Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, gemis XTX είπε

Τέτοιο μπέρδεμα δεν έχω ξαναδεί.. Έχω καταλήξει σε 3 επιλογές 

ΔΕΗ myHome Online

Volterra 360 οικιακό 

Efa fix power

Δεν ξέρω σε πια από τις 3 να πάω. Τι προτείνετε; 

 

Βαλε efa αν γίνουμε πολλοί πιο δύσκολα θα μας τον efaρμόσουν :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Decano είπε

Βαλε efa αν γίνουμε πολλοί πιο δύσκολα θα μας τον efaρμόσουν :lol:

 Χαχαχα 

6 λεπτά πριν, korakios είπε

ισχύει, μακάρι να ξαναβγάλει καλό σταθερό (αν και χλωμό ειδικά αυτήν την περίοδο)

κράτα πολύ μικρό στρουμφοκαλάθι

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58455497

Με αυτό το Excel δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.. Δεν μπορώ να γράψω τις kwh δε τις παίρνει και δεν μπορώ να καταλάβω αν εκεί που είναι στο σύνολο είναι αυτή που συμφέρει η είναι η πιο ακριβή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gemis XTX είπε

Δεν μπορώ να γράψω τις kwh δε τις παίρνει

  

Στις 7/2/2021 στις 9:30 ΜΜ, korakios είπε

Το κατεβάζετε και το ανοίγετε με αντίστοιχο πρόγραμμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

 

κράτα πολύ μικρό στρουμφοκαλάθι

 

Μωρε εγω μικρο καλαθι κραταω αλλα η λογικη λεει πως θα το αφησουν στην ιδια τιμη.

1.Αν ηταν να γινει καποια αλλαγη στην χρεωση της kwh θα ειχε γινει ηδη μεχρι σημερα οπως εχουν κανει ολοι...

2.Το συμβολαιο μου ληγει σε λιγοτερο απο εναν μηνα και αν ηταν να γινει καποια αλλαγη θα με ειχανε ειδοποιησει  τουλαχιστον εναν μηνα πριν (ετσι λεει το συμβολαιο)πραγμα το οποιο δεν εχει γινει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

 

σε λίγες μέρες βγαίνει και δικός μου λογαριασμός , θα δείξει

Περιμένω τον πρώτο λογαριασμό να δω τι γίνεται. Μου είχε να βάλω μέτρηση από τις 19/9 - 21/9. Το έβαλα στις 19/9. Πόσες μέρες κάνουν να το βγάλουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Είπαν να μου απαντήσουν απο την Watt Volt , στα ερωτήματα μου γιατι εφαρμόστηκε ξαφνικά η Ρήτρα και πως υπολογίστηκε.

καλό είναι μιας και δεν απάντησαν

ούτε στην ανάλυση

και το σημαντικότερο γιατί δε σε ενημέρωσαν για την ύπαρξή της πριν υπογράψεις

εισαι για ΣτΚ ή ΡΑΕ

6 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Περιμένω τον πρώτο λογαριασμό να δω τι γίνεται. Μου είχε να βάλω μέτρηση από τις 19/9 - 21/9. Το έβαλα στις 19/9. Πόσες μέρες κάνουν να το βγάλουν; 

7-8 εργάσιμες περίπου (σε μένα)

18 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Κοινώς με ενημέρωσαν εγγράφως στις 10/09 για λογαριασμό 04/8.

ναι , βρήκαν παραθυράκι για την αλλαγή γενικών όρων που είναι και ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας και το πετάνε σαν αλλαγή χρέωσης προμήθειας (που τους δίνει άμεσο δικαίωμα εφαρμογής και ενημέρωση στον πρώτο λογαριασμό)

επίσης δεν αναφέρουν και το δικαίωμα να φύγεις αζημίως

Είναι δωράκι για ΣτΚ και ΡΑΕ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν έχει απαντηθεί πριν αλλά δεν είναι αδύνατον να ψάξω τόσες σελίδες. Είχα ΗΡΩΝ και ήμουν ικανοποιημένος. Πέρυσι τέτοιο καιρό μου έκαναν μια προσφορά από PROTERGIA. Αν και η οργάνωσή τους δεν είναι τόσο καλή όπως του Ήρωνα παρόλα αυτά λόγω χαμηλότερων χρεώσεων δεν είχα εκφράσει κάποιο παράπονο. Αυτό μέχρι τiς αρχές του καλοκαιριού που τέθηκε σε εφαρμογή η ρήτρα του άρθρου 8,8 και διπλασιάστηκε σχεδόν το ποσό του λογαριασμού. Αυτό που διάβασα στους όρους είναι ότι το 8,8 εφαρμόζεται στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς. Εγώ κάθε μήνα κάνω μέτρηση και την καταχωρώ και βγαίνει εκκαθαριστικός. Aν σταματήσω να το κάνω αυτό τι θα γίνει;  Θα τιμολογούν έναντι όπως έκανε και η Δεη και θα έρχεται εκκαθαριστικός  κάθε 3-4 μήνες; Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει αυτό, γενικώς δηλ συμφέρει; Eυχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον απαντήσει. 

Επεξ/σία από DAEMON2013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DAEMON2013 είπε

Παιδία θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν έχει απαντηθεί πριν αλλά δεν είναι αδύνατον να ψάξω τόσες σελίδες

ψομί και ελεφθερία 😁 . 10 σελιδούλες πίσω και την καρφιτσωμένη ανάρτηση όμως ?

Ξαναέλα σε 10-15 λεπτάκια :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DAEMON2013 είπε

Παιδία θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν έχει απαντηθεί πριν αλλά δεν είναι αδύνατον να ψάξω τόσες σελίδες. Είχα ΗΡΩΝ και ήμουν ικανοποιημένος. Πέρυσι τέτοιο καιρό μου έκαναν μια προσφορά από PROTERGIA. Αν και η οργάνωσή τους δεν είναι τόσο καλή όπως του Ήρωνα παρόλα αυτά λόγω χαμηλότερων χρεώσεων δεν είχα εκφράσει κάποιο παράπονο. Αυτό μέχρι τiς αρχές του καλοκαιριού που τέθηκε σε εφαρμογή η ρήτρα του άρθρου 8,8 και διπλασιάστηκε σχεδόν το ποσό του λογαριασμού. Αυτό που διάβασα στους όρους είναι οτι το 8,8 εφαρμόζεται στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς. Εγω κάθε μήνα κάνω μέτρηση και την καταχωρώ και βγαίνει εκκαθαριστικός. Aν σταματήσω να το κάνω αυτό τι θα γίνει;  Θα τιμολογούν έναντι όπως έκανε και η Δεη και θα έρχεται εκκαθαριστικός  κάθε 3-4 μήνες; Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει αυτό, γενικώς δηλ συμφέρει; Eυχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον απαντήσει. 

Ειτε δινεις εσυ την μετρηση ειτε ο δεδδηε καθε 4μηνο τα ιδια θα πληρωσεις απλα θα βγαινουν εναντι χωρις την οτσ αλλα στον εκκαθαριστικο θα μπαινει για ολη την εναντι καταναλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DAEMON2013 είπε

Παιδία θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν έχει απαντηθεί πριν αλλά δεν είναι αδύνατον να ψάξω τόσες σελίδες. Είχα ΗΡΩΝ και ήμουν ικανοποιημένος. Πέρυσι τέτοιο καιρό μου έκαναν μια προσφορά από PROTERGIA. Αν και η οργάνωσή τους δεν είναι τόσο καλή όπως του Ήρωνα παρόλα αυτά λόγω χαμηλότερων χρεώσεων δεν είχα εκφράσει κάποιο παράπονο. Αυτό μέχρι τiς αρχές του καλοκαιριού που τέθηκε σε εφαρμογή η ρήτρα του άρθρου 8,8 και διπλασιάστηκε σχεδόν το ποσό του λογαριασμού. Αυτό που διάβασα στους όρους είναι οτι το 8,8 εφαρμόζεται στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς. Εγω κάθε μήνα κάνω μέτρηση και την καταχωρώ και βγαίνει εκκαθαριστικός. Aν σταματήσω να το κάνω αυτό τι θα γίνει;  Θα τιμολογούν έναντι όπως έκανε και η Δεη και θα έρχεται εκκαθαριστικός  κάθε 3-4 μήνες; Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει αυτό, γενικώς δηλ συμφέρει; Eυχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον απαντήσει. 

Έχω ΗΡΩΝ, το κάνουν και στους έναντι. Κάνουν ότι θέλουν και σε email δεν απαντάνε αν δεν τους συμφέρει. Από ότι κατάλαβα δεν τους νοιάζει πόσοι θα φύγουν, αλλά να τα αρπάξουν γρήγορα από όλους

Επεξ/σία από snuppy84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bill27 είπε

Ειτε δινεις εσυ την μετρηση ειτε ο δεδδηε καθε 4μηνο τα ιδια θα πληρωσεις απλα θα βγαινουν εναντι χωρις την οτσ αλλα στον εκκαθαριστικο θα μπαινει για ολη την εναντι καταναλωση

αυτό ήθελα να μάθω, σε ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppmarkos είπε

Να αφήσω και αυτό εδώ με τις «θέσεις» των παροχων στις προτάσεις της ΡΑΕ

Αναφορά σε κείμενο

Τέλος, να συμφωνηθεί ότι στα τιμολόγια με ρήτρα δεν θα περιλαμβάνεται ποινή για πρόωρη αποχώρηση.

δεν το κόβω , μόνο με καταγγελία και όποιο τσιμπήσουν

7 λεπτά πριν, snuppy84 είπε

Έχω ΗΡΩΝ, το κάνουν και στους έναντι. Κάνουν ότι θέλουν και σε email δεν απαντάνε αν δεν τους συμφέρει. Από ότι κατάλαβα δεν τους νοιάζει πόσοι θα φύγουν, αλλά να τα αρπάξουν γρήγορα από όλους

τους νοιάζει να καθυστερούν μέχρι να φύγουν της efa ,volterra και online

μετά είτε με ρήτρες είτε με σταθερά θα είναι ψηλά η κιλοβατώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον έναντι λογαριασμό χρεώνεται και ρήτρα αναπροσαρμογής?

Έχω Φυσικό Αέριο και μου ήρθε έναντι 29 ημερών με χρέωση 988Kwh (max 4μήνου είναι λίγο πιο κάτω από 2.000kwh),

65.11Ευρώ το ρεύμα και προσαμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1 86.70ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι πλεον μπορει να εχει ρητρα και σε λογ. ΕΝΑΝΤΙ

*το εχω δει σε Ζενιθ

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...