Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, korakios είπε

"Ήμουν σε εναλλακτικό πάροχο εδώ και σχεδόν δύο χρόνια και τον οποίο δεν αναφέρω γιατί δεν θέλω να εκθέσω - ακόμα"

κακώς , σκοπός είναι η ενημέρωση σε αυτό το νήμα

@korakios Η εταιρεία ήταν η We Energy , πέσατε έξω και εσύ και ο @liakjim :P

Σοβαρή εταιρεία φαινόταν και απορούσα γιατί ελάχιστοι την επέλεγαν.. Τελικά είχε αυτό το κακό που έχουν και όλες νομίζω, να σε ενημερώνει στον λογαριασμό για επικείμενες αλλαγές και όποιος, όπως εγώ, δεν το προσέξει την πάτησε.. Αν και τους είχα στείλει και e-mail για ποιο λόγο καθυστερεί η έκδοση λογαριασμού και μου απάντησαν "λόγω αναβαθμίσεων στα συστήματα μας", ενώ θα μπορούσαν έστω κ τότε, αν ήθελαν, να μου πουν ότι περιμένουν απάντηση σε 60 ημέρες από την αρχική ενημέρωση για το αν θέλω κάποιο άλλο πρόγραμμα. Τέλος πάντων καλά ήταν όσο κράτησε.... 

22 ώρες πριν, korakios είπε

απλά να φύγεις και να διεκδικήσεις ρήτρα αποχώρησης μέσω ΣτΚ μιας και ρήτρα προβλέπεται μόνο σε σταθερά και όχι σε κυμαινόμενα

Έχω φύγει ήδη, πρόλαβα στην EFA.. Ευτυχώς στην we energy δεν είχα ρήτρα αποχώρησης, ήταν συμβόλαιο ενός έτους αρχικά και μετά αορίστου.

Επεξ/σία από nickzick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, billyst είπε

Εγώ ρε παιδιά μπήκα τον Μάιο στην νργ αέριο ρεύμα και με δώσανε 50 ευρώ δώρο καύσιμα.Αν φύγω τώρα στο ρεύμα τι πρόστιμο θα έχω;

Στο ρεύμα τουλάχιστον κατά 99% τα υπόλοιπα πάγια. Για το αέριο δε θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Καλημέρα παιδιά…η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας είναι πως οι εκτιμήσεις για την ΤΕΑ Νοεμβρίου είναι στα 250€/mWh. Άρα κόστος ΧΤ περίπου στα 0,30€/kWh.

αφού είμαστε άχρηστοι σαν κράτος και δε ζητάμε να κάψουμε λιγνίτη

38 λεπτά πριν, billyst είπε

Εγώ ρε παιδιά μπήκα τον Μάιο στην νργ αέριο ρεύμα και με δώσανε 50 ευρώ δώρο καύσιμα.Αν φύγω τώρα στο ρεύμα τι πρόστιμο θα έχω;

δεν είχες βάλει το fixed ?

34 λεπτά πριν, nickzick είπε

@korakios Η εταιρεία ήταν η We Energy , πέσατε έξω και εσύ και ο @liakjim :P

Σοβαρή εταιρεία φαινόταν και απορούσα γιατί ελάχιστοι την επέλεγαν.. Τελικά είχε αυτό το κακό που έχουν και όλες νομίζω, να σε ενημερώνει στον λογαριασμό για επικείμενες αλλαγές και όποιος, όπως εγώ, δεν το προσέξει την πάτησε..

το οτι σε ενημέρωσε κιόλας πιο μπροστά ,πάλι καλά, θα μπορούσε σε επόμενο να σου πει οτι είχε αλλάξει η χρέωση νωρίτερα και να σε χρέωνε αναδρομικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

αφού είμαστε άχρηστοι σαν κράτος και δε ζητάμε να κάψουμε λιγνίτη

δεν είχες βάλει το fixed ?

το οτι σε ενημέρωσε κιόλας πιο μπροστά ,πάλι καλά, θα μπορούσε σε επόμενο να σου πει οτι είχε αλλάξει η χρέωση νωρίτερα και να σε χρέωνε αναδρομικά

Το nrg save είχα βάλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα οι κιλ.που καίω είναι 300 .500 700 το ανώτερο που έχω δει ,να κάτσω ΔΕΗ στο Γ1Ν, είμαι δικαιούχος Κοτ Β .η κοπέλα από ΔΕΗ μου ότι αυτό με συμφέρει και όχι κάποιο άλλο πρόγραμμα,να να κοιτάξω σε άλλον πάροχο .ποια είναι η γνώμη σας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billyst είπε

Όχι 😕

έχει και ένα καλό η υπόθεση . Θα σου έλεγα να κάνεις τα βήματα για αμφισβήτηση της ρήτρας αναπροσαρμογής

Spoiler

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

αλλά μπορείς να το παίξεις αλλιώς, είχες γραπτώς για δίμηνη ή τετράμηνη περίοδο χάριτος ?

3 λεπτά πριν, Sotorious είπε

Καλημέρα οι κιλ.που καίω είναι 300 .500 700 το ανώτερο που έχω δει ,να κάτσω ΔΕΗ στο Γ1Ν, είμαι δικαιούχος Κοτ Β .η κοπέλα από ΔΕΗ μου ότι αυτό με συμφέρει και όχι κάποιο άλλο πρόγραμμα,να να κοιτάξω σε άλλον πάροχο .ποια είναι η γνώμη σας,

σου απάντησα στο θέμα περι ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

έχει και ένα καλό η υπόθεση . Θα σου έλεγα να κάνεις τα βήματα για αμφισβήτηση της ρήτρας αναπροσαρμογής

  Απόκρυψη περιεχομένων

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

αλλά μπορείς να το παίξεις αλλιώς, είχες γραπτώς για δίμηνη ή τετράμηνη περίοδο χάριτος ?

σου απάντησα στο θέμα περι ΔΕΗ

Δεν το γνωρίζω που βλέπω την περίοδο χαριτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Καλημέρα παιδιά…η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας είναι πως οι εκτιμήσεις για την ΤΕΑ Νοεμβρίου είναι στα 250€/mWh. Άρα κόστος ΧΤ περίπου στα 0,30€/kWh. Πλέον η κατάσταση είναι ΠΟΛΕΜΟΣ. Ετοιμαστείτε για λουκέτα, ολιγοπώλιο με τις ευλογίες του κράτους και πολύ κρύο για το 90% των Ελλήνων (οι υπόλοιποι πρόλαβαν και έφυγαν στο εξωτερικό)

To TTF άνοιξε χτες 100, έκλεισε 120

 Σήμερα άνοιξε 150. Κι ακόμα είναι 6η μέρα του μήνα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, billyst είπε

Δεν το γνωρίζω που βλέπω την περίοδο χαριτος

οκ, στους περισσότερους είπανε προφορικά (άλλοι το είχαν γραπτώς οτι για 4 μήνες δεν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής )

Εσένα σου μπήκε ρήτρα στον 1ο λογαριασμό ? Αν όχι μπορείς να δεις μετά απο πόσους μήνες μπήκε ? (Ημερομηνία έκδοσης)

Το nrg save , αν δεις έχει το "Fixed" , μπορούσες δηλαδή να το ενεργοποιήσεις με +4€/μήνα και να μην έχεις ρήτρα

Φυσικά προέκυψαν προβλήματα μιας και η NRG άλλαξε την τιμή (πληροφορίες και όχι γενική συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα)

Καταρχάς αναγκαστικά φεύγεις και πληρώνεις ρήτρα αποχώρησης μιας και θα περάσει διάστημα με τσουχτερούς λογαριασμούς μέχρι να βγάλεις άκρη μέσω ΣτΚ

Θα μπορούσες δηλαδή να ζητησεις απο την NRG να βάλεις το fixed στα 4€ , πλέον όμως το κατάργησαν

Καλύτερα όμως μη το αναφέρεις ακόμα στην αμφισβήτηση που θα κάνεις , ανάλογα την απάντηση που θα σου δώσουνε πόσταρε στο άλλο θέμα εδώ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, CptBill είπε

Θερισε η ηρων στο προσφατο λογαριασμο. Πως το βλεπετε?
Σκεφτομαι για μεταβαση σε δεη myhomeonline

Το τωρινο λογαριασμο τον πληρωνω χωρις πολλα πολλα;

388323459_01(2).jpg.8e70b1c24e84552f577a7e22d619e621.jpg1634151975_02.JPG.c95f417e3695ea5e383e1119c26312c2.JPG

Να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τον ΗΡΩΝ !!! Στο πρόγραμμα UP HOME την  έκπτωση συνέπειας 45% την λαμβάνεις στον επόμενο λογαριασμό όταν πληρώνεις εμπρόθεσμα. Οταν θελήσεις και φύγεις θα εκδοθεί ο εκκαθαριστικός λογαριασμός. Αφού τον πληρώσεις εμπρόθεσμα την έκπτωση συνέπειας πως θα την λάβεις αφού δεν θα εκδοθεί άλλος λογαριασμός???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To TTF άνοιξε χτες 100, έκλεισε 120

 Σήμερα άνοιξε 150. Κι ακόμα είναι 6η μέρα του μήνα. 

To 250€/mWh προσφέρεται σε τιμή TTF 115. Όπως καταλαβαίνεις στα 150 η ΤΕΑ θα καταλήξει πάνω απο 300...

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ούτε οι προμηθευτές ούτε οι αναπροσαρμογές που κάνουν. Το πρόβλημα είναι η μη κεντρική αντιμετώπιση από την ΕΕ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Φώτης είπε

Να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τον ΗΡΩΝ !!! Στο πρόγραμμα UP HOME την  έκπτωση συνέπειας 45% την λαμβάνεις στον επόμενο λογαριασμό όταν πληρώνεις εμπρόθεσμα. Οταν θελήσεις και φύγεις θα εκδοθεί ο εκκαθαριστικός λογαριασμός. Αφού τον πληρώσεις εμπρόθεσμα την έκπτωση συνέπειας πως θα την λάβεις αφού δεν θα εκδοθεί άλλος λογαριασμός???? 

Εαν εισαι εντος διαστηματος δεσμευσης, κοιτα μην σου χρεωσουν και τις εκπτωσεις και οχι πως θα παρεις πισω την εκπτωση συνεπειας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

To 250€/mWh προσφέρεται σε τιμή TTF 115. Όπως καταλαβαίνεις στα 150 η ΤΕΑ θα καταλήξει πάνω απο 300...

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι ούτε οι προμηθευτές ούτε οι αναπροσαρμογές που κάνουν. Το πρόβλημα είναι η μη κεντρική αντιμετώπιση από την ΕΕ...

αυτό λέω , μόνη της τα βγάζει τα μάτια (και τρώμε χρεώσεις) , θα μπορούσε να αναστείλει τις ρήτρες ρύπων σε λιγνιτικά ,τουλάχιστον να μειωθούν οι ποσότητες αερίου για παραγωγή ρεύματος αυτή την περίοδο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...