Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Πριν λιγο με πηρε τηλ απο το φυσικο αεριο αττικης για να φυγω απο nrg και μου ειπαν για προγραμμα με 0 ρητρα αναπροσαρμογής και 5κατι λεπτα η κιλοβατορα και 3,9 νυχτα. τους ειπα να με καλεσουν απο Δευτερα παλι.. 
 

Αν το παρεις αυτο γραπτως με συμβολαιο θα πλακωθουμε μεταξυ μας για το ποιος θα προλαβει να παει.Οχι μονο εμεις ολη η Ελλαδα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατσε την Δευτερα που θα ειμαι σε φαση να δουμε τι θα πουνε και θα τους πω να μου το στειλουν πρωτα και θα ανεβασω εδω οτι ειναι να δουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DAEMON2013 είπε

αν εννοείς τον ΗΡΩΝ που ήμουν πρίν η εγγύηση ήταν 1,60 και συμψηφίστηκε στον τελικό λογαριασμό. Για το προηγούμενο που ρώτησες πριν αν μπορώ ν΄αποχωρήσω αζημίως θα πρέπει να να ξαναδώ την σύμβαση αλλά απ΄οτι θυμάμαι την πρώτη φορά που το είχα δει πριν μήνες, δεν ήταν αζημίως. Τότε δεν έδωσα σημασία γιατί δεν με ένοιαζε και ούτε μπορούσα να προβλέψω αυτές τις υπέρογκες χρεώσεις. Το θέμα είναι και εδώ ζητώ την συμβουλή σου εάν φύγω που θα πρότεινες να πάω. Είδα το post σου που έχει γίνει sticky και η ΔΕΗ όπως το βλέπω είναι η πιο συμφέρουσα. Εχω το οικιακό protergia N και πάνω από 300 την ημέρα και 200 την νύκτα (εχω νυκτερινό) δεν καταναλώνω.  Πάντως και τα 160 μονοκοπανία με τόσες άλλες υποχρεώσεις που έχω δεν είναι και λίγα. 

Το πιο συμφέρον πρόγραμμα είναι της EFA. Το θέμα είναι επειδή είναι και μικρή εταιρεία να τηρηθεί... Αν τηρηθεί θα είμαστε κομπλέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DAEMON2013 είπε

αν εννοείς τον ΗΡΩΝ που ήμουν πρίν η εγγύηση ήταν 1,60 και συμψηφίστηκε στον τελικό λογαριασμό.

1,60 ή 160? όπως και να έχει συμψηφίστηκε , αλλά λες οτι είσαι Προτέργια εκεί δεν έχεις εγγύηση ?

7 λεπτά πριν, DAEMON2013 είπε

Το θέμα είναι και εδώ ζητώ την συμβουλή σου εάν φύγω που θα πρότεινες να πάω. Είδα το post σου που έχει γίνει sticky και η ΔΕΗ όπως το βλέπω είναι η πιο συμφέρουσα. Εχω το οικιακό protergia N και πάνω από 300 την ημέρα και 200 την νύκτα (εχω νυκτερινό) δεν καταναλώνω.

αν έβαλες ετήσιες , ότι σου βγάζει το excel . Για ερωτήσεις περι online εδώ

Για αμφισβήτηση ρήτρας και αποχώρησης αζημίως πρέπει να κάνεις τα βήματα:

Αναφορά σε κείμενο

 

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

κοιτα καταλαβαίνω οτι έχεις παγιδευτεί μιας και θα σε χρεώσουν σίγουρα ρήτρα αποχώρησης (και να περιμένεις το ΣτΚ) και θα πρέπει να πληρώσεις την εγγύηση νέου παρόχου

το κακό είναι οτι έχασες και τη μετάβαση που δίνανε σε ένα σταθερό που καταργήθηκε πρόσφατα

όσο για τη ρήτρα αποχώρησης

1 ώρα πριν, korakios είπε

Γράφει ακόμα ο λογαριασμός σου οτι μπορείς να φύγεις αζημίως (για να μην τρέχεις για ρήτρες αποχώρησης στο ΣτΚ) ?

Αν ναι , με ποια ημερομηνία έκδοσης και πιο χρονικό διάστημα αναφέρει τη δυνατότητα?

πάντως για τη ρήτρα αναπροσαρμογής θα έκανα άμεσα τα βήματα για επιστροφή του ποσού (ή έστω μέρος του)

25 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Πριν λιγο με πηρε τηλ απο το φυσικο αεριο αττικης για να φυγω απο nrg και μου ειπαν για προγραμμα με 0 ρητρα αναπροσαρμογής και 5κατι λεπτα η κιλοβατορα και 3,9 νυχτα. τους ειπα να με καλεσουν απο Δευτερα παλι..

να τους πεις να σου στείλουν την προσφορά γραπτώς

26 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Εχετε εμπειρίες απο αυτους; 

πλάκα ξεπλάκα όχι ευτυχώς , δε θυμάμαι κανέναν να είναι στην εταιρία . Στο δίπλα φόρουμ όσους τους τσεκούρωσαν μήνες πριν φύγανε

27 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Η NRG σε λογαριασμο ρευμα 70€ μου εβαλε 110 ρητρα ΕΛΕΟΣ

δες τα βήματα πιο πάνω και ξεκίνα για αμφισβήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

1,60 ή 160? όπως και να έχει συμψηφίστηκε , αλλά λες οτι είσαι Προτέργια εκεί δεν έχεις εγγύηση ?

αν έβαλες ετήσιες , ότι σου βγάζει το excel . Για ερωτήσεις περι online εδώ

Για αμφισβήτηση ρήτρας και αποχώρησης αζημίως πρέπει να κάνεις τα βήματα:

κοιτα καταλαβαίνω οτι έχεις παγιδευτεί μιας και θα σε χρεώσουν σίγουρα ρήτρα αποχώρησης (και να περιμένεις το ΣτΚ) και θα πρέπει να πληρώσεις την εγγύηση νέου παρόχου

το κακό είναι οτι έχασες και τη μετάβαση που δίνανε σε ένα σταθερό που καταργήθηκε πρόσφατα

όσο για τη ρήτρα αποχώρησης

πάντως για τη ρήτρα αναπροσαρμογής θα έκανα άμεσα τα βήματα για επιστροφή του ποσού (ή έστω μέρος του)

1,6 στον ΗΡΩΝ. Της Protergias είναι μηδενικό. Ευχαριστώ για τα υπόλοιπα θα κοιτάξω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν το παρεις αυτο γραπτως με συμβολαιο θα πλακωθουμε μεταξυ μας για το ποιος θα προλαβει να παει.Οχι μονο εμεις ολη η Ελλαδα.:P

Εκτός αν έχει μεγαλύτερο πάγιο από πρόγραμμα κινητού με τα πάντα όλα απεριόριστα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εκτός αν έχει μεγαλύτερο πάγιο από πρόγραμμα κινητού με τα πάντα όλα απεριόριστα :D

δωρεάν μηδενικό πάγιο θα είναι σίγουρα

Spoiler

με 600€ ετήσια συνδρομή χωρίς ΦΠΑ 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Κατσε την Δευτερα που θα ειμαι σε φαση να δουμε τι θα πουνε και θα τους πω να μου το στειλουν πρωτα και θα ανεβασω εδω οτι ειναι να δουμε...

Μακρυά από δαύτους. 

Λογικα θα έχουν έξι μήνες χωρίς ΟΤΣ και μετά πέφτει τσεκούρι. 

Τουλάχιστον έτσι ήταν όταν προσπαθούσαν να μου το προωθησουν αλλά η ρήτρα είναι βάρβατη να ξέρεις 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Μακρυά από δαύτους. 

Λογικα θα έχουν έξι μήνες χωρίς ΟΤΣ και μετά πέφτει τσεκούρι. 

Τουλάχιστον έτσι ήταν όταν προσπαθούσαν να μου το προωθησουν αλλά η ρήτρα είναι βάρβατη να ξέρεις 

ξερω απο nrg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Μακρυά από δαύτους. 

Λογικα θα έχουν έξι μήνες χωρίς ΟΤΣ και μετά πέφτει τσεκούρι. 

Τουλάχιστον έτσι ήταν όταν προσπαθούσαν να μου το προωθησουν αλλά η ρήτρα είναι βάρβατη να ξέρεις 

Ακόμα και έτσι να είναι, στους 6 μήνες τους κουνάς μαντήλι χωρίς ρήτρα αποχώρησης από τη στιγμή που θα έχουν  αλλάξει η τιμή.

Κατά τη γνώμη μου το θεωρώ απίθανο να στείλουν γραπτώς προσφορά χωρίς οτσ, με τιμή 0,06 και χωρίς πάγιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gorge18 είπε

ξερω απο nrg

Εφοσον ξέρεις ψάξε καλύτερα για πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ. 

Όλα αυτά με 0.05 και 0.03 τιμές κιλοβατώρας κρύβουν εκπλήξεις. 

6 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Ακόμα και έτσι να είναι, στους 6 μήνες τους κουνάς μαντήλι χωρίς ρήτρα αποχώρησης από τη στιγμή που θα έχουν  αλλάξει η τιμή.

Κατά τη γνώμη μου το θεωρώ απίθανο να στείλουν γραπτώς προσφορά χωρίς οτσ, με τιμή 0,06 και χωρίς πάγιο. 

Πως να τους κουνήσεις μαντήλι εφόσον αναφέρονται στους όρους του συμβολαίου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Decano είπε
Spoiler

 

efa:

spacer.png

spacer.png

 

Μόλις είδες με τα μάτια σου (επιτέλους) ότι θα χρεώνεσαι 7 ευρώ πάγιο. Χωρίς να το έχεις υπογράψει πουθενά, άρα βάσει σύμβασης από πού προκύπτει; Κάτσε και σκέψου τώρα τι άλλο μπορείς να χρεωθείς αν αυτό το 7ερυω αποτελεί μέρος ξεχωριστής σύμβασης.

4 ώρες πριν, Decano είπε

ισχύει αυτό που λέει η εφα ότι σε αλλαγή παρόχου χρειάζεται να ξανακανεις αίτηση για ΚΟΤ;

Κάτσε να ταγκάρω και τον άλλον @ppmarkos

Aπ'όσα έμαθα τα τελευταία 2 χρόνια κάνοντας καμιά 15ριά αιτήσεις σε φίλους και γνωστούς (στο τέλος θα ανοίξω λογιστικό γραφείο όπως πάω): 😄

Όταν αλλάξετε πάροχο παίρνετε τηλέφωνο τον ΔΕΔΔΗΕ και ρωτάτε αν έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής. Αν δεν έχει αλλάξει, δε χρειάζεται νέα αίτηση. Αν έχει αλλάξει το ψηφίο, πρέπει να κάνετε καινούργια αίτηση.

Ασχέτως με το παραπάνω... μετά τη λήξη των φορολογικών δηλώσεων πρέπει να κάνετε νέα αίτηση (2 μήνες περιθώριο). 15 Νοεμβρίου λήγει η προθεσμία. Όποιος δε κάνει νέα αίτηση χάνει το ΚΟΤ. Όποιος νομίζει ότι φέτος ίσως να μη δικαιούται ΚΟΤ (πχ αυξημένα έσοδα), καλό είναι να αφήσει την αίτηση για τον Νοέμβρη. Διότι μόλις πατήσεις νέα αίτηση, ακυρώνεται αυτόματα η παλιά.

4 ώρες πριν, bill27 είπε

Λοιπον εχω νεα για οσους ειναι στην ελιν στο ελιν electricon νυχτερινο 365.Πηρα τηλ.να ρωτησω τι θα γινει μετα την ληξη του συμβολαιου μου και η τηλεφωνητρια μου απαντησε πως αν γινει καποια αλλαγη θα σας ερθει μειλ αλλα λεει μην αποκλειεται το γεγονος πως μπορει να εχετε την ιδια χρεωση και να γινει αοριστου.

Μπραβο ρε ΕΛΙΝΑΡΑ!!! Αν γινει αυτο τοτε δεν προκειται να φυγω ποτε!!! Για εμενα ειναι η πιο σοβαρη εταιρεια απο ολους τους εναλλακτικους

Kαλά νέα. Σου ξαναλέω δε γίνεται να εφαρμόσουν ρήτρα προσαρμογής ή να σε αναγκάσουν να πας σε πρόγραμμα με το ΟΤΣ. Δεν υπάρχουν όροι για ΟΤΣ στη σύμβαση σου. Μόνο αν σε ειδοποιήσουν και σου δώσουν 60 μέρες περιθώριο. Οπότε στη καλύτερο περίπτωση θα σου δώσουν την τιμή του Electricon 0.099μέρα / 0.079νύχτα με 5% συνέπεια.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πήραν απο Φυσικό  Αέριο γιατί είχα ζητησει επικοινωνία πολύ πριν υπογράψω στην efa (ταχύτατοι λολ) και μου πέταξαν κάτι 0,05 και 0,03 τιμές κιλοβατώρας για να με ψαρεψουν. Οταν τους ρώτησα για ΟΤΣ μου είπαν ναι μεν , αλλα θα είναι μικρή η επιβάρυνση και παλι θα βγαινει φτηνότερα απο όλους. Ναι βέβαια θα σας ειδοποιήσω τους ειπα χαχχα

Παιδιά μη μασατε με τις χαμηλες τιμές kwh. Korakios has done the math. Μπορει να φτάσει ακόμα και το 0,17 με την αναπροσαρμογη. Μακριά

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πελατης της volterra με χρεωση 0,08 €/klw + ΟΤΣ (0,072 με εμπροθεσμη εξόφληση). Μου ηρθε ειδοποιηση από το αλλάζωρευμα ότι στις 30/9 καταργειται το προγραμμα volterra 360 με σταθερη τιμη 0,11 €/klw (0,099 με εμπροθεσμη εξόφληση). Εχει έρθει σε κάποιον εκκαθαριστικος λογαριασμος απο την volterra να μου πει ποσο ήταν αυτη την περιοδο η ΟΤΣ ανα κιλοβατωρα για να δω αμα με συμφερει η αλλαγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Εφοσον ξέρεις ψάξε καλύτερα για πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ. 

Όλα αυτά με 0.05 και 0.03 τιμές κιλοβατώρας κρύβουν εκπλήξεις. 

Πως να τους κουνήσεις μαντήλι εφόσον αναφέρονται στους όρους του συμβολαίου; 

Αναφέρεται στους όρους ότι μετά από 6 μήνες θα αλλάξουν την τιμή και εσύ δεν θα έχεις δικαίωμα να φύγεις; Αν ναι τότε πράγματι δεν θα μπορείς να φύγεις χωρίς ρήτρα αποχώρησης.

Σχεδον παντα όμως αναγράφεται στους όρους ότι σε σε περίπτωση που ο πάροχος αποφασίσει να αλλάξει την τιμή τότε ειδοποιεί τον πελάτη και αυτός έχει δικαίωμα να φύγει αζημιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...