Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θερισε η ηρων στο προσφατο λογαριασμο. Πως το βλεπετε?
Σκεφτομαι για μεταβαση σε δεη myhomeonline

Το τωρινο λογαριασμο τον πληρωνω χωρις πολλα πολλα;

388323459_01(2).jpg.8e70b1c24e84552f577a7e22d619e621.jpg1634151975_02.JPG.c95f417e3695ea5e383e1119c26312c2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ορίστε... χτες το συζητούσαμε κι αυτό δεν το γνώριζα. Όχι ότι θα το πρότινα σε κανέναν αλλά το φανταζόμουνα πως είναι too good to be true να σε αφήσουν να φύγεις σχεδόν τζάμπα μετά από ένα 6μηνο χωρίς ρήτρες αναπροσαρμογής.

Ναι πολύ χρήσιμη πληροφορία., Η efa έχει βγει εκτός μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο. Για εμένα έχει βγει εκτός και η Ζενίθ που έληξε την περίοδο χάριτος.

Η Volterra που βλέπω να έχει χαμηλές τιμές στο 360 ξεγνοιασιά έχει άραγε περίοδο χάριτος;

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thefireman είπε

Το έχω κατεβάσει. 🙂

τι ώρα ? Γιατί πριν έβαλα το ΦΠΑ στα προγράμματα με ρήτρες 😁 δες αν έχει άλλη ώρα διόρθωσης

2 λεπτά πριν, thefireman είπε

Οι υπλογισμοί που θέλω να κάνω είναι λίγο πιο σύνθετοι, καθώς περιλαμβάνουν το αρχικό δώρο, αλλά και την ρήτρα αποχώρησης σε σύγκριση με το όφελος λόγω περιόδου χάριτος...

αυτό δεν είναι δύσκολο απλή προσθαφαίρεση :)

__________________________________________________________________

Σε άλλα νέα και επίσημα στη Volterra πλέον , μου στείλανε μήνυμα , θα τσεκάρω το site αργότερα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν έχασα επεισόδια αλλα σε απλό ΔΕΗ (χωρίς κανένα πρόγραμμα) μπαίνει πλέον ρήτρα αναπροσ.

Τι ακριβώς παίζει σε αυτό? Τι μπορούμε να κάνουμε?

Επίσης στο λογαριασμό υπάρχει φωτοβολταικό. Μπορεί να φύγει από την ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CptBill είπε

Θερισε η ηρων στο προσφατο λογαριασμο. Πως το βλεπετε?

αν ήταν πρόσφατος καλά θα ήταν , ο επόμενος θα είναι χειρότερος να ξέρεις .

πάμε τα βήματα

Αναφορά σε κείμενο

 

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

 

4 λεπτά πριν, CptBill είπε

Σκεφτομαι για μεταβαση σε δεη myhomeonline

τρέχοντας

4 λεπτά πριν, thefireman είπε

Η Volterra που βλέπω να έχει χαμηλές τιμές στο 360 ξεγνιασιά έχει άραγε περίοδο χάριτος;

είσαι σίγουρος οτι κατέβασες το νέο excel ? Εκτός αν πιστεύεις οτι στο 6μηνο θα πέσει η χοντρική στα 60 οπότε πάσο

Μόλις τώρα, doll είπε

Δεν ξέρω αν έχασα επεισόδια αλλα σε απλό ΔΕΗ (χωρίς κανένα πρόγραμμα) μπαίνει πλέον ρήτρα αναπροσ.

Τι ακριβώς παίζει σε αυτό?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/#comments

1 λεπτό πριν, doll είπε

Τι μπορούμε να κάνουμε?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

είσαι σίγουρος οτι κατέβασες το νέο excel ? Εκτός αν πιστεύεις οτι στο 6μηνο θα πέσει η χοντρική στα 60 οπότε πάσο

Το ξανακατέβασα το Excel. Είχα κατεβάσει το άλλο (χωρίς ΟΤΣ νυχτερινό). 🙂

Να πέσει στο 60 η χονδρική δεν το πιστεύω, αλλά ελπίζω τον Μάϊο να πέσει στο 80-90 και να βγουν τότε νέα προγράμματα σε καλύτερες τιμές.

Δεν ξέρω αν θα το κάνω ακόμη, αλλά σκέφτομαι μέχρι τότε να αλλάξω 3 παρόχους εκμεταλλευόμενος την περίοδο χάριτος σε αυτούς.

Αλήθεια με την nrg και την "καταχρηστική δέσμευση" στο πρόγραμμα "NRG smart 46%" μπορώ να κάνω κάτι για να διεκδικήσω να μην πληρώσω την ρήτρα αποχώρησης;

Επεξ/σία από thefireman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, thefireman είπε

Αλήθεια με την nrg και την "καταχρηστική δέσμευση" στο πρόγραμμα "NRG smart 46%" μπορώ να κάνω κάτι για να διεκδικήσω να μην πληρώσω την ρήτρα αποχώρησης;

σε αυτό είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CptBill είπε

Θερισε η ηρων στο προσφατο λογαριασμο. Πως το βλεπετε?
Σκεφτομαι για μεταβαση σε δεη myhomeonline

Το τωρινο λογαριασμο τον πληρωνω χωρις πολλα πολλα;

388323459_01(2).jpg.8e70b1c24e84552f577a7e22d619e621.jpg

Spoiler

1634151975_02.JPG.c95f417e3695ea5e383e1119c26312c2.JPG

 

Φουσκωμένο.

1.jpg.395304e5b95b2c2d47217843e95e2b07.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκε και η επιδότηση για τα κυμαινόμενα στο νέο excel , (της ΔΕΗ είναι χειροκίνητα στα 600) , φυσικά τα ίδια χάλια έχουν 

επίσης μπήκε και σύνδεσμος για το νέο excel , στα κλασσικά του sticky , όσοι έχουν επαγγελματικό ή ΚΟΤ ή είναι περίεργοι να δουν προγράμματα με ρήτρες πόσο πάνε ας το κατεβάσουν να παίξουν 😁

Στο Γ22 , άγνωστο πόσο και αν υπάρχει χρέωση ισχύος στη Ζενίθ (δε βρήκα κάτι)

___________________________________________________________________________

Σε άλλα νέα η ΤΕΑ πάει στα 0,18

image.png.ee8659078b361726f34070e314fed27f.png

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 21Stathis21 είπε

Καλησπέρα

καλημέρα

15 λεπτά πριν, 21Stathis21 είπε

Τελικά ποιοί πάροχοι εχουν ακόμα πρόγραμμα ΧΩΡΙΣ ρήτρα αναπροσαρμογής?

δεη , we , ηρων , volterra , zenith , watt&volt ,protergia , ίσως και η Volton

α , την nrg ξέχασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά…η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας είναι πως οι εκτιμήσεις για την ΤΕΑ Νοεμβρίου είναι στα 250€/mWh. Άρα κόστος ΧΤ περίπου στα 0,30€/kWh. Πλέον η κατάσταση είναι ΠΟΛΕΜΟΣ. Ετοιμαστείτε για λουκέτα, ολιγοπώλιο με τις ευλογίες του κράτους και πολύ κρύο για το 90% των Ελλήνων (οι υπόλοιποι πρόλαβαν και έφυγαν στο εξωτερικό)

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά....

Έχω ενημερωθεί ,όσο μπορώ, διαβάζοντας απο χθες καποιες απ τις σελιδες του forum...Θα ηθελα μια πληροφορια που καπου νομιζω την διαβασα αλλα δεν την εχω διασταυρωσει..

Εχω στο σπιτι μου κ στο εξοχικο (που δεν πηγαινουμε πολυ) volterra 360 με χρεωση 0,099 κ 0 παγιο...Μου ειπαν οτι για 2 χρονια η τιμη ειναι αυτη.. Μπορει να αναπροσαρμογει αυτη η τιμη απ την πλευρα της εταιρειας στο 6μηνο? Μιας κ ειμαι σε αυτο το προγραμμα αξιζει να παω στο myhomeonline? Γτ βλεπω οι διαφορες ,βαση του excel, ειναι κστω του 10ευρω το χρονο....

Επεξ/σία από desiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, desiro είπε

Καλημέρα παιδιά....

Έχω ενημερωθεί ,όσο μπορώ, διαβάζοντας απο χθες καποιες απ τις σελιδες του forum...Θα ηθελα μια πληροφορια που καπου νομιζω την διαβασα αλλα δεν την εχω διασταυρωσει..

Εχω στο σπιτι μου κ στο εξοχικο (που δεν πηγαινουμε πολυ) volterra 360 με χρεωση 0,099 κ 0 παγιο...Μου ειπαν οτι για 2 χρονια η τιμη ειναι αυτη.. Μπορει να αναπροσαρμογει αυτη η τιμη απ την πλευρα της εταιρειας στο 6μηνο? Μιας κ ειμαι σε αυτο το προγραμμα αξιζει να παω στο myhomeonline? Γτ βλεπω οι διαφορες ,βαση του excel, ειναι κστω του 10ευρω το χρονο....

Εγώ ρε παιδιά μπήκα τον Μάιο στην νργ αέριο ρεύμα και με δώσανε 50 ευρώ δώρο καύσιμα.Αν φύγω τώρα στο ρεύμα τι πρόστιμο θα έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, desiro είπε

Καλημέρα παιδιά....

Έχω ενημερωθεί ,όσο μπορώ, διαβάζοντας απο χθες καποιες απ τις σελιδες του forum...Θα ηθελα μια πληροφορια που καπου νομιζω την διαβασα αλλα δεν την εχω διασταυρωσει..

Εχω στο σπιτι μου κ στο εξοχικο (που δεν πηγαινουμε πολυ) volterra 360 με χρεωση 0,099 κ 0 παγιο...Μου ειπαν οτι για 2 χρονια η τιμη ειναι αυτη.. Μπορει να αναπροσαρμογει αυτη η τιμη απ την πλευρα της εταιρειας στο 6μηνο? Μιας κ ειμαι σε αυτο το προγραμμα αξιζει να παω στο myhomeonline? Γτ βλεπω οι διαφορες ,βαση του excel, ειναι κστω του 10ευρω το χρονο....

Εάν είναι αορίστου χρόνου να το θεωρείς δεδομένο (πως θα αλλάξει)

Επεξ/σία από MasterBlaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...