Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, PurpleNinja είπε

Της Efaenergy που από ότι κατάλαβα σωστά από αυτά που γράφουν εδώ μόνο εάν καταφέρεις σε κατάστημα να κλείσεις, αξίζει?

ότι σου βγάζει το excel (στο online δεν περιλαμβάνει τα 30€ κέρδος)

1 λεπτό πριν, PurpleNinja είπε

Μπορώ του χρόνου στο υπάρχον πρόγραμμα να βάλω κοτ?

ναι αλλά για το ΚΟΤ της διάβασε 2-3 σελίδες απο αυτό το ποστ

2 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Επίσης, ένα βάλω να μου έρχεται ο λογαριασμός ανά μήνα θα πληρώνω χ4 τα extra(Δήμο, ΕΡΤ) ή όχι?

δε γνωρίζω , αλλά δημοτικά νομίζω πάντα χρεώνουν , ΕΡΤ άλλοι στον εκκαθαριστικό μόνο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

λίγο κομμένο , να πίνεις πορτοκαλάδες

τι εννοεις;

και εδώ;

επίσης ήθελα να ρωτήσω σε μονοφασική παροχή πόση διαφορά έχει στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις το να έχεις νυχτερινό από το να μην έχεις.

ELS000006069_LIE000076640_page-0001.jpg

ELS000006069_LIE000076640_page-0002.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5.jpg.cd9f9d17cd8136b0ee14c792ae5350a8.jpg

Αντικατάσταση το 214 με 332. Στο περίπου αν βάλω 30% πάνω θα ήταν 2.40 ο ΑΔΜΗΕ και 9.60 ο ΔΕΔΔΗΕ δηλαδή 3ευρώ κέρδος σύνολο. Σε μεγάλες καταναλώσεις υπάρχει όφελος. Αλλά και σε μικρές καταναλώσεις όπως η δική σου αν έχεις όφελος 9 ευρώ το χρόνο, κάνεις απόσβεση τον νυχτερινή μετρητή που κοστίζει 40 ευρώ σε 4 χρόνια.

Tώρα είδα πάλι την εικόνα με το μείγμα καυσίμου και με έπιασαν τα γέλια. Το είδα πρόσφατα στον κώδικα προμήθειας ότι υποχρεούνται οι πάροχοι να ανακοινώνουν το μείγμα του προηγούμενου έτους. Ούτε αυτό δεν αξιόθηκαν να αλλάξουν στον κώδικα προμήθεια με τις τελευταίες εξελίξεις... αφού το μείγμα έχει τεράστιες αυξομοιώσεις κάθε μήνα. Και θα έπρεπε όχι μόνο να γράφουν ποσοστά αλλά και κόστος σε kwh να καταλαβαίνει ο καταναλωτής τι πληρώνει.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει βάλει κανείς το NOVA Energy KOT? Λέει οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα προσαρμογής! 

821501485_NovaEnergy.JPG.991cba8af47fb05a0f5dad39119657eb.JPG

 

https://www.nova.gr/sites/default/files/2021-06/Nova Energy_Koinoniko Oikiako Timologio_Jun21.pdf

Επεξ/σία από Jackson_1919
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanos-parousis είπε

Καλησπέρα φίλε μου, εγώ που πήγα πριν λίγες ώρες δεν είχα κάποιο θέμα, συμφωνήσαμε το FIX και περιμένω το συμβόλαιο με email 

Εχω συμπληρωσει στοιχεια να με καλεσουν απο το πρωι και email επισης αλλα δεν ειχα καμια κληση ουτε απαντηση.

Με 2 καταστηματα που μιλησα μου ειπαν και τα 2 οτι δεν ισχυει.

Τι να πω.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

τι εννοεις;

λίγο όχι πολύ

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

και εδώ;

ναι ,σαν να σε τσίμπησε κάτι

1 ώρα πριν, vassilis211973 είπε

επίσης ήθελα να ρωτήσω σε μονοφασική παροχή πόση διαφορά έχει στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις το να έχεις νυχτερινό από το να μην έχεις.

θα σου τα πει ο doctor ημερήσιος excel στο sticky

10 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

Έχει βάλει κανείς το NOVA Energy KOT? Λέει οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα προσαρμογής! 

παλιότερα στα προγράμματα με ρήτρα ,δε βάζανε ΚΟΤ ,(εφαρμόζανε αν ξεπερνούσες το όριο)

αυτό ήταν στην ευχέρεια του κάθε πάροχου ,όχι δηλαδή βάση κάποιας νομοθεσίας

τώρα που ζορίζονται , δε νομίζω να στη χαρίσουν, να προσέξεις τους όρους και μη σε βάλουν σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

παλιότερα στα προγράμματα με ρήτρα ,δε βάζανε ΚΟΤ ,(εφαρμόζανε αν ξεπερνούσες το όριο)

αυτό ήταν στην ευχέρεια του κάθε πάροχου ,όχι δηλαδή βάση κάποιας νομοθεσίας

τώρα που ζορίζονται , δε νομίζω να στη χαρίσουν, να προσέξεις τους όρους και μη σε βάλουν σε αυτό

Το λέει στους όρους οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής σε δικαιούχους ΚΟΤ για το πρόγραμμα της Nova (το γράφει και στην εικόνα που έβαλα). Αυτό της Volton είναι αλλο πρόγραμμα, εχει και διαφορετικές τιμές παγίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρον το ΚΟΤ της ΝΟVA για όσους δε κάνουν υπέρβαση, διαφορετικά θα πέσει τσεκούρι με την ΟΤΣ.

Προσοχή όμως γιατί μετά το 6μηνο μπορεί να πούνε ότι το ΚΟΤ θα έχει ρήτρα αναπροσαρμογής (ο κάθε πάροχος έχει το δικαίωμα να εφαρμόζει το ΚΟΤ σε όποιο πρόγραμμα θέλει).

Eπειδή το πρόγραμμα που θα έχει υπογράψει ο πελάτης (Nova Energy Home) έχει ρήτρα προσαρμογής, δε θα μπορεί να φύγει αζημίως. Το πέναλτυ είναι 100 ευρώ για τους πρώτους 18 μήνες.

Μετά θα πρέπει να κάνει ο πελάτης καταγγελία στη ΡΑΕ και τον ΣτΚ και να υποστηρίξει ότι αν ήξερε πως ο πάροχος μπορεί να βάλει ρήτρα αναπροσαρμογής στο ΚΟΤ μετά από 6 μήνες, δε θα είχε υπογράψει σε πρόγραμμα με ρήτρα προσαρμογής για 24 μήνες. Δύσκολα να βγει άκρη.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

Το λέει στους όρους οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής σε δικαιούχους ΚΟΤ για το πρόγραμμα της Nova (το γράφει και στην εικόνα που έβαλα). Αυτό της Volton είναι αλλο πρόγραμμα, εχει και διαφορετικές τιμές παγίου.

Ε αφου το λεει…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

το γράφει και στην εικόνα που έβαλα

στην εικόνα ας το γράφει , στους γενικούς ή ειδικούς όρους που θα υπογράψεις να το έχει , εκεί έχει σημασία .

Ενημέρωσέ μας αν είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.jpg.7dc8339e12cb965b6a746dbfde32aa3f.jpg

Yπηρεσία είναι... κάτι σαν το fixed της NRG. Σήμερα υπάρχει, σε 6 μήνες μπορεί να μην υπάρχει. Μετά ο πελάτης μένει ξεκρέμαστος με τη σύμβαση που έχει υπογράψει, δηλαδή το Nova Energy Home & N με ρήτρα προσαρμογής. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει αναφερθεί ξανά το συγκεκριμένο θέμα... το θυμάμαι γιατί ένας γνωστός μου που έχει ΚΟΤ με ξύπνησε μεσημεριάτικα όταν το διάβασε. 😄

Άμα δεις εδώ πέρα... https://www.nova.gr/el/idiotes/upiresies-gia-to-spiti/Nova-Energy-Home-N

λέει "Οι εκπτώσεις ισχύουν για συνδρομητές υπηρεσιών Nova και για 24μηνη σύμβαση, και εφαρμόζονται στις ανταγωνιστικές χρεώσεις του οικιακού τιμολογίου Nova Energy Γ1."

Το Nova Energy Γ1 / Ν είναι η σύμβαση γενικών όρων με τις αρχικές τιμές.

11.jpg.41f6649af21413e938e9e8056c4152a4.jpg

Το Νοva Energy Ηοme / N είναι η σύμβαση ειδικών όρων με την έκπτωση που φέρνει τις τιμές στο 0.08 / 0.063 χωρίς συνέπεια ή 0.07 / 0.056 με συνέπεια. Μέχρι εδώ έχει ρήτρα αναπροσαρμογής στις συμβάσεις.

Για το ΚΟΤ αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχει σύμβαση και απλά ενεργοποιείται αν υπάρχει ενεργή αίτηση στο ΗΔΙΚΑ. Έτσι θυμάμαι αλλά έχεις δίκιο, ας δούμε τι θα του πούνε.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...