Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Decano είπε

Λοιπόν η efa ακόμη δεν με έχει ενεργοποιήσει, είχε κολήσει η αίτηση στον λογαριασμό.

Σήμερα ο Ήρων μου έκανε την παρακάτω πρόταση για να παραμείνω:

πρόγραμμα το οποίο  δεν περιλαμβάνει χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής «HOME ONLY » επί του οποίου ισχύουν τα κάτωθι:

 

  • Χρέωση ημερήσιας ενέργειας  0,07850€/KWh ανεξαρτήτως κατανάλωσης
  • Χρέωση νυχτερινής ενέργειας  0,07850€/KWh ανεξαρτήτως κατανάλωσης
  • Πάγιο  προγράμματος  6,90€ ανά μήνα(30ημερολογιακές ημέρες)
  • Διάρκεια  προγράμματος  24 μήνες

είναι το παλιό το only home ,βάλτο στο excel να δεις αν (δε) σε συμφέρει, το κακό είναι οτι έβγαλα της efa σήμερα άρα πρέπει να σημειώσεις τελική τιμή κάπου βάζοντας και της efa στο "Πρόγραμμά σας"

15 λεπτά πριν, Decano είπε

Λοιπόν η efa ακόμη δεν με έχει ενεργοποιήσει, είχε κολήσει η αίτηση στον λογαριασμό.

να σε ρωτήσω , τι σου είπαν δηλαδή , οτι ακυρώνεται ή θα συνεχίσει ?

Επίσης ο Ηρών πως και σου έκανε προσφορά ? Μήπως τελικά είδαν απο ΔΕΔΔΗΕ οτι πέρασες EFA τελικά ? (δηλαδή ήταν αντιπροσφορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως βλέπω δεν βγαίνει τίποτα αξιόλογο από ιδιώτες για οικιακές παροχές οπότε μάλλον σε αυτή τη φάση καταλήγουμε ΔΕΗ online.

Γιά επαγγελματική παροχή (Γ22) με περίπου 25000 kWh/έτος υπάρχει τίποτα ή τζίφος και εκεί;

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι το παλιό το only home ,βάλτο στο excel να δεις αν (δε) σε συμφέρει, το κακό είναι οτι έβγαλα της efa σήμερα άρα πρέπει να σημειώσεις τελική τιμή κάπου βάζοντας και της efa στο "Πρόγραμμά σας"

να σε ρωτήσω , τι σου είπαν δηλαδή , οτι ακυρώνεται ή θα συνεχίσει ?

Επίσης ο Ηρών πως και σου έκανε προσφορά ? Μήπως τελικά είδαν απο ΔΕΔΔΗΕ οτι πέρασες EFA τελικά ? (δηλαδή ήταν αντιπροσφορά)

Στην αρχή μου είπαν να ξαναστειλω λογαριασμο πρόσφατο ενώ όταν τον είχα στείλει δεν είχε βγει άλλος και εχθές μου είπαν να πληρώσω ένα πόσο 35 ευρώ στον Ήρων και να στείλω την απόδειξη...

 

Επεξ/σία από Decano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Γιά επαγγελματική παροχή (Γ22) με περίπου 25000 kWh/έτος υπάρχει τίποτα ή τζίφος και εκεί;

τίποτα σχεδόν

ρίξε μια ματιά εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα στην nrg σε περιπτωση αλλαγής της ρήτρας αναπροσαρμογής ή χρεωσης ή τιμολόγησης του fixed που ήδη εχω, αν μπορω να φύγω αζημίως και πήρα την εξης απάντηση:

Spoiler

image.png.977f6876e60881dd652eefdbdbd32d61.png

Τι εννοει οτι λαμβανεται υποψη η ΟΤΣ, απο την στιγμη που ειμαι στο fixed?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimakos234 είπε

και πήρα την εξης απάντηση:

δεν μπορώ να χαρακτηρίσω , απλά θα αρκεστώ να πω οτι δεν είναι επαγγελματικές οι απαντήσεις

Βασικά , για ρομποτικό μου ακούγεται , δεν έχει νόημα η απάντηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Ρωτησα στην nrg σε περιπτωση αλλαγής της ρήτρας αναπροσαρμογής ή χρεωσης ή τιμολόγησης του fixed που ήδη εχω, αν μπορω να φύγω αζημίως και πήρα την εξης απάντηση:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.977f6876e60881dd652eefdbdbd32d61.png

Τι εννοει οτι λαμβανεται υποψη η ΟΤΣ, απο την στιγμη που ειμαι στο fixed?

Υπάρχει αυτός ο όρος στο συμβόλαιο σου ή νομίζουν οτι είσαι και εσύ άλλος ένας πελάτης με ρήτρα που ζητάει τα ρέστα και σου πάτησαν το συνηθισμένο copy-paste;

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω στην ερώτηση δεν έπρεπε να βάλεις "το ρητρα αναπροσαρμογης" σε αυτό εστίασαν πιο πολύ 😁😁. Άλλωστε φιξ έχεις δεν χρειαζόταν. Ξανά ρώτα να δούμε τι απαντήσει θα λάβεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έστειλε η efa την αιτηση στον ΔΕΔΔΗΕ. Στο άκουσμα της ακυρωσης μου είπαν οτι δεν μπορώ να κανώ ακύρωση και οτι θα πληρώσω ρητρα. Ο ΔΕΔΔΗΕ μου είπε να τους ζητήσω ανάκληση της εντολής και ότι θα πάρει έως 10 ημέρες... Η efa επιμενει οτι ενεργοποιηθηκα σ αυτους, ωστοσο δεν μου δινουν αριθμο πρωτοκολου ΔΕΔΔΗΕ ουτε ένδειξη μετρήτη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Decano είπε

 

Σήμερα ο Ήρων μου έκανε την παρακάτω πρόταση για να παραμείνω:

πρόγραμμα το οποίο  δεν περιλαμβάνει χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής «HOME ONLY » επί του οποίου ισχύουν τα κάτωθι:

 

  • Χρέωση ημερήσιας ενέργειας  0,07850€/KWh ανεξαρτήτως κατανάλωσης
  • Χρέωση νυχτερινής ενέργειας  0,07850€/KWh ανεξαρτήτως κατανάλωσης
  • Πάγιο  προγράμματος  6,90€ ανά μήνα(30ημερολογιακές ημέρες)
  • Διάρκεια  προγράμματος  24 μήνες

Άρχισαν τα κόλπα της τηλεφωνίας; Θα μας δίνουν καλά προγράμματα αφού πρώτα φύγουμε για άλλο πάροχο;

Αυτό με την ανάκληση όντως μπορεί να πάρει μέρες (αν συμμορφωθούν). Κοίτα μη τυχόν στο τέλος γίνει ανάκληση της EFA και αποσύρει ο ΗΡΩΝ τη προσφορά... μετά σε βλέπω για ΔΕΗ και σένα. 😋

 

30 λεπτά πριν, Decano είπε

Σήμερα έστειλε η efa την αιτηση στον ΔΕΔΔΗΕ. Στο άκουσμα της ακυρωσης μου είπαν οτι δεν μπορώ να κανώ ακύρωση και οτι θα πληρώσω ρητρα. Ο ΔΕΔΔΗΕ μου είπε να τους ζητήσω ανάκληση της εντολής και ότι θα πάρει έως 10 ημέρες... Η efa επιμενει οτι ενεργοποιηθηκα σ αυτους, ωστοσο δεν μου δινουν αριθμο πρωτοκολου ΔΕΔΔΗΕ ουτε ένδειξη μετρήτη... 

Αν ο ΔΕΔΔΗΕ δε δώσει έγκριση κι αν το τελευταίο ψηφίο της παροχής σου παραμένει ίδιο... δε πα να χτυπά τον κώλο της EFA, δεν είσαι ακόμα πελάτης της. Κι ούτε μπορεί να σε χρεώσει πέναλτυ αν δεν αρχίσει η εκπροσώπηση του μετρητή σου από εκείνους. Η σύμβαση ξεκινάει μόλις ξεκινήσει η εκπροσώπηση.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, υπάρχει τρόπος αποφυγής της «αυτόματης» αλλαγής συμβολαίου; Με καλούν από την elpedison για αλλαγή προγράμματος αλλά δεν δέχομαι αυτό που μου προτείνουν. Αυτή την στιγμή έχω το electricity home night fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios, @DownUNDERground, @Kzaxas, @HERTHAN και λοιπά καρντάσια! 

Στο ένα σπίτι παραμένω στην ομαδάρα μας την SOLARα μέχρι νεωτέρας και στο άλλο σπίτι με την χαμηλή κατανάλωση, από ΔΕΗ Γ1Ν το γύρισα χθες σε ΔΕΗ myHome Online!

Περιμένω την προεδράρα μας τον Σουμπάση μήπως δεν φτάνουν τα λεφτά στην Φλώρινα για μεταγραφές και μας αλλάξει τα "καντήλια"(=τιμολόγια)...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, green gordon είπε

Μου ηρθε τελικος της δεη αλλα η εγγυηση δεν εχει επιστραφει.Γνωριζει καποιος γιατι;

Καλησπερα.. Μηπως να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις.. Ο λογαριασμος ειναι εκκαθαριστικος αυτος;;

2 ώρες πριν, Decano είπε

Σήμερα έστειλε η efa την αιτηση στον ΔΕΔΔΗΕ. Στο άκουσμα της ακυρωσης μου είπαν οτι δεν μπορώ να κανώ ακύρωση και οτι θα πληρώσω ρητρα. Ο ΔΕΔΔΗΕ μου είπε να τους ζητήσω ανάκληση της εντολής και ότι θα πάρει έως 10 ημέρες... Η efa επιμενει οτι ενεργοποιηθηκα σ αυτους, ωστοσο δεν μου δινουν αριθμο πρωτοκολου ΔΕΔΔΗΕ ουτε ένδειξη μετρήτη... 

Καλησπερα...Εσυ ζητησες  την ανακληση;; Στον Δεδδηε εχει παει η εντολη αυτη;; Αρα αν την εστειλαν σημερα ο παροχος  μαλλον αυριο θα φανει στον Δεδδηε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Άρχισαν τα κόλπα της τηλεφωνίας; Θα μας δίνουν καλά προγράμματα αφού πρώτα φύγουμε για άλλο πάροχο;

Αυτό με την ανάκληση όντως μπορεί να πάρει μέρες (αν συμμορφωθούν). Κοίτα μη τυχόν στο τέλος γίνει ανάκληση της EFA και αποσύρει ο ΗΡΩΝ τη προσφορά... μετά σε βλέπω για ΔΕΗ και σένα. 😋

 

Αν ο ΔΕΔΔΗΕ δε δώσει έγκριση κι αν το τελευταίο ψηφίο της παροχής σου παραμένει ίδιο... δε πα να χτυπά τον κώλο της EFA, δεν είσαι ακόμα πελάτης της. Κι ούτε μπορεί να σε χρεώσει πέναλτυ αν δεν αρχίσει η εκπροσώπηση του μετρητή σου από εκείνους. Η σύμβαση ξεκινάει μόλις ξεκινήσει η εκπροσώπηση.

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με εκπροσώπους μας, επισυνάπτονται τα απαιτούμενα έντυπα, τα οποία πρέπει να συμπληρωθούν, να υπογραφούν και να προωθηθούν πίσω σε εμάς, μαζί με Υπεύθυνη Δήλωση με θεώρηση γνησίου υπογραφής μέσω gov.gr ότι τα στοιχεία που δηλώνονται είναι ορθά.

Υπενθυμίζεται ότι η ρήτρα αποχώρησης ανέρχεται σε €120.

 

Στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...