Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, korakios είπε

πήρα τηλ γιατί το είχα άγχος 😁

θα μου στείλουν email όταν ολοκληρωθεί , καθώς και οδηγίες για εγγραφή στο site

βρήκα και αυτό σήμερα στα αρχεία...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

648533590_.png.946be258119966731103e0bbc1339caa.png

 

Καλώς ήρθες φίλε korakiε! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, korakios είπε

πλέον ναι , ότι απορίες έχεις περι ΔΕΗ , εκεί

αν σε τάραξαν στη ρήτρα στον Ηρών

 

στον Ηρωνα όταν πας στα χρήσιμα έγγραφα και πατήσεις έντυπο αμφισβήτισης λογαριασμού σου βγάζει αυτό

image.png.3c5d39ee9796fddae1fa2d4e731c3b4a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, walex είπε

στον Ηρωνα όταν πας στα χρήσιμα έγγραφα και πατήσεις έντυπο αμφισβήτισης λογαριασμού σου βγάζει αυτό

https://www.heron.gr/media/2fnglld0/έντυπο-αμφισβήτησης-λογαριασμού.pdf

εμένα δουλεύει κανονικά, λες να κράσαρε απο τις πολλές λήψεις? 🤪

έντυπο-αμφισβήτησης-λογαριασμού.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

image.png.0c823374a3644848d23a0b019765543f.png

Ευχαριστώ για το έντυπο. Προσπάθεια τώρα και από το κινητό να κατεβάσω το έντυπο άλλα τίποτα.

Στην σύμβαση του Ήρωνα στο Up Bonus στο 7.1 γράφει ότι ο προμηθευτής προβαίνει σε διακριτές  χρεώσεις και μία από αυτές είναι και η Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς.

Μπορώ να κάνω αμφισβήτηση γιατί χρεώθηκα Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πηραν τηλεφωνο απο φυσικο αεριο αττικης για το προγραμμα Ρευμα Οικιακο Μaxi 50 με 50% εκπτωση συνεπειας. Μου ειπαν οτι η τιμη αυτη ειναι αναγκασμενοι να την δωσουν χωρις αναπροσαρμογη για 6 μηνες. Ισχυει η  και αυτο ειναι παραπλανητικο?

image.png.3d8cc6e567ea7d179ca9f5ff9fdf9c25.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spocky είπε

Μου ειπαν οτι η τιμη αυτη ειναι αναγκασμενοι να την δωσουν χωρις αναπροσαρμογη για 6 μηνες. Ισχυει η  και αυτο ειναι παραπλανητικο?

ισχύει ,αρκεί να το γράφει και στους όρους

μετά το 6μηνο όμως ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spocky είπε

Με πηραν τηλεφωνο απο φυσικο αεριο αττικης για το προγραμμα Ρευμα Οικιακο Μaxi 50 με 50% εκπτωση συνεπειας. Μου ειπαν οτι η τιμη αυτη ειναι αναγκασμενοι να την δωσουν χωρις αναπροσαρμογη για 6 μηνες. Ισχυει η  και αυτο ειναι παραπλανητικο?

image.png.3d8cc6e567ea7d179ca9f5ff9fdf9c25.png

Από το δικτυακό τους τόπο:

"εφόσον δεν ενεργοποιηθεί ρήτρα αναπροσαρμογής"

Εν ολίγοις, υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Αυτό το πρόγραμμα περιλαμβάνει ΟΤΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, walex είπε

Μπορώ να κάνω αμφισβήτηση γιατί χρεώθηκα Αναπροσαρμογή Εκκαθάρισης Αγοράς?

ναι γιατί δεν ενημερώθηκες για την ύπαρξή της όταν υπέγραψες το συμβόλαιο

τα βήματα στα είπα εδώ και τι να προσέξεις εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι γιατί δεν ενημερώθηκες για την ύπαρξή της όταν υπέγραψες το συμβόλαιο

τα βήματα στα είπα εδώ και τι να προσέξεις εδώ

Μα μέσω του συμβολαίου δεν θεωρείται ότι ενημέρωσαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, walex είπε

Μα μέσω του συμβολαίου δεν θεωρείται ότι ενημέρωσαν?

όχι φυσικά , αν έγραφες οτι τους χάριζες το σπίτι θα το έπαιρναν δηλαδή ?

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 3: Προσυμβατική ενημέρωση του καταναλωτή
Κατά την επικοινωνία που προηγείται της υπογραφής της σύμβασης προμήθειας, ο προμηθευτής διασφαλίζει την πλήρη, ακριβή και σαφή ενημέρωση του καταναλωτή, ώστε να είναι σε θέση ο τελευταίος να επιλέξει την πλέον συμφέρουσα για αυτόν προσφορά. Σε κάθε περίπτωση, ο προμηθευτής εξασφαλίζει, ότι ο καταναλωτής ο οποίος συνάπτει τη σύμβαση έχει την ικανότητα ή τη νόμιμη εξουσιοδότηση να συνάψει τη σύμβαση αυτή. Ο προμηθευτής αναρτά τις αρχές επικοινωνίας με πελάτη σε εύκολα προσβάσιμο σημείο στην ιστοσελίδα του και εξασφαλίζει ότι το προσωπικό και οι συνεργάτες του έχουν λάβει πλήρη γνώση της παρούσας. Ειδικότερα, η έγκαιρη και επαρκής ενημέρωση του καταναλωτή από τον προμηθευτή περιλαμβάνει κατ’ ελάχιστον τα ακόλουθα:
1.Κατηγορία τιμολόγησης στην οποία εντάσσεται ο καταναλωτής.
2.Περιγραφή των προσφερόμενων υπηρεσιών.
3.Μοναδιαίες χρεώσεις που συνδέονται με τις προσφερόμενες υπηρεσίες, με διακριτή αναγραφή της κάθε χρέωσης και επεξήγηση της υπηρεσίας με την οποία συνδέεται η κάθε χρέωση. Σαφής αναφορά των χρεώσεων και των υπηρεσιών που συμπεριλαμβάνονται στις μοναδιαίες χρεώσεις.
4.Σε περίπτωση προσφοράς πακέτου με πάγια χρέωση για κατανάλωση εντός συγκεκριμένων ορίων, απολύτως σαφής αναφορά περί του ποιες υπηρεσίες και χρεώσεις περιλαμβάνονται στην πάγια χρέωση, ποιες χρεώσεις επιβάλλονται επιπρόσθετα του παγίου για επιπλέον υπηρεσίες/ χρεώσεις, ή κατανάλωση πέραν του ορίου, και πως εφαρμόζονται τα όρια βάσει εκτιμήσεων, ή πραγματικών μετρήσεων κατανάλωσης του πελάτη.
5.Εκτίμηση του συνολικού ετήσιου λογαριασμού του καταναλωτή βάσει των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών κατανάλωσής του, με διακριτή ανάλυση του επιμέρους κόστους για κάθε χρέωση/ υπηρεσία (ενέργεια/ ανταγωνιστικό σκέλος τιμολογίου, χρήση συστήματος, χρήση δικτύου, λοιπές ρυθμιζόμενες χρεώσεις, κλπ), ή σαφή ένδειξη ποιες είναι οι υπηρεσίες που καλύπτονται από κάθε χρέωση, ώστε να είναι δυνατή η σύγκριση στην ίδια βάση με άλλες προσφορές από τον ίδιο ή άλλο προμηθευτή. Η σύγκριση χρεώσεων η οποία πραγματοποιείται από τον προμηθευτή και αφορά διαφορετικούς προμηθευτές γίνεται επίσης επί της ίδιας βάσης, άλλως θεωρείται παραπλανητική.
6.Έναρξη και λήξη ισχύος των χρεώσεων και τρόπους ενημέρωσης για τις εκάστοτε ισχύουσες χρεώσεις.
7.Γενικούς όρους της σύμβασης προμήθειας.
8.Ειδικούς όρους που συνδέονται με τη συγκεκριμένη προσφορά από τον προμηθευτή.
9.Ελάχιστη διάρκεια ισχύος της σύμβασης, όρους ανανέωσης, ενδεχόμενες ρήτρες πρόωρης καταγγελίας.
10.Όρους υπαναχώρησης από τη σύμβαση.
11.Εκτιμώμενο χρόνο ενεργοποίησης της υπηρεσίας, εφόσον αυτός δεν ορίζεται διαφορετικά στη νομοθεσία.
12.Εναλλακτικούς τρόπους πληρωμής λογαριασμού.
13.Συχνότητα αποστολής λογαριασμού, καθώς και κάθε άλλη πληροφορία για επιπλέον λογαριασμό που ενδέχεται να λαμβάνει ο καταναλωτής για τις χρεώσεις υπέρ τρίτων.
14.Όρους σχετικά με το ύψος και την καταβολή τυχόν εγγύησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, volman είπε

Από το δικτυακό τους τόπο:

"εφόσον δεν ενεργοποιηθεί ρήτρα αναπροσαρμογής"

Εν ολίγοις, υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Αυτό το πρόγραμμα περιλαμβάνει ΟΤΣ.

Εχεις την καλοσυνη να μου στειλεις ενα screenshot που περιπου το λεει αυτο στο site γιατι δεν το βρισκω?

Το περιμενα οτι ειναι ψιλομουφα αλλα θελω να δω τι θα μου απαντησουν σε αυτο

 

Edit:Ακυρο το βρηκα

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spocky είπε

Εχεις την καλοσυνη να μου στειλεις ενα screenshot που περιπου το λεει αυτο στο site γιατι δεν το βρισκω?

Το περιμενα οτι ειναι ψιλομουφα αλλα θελω να δω τι θα μου απαντησουν σε αυτο

άσχετα με το τι λέει στο site διαβάζεις αυτά που θα υπογράψεις , αλλά αν δε βλέπεις στο site το

Spoiler

314985130_.png.97fd876f60d0795a51c064c75c42266f.png

καλύτερα άσε τους όρους (10.1), μπορεί να σου στείλουν άλλα , ή στους ειδικούς όρους να το αναιρεί κτλ κτλ

πάντως ξέρεις που μπλέκεις , καλή επιτυχία 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα.Εχω εππαγελματικο Γ22 στην NRG.Στον προσφατο λογαριασμο 824 ευρω η χρεωση αναπροσαρμογης ηταν 320 ευρω,οποτε θα φυγω απο αυτην την εταιρεια.Μιλησα με την Προτεργια σημερα να δω τι χρεωνει στις ρητρες αναπροσαρμογης και δεν εβγαλα ακρη,μαλλον πρεπει να κοιταω μονος μου τις τιμεσ στο χρηματηστηριο.....γιατι απο 40-50 δεν χρεωνει ρητρα η Protergia(τρεχα γυρευε),η Weenergy αλλαξε τιμη.Η Vodafone εφερε καποιες προσφορες αλλα ακομα δεν με εχουν ενημερωσει.Σε ποια εταιρεια να παω για επαγγελματικο ρευμα σε αυτην την περιοδο?Τι μου προτεινεται??Ευχαριστω

Σιγουρα θα στειλω εντυπο αμφισβητισης και καταγγελια αλλα σε δευτερο χρονο.....

Επεξ/σία από jonjon1993
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...