Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Βλεπω οι τιμες να τραβανε πολυ ψηλα για πολυ καιρο... 

στον καφέ το είδες ή στα χαρτιά ?

Εγώ πάντως βλέπω ένα Μ , δεν ξέρω τι είναι , ασήμωσε πρώτα

4 λεπτά πριν, thyreates είπε

Βρε παιδια καλα ολα αυτα με volterra αλλα δειτε κραξιμο που πεφτει στις αξιολογησεις και δεν ειμαστε για τετοια πλεον

ρε παιδί , καλό αυτό που ανέβασες ,αλλά διάβασε και το τι λέει , δεν είμαστε για τέτοια εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, saxter είπε

Δεσμευση 24 μηνες στη τιμη λενε.και καλα fix, Ρητρα/ποινη αποχωρησης δεν εχει. Οποτε για αυτο μαλλον για εκει παω. Ουτε παγιο. 

Αν το γραφει στη σύμβαση ότι η τιμή θα είναι σταθερή για 2 χρόνια και δεν υπάρχει πέναλτι πρόωρης αποχωρησης προχώρα το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, korakios είπε

στον καφέ το είδες ή στα χαρτιά ?

Εγώ πάντως βλέπω ένα Μ , δεν ξέρω τι είναι , ασήμωσε πρώτα

ρε παιδί , καλό αυτό που ανέβασες ,αλλά διάβασε και το τι λέει , δεν είμαστε για τέτοια εδω

Τυχαιο το δειγμα δεν το διαλεξα. Το θεμα ειναι οτι δεν φαινεται αξιοπιστη εταιρεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, saxter είπε

Στο δικο μου οικιακο electricon fixed που υπεγραψα τελος του 2020 εγραφε οτι οντως ο προμηθευτης μπορει να αλλαξει τιμοκαταλογο σε ειδικες συνθηκες αλλα θα πρεπει να εχει ενημερωσει 60 ημερες πριν τον πελατη και αν θελει τοτε συνεχιζει. Η ελιν ηρθε αναδρομικα απο 01/09 και εφαρμοσε κατι διαφορετικο απο το οποιο ειχαμε συμφωνησει. Δεν υπαρχει περιπτωσει ενω το αναγραφει σαφεστατα στους ορους για το 60 ημερες καποιο δικαστηριο να δικαιωσει την ελιν. (θεωρω :) ).Ας το αλλαξουν 60 ηνερες απο την ενημερωση, κανενα προβλημα σε αυτο. Εστειλα εξωδικη δηλωση διαμαρτυριας αρχικα και εκανα αιτηση για voltera. Με 0.989/kw και 0.77x/kw νυχτα με 24μηνη δεσμευση τιμης(και καλα!) και χωρις δεσμευση και χωρις παγιο. Περιμενω αυριο συμβαση. Θεωρω καλο το πακετο! Να με φοβιζει κατι???

Ευχαριστω!

Λοιπόν, στο 7.5 από ότι είδα δηλώνει πως έχει δικαίωμα αναπροσαρμογής και έχεις 60 ημέρες για την αποδοχή του τιμοκαταλόγου. Δεν αποτελεί υποχρέωση προενημερωσης. Στο 8.2 υπάρχει παράθεση του άρθρου 30 παράγραφος 2 του ΚΠΗΕ για ενημέρωση μεταβολής ανταγωνιστικών χρεώσεων στον λογαριασμό που ακολουθεί την τροποποίηση. Η υποχρέωση προ ενημέρωσης αφορά μόνο σε μεταβολές των Γενικών όρων προμήθειας και όχι σε ανταγωνιστικές χρεώσεις. Οι μεταβολές δε σύμφωνα με τα παραρτήματα του κώδικα πρέπει να είναι αιτιολογημένες. Φαντάζομαι πως η παγκόσμια αύξηση των ενεργειακών προϊόντων κατά 400% αποτελεί σημαντικό αίτιο μεταβολής τιμής. 
 

Το πρόγραμμα της Volterra είναι πολύ καλό, αλλά 24 μήνη δέσμευση τιμής σε πρόγραμμα αορίστου χρόνου με υποχρέωση για 6μηνη σταθερότητα από τον νόμο το βλέπω λίγο δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Λοιπόν, στο 7.5 από ότι είδα δηλώνει πως έχει δικαίωμα αναπροσαρμογής και έχεις 60 ημέρες για την αποδοχή του τιμοκαταλόγου. Δεν αποτελεί υποχρέωση προενημερωσης. Στο 8.2 υπάρχει παράθεση του άρθρου 30 παράγραφος 2 του ΚΠΗΕ για ενημέρωση μεταβολής ανταγωνιστικών χρεώσεων στον λογαριασμό που ακολουθεί την τροποποίηση. Η υποχρέωση προ ενημέρωσης αφορά μόνο σε μεταβολές των Γενικών όρων προμήθειας και όχι σε ανταγωνιστικές χρεώσεις. Οι μεταβολές δε σύμφωνα με τα παραρτήματα του κώδικα πρέπει να είναι αιτιολογημένες. Φαντάζομαι πως η παγκόσμια αύξηση των ενεργειακών προϊόντων κατά 400% αποτελεί σημαντικό αίτιο μεταβολής τιμής. 
 

Το πρόγραμμα της Volterra είναι πολύ καλό, αλλά 24 μήνη δέσμευση τιμής σε πρόγραμμα αορίστου χρόνου με υποχρέωση για 6μηνη σταθερότητα από τον νόμο το βλέπω λίγο δύσκολο. 

Οποτε μονο η ΔΕΗ μενει

Screenshot 2021-09-28 at 21-50-33 Σύγκριση Τιμολογίων - Ανάλυση Πακέτου - Clarus - AllazoRevma gr.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thyreates είπε

Οποτε μονο η ΔΕΗ μενει

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

9 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Το πρόγραμμα της Volterra είναι πολύ καλό, αλλά 24 μήνη δέσμευση τιμής σε πρόγραμμα αορίστου χρόνου με υποχρέωση για 6μηνη σταθερότητα από τον νόμο το βλέπω λίγο δύσκολο.

εννοείς οτι παίζεται και το 6μηνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, korakios said:

Βγήκε λογαριασμός απο NRG (save40%) όλα καλά , @cambo99 έβγαλες άκρη εσύ ?

μέσα μπαίνουν , απλά να ξέρεις μετά απο 6 μήνες έχουν δικαίωμα αλλαγής τιμών (μα αποχώρηση αζημίως)

Μπα όχι δεν έχουν απαντήσει ούτε στην αμφισβήτηση! Ούτε στα τηλέφωνα απαντάνε για τον λόγο, ούτε στο chat ( μου λένε οτι καλύτερα είναι το τηλέφωνο 😂🤣😂 ) . Το έχω πάρει και εγώ στο χαβαλέ και προχωράω στο επόμενο βήμα. Τρελίτσα το παίζει η nrg!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cambo99 είπε

Μπα όχι δεν έχουν απαντήσει ούτε στην αμφισβήτηση! Ούτε στα τηλέφωνα απαντάνε για τον λόγο, ούτε στο chat ( μου λένε οτι καλύτερα είναι το τηλέφωνο 😂🤣😂 ) . Το έχω πάρει και εγώ στο χαβαλέ και προχωράω στο επόμενο βήμα. Τρελίτσα το παίζει η nrg!

τα λέμε τότε στο άλλο θέμα αν είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείς οτι παίζεται και το 6μηνο ?

Το εξάμηνο είναι δεδομένο πως ισχύει. Επίσης το 24μηνο σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα αποχώρησης και δέσμευση είναι δεδομένο πως δεν ισχύει. Με πρώιμη εκτίμηση για το 2022 στα 110 ευρώ/mWh (άρα κόστος ΧΤ στα 130+) ο πάροχος θα χάσει περίπου 160 ευρώ για το 2022 μόνο από ένα πελάτη. Γίνεται; Δεν γίνεται…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MasterBlaster είπε

Το εξάμηνο είναι δεδομένο πως ισχύει. Επίσης το 24μηνο σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα αποχώρησης και δέσμευση είναι δεδομένο πως δεν ισχύει. Με πρώιμη εκτίμηση για το 2022 στα 110 ευρώ/mWh (άρα κόστος ΧΤ στα 130+) ο πάροχος θα χάσει περίπου 160 ευρώ για το 2022 μόνο από ένα πελάτη. Γίνεται; Δεν γίνεται…

οκ, καλά εννοείται μετά θα αλλάξουν τις τιμές .

το χειρότερο σενάριο φοβάμαι , να περάσουν τη ζημιά στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, thyreates είπε

Οποτε μονο η ΔΕΗ μενει

Screenshot 2021-09-28 at 21-50-33 Σύγκριση Τιμολογίων - Ανάλυση Πακέτου - Clarus - AllazoRevma gr.png

Η ΔΕΗ δεν θα μείνει για πολύ παιδιά. Υπάρχει και μια επιτροπή ανταγωνισμού καθώς και η ευρωπαϊκή ένωση. Επίσης, διαβάστε και τα παραρτήματα του κώδικα. Στις βασικές αρχές τιμολόγησης αναφέρεται ξεκάθαρα πως  οι τιμοκατάλογοι των προμηθευτών πρέπει να καλύπτουν 

1. το κόστος προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας 

2. Τα υπόλοιπα σταθερά κόστη (μισθοί κτλ)

3. Ένα εύλογο περιθώριο κέρδους.

με λίγα λόγια απαγορεύεται ο προμηθευτής να πουλά ρεύμα κάτω του κόστους για πάνω από ένα εύλογο διάστημα. 
 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mule206 είπε

Αν το γραφει στη σύμβαση ότι η τιμή θα είναι σταθερή για 2 χρόνια και δεν υπάρχει πέναλτι πρόωρης αποχωρησης προχώρα το. 

Κοιτα το επισυναπτόμενο με τους ειδικους ορους που μου εστειλαν.

Την εχω πατησει απειρες φορες με τις ψευτιες τους κυριως απο κινητη τηλεφωνία/tv, οποτε ειναι οντως επιφυλακτικος. Εχω βαρεθει να τσακώνομαι.

FORM.085-58_ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_V1_V1N_110_ΟΙΚΙΑΚΟ_0.pdf

36 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Λοιπόν, στο 7.5 από ότι είδα δηλώνει πως έχει δικαίωμα αναπροσαρμογής και έχεις 60 ημέρες για την αποδοχή του τιμοκαταλόγου. Δεν αποτελεί υποχρέωση προενημερωσης. Στο 8.2 υπάρχει παράθεση του άρθρου 30 παράγραφος 2 του ΚΠΗΕ για ενημέρωση μεταβολής ανταγωνιστικών χρεώσεων στον λογαριασμό που ακολουθεί την τροποποίηση. Η υποχρέωση προ ενημέρωσης αφορά μόνο σε μεταβολές των Γενικών όρων προμήθειας και όχι σε ανταγωνιστικές χρεώσεις. Οι μεταβολές δε σύμφωνα με τα παραρτήματα του κώδικα πρέπει να είναι αιτιολογημένες. Φαντάζομαι πως η παγκόσμια αύξηση των ενεργειακών προϊόντων κατά 400% αποτελεί σημαντικό αίτιο μεταβολής τιμής. 
 

Το πρόγραμμα της Volterra είναι πολύ καλό, αλλά 24 μήνη δέσμευση τιμής σε πρόγραμμα αορίστου χρόνου με υποχρέωση για 6μηνη σταθερότητα από τον νόμο το βλέπω λίγο δύσκολο. 

Δεν ανεφερα οτι δεν εχουν δικαιωμα αναπροσαρμογης, ισα ισα το τονισα πως ισχυει. Μιλαω στην αναδρομικότητα. Δηλαδη θα μπορουσαν αντι για 12 ευρω μηνιαιο παγιο να μου πουν οτι π.χ. σημερα 27/09 σε ενημερωνουμε οτι απο 01/09 (ενα μηνα πειν δηλαδη) το παγιο αλλαζει σε € 150,00 και αυτο θα το εβγαζε δικαστης δικαιο και συννομο? Δεν παιζει.

Κοιτα το επισυναπτόμενο, ειναι μερος απο την επιστολη που εστειλα οπου γραφει(copypaste) τους ορους και πες μου.

Screenshot_20210928_222408.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

με λίγα λόγια απαγορεύεται ο προμηθευτής να πουλά ρεύμα κάτω του κόστους για πάνω από ένα εύλογο διάστημα. 

το είχα διαβάσει και πρόσφατα απο ΡΑΕ οτι θα γίνει έλεγχος για το συγκεκριμένο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...