Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Γ22.

Στην ΔΕΗ τωρα η κιλοβατωρα ειναι 0,10158.

Αν υπολογισουμε την εκπτωση του 30% και την εκπτωση συνεπειας 5% τοτε εχουμε 0,10158*0,65 = 0,066027 τελικη τιμη κιλοβατωρας.

Στον τελευταιο λογαριασμο η ρητρα ηταν 238 ευρω(οχι για ολες τις ημερες του λογαριασμου) οποτε εχουμε 230 δια 4545kwh που εκαψα = 0,05060.

Η τελικη τιμη κιλοβατωρας δηλαδη ειναι στα 0,116627.

Αν ηταν ολος ο μηνας γεματος με την ρητρα θα ειχα παραπανω κι οχι μονο 238 ευρω.Οχι παρα πολυ αλλα παραπανω σιγουρα.

Επισης χρεωση ισχυος στην ΔΕΗ 1,23 που μου βγηκε 18 ευρω περιπου.

Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με @korakios@ekrepali

Απ'ολα τα Γ22 που κοιταξα(τα ειδα σχεδον ολα εκτος απο καποια που δεν εδιναν πληροφοριες κι οτι ηταν σιγουρα για Γ22) μονο σε δυο ειχα πολυ χαμηλη τιμη κιλοβατωρας με εκπτωση συνεπειας.

Protergia Επαγγελματικό 2 ΜΑΧ 35.Το εχει προς τα κατω σαν promo το οποιο ειναι χωρις παγιο και χωρις χρεωση ισχυος.

https://www.protergia.gr/el/protergia-epaggelmatiko-max-2

3333333333.PNG.c85d51f8f6fe010c426b6051daef7c9c.PNG

Το αλλο ειναι το On! Business 2 της Elin.

https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia-new/gia-tin-epicheirisi-ilektriko-reyma/on-business-2-reyma/

Την πιο χαμηλη τιμη απ'ολες(πριν την χρεωση ρητρας) μετα τις εκπτωσεις την εχει η Protergia με 0,06395.Μετα ακολουθει η ΔΕΗ με 0,066027 και μετα η Ελιν με 0,06980.

Τωρα το πως υπολογιζουν τις ρητρες δεν το ξερω καθολου και δεν με νοιαζει γιατι δεν θελω ν'αρρωστησω κανοντας πραξεις.

Το ερωτημα ειναι: Καθομαι ΔΕΗ και κλαιω με μαυρο δακρυ η παω σε καποιον απο τους αλλους δυο και κλαιω με λευκο δακρυ.

Το οτι καθομαι και συζηταω για προγραμματα ρητρα με ξεπερναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Σορρυ για την χαζή ερώτηση αλλά στην ΔΕΗ ήξερα ότι αν δεν δηλώσεις ο ίδιος την ένδειξη του μετρητή περνάνε κάποιοι απο τον δεδδηε και την καταγράφουν. Στους ιδιώτες παροχους τι γίνεται; Την παίρνουν απο τον δεδδηε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Επισης χρεωση ισχυος στην ΔΕΗ 1,23 που μου βγηκε 18 ευρω περιπου.

επειδή τώρα ψιλοέμαθα τι είναι χρέωση ισχύος , της WE τότε γιατί δε σου κάνει ?

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τωρα το πως υπολογιζουν τις ρητρες δεν το ξερω καθολου και δεν με νοιαζει γιατι δεν θελω ν'αρρωστησω κανοντας πραξεις.

καλά , μπορώ να στις κάνω , απλά θέλει να δω αν έχουν άλλα όρια απο ότι τα οικιακά , 

στα οικιακά πάντως κατα μέσο όρο πάνε +0,8-0,10 (απλά τα ρίχνει λίγο η επιδότηση 0,03)

 

6 λεπτά πριν, fragma είπε

 Σορρυ για την χαζή ερώτηση αλλά στην ΔΕΗ ήξερα ότι αν δεν δηλώσεις ο ίδιος την ένδειξη του μετρητή περνάνε κάποιοι απο τον δεδδηε και την καταγράφουν. Στους ιδιώτες παροχους τι γίνεται; Την παίρνουν απο τον δεδδηε;

πάντα απο ΔΕΔΔΗΕ περνάνε , δεν έχει σχέση ο πάροχος

9 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Ξερει κανεις εαν η ζενιθ σε ΚΟΤ θα εφαρμοσει ΟΤΣ?

άλλες εταιρίες σιγά σιγά ξεκίνησαν, δε νομίζω να χαρίσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

επειδή τώρα ψιλοέμαθα τι είναι χρέωση ισχύος , της WE τότε γιατί δε σου κάνει ?

1ον γιατι ειναι ακριβη και 2ον και κυριοτερο δεν μπορω να μπω στο προγραμμα γιατι ειναι για καταναλωσεις ΕΩΣ 5000 κιλοβατωρες.Εγω ολους τους μηνες ξεπερναω τις 5 χιλιαδες απλα ετυχε τωρα να ειμαι χαμηλοτερα γιατι.....ασε δεν θελω να βρυσω.

Επρεπε να κανω 500 ερωτησεις και ν'αλλαξουν 2-3 πραγματα στην πορεια για να μην μπορεσω τελικα να το βαλω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το οτι καθομαι και συζηταω για προγραμματα ρητρα με ξεπερναει.

  Όσο σκέφτομαι ότι το Only Business τελειώνει σε 10 μήνες με πιάνει πονοκέφαλος. Mπορεί κι εγώ του χρόνου να είμαι στο ίδιο δίλλημα.

25 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τωρα το πως υπολογιζουν τις ρητρες δεν το ξερω καθολου και δεν με νοιαζει γιατι δεν θελω ν'αρρωστησω κανοντας πραξεις.

Mόνο ο korakios ξέρει... ούτε καν η ΡΑΕ. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το ερωτημα ειναι: Καθομαι ΔΕΗ και κλαιω με μαυρο δακρυ η παω σε καποιον απο τους αλλους δυο και κλαιω με λευκο δακρυ.

με ΟΤΣ 120 έχεις

Προτέργια 

(1,18*120 +13 -50)/1000= + 0,1046 + 0,06395 = 0,16855 τελική

 

Ελίν

(1,22*120 + 5,7 - 58)/1000= 0,0941 + 0,0698 = 0,16390 τελική

 

ΔΕΗ (δε νομίζω να είναι συνολικά 35% , λογικά το 5% εφαρμόζεται στο υπόλοιπο 70% ,στον επόμενο)

(1,15*120+11,5-50)/1000= 0,0995+0,066027 = 0,165527 τελική

29 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το οτι καθομαι και συζηταω για προγραμματα ρητρα με ξεπερναει.

μάματα

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εγω ολους τους μηνες ξεπερναω τις 5 χιλιαδες απλα ετυχε τωρα να ειμαι χαμηλοτερα γιατι.....ασε δεν θελω να βρυσω.

σόρυ το ξέχασα αυτό με τα 5000kw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά , μπορώ να στις κάνω , απλά θέλει να δω αν έχουν άλλα όρια απο ότι τα οικιακά , 

Και να το κανεις αυριο μεθαυριο τις αλλαζουν.

Εμπλεξα τωρα με τις κ@λ@ρητρες και οπου κι αν παω τα ιδια χαλια θα ειναι.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

με ΟΤΣ 120 έχεις

Προτέργια 

(1,18*120 +13 -50)/1000= + 0,1046 + 0,06395 = 0,16855 τελική

 

Ελίν

(1,22*120 + 5,7 - 58)/1000= 0,0941 + 0,0698 = 0,16390 τελική

 

ΔΕΗ (δε νομίζω να είναι συνολικά 35% , λογικά το 5% εφαρμόζεται στο υπόλοιπο 70% ,στον επόμενο)

(1,15*120+11,5-50)/1000= 0,0995+0,066027 = 0,165527 τελική

μάματα

ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.:cry:

Τι να λεμε τωρα δεν υπαρχει ελπιδα.Δεν δινω σημασια στις πραξεις απλα βλεπω το τελικο αποτελεσμα.Τα ιδια χαλια.

Αν δεν ειχε 2 χρονια της W+V θα πηγαινα εκει.

Κανε μια εξηγηση των πραξεων απο ενα απ'ολα να καταλαβω και θα τα δω μετα οταν επιστρεψω.Παω μια βολτα να περπατησω να ηρεμησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

1ον γιατι ειναι ακριβη και 2ον και κυριοτερο δεν μπορω να μπω στο προγραμμα γιατι ειναι για καταναλωσεις ΕΩΣ 5000 κιλοβατωρες.

 

Σου είπανε τι γίνεται αν ξεπεράσεις τις 5000; Xρεώνουν την υπέρβαση με άλλη κλίμακα; Χρεώνουν όλη τη κατανάλωση με άλλη κλίμακα; Ή βαράνε ΟΤΣ;

1.jpg.bd883873a7d9f9db0dc5ecf953ba43c9.jpg

2.jpg.ab7fb32018f5de66ed1aae72df6a7ad6.jpg

Πολλές φορές είμαι οριακά.

Αν δεν έχω την WeEnergy σαν επιλογή, αν η EFA ανεβάσει το Fix κι αν δε βγει τίποτα καινούργιο ως το καλοκαίρι, θα λέω τι βλάκας ήμουνα που δεν έκατσα Ελίν με 0.0945 χωρίς ΟΤΣ, αορίστου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εμπλεξα τωρα με τις κ@λ@ρητρες και οπου κι αν παω τα ιδια χαλια θα ειναι.

μεταξύ μας , αφού ξέρεις οτι δεν πρόκειται να ασχοληθούν με ρήτρα , δεν πας εδώ

https://eltaenergeia.gr/epangelmatika-programmata/

με 0,101 αρχική που εκεί θα παραμείνει ?

 

βέβαια αν προσλάβουνε εξωτερικό συνεργάτη να τους κάνει την πράξη

(1,1371*120-65)/1000=0,071452+0,101= 0,172452 τελική ,

γραμματόσημα θα κολλάς να ξεχρεώσεις 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα πάει ο ο ΗΕRTHAN στα ΕΛΤΑ ξέρεις τι θα γίνει...

Στην καλύτερη των περιπτώσεων 0.17, στη χειρότερη των περιπτώσεων πτώχευση και αυτόματη μεταφορά στην Elpedison. 🤣

Θα πάρει και τον άλλο Ελτατζή στο λαιμό του, κρίμα το παιδί. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2021 στις 11:34 ΠΜ, nikmag είπε

Καλημέρα επειδή έχασα κάποια επεισόδια, ήθελα να ρωτήσω αν άλλαξε κάτι σχετικά με το fixed της nrg (9.90 πάγιο). Με βάση το excel συνέφερε για 8.000-10.000 kw/h ετησίως με νυχτερινό. Έκανα αίτηση και περιμένω το συμβόλαιο για υπογραφή. 'Άλλαξε κάτι? Ευχαριστώ

 

Στις 20/9/2021 στις 12:50 ΜΜ, korakios είπε

όπως κάθε εταιρία μετά απο 6 μήνες

γιατί η τελική σου τιμή κιλοβατώρας είναι κάτω απο 0,16 ? (εκτός αν είσαι μέσα στο 6μηνο χάριτος της ρήτρας)

αλλάξανε πολλά , ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ,το κατήργησε το fixed , αν δεις στο excel δεν υπάρχει πια .

Μόνο efaenergy για τέτοιες καταναλώσεις και όσο προλαβαίνεις

απο το νόμο , όπως κάθε εταιρία μετά απο 6 μήνες

 

έχει αναφερθεί πρόσφατα , όχι , έχει ρήτρα αναπροσαρμογής

 

Στις 20/9/2021 στις 2:24 ΜΜ, korakios είπε

Επίσης σπάνια έχει γίνει αλλαγή τιμών ,απλά τώρα είναι θέμα χρόνου για το πόσο θα αντέξουν οι εταιρίες να μπαίνουν μέσα με όσους είναι σε παλιά προγράμματα

νυχτερινό έχεις τελικά ?!

 

Στις 20/9/2021 στις 3:04 ΜΜ, korakios είπε

δες στο ημερήσιο excel ,πόσα χάνεις απο τις ρυθμιζόμενες , είναι μεγάλο ποσό

μακάρι να πάνε όλα καλά , το νου σου μη σε βάλουν στο νέο φαρμάκι

https://www.nrg.gr/el/nrgfixed4U

για να μην μπλέκεις ,μήπως σε συμφέρει (κάπως) η efa , βάλε στο excel στο "Πρόγραμμά σας"

0,0619 και 12,8 πάγιο

Τελικά η απάντηση ήταν ότι μέχρι τα συμβόλαια μέχρι 11/9 ίσχυε το nrg fixed 9.90. Έκανα αίτηση στην ΕΦΑ για το fixed power. Ευχαριστώ πολύ Κοράκιε.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikmag είπε

Τελικά η απάντηση ήταν ότι μέχρι τα συμβόλαια μέχρι 11/9 ίσχυε το nrg fixed 9.90. Έκανα αίτηση στην ΕΦΑ για το fixed power. Ευχαριστώ πολύ Κοράκιε.!

νυχτερινό βάλε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτώντας τα νέα του ΗΡΩΝ μη τυχόν κάνουν τίποτα περίεργο στο Only Business, έπεσα πάνω σ'αυτό:

https://www.heron.gr/news/new-stores-2021/

Εγκαινιάζουν καταστήματα που έχουν ανοιχτεί εδώ και μήνες.

Θα μοιράζουν προγράμματα με ΟΤΣ (0.17 τελική) ή σταθερά προγράμματα ρεύματος με 0.11€/kwh και 300 ευρώ πάγιο, αλλά θα δίνουν σε όλους δώρο 50€ για κάθε συμβόλαιο. Επιπλέον θα κάνουν κληρώσεις για να δώσουν ηλεκτρικά πατίνα σε 15 "τυχερούς" ώστε να κάψουν παραπάνω ρεύμα. Όποιος το σκέφτηκε αυτό είναι ιδιοφυΐα... κανονικά πρέπει να στήσουν τις κληρώσεις ώστε να πάρουν όλοι ηλεκτρικά πατίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...