Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Decano είπε

Η μετακόμιση τι σχέση έχει; Δεν μεταφέρεται το πρόγραμμα στη νέα παροχή;

όχι δεν είναι όπως το τηλ

θέλω να πιστεύω όμως οτι αν κάποιος συνεχίσει στην ίδια εταιρία να του επιστρέψουν ρήτρα αποχώρησης

βέβαια υπάρχει και θέμα αν είναι εμπορικά διαθεσιμο

αυτό το αναφέρω και για όσους είναι με παλιό πρόγραμμα και βάλουν νυχτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι δεν είναι όπως το τηλ

θέλω να πιστεύω όμως οτι αν κάποιος συνεχίσει στην ίδια εταιρία να του επιστρέψουν ρήτρα αποχώρησης

βέβαια υπάρχει και θέμα αν είναι εμπορικά διαθεσιμο

αυτό το αναφέρω και για όσους είναι με παλιό πρόγραμμα και βάλουν νυχτερινό

Εγώ είχα μετακομήσει  με Ήρων και είχα το ίδιο πρόγραμμα δεν πλήρωσα κάποια ρήτρα 

Επεξ/σία από Decano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα φως και μπήκα γιατί ο τίτλος είχε μέσα τη λέξη ΔΕΗ

Αν είναι να λέμε και για εναλλακτική μουσική

Ή και πάροχο τηλεφωνίας....

@walex

ναι η απάντηση και δεν έχει καμία σχέση με το θέμα εδώ  (3 τελίτσες δίπλα στο μήνυμα , επεξεργασίά)

άντε να βάλω λινκ ,ρώτα εδώ ή εκεί ή και παραπέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 12mats είπε

Ρε παιδια εστω οτι φυγω απο Προοτεργια για ΔΕΗ και εχω ενα υπόλοιπο στην Προτέργια που ειναι η ρητρα αποχωρησης και δεν το πληρωσω,Τι μπορούν να μου κάνουν ;

Εννοειται οτι θα εχω κανει αμφισβητηση και καταγγελία σε συνηγορο του Καταναλωτη 

Καλησπερα.. Υπαρχει περιπτωση η protergia να ζητησει την διακοπη του ρευματος απο τον Δεδδηε...

1 ώρα πριν, Decano είπε

Με κάλεσαν πριν από λίγο ότι εκπροσσωπούμαι ήδη από την efa energy και ότι η αίτηση θα σταλεί προς τον ΔΕΔΗΕ σήμερα ή το αργότερο έως αύριο το πρωί και ότι ο ΔΕΔΗΕ θέλει το λιγότερο 3 ημέρες να την υλοποιήσει. Το μέγιστο ποσό είναι?

Η εκπροσώπηση τι σημαίνει; Ότι κάνουν αυτοι την διαδικασία στον ΔΕΔΗΕ, γιατί μπορούσα να την κάνω και μόνος μου;

Σημαινει οτι θα περασει καποιος τεχνικος απο τον Δεδδηε για γραψει  την ενδειξη και να δει την παροχη για την αλλαγη παροχου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Ευγενική και ειλικρινής πάντως!

@korakios Επιβεβαιώσαμε τα 7ευρώ τον μήνα πάγιο στην περίπτωση του ΚΟΤ απο την EFA.

Προσωπικά μάλλον δεν θα το προχωρήσω, γιατι εχει μεγάλη ρήτρα σε περιπτώση αποχώρησης και σε εναν χρόνο μάλλον θα μετακομίσουμε πάλι. 

 

image.png.b0c35cd5d5ceca70c58d1b382bfe8cbc.png

Τα 7 ευρώ τα ξέραμε.

"Xαμηλή τιμή κιλοβατώρας λέει". Δε γράφει ξεκάθαρα ότι θα ισχύουν οι χρεώσεις το Fix Power Home.

Xωρίς ρήτρα προσαρμογής / ΟΤΣ (άμα δε δω τους ειδικούς όρους του ΚΟΤ επιφυλάσσομαι).

Χαμηλές ρυθμιζόμενες χρεώσεις;;; :blink: ΟΚ... το ακούσαμε κι αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Decano είπε

Η μετακόμιση τι σχέση έχει; Δεν μεταφέρεται το πρόγραμμα στη νέα παροχή;

Όχι. Έτσι μου είπε παρακάτω, γιατί μια ερώτηση μου νωρίτερα ήταν τι θα συμβεί αν κάνω μετακόμιση.  Μου είπε πως δεν γίνεται να αλλάξει ο αριθμός παροχής στο ίδιο συμβόλαιο.

Μεταξύ μας, είναι και λίγο ξεκάθαρο πως περιμένει η ΕΦΑ να κερδίσει από το σπάσιμο της Ρήτρας. Από 1-17 μήνες έχει ρητρα 170€ !( Αν θυμάμαι καλά)

 

Θα κάτσω κάναν μήνα ακόμα να δω πως θα πάει με την ΟΤΣ που έφαγα και αν θα βγει άκρη. Αλλιώς με βλέπω για ΔΕΗ online όπου γράφει ότι θα είναι εμπορικά διαθέσιμο μέχρι 31/12. Έχω περιθώριο να δω τις εξελίξεις.

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα.. Υπαρχει περιπτωση η protergia να ζητησει την διακοπη του ρευματος απο τον Δεδδηε...

Σημαινει οτι θα περασει καποιος τεχνικος απο τον Δεδδηε για γραψει  την ενδειξη και να δει την παροχη για την αλλαγη παροχου..

image.png.65d08f0d52512d8bca0b5cc9a38e3eb7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

And the plot thickens...

Πήρα τηλέφωνο τη Volton (!!!) για να ζητήσω διευκρινίσεις για την EFA. :blink:

Ο εκπρόσωπος μού είπε το ότι ΚΟΤ της ΕFA, είναι ίδιο με το KOT της Volton. Aυτοί το παρέχουν με τους παρακάτω όρους:

https://volton.gr/wp-content/uploads/2021/09/Συνοδευτικό-Έντυπο-Προγραμμάτων-Volton-Fixed-KOT_VOLTON_Sept21-002.pdf

Επιβεβαίωσε ότι σε περίπτωση ενεργοποίησης του ΚΟΤ, oι συγκεκριμένοι όροι θα υπερισχύουν οποιουδήποτε εμπορικού προγράμματος της ΕFA. Δηλαδή 7 ευρώ πάγιο, διαφορετική τιμή προμήθειας, ρήτρα προσαρμογής και το μόνο που θα ισχύει απ'το εμπορικό πρόγραμμα της ΕFA θα είναι η δέσμευση.

Άντε τώρα βγάλτε άκρη τι πραματικά ισχύει. Όσοι πήγατε, το να περιμένετε να βγει λογαριασμός δεν είναι λύση. Πρέπει να πάρετε σαφείς απαντήσεις τώρα. Ζαλίστε τους στα τηλέφωνα και τους μεν και τους δεν. (Volton 216 3001000)

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Χαμηλές ρυθμιζόμενες χρεώσεις;;; :blink: ΟΚ... το ακούσαμε κι αυτό!

εννοεί λόγω ΚΟΤ :)

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Σημαινει οτι θα περασει καποιος τεχνικος απο τον Δεδδηε για γραψει  την ενδειξη και να δει την παροχη για την αλλαγη παροχου..

μη χάσεις και δεν πεταχτείς όπου ακούσεις κάτι άσχετο

______________________________________________________________________________________________________

Για τις οφειλές το ξαναβάζω 3η και τέλος (μετά αναφορές για διαγραφή)

https://m.naftemporiki.gr/story/1696118

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

And the plot thickens...

Πήρα τηλέφωνο τη Volton (!!!) για να ζητήσω διευκρινίσεις για την EFA. :blink:

Ο εκπρόσωπος μού είπε το ότι ΚΟΤ της ΕFA, είναι ίδιο με το KOT της Volton. Aυτοί το παρέχουν με τους παρακάτω όρους:

https://volton.gr/wp-content/uploads/2021/09/Συνοδευτικό-Έντυπο-Προγραμμάτων-Volton-Fixed-KOT_VOLTON_Sept21-002.pdf

Επιβεβαίωσε ότι σε περίπτωση ενεργοποίησης του ΚΟΤ, oι συγκεκριμένοι όροι θα υπερισχύουν οποιουδήποτε εμπορικού προγράμματος της ΕFA. Δηλαδή 7 ευρώ πάγιο, διαφορετική τιμή προμήθειας, ρήτρα προσαρμογής και το μόνο που θα ισχύει απ'το εμπορικό πρόγραμμα της ΕFA θα είναι η δέσμευση.

Άντε τώρα βγάλτε άκρη τι πραματικά ισχύει. Όσοι πήγατε, το να περιμένετε να βγει λογαριασμός δεν είναι λύση. Πρέπει να πάρετε σαφείς απαντήσεις τώρα. Ζαλίστε τους στα τηλέφωνα και τους μεν και τους δεν. (Volton 216 3001000)

 

 

 

 

Εμένα συνεχίζουν να μου λένε ότι ισχύει ότι υπέγραψα. Δεν υπάρχει κάποιο άλλο συμβόλαιο και ότι είναι ένα. Επίσης το πάγιο με πάγια εντολή είναι 3.40 χωρίς 3.90 για 7ευρω τπτ. Θα φανεί στον πρώτο λογαριασμό 

πάντως δύσκολο να εφαρμοστεί άλλο συμβόλαιο απ'.αυτο που υπέγραψες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Decano είπε

Εμένα συνεχίζουν να μου λένε ότι ισχύει ότι υπέγραψα. Δεν υπάρχει κάποιο άλλο συμβόλαιο και ότι είναι ένα. Επίσης το πάγιο με πάγια εντολή είναι 3.40 χωρίς 3.90 για 7ευρω τπτ. Θα φανεί στον πρώτο λογαριασμό 

πάντως δύσκολο να εφαρμοστεί άλλο συμβόλαιο απ'.αυτο που υπέγραψες 

κοίτα τα 7€ είναι σιγουράκι , αλλά είναι και το λιγότερο γιατί αν μπαίνει και ρήτρα μετά ,άστο

τα έχεις τουλάχιστον γραπτώς μιας και θα σου χρειαστούν για καταγγελία αργότερα ?

Γραπτώς εννοώ οτι σε ΚΟΤ συγκεκριμένα το πάγιο και οι τιμές είναι αυτές και δεν εφαρμόζεται ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοεί λόγω ΚΟΤ :)

μη χάσεις και δεν πεταχτείς όπου ακούσεις κάτι άσχετο

______________________________________________________________________________________________________

Για τις οφειλές το ξαναβάζω 3η και τέλος (μετά αναφορές για διαγραφή)

https://m.naftemporiki.gr/story/1696118

 

Εμένα είναι παραπάνω οι οφειλές...

1 λεπτό πριν, korakios είπε

κοίτα τα 7€ είναι σιγουράκι , αλλά είναι και το λιγότερο γιατί αν μπαίνει και ρήτρα μετά ,άστο

τα έχεις τουλάχιστον γραπτώς μιας και θα σου χρειαστούν για καταγγελία αργότερα ?

Γραπτώς εννοώ οτι σε ΚΟΤ συγκεκριμένα το πάγιο και οι τιμές είναι αυτές και δεν εφαρμόζεται ρήτρα

αυτό ότι θα μπαίνει ρήτρα πως βγήκε; υπάρχει κάπου γραμμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...