Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα.

Ο πατέρας μου πρόκοψε και πήγε στη protergia πριν μερικούς μήνες και παρατήρησε ότι οι λογαριασμοί όσο περνούσε ο καιρός φουσκώνανε.

Έκανε υπομονή μέχρι που ήρθε ο τελευταίος εκκαθαριστικός. Κοντέυουν να σπάσουν τα νεύρα του και σήμερα στο τηλέφωνο με Protergia έγινε το έλα να δεις.

Έχω επισυνάψει το λογαριασμό με όλα τα στοιχεία.

Αν κάποιος έχει την καλοσύνη και τη δυνατότητα, θα μπορούσε να μου πει στο περίπου πόσο θα πλήρωνα αντίστοιχα στη ΔΕΗ για το συγκεκριμένο χρονικό διαστημα και τις KW/h που κάψαμε? Ξέρω ότι το ρεύμα έχει ανέβει πολύ, αλλά εδώ μιλάμε για εξωφρενικά νούμερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον μπορει να βοηθήσει την κατάσταση.

Λογαριασμός.png

Επεξ/σία από zacharias99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Οι τελευταίοι λογαριασμοί είχαν πρόβλημα στην εκτύπωση και δεν φαινόταν τι έγραφε στο κομμάτι της χρηστης ΟΤΣ.

οκ, τώρα που το σκέφτομαι και πάλι μπορεί να μη γνώριζες τι είναι , πως ακριβώς διατύπωσες οτιδήποτε έχει σχέση με την ΟΤΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zacharias99 είπε

Αν κάποιος έχει την καλοσύνη και τη δυνατότητα, θα μπορούσε να μου πει στο περίπου πόσο θα πλήρωνα αντίστοιχα στη ΔΕΗ για το συγκεκριμένο χρονικό διαστημα και τις KW/h που κάψαμε?

95,57/558=0,1713 η κιλοβατώρα περίπου

online 0,09598 (όχι Γ1/ΓΝ1 έχουν ρήτρες)

διαφορά 0,1713-0,09598=0,07532

άρα 0.07532*558=~42€ (χωρίς 6% φπα)

διάβασε και βάλε ετήσιες :)

Για καταγγελία

Spoiler

Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς πόσο επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη  , επιστροφή όλου του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν ,παράπονο

Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

17 λεπτά πριν, spocky είπε

Δεν συμφερει αν κανω καποιο συμβολαιο να τα βαλω και τα 2 στην ιδια εταιρεια αφου δινουν εξτρα εκπτωση?

το double δε συμφέρει σε καμία γενικότερα

17 λεπτά πριν, spocky είπε

Πολλοι προτεινουν το power fix της efaenergy

ανάλογα καταναλώσεις

Διάβασε και συμπλήρωσε ετήσιες κιλοβατώρες στο excel που θα κατεβάσεις

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58455497

19 λεπτά πριν, spocky είπε

Δεν συμφερει αν κανω καποιο συμβολαιο να τα βαλω και τα 2 στην ιδια εταιρεια αφου δινουν εξτρα εκπτωση?

80% έκπτωση ενός προϊόντος που είναι 200% παραπάνω απο άλλο δε συμφέρει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ανάλογα καταναλώσεις

Διάβασε και συμπλήρωσε ετήσιες κιλοβατώρες στο excel που θα κατεβάσεις

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58455497

80% έκπτωση ενός προϊόντος που είναι 200% παραπάνω απο άλλο δε συμφέρει :)

Οπως εγραψα και στο μνμ δυστυχως δεν εχω καταναλωσεις εδω και 1,5 χρονο γιατι το σπιτι ηταν κλειστο και ερχοντουσαν σχεδον παντα μονο οι fix χρεωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marksk είπε

Γεια σας και από μένα. Αφού μου έσκασε και μένα, τι λέτε να κάνω γενικά. Αυτή η Ρήτρα Κόστους Προμήθειας έτσι θα είναι πάντα ;

όχι , αλλά μην περιμένεις και πολλά σύντομα , θα σου έλεγα να μπεις σε σταθερό και αν θες φεύγεις στην τελική αν τυχών πέσει η χοντρική

Διάβασε και συμπλήρωσε ετήσιες κιλοβατώρες στο excel που θα κατεβάσεις

Για αμφισβήτηση λογαριασμού δες παραπάνω στο σπόιλερ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, korakios said:

95,57/558=0,1713 η κιλοβατώρα περίπου

online 0,09598 (όχι Γ1/ΓΝ1 έχουν ρήτρες)

διαφορά 0,1713-0,09598=0,07532

άρα 0.07532*558=~42€ (χωρίς 6% φπα)

διάβασε και βάλε ετήσιες :)

Για καταγγελία

  Hide contents

Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς πόσο επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη  , επιστροφή όλου του ποσού και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν ,παράπονο

Ανάλογα και την απάντηση (ή και τη μη απάντηση) κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Αρα δικαίως χτυπιέται ο πατέρας μου. Τι να πω. Ένα τεραστιο ευχαριστώ φιλε μου και θα προχωρήσω σε καταγγελία.

 

Μια τελευταία συμβουλη θα ηθελα. Μπορώ να κάνω κάτι αυτή τη στιγμη? Μπορω να παω ΔΕΗ? Η καθομαι και περιμενω μεχρι να βγει απόφαση από τον ΣτΚ. Και παλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Ωχ άρχισαν να βγαίνουν οι εκκαθαριστικοί 4μήνου... κοράκιε ετοιμάσου να κάνεις υπερωρίες στο forum. 🙂

ήδη έχω κουραστεί γιατί κανένας δε διαβάζει προηγούμενες σελίδες και αντί να κάνω το σπαστικό και να λέω "έχουν αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες" απλά δε θα ποστάρω

Μόλις τώρα, zacharias99 είπε

Μια τελευταία συμβουλη θα ηθελα. Μπορώ να κάνω κάτι αυτή τη στιγμη? Μπορω να παω ΔΕΗ? Η καθομαι και περιμενω μεχρι να βγει απόφαση από τον ΣτΚ. Και παλι ευχαριστώ

πηγαινε απο τώρα, (ίσως και efa ή voltera δες το excel ) απλά κάνε σήμερα την αμφισβήτηση 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , αλλά μην περιμένεις και πολλά σύντομα , θα σου έλεγα να μπεις σε σταθερό και αν θες φεύγεις στην τελική αν τυχών πέσει η χοντρική

Διάβασε και συμπλήρωσε ετήσιες κιλοβατώρες στο excel που θα κατεβάσεις

Για αμφισβήτηση λογαριασμού δες παραπάνω στο σπόιλερ

 

 

Έχω βάλει την κατανάλωση στο excel και βλέπω ότι έχω πολύ καλή τιμή στο πρόγραμμα. απλά η Ρήτρα Κόστους Προμήθειας με μπερδεύει. Στα προγράμματα στο excel δεν έχουν τέτοια περίεργα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, marksk είπε

Στα προγράμματα στο excel δεν έχουν τέτοια περίεργα ;

όχι , αυτός ήταν και είναι ο σκοπός του excel

~0,17  0,14 σου βγήκε τώρα ,ξέχασα να στο γράψω

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , αυτός ήταν και είναι ο σκοπός του excel

Άρα είμαι για Volterra 360 ΟΙΚΙΑΚΟ. Επειδή έχω ,076 μέρα νύχτα στην WV και είναι από τις φθηνότερες, αν φύγω θα χάσω το πακέτο που έχω. φοβάμαι μη κάνω καμιά βλακεία 

Εδώ δεν παίζει να αλλάξει τίποτα 

2. Ο τιμοκατάλογος αναφέρεται στις Ανταγωνιστικές Χρεώσεις. Στις παραπάνω χρεώσεις δεν περιλαμβάνονται οι Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις (Χρέωση Χρήσης Συστήματος, Χρέωση Χρήσης Δικτύου Διανομής, Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας, λοιπές επιβαρύνσεις συστήματος μεταφοράς), ο Φ.Π.Α., ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης (Ε.Φ.Κ.), το Δ.Ε.Τ.Ε., το Τέλος Α.Π.Ε., τα Δημοτικά Τέλη, τυχόν έκτακτα Ειδικά Τέλη, καθώς και το κόστος Ε.Ρ.Τ. και Τ.Α.Π. ή τυχόν άλλες χρεώσεις που επιβάλλονται από τις αρμόδιες αρχές.

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλέφωνο από elpedison.

-Σας προσφέρουμε ρεύμα με 0,055 ευρώ τη kwh ημερήσιο και 0,043 νυχτερινό(το πάγιο το ξέχασε).

-Ναι αλλα δεν έχει και οτσ?

- έχει

-αρα θα πληρώνω περίπου 0,12 ευρώ.

-Ναι σωστά κι εγώ τόσα πληρώνω .

-Εγώ θέλω πρόγραμμα χωρίς οτσ.

-δεν έχουμε

-εγώ πήγα σε εταιρία που δεν έχει.

-Ποια  είναι να πάω κι  εγώ (με ειρωνικό ύφος)?

-η ΤΆΔΕ και ισχύει μέχρι 30/9.

-έκλεισε το τηλέφωνο.....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, marksk είπε

Επειδή έχω ,076 μέρα νύχτα στην WV και είναι από τις φθηνότερες, αν φύγω θα χάσω το πακέτο που έχω. φοβάμαι μη κάνω καμιά βλακεία 

 

30 λεπτά πριν, korakios είπε

~0,17  0,14 σου βγήκε τώρα ,ξέχασα να στο γράψω

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

τώρα ναι 

 

Εδώ δεν παίζει να αλλάξει τίποτα 

2. Ο τιμοκατάλογος αναφέρεται στις Ανταγωνιστικές Χρεώσεις. Στις παραπάνω χρεώσεις δεν περιλαμβάνονται οι Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις (Χρέωση Χρήσης Συστήματος, Χρέωση Χρήσης Δικτύου Διανομής, Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας, λοιπές επιβαρύνσεις συστήματος μεταφοράς), ο Φ.Π.Α., ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης (Ε.Φ.Κ.), το Δ.Ε.Τ.Ε., το Τέλος Α.Π.Ε., τα Δημοτικά Τέλη, τυχόν έκτακτα Ειδικά Τέλη, καθώς και το κόστος Ε.Ρ.Τ. και Τ.Α.Π. ή τυχόν άλλες χρεώσεις που επιβάλλονται από τις αρμόδιες αρχές.

 

γιατί αν κατάλαβα καλά ρήτρες κτλ μετά μπήκαν 

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...