι λοιποί όροι παραμένουν ως έχουν, χωρίς ΟΤΣ.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, green gordon είπε

Για την φυσικο αεριο σαν εταιρια και ειδικα για το προγραμμα maxi εχει κανεις να μου πει να προσεξω κατι;

Αν θες να δεις πόσο τελική θα έχεις δες εδώ

και πάρε στοιχεία απο εδώ (Αύγουστος)

αφαιρούμε και την κρατική επιδότηση* 0,03 και έχεις

(1,1371*(128,03+9,335)-40)/1000 -0,03= 0,0862 προσαύξηση για το maxi 50%

0,05450+0,0862=0,14 τελική

*με κρατική επιδότηση έως 300kw/μήνα για ένα τετράμηνο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όταν το κουτάκι δεν έχει τικαριστεί, η εκπροσώπηση δε ξεκινάει πριν το 14ήμερο.

Όταν το κουτάκι έχει τικαριστεί, η εκπροσώπηση ξεκινάει όσο πιο γρήγορα γίνεται. 1η μέρα της εκπροσώπησης είναι η ημερομηνία όπου γίνεται η αλλαγή παρόχου, όχι η ημερομηνία της υπογραφής. Φυσικά οι πάροχοι λένε ψέματα για να μη χάσουν το πελάτη. edit: Έτσι πιστεύω εγώ, μπορεί και να έχω άδικο.

Ακόμα κι αν δικαιούσαι ακόμα υπαναχώρηση, το πρόβλημα είναι πως ένας εκπρόσωπος προσπαθεί να προωθήσει την αίτηση (ίσως και να έχει φτάσει στον ΔΕΔΔΗΕ και να βρίσκεται σε κάποιο στοίβα για να υλοποιηθεί αύριο), κι ένας άλλος εκπρόσωπος θα δει κάποια στιγμή (υπάρχει μεγάλος φόρτος) το αίτημα υπαναχώρησης και μέχρι να το προωθήσει ίσως είναι αργά.

Εν τω μεταξύ κλασικά όταν κάποιος βιάζεται, κάνει υπαναχώρηση στον ένα πάροχο και μετά την ίδια μέρα υπογράφει σε άλλο πάροχο αλλά αν ο πρώτος πάροχος προλάβει να ξεκινήσει την εκποσώπηση μετά θα πρέπει να κάνεις υπαναχώρηση στο 2ο πάροχο κι αν προλάβει κι εκείνος να ξεκινήσει την εκπροσώπηση θα βρεθείς στο 2ο πάροχο και θα πληρώσεις πέναλτυ στο 1ο πάροχο. Αυτά...

 

0.099μέρα, 0.079 νύχτα, 5% συνέπεια. Οι λοιποί όροι παραμένουν ως έχουν, χωρίς ΟΤΣ.

 

Οι εντολες ερχονται ηλεκτρονικα στον Δεδδηε...Περνανε μεσα στο προγραμμα που υπαρχει...(δεν υπαρχει καμια στοιβα)... Και υπαρχει καποια προθεσμια  για να τις εκτελεσει...

Επεξ/σία από takoulou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμάς του ΗΡΩΝ που δεν αποδεχόμαστε τον λογαριασμό, αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία, για τι ποσό μπορούν να σου κόψουν το ρεύμα; Μέχρι να υπάρξει απάντηση από ΗΡΩΝ και ΣτΚ θα πάρει κάποιους μήνες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

oftopic και το κλείνουμε

1 λεπτό πριν, snuppy84 είπε

Για εμάς του ΗΡΩΝ που δεν αποδεχόμαστε τον λογαριασμό, αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία, για τι ποσό μπορούν να σου κόψουν το ρεύμα; Μέχρι να υπάρξει απάντηση από ΗΡΩΝ και ΣτΚ θα πάρει κάποιους μήνες...

πρώτα κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού ,

https://m.naftemporiki.gr/story/1696118

όλες οι απορίες καλύπτονται απο το παραπάνω λινκ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...