Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δηλαδή και πληρώνουμε παραπάνω 2 χρόνια εις γνώσιν μας για να προστατευτούμε απ'την ΟΤΣ

κοίτα ,απο Νοέμβριο κάνανε όλοι απόσβεση

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Συμβολαιο οχι αλλα προσφορα μου εστειλαν.

οκ, πάω πάσο , αλλά αν τυχών βρεις χρόνο και έχεις και όρεξη κάνε μια καλή και ζήτα συμβόλαιο να δούμε τους όρους ακριβώς (οι υπόλοιποι να ξέρουμε τι παίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

@HERTHAN, @wiowia περιμένω κι εγώ ενημέρωσή σας για το Γ22 της efa. Θα δοκιμάσω κι εγώ να επικοινωνήσω αύριο μαζί τους κι αν έχω κάτι θα γράψω. Ήδη συμπλήρωσα στη φόρμα επικοινωνίας.

Θεωρώ πάντως κι εγώ ότι απλά του το έστειλε πωλητής που δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι το προϊόν έχει σταματήσει και θα πάρουμε το τρίτο...

Ναι μιλα κι εσυ αυριο να εχουμε μια εικονα απο αρκετα ατομα που ζητησαν το Γ22.

3 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ, πάω πάσο , αλλά αν τυχών βρεις χρόνο και έχεις και όρεξη κάνε μια καλή και ζήτα συμβόλαιο να δούμε τους όρους ακριβώς (οι υπόλοιποι να ξέρουμε τι παίζει)

Σε περιπτωαη που ξαναμιλησω εννοειται αλλα με ολα αυτα που εγιναν δυσκολα.Δεν γινεται να σου αλλαζουν σε μερικες ημερες 2 πραγματα που στην προσφορα δεν υπαρχουν καν.

Πως να συνεργαστω με τετοιους ανθρωπους?Και το λεω ετσι γιατι περι συνεργασιας προκειται στην ουσια οταν μιλας για την εταιριας σου.Και για να μην φανει καπως ακομη και οικιακο να ηταν τοτε αντε και μαμησου ρε μαμακα που μου αλλαζεις το προγραμμα ολοκληρο ενω μου εχεις στειλει αλλο 2-3 μερες πριν.

Tι ν'ασχοληθω με πιανουν τα νευρα και μονο που τα σκεφτομαι και τα ξαναγραφω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Μια χαρα προχωρουσε το θεμα και μια χαρα ειμαστε μην το γρουσουζευεις.:P

Θα γινει σιγουρα αλλα ας ειναι εκπληξη μην αρχισουμε απο τωρα τα Ζαναξ.

βασικά επειδή είσαι εσύ εκεί και λέω μιας που μου δώσανε το ελεύθερο μέσω ΣτΚ να χαιρετήσω πριν κλείσει 😂

53 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σημερα ειναι αυριο δεν ειναι(χτυπα ξυλο κι ελπιζω να καταλαβες πως το λεω kor

φτου-φτου-φτου 😂

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πως να συνεργαστω με τετοιους ανθρωπους?

όχι , δε λέω αυτό , τέλος η we , απλά αν τύχει και σε πάρουν τηλ πες στους να σου στείλουν χαρτιά (για τους υπόλοιπους) και ένα ζάναξ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

βασικά επειδή είσαι εσύ εκεί και λέω μιας που μου δώσανε το ελεύθερο μέσω ΣτΚ να χαιρετήσω πριν κλείσει 😂

 

Οχι ρε τι να κλεισει.Κατσε μπορει να μας ξεχασουν.Κρυψου.:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Οχι ρε τι να κλεισει.Κατσε μπορει να μας ξεχασουν.Κρυψου.:ph34r:

τι να κρυφτώ ρε συ , ολόκληρη καταγγελία έκανα και τους έδωσα πιο μπροστά στη ΡΑΕ (με 2 άλλες για ορολογία στις ρήτρες ) , μόνο τον ωροσκόπο μου δεν ξέρουν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

τι να κρυφτώ ρε συ , ολόκληρη καταγγελία έκανα και τους έδωσα πιο μπροστά στη ΡΑΕ (με 2 άλλες για ορολογία στις ρήτρες ) , μόνο τον ωροσκόπο μου δεν ξέρουν !

Σε καλυπτω εγω κρυψου.:P

Περα απο την πλακα ειναι αναμενομενο να γινει με ολες τις εταιριες και ολα τα προφραμματα κατι τετοιο εδω που εχουν φτασει τα πραγματα.Μετα το 6μηνο εννοειται.

Τωρα να κανουν κατι νωριτερα απο το 6μηνο δεν νομιζω αλλα ποτε μην λες ποτε.Εκπληξεις παντα θα υπαρχουν.Το βασικοτερο ολων ειναι να φυγουμε χωρις τρελες διαδικασιες η καταγγελιες κι αλλες μαμακιες.

Ηρεμα κι ωραια να παμε στους αχρηστους στο online(για περισσοτερα στο αλλο θεμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι ρε τι να κλεισει.Κατσε μπορει να μας ξεχασουν.Κρυψου.:ph34r:

Μόνο τα ΕΛΤΑ ξεχνάνε αποτελεσματικότερα από όλους!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στο ελιν electricon οικιακο, το παλιό πρόγραμμα χωρίς πάγιο και με σταθερή τιμή (υποτίθεται). Ήρθε και σε εμένα σήμερα επιστολή από την ελιν. Τους έστειλα email ρωτώντας βάσει ποιου όρου έγινε αναπροσαρμογη και μάλιστα αναδρομικά και ότι δεν αποδέχομαι την αναπροσαρμογη. Με το έτσι θέλω και χωρίς να ενημερωσουν, θα δω λογικά το 12ευρω πάγιο στον επόμενο λογαριασμό. Ειναι σαν λένε, δεν θέλουμε κανέναν σε αυτο το πρόγραμμα. Αν δεν μου απαντήσουν, πάω για καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Είδα λίγο τους λογαριασμούς κοινοχρήστων. Είμαστε 2 οικογένειες σε 2οροφη οικοδομή. Έχουμε 620kwh το έτος. (200kwh/4μηνο περίπου). Από ότι καταλαβαίνω μας συμφέρει να βρούμε επαγγελματικό χωρίς πάγιο. Ίσως να μας συμφέρει ακόμα και πρόγραμμα με ΟΤΣ χωρίς πάγιο. Τι λέτε? (κοράκιε)

κοίτα ,στα επαγγελματικά δεν ξέρω τι παίζει. Αν θες να σε βοηθήσω πες μου κάποια με ΟΤΣ που δεν έχουν πάγιο γιατί δύσκολο να κάτσω τέτοιο καιρό να κάνω excel

επειδή είναι μικρή όντως η κατανάλωση , έστω στο χειρότερο σενάριο να είναι καρφωμένη η προσαύξηση στο 0,10 στο τετράμηνο να πληρώνεις 20€ , δηλαδή δεν είναι και κανα τρελό ποσό δια 2

βρες πρόγραμμα χωρίς πάγιο και χωρίς δέσμευση ακόμα καλύτερα και είσαι κομπλέ , μάλιστα αν έχουνε 6μηνη απαλλαγή όπως προτέργια (μάλλον και αυτό σταμάτησε) , ζενιθ  και η "φυσικό αέριο"  ακόμα καλύτερα

3 λεπτά πριν, alexis81 είπε

Αν δεν μου απαντήσουν, πάω για καταγγελία.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/778295-aύξηση-τιμών-eλίν-electricon/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Μόνο τα ΕΛΤΑ ξεχνάνε αποτελεσματικότερα από όλους!🤣

Το κακο ειναι οτι τους εχει ξεχασει κι ο Θεος και υπαρχουν ακομα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doctorm είπε

Κατανάλωση Νύχτας 276,00 kWh x 0,07848 €/kWh = €21,66

Κατανάλωση Ημέρας 552,00 kWh x 0,10700 €/kWh = €59,06

Προσαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1 €78,26

Έκπτωση Συνέπειας 45 % = -36,33€

Με φυσικό αέριο η ρήτρα είναι 100% + πάνω από την κατανάλωση,  έτσι είναι οι 2 τελευταίοι λογαριασμούς,  είναι αυτό σωστό ή κάποιο λάθος? 

0,0945 η προσαύξηση , τόσο είναι , κανα maxi θα έχεις υποθέτω

για καταγγελία ρήτρας

Spoiler

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

της elpedison πρέπει να ξεπέρασε τα 0,10 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, korakios είπε

0,0945 η προσαύξηση , τόσο είναι , κανα maxi θα έχεις υποθέτω

για καταγγελία ρήτρας

  Απόκρυψη περιεχομένων

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

της elpedison πρέπει να ξεπέρασε τα 0,10 ....

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.  Δηλαδή 94.5 % αύξηση στους 2 τελευταίους λογαριασμούς.  Ναι έχω maxi νυχτερινό όλη την ώρα. Έκανα συμβόλαιο πέρσι τον Αύγουστο.  Δηλαδή δεν πιστεύω να είχε τέτοια ρήτρα προσαρμογής στο συμβόλαιο. Είναι διπλάσια χρέωση.  Πιστεύεις να προχωρήσω σε άλλο παροχή και καταγγελία της σύμβασης; είναι κάτι εύκολο η θα έχει τρεχάματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doctorm είπε

Πιστεύεις να προχωρήσω σε άλλο παροχή και καταγγελία της σύμβασης; είναι κάτι εύκολο η θα έχει τρεχάματα; 

αν έχεις δέσμευση , ναι θα έχεις τρεχάματα και μόνο μέσω ΣτΚ θα μπορέσεις να κάνεις κάτι

προς το παρών υπολόγισε το κόστος πρόωρης αποχώρησης και βάλτα κάτω με το τι σε συμφέρει κατεβάζοντας το excel

5 λεπτά πριν, doctorm είπε

Δηλαδή δεν πιστεύω να είχε τέτοια ρήτρα προσαρμογής στο συμβόλαιο. Είναι διπλάσια χρέωση

δες μήπως τυχών άλλαξε πρόσφατα ο τύπος υπολογισμού της ρήτρας , αν δηλαδή έχεις κάποια πρόσφατη ειδοποίηση ωστε να φύγεις αζημίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, davarisx είπε

Μια ερώτηση.

Έστειλα όλα τα δικαιολογητικά στην efa 21/09 και μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει η αλλαγή.

Πόσες μέρες περνει περίπου?

Πρέπει να έχουν μεγάλο όγκο αιτήσεων και να αργούν γενικά.Σε φίλο πριν μια εβδομάδα που έψαχνε για φοιτητικό και του πρότεινα την efa του έστειλαν σε μια μέρα,σε άλλον που έκανε αίτημα για τηλεφωνική συνομιλία ακόμα τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...