Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε ακριβώς ποια είναι μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας (ΤΕΑΕΗ) ώστε να μπορούμε να τσεκάρουμε αν ο κάθε πάροχος έχει υπολογίσει σωστά την συγκεκριμένη τιμή? 

Μου έστειλε η ΕΛΙΝ για το επαγγελματικό Γ21 (κοινοχρήστων) νέο εκκαθαριστικό για το πρόγραμμα του ΟΝ1 Business και ειδικότερα ενδιαφέρομαι για το διάστημα 25/05/2021 - 23/09/2021.

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα, υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε ακριβώς ποια είναι μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας (ΤΕΑΕΗ) ώστε να μπορούμε να τσεκάρουμε αν ο κάθε πάροχος έχει υπολογίσει σωστά την συγκεκριμένη τιμή? 

ανα μήνα

https://www.dei.gr/el/i-dei/dimosieuseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-market-clearing-p

ανα εβδομάδα, ημέρα

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

πλήρες ιστορικό

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

 

αλλά σημείωσέ το κάπου γιατί σου είχα ξανααπαντήσει

____________________________________________________________________

Γνωρίσει κάποιος αν η Ζενίθ στο Γ22 έχει χρέωση ισχύος ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Το 1 λινκ είναι κατανοητό. (αλλά έχει όλο τον μήνα) ενώ θέλω από 25/05 πχ

Το 3 λινκ αν βάλω το διάστημα που με ενδιαφέρει μου βγάζει πίνακα σαν το 1 λινκ.

image.png.698e2a28e1b1221b54cb0d0445002c46.png

Το δεύτερο για το ζητούμενο δεν βοηθάει καθόλου (εκτός και αν κατεβάσω το 120 ημέρες και βγάλω μέσο όρο που δεν παίζει)

 

Πες μου σε παρακαλώ για 40 kwh η Ελιν χρεώνει ρήτρα 4,43 δηλαδή 0,11075/kwh

Αν ο παρακάτω τύπος είναι σωστός αυτό σημαίνει ότι έχουν υπολογίσει ΤΕΑΕΗ 139€

ΤΕΑΕΗ Προσαυξηση Συν. Προσαυξησης Συνολο   άνω ευρος Σύνολο-Εύρος   τιμή kwh
139 1,22 5,7 175   58 117   0,11728

Μπορείς σε παρακαλώ να το τσεκάρεις και εσύ και να μου πεις αν είναι δυνατό να βγαίνει 139€ από 25/05 - 25/09 ?

Στο συμβόλαιο αναφέρουν το παρακάτω

Λαμβάνουμε τη μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας (ΤΕΑΕΗ), πολλαπλασιασμένη με το συντελεστή προσαύξησης 1,22 και ακολούθως προσθέτουμε το συντελεστή προσαύξησης 5,7 €/ΜWh. Αν το σύμφωνα με τα ανωτέρω προκύπτον αποτέλεσμα είναι εντός του εύρους τιμών 48 – 58 €/ΜWh, τότε η Χρέωση Προμήθειας δεν μεταβάλλεται. Αν το αποτέλεσμα κυμαίνεται πιο πάνω ή πιο κάτω του προαναφερθέντος εύρους τιμών, τότε η προκύπτουσα διαφορά χρεώνεται ή πιστώνεται αντίστοιχα, διακριτά και ισόποσα στη Χρέωση Προμήθειας. Εφαρμόζεται, δηλαδή, ο ακόλουθος τύπος : Χ = α*(επί) ΤΕΑΕΗ + β (όπου α = ο συντελεστής προσαύξησης 1,22, ΤΕΑΕΗ = η μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας της περιόδου χρέωσης και β = ο συντελεστής προσαύξησης 5,7 €/ΜWh). Αν το σύμφωνα με τον ανωτέρω τύπο προκύπτον αποτέλεσμα (μέγεθος Χ), είναι πάνω από το ανώτερο όριο των 58 €/ΜWh, τότε ο Πελάτης χρεώνεται αντίστοιχα με το υπερβάλλον του ανωτέρου ορίου ποσό. Αν, αντίθετα, το αποτέλεσμα (μέγεθος Χ), είναι κάτω από το κατώτερο όριο των 48 €/ΜWh, τότε ο Πελάτης πιστώνεται αντίστοιχα με το υπολειπόμενο του κατωτέρου ορίου ποσό. Τέλος αν το αποτέλεσμα (μέγεθος Χ), είναι εντός του προαναφερόμενου εύρους τιμών (48 – 58 €/ΜWh), τότε δεν μεταβάλλεται η Χρέωση Προμήθειας. Α

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πες μου σε παρακαλώ για 40 kwh η Ελιν χρεώνει ρήτρα 4,43 δηλαδή 0,11075/kwh

 

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μπορείς σε παρακαλώ να το τσεκάρεις και εσύ και να μου πεις αν είναι δυνατό να βγαίνει 139€ από 25/05 - 25/09 ?

προτού αναλύσουμε , είσαι σίγουρος οτι είναι 40kw για 4μηνο ?

είχε βγει ενδιάμεσος ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

προτού αναλύσουμε , είσαι σίγουρος οτι είναι 40kw για 4μηνο ?

μέχρι 31/08 είχα το σταθερό επαγγελματικό με χρέωση 0,08. Οι υπόλοιπες 40kwh προφανώς αφορούν 01-25/09 

image.png.df2c49bc1abda8a1e6a4e2c2beedc4a4.png

 

image.png.b4b688ad4eede6fe4095af770f881fb4.png

Δεν γνωρίζω αν χρειάζεται να δούμε όλο το διάστημα ή μόνο τον Σεπτέμβριο. Αν είναι μόνο τον Σεπτέμβριο τότε θα έπρεπε να είναι 134 σύμφωνα με το παρακάτω οπότε είναι οκ?

image.png.203f3fd91b050f297e0c78f62843cef3.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

μέχρι 31/08 είχα το σταθερό επαγγελματικό με χρέωση 0,08. Οι υπόλοιπες 40kwh προφανώς αφορούν 01-25/09 

άρα δεν είναι τετράμηνο , είναι απο 1/9-25/9

ο Σεπτέμβριος έκλεισε 134,73 , εσύ χρεώθηκες 110,75

Λογικά αν κάνεις απο το 2ο λινκ μέσο όρο , εκεί πρέπει να βγει, παίζει να απορρόφησε κιόλας η Ελίν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, korakios είπε

Λογικά αν κάνεις απο το 2ο λινκ μέσο όρο , εκεί πρέπει να βγει, παίζει να απορρόφησε κιόλας η Ελίν

Πως προκύπτει ότι απορρόφησε? 

αν βάλω στον τύπο 134 βγαίνει 0,11118 σχεδόν όσο υπολόγισα ότι χρέωσε. 

ΤΕΑ Προσαυξηση Συν. Προσαυξησης Συνολο   άνω ευρος Σύνολο-Εύρος   τιμή kwh
134 1,22 5,7 169   58 111   0,11118
Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

134,73  vs 110,75

μα αυτός είναι ο τύπος που υπολογίζουν σύμφωνα με το εύρος  πάντα θα φαίνεται ότι απορόφησαν. η τελική τιμή kwh με ρήτρα είναι 0,186.

τι δεν καταλαβαίνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

μα αυτός είναι ο τύπος που υπολογίζουν σύμφωνα με το εύρος  πάντα θα φαίνεται ότι απορόφησαν. η τελική τιμή kwh με ρήτρα είναι 0,186.

τι δεν καταλαβαίνω?

αν εφάρμοζαν ΤΕΑ 134,73€/MWh τότε θα είχες

1,22*134,73+5,7-58=112,0706€/MWh προσαύξηση ή

0,112071€/KWh

άρα η ρήτρα θα σου έβγαινε

4,48€ και όχι 4,43€

Φυσικά αστεία διαφορά αλλά είναι για μόνο για 40kw κατανάλωσης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 λεπτά πριν, korakios είπε

Φυσικά αστεία διαφορά αλλά είναι για μόνο για 40kw κατανάλωσης

εντάξει

στις 10.000 (ακραίο) θα κέρδιζα 12,5€ (1,25 στις 1000)

Ευχαριστώ πάντως, κρατάω και τα λινκ να έχω ένα μπούσουλα και βλέπουμε τι θα γίνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, userAnon είπε

 

εντάξει

στις 10.000 (ακραίο) θα κέρδιζα 12,5€ (1,25 στις 1000)

Ευχαριστώ πάντως, κρατάω και τα λινκ να έχω ένα μπούσουλα και βλέπουμε τι θα γίνει.

 

Φτιάξε μας και ένα σενσορ για το ha αφού κατάλαβες! 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρώθηκε και η δική μου αλλαγή από watt+volt στην EFA (volton). 14/9 η αίτηση 28/9 έγινε η αλλαγή όπως μου είπαν από τον ΔΕΔΔΗΕ. Για να δούμε, θα το βγάλουμε το εξάμηνο με 0,077 ή θα βαρεσει κανόνι και θα ψαχνομαστε πάλι από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός απο τα επαγγελματικά μπήκε και καρτέλα με προγράμματα παγίδες χαμηλής κιλοβατώρας (με ρήτρες δηλαδή) κάντε ένα τσεκ εδώ

Η volton μάλλον λάθος έχει που πολλαπλασιάζει με 1+Συντελεστή απωλειών ,αλλά απο τη στιγμή που το έχει έτσι στο site το άφησα (άκυρο το κατάλαβα απο το παράδειγμα)

Έχει μπει και συντελεστής που καλό είναι να μείνει 10% μιας και όλοι καίνε παραπάνω ρεύμα σε παγωνιές και καύσωνες

Τώρα αν η θέρμανση είναι με κλιματιστικά ίσως θέλει παραπάνω πχ 15-20%

Ουσιαστικά είναι οτι δεν ισχύει μέσος όρος ΤΕΑ όταν καίμε παραπάνω ρεύμα όταν η ΤΕΑ είναι και πιο ακριβή

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η efa ακόμη δεν με έχει ενεργοποιήσει, είχε κολήσει η αίτηση στον λογαριασμό.

Σήμερα ο Ήρων μου έκανε την παρακάτω πρόταση για να παραμείνω:

πρόγραμμα το οποίο  δεν περιλαμβάνει χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής «HOME ONLY » επί του οποίου ισχύουν τα κάτωθι:

 

  • Χρέωση ημερήσιας ενέργειας  0,07850€/KWh ανεξαρτήτως κατανάλωσης
  • Χρέωση νυχτερινής ενέργειας  0,07850€/KWh ανεξαρτήτως κατανάλωσης
  • Πάγιο  προγράμματος  6,90€ ανά μήνα(30ημερολογιακές ημέρες)
  • Διάρκεια  προγράμματος  24 μήνες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...