Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη παιδιά, για το πρόγραμμα zero της Watt & Wolt έχει κάποιος εντυπώσεις; Δεν βλέπω να έχει αναφερθεί κάτι πρόσφατο στο thread, εκτός από κάποια σχόλια ότι πρόκειται για απάτη. Το έχει κάνει όμως κανείς;

Iσχυρίζονται ότι πληρώνεις τιμή χονδρικής + 2 Ευρώ (+ΦΠΑ)/100 Κwh, κάτι που θεωρητικά ακούγεται καλό, τύπου "too good to be true" , ειδικά για εμένα που έχω χαμηλή μηνιαία κατανάλωση, περίπου 250 Κwh. Στους όρους του συμβολαίου βέβαια αναφέρει ότι υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά έτσι κι αλλιώς η τιμή χονδρικής δεν είναι σταθερή και αναπροσαρμόζεται διαρκώς, επομένως πού ακριβώς είναι η παγίδα;

Επεξ/σία από emmanuel5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, emmanuel5 είπε

Συγγνώμη παιδιά, για το πρόγραμμα zero της Watt & Wolt έχει κάποιος εντυπώσεις; Δεν βλέπω να έχει αναφερθεί κάτι πρόσφατο στο thread, εκτός από κάποια σχόλια ότι πρόκειται για απάτη. Το έχει κάνει όμως κανείς;

Iσχυρίζονται ότι πληρώνεις τιμή χονδρικής + 2 Ευρώ (+ΦΠΑ)/100 Κwh, κάτι που θεωρητικά ακούγεται καλό, τύπου "too good to be true" , ειδικά για εμένα που έχω χαμηλή μηνιαία κατανάλωση, περίπου 250 Κwh. Στους όρους του συμβολαίου βέβαια αναφέρει ότι υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά έτσι κι αλλιώς η τιμή χονδρικής δεν είναι σταθερή και αναπροσαρμόζεται διαρκώς, επομένως πού ακριβώς είναι η παγίδα;

Ακούγεται ωραίο ότι πληρώνεις τιμή χονδρικής αλλά όταν η χονδρική είναι στα ύψη τελικά δεν είναι και τόσο ωραίο. Συν το καπέλο των 2 ευρώ/100kwh που σου βάζουν. Αν σε αυτό προσθέσεις ότι πλασάρουν το πρόγραμμα "χωρίς ρήτρα",  τελικά το zero είναι μεγάλη απάτη.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@emmanuel5

Αρα για σενα ειναι στην ουσια σαν να εχεις 6€ παγιο/μηνα (+φπα) και τιμη kwh την χονδρικη που αυτην την στιγμη ειναι φωτια και εχει ως βαση υπολογισμου την εκαθαριση αγορας ανα 15λεπτο. 

Σαν να κανεις καθαρο trading το ρευμα σου ειναι! 

Βεβαια το οτι αυτο δεν γινεται ξεκαθαρο αλλα μοστράρεται το "χωρις ΟΤΣ" επειδή αυτη η εκφραση πουλαει αυτην την περιδο, δινει ενα δειγμα απο τις "καθαρες" πολιτικές της εταιριας.. :P 

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Incepted είπε

Kαλησπέρα συμφορουμητες , 

Ενα 8μηνο στην Efa με ΚΟΤ και ενω εχω υπογραψει στο fixed προγραμμα τους , μου κανουν πεταπηδηση απο την αρχη στο POWER KOT χωρις να μου εχουν στειλει καθολου ορους του προγραμματος , ουτε να με ρωτησουν εαν δεχομαι. Ενω τους παιρνω 2-3 τηλεφωνα και μου επιβεβαιωνουν οτι το Power KOT δεν εχει Ρητρα (οντως εως τους 3 υπολοιπους λογαριασμους δεν ειχα ρητρα , επαναπαφθηκα , λεω δικιο θα εχουν ) , βγαινει ο εκκαθαριστικος σημερα με 90 ευρω καπελο τη Ρητρα . Τι κανουμε; Ιδεες ; 

Screenshot_15.png

 

6 ώρες πριν, korakios είπε

βρε βρε, πως απο εδώ , τώρα μας θυμήθηκες που σε ψάχναμε για εντυπώσεις απο efa ???!!!!!

δυστυχώς έτσι λέει η νομοθεσία (μετά απο 6μήνες έχουν δικαίωμα αλλαγής τιμών)

βέβαια εσένα σου άλλαξαν πρόγραμμα επομένως το συζητάμε @ekrepali

αν δεν το έχεις γραπτώς δυσκολεύει ...και γενικότερα μην πιστεύετε τους πωλητές που ορκίζονται στην προσκοπική τους τιμή.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

και πας στο άλλο θέμα για το online που παίρνει KOT

 

6 ώρες πριν, Incepted είπε

χαχα γελασα με το προηγουμενο mention . Γενικά κυλουσαν ολα καλα μεχρι τωρα . Η αλλαγη του προγραμματος εγινε εξ αρχης , και αυτο που υπεγραψα ειχε αλλους ορους και 2ετες συμβολαιο . Θεωρώ πως καπως μπορώ να τους πιέσω . Αλλιως με βλεπω για το Home Enter

 

Power KOT... μάλιστα. Με πάγιο 7 ευρώ. Λύθηκε το μυστήριο για το οποίο έφαγα καμιά βδομάδα χωρίς καν να ενδιαφέρομαι άμεσα, αλλά κάποιοι εδώ πέρα δεν ήθελαν να ακούσουν και αρκέστηκαν σε υποσχέσεις.

Eίναι δυνατόν ρε παιδιά να αποδέχεστε να χρεώνεστε 7 ευρώ πάγιο το μήνα, χωρίς να το έχετε υπογράψει; Από πού προκύπτει η χρέωση, στη τύχη βάζουν 7 ευρώ; Φυσικά και υπάρχει ξεχωριστό έντυπο ΚΟΤ... είτε ειδικών όρων, είτε σε μορφή τιμοκαταλόγου. Άντε να αποδείξετε τώρα ότι δεν είστε ελέφαντες.

Περαστικά και σε όσους έβαλαν Νova KOT (ανάποδη περίπτωση), υπογράφοντας εις γνώσιν τους πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής (Νοva Energy) για να έχουν σταθερό ΚΟΤ βάσει απλού τιμοκαταλόγου. Που μόλις αλλάξει ο τιμοκατάλογος του  ΚΟΤ κάποια στιγμή και καταργηθεί η σταθερή χρέωση... θα ξεμείνετε με ΚΟΤ στο Nova Energy με φουλ ρήτρες.

Tόσες επιλογές υπήρχαν το καλοκαίρι στην μετά Ελίν εποχή. Solar, ΗΡΩΝ only, Protergia, Volterra, ΔΕΗ online... αντ'αυτού πήγατε στους απίθανους, γνωρίζοντας τι εστί Volton.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

 

_________________________________________

Σε άλλα νέα @HERTHAN (και @cambo99 μιας και δε θα το πάρεις χαμπάρι καν)

H NRG καταργεί το fix , θα έρθει ειδοποίηση όπως κανονικά προβλέπεται 60μέρες πριν ,με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως , το οτι τώρα το ανακοινώνουν και δεν κάνανε τα γνωστά τους , με βάζει σε υποψίες για το πόσο θα είναι ακόμα διαθέσιμα τα της ΔΕΗ

ευχαριστούμε και τον @Belial που ενημέρωσε :)

022F375E-258D-4607-A173-2A694F7DB888.jpe

Δηλαδή μπορουν να αλλάξουν οι όροι και πριν το εξάμηνο;Η μέχρι τότε έχουμε κατοχυρωμένο τιμολόγιο;

Αλήθεια, τον αναλυτικό λογαριασμό δεν τον βρίσκουμε  μέσα στο app ;

Αυτά είναι, θα θέλουμε να γυρίσουμε ΔΕΗ και δε θα μπορούμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Δηλαδή μπορουν να αλλάξουν οι όροι και πριν το εξάμηνο;

απο που προκύπτει αυτό ?

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Power KOT... μάλιστα. Με πάγιο 7 ευρώ. Λύθηκε το μυστήριο για το οποίο έφαγα καμιά βδομάδα χωρίς καν να ενδιαφέρομαι άμεσα, αλλά κάποιοι εδώ πέρα δεν ήθελαν να ακούσουν και αρκέστηκαν σε υποσχέσεις.

μα είχε κανονικά το power home σε ΚΟΤ , είδε τα ζόρια η EFA και του άλλαξε μετά το 6μηνο

Το θέμα είναι οτι του άλλαξε ολόκληρο πρόγραμμα , γιαυτό αναρωτιέμαι αν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

απο που προκύπτει αυτό ?

μα είχε κανονικά το power home σε ΚΟΤ , είδε τα ζόρια η EFA και του άλλαξε μετά το 6μηνο

Το θέμα είναι οτι του άλλαξε ολόκληρο πρόγραμμα , γιαυτό αναρωτιέμαι αν γίνεται

Λέει ότι υπέγραψε πρόγραμμα fix για 2 χρόνια. Προφανώς το ίδιο power fix που υπέγραψαν κι οι άλλοι πρόσφατα.

Mόλις ενεργοποίησε το ΚΟΤ μετακύλησε αυτόματα στο Power KOT με 7 ευρώ πάγιο. Και βέβαια γίνεται γιατί σύμφωνα με το το ΦΕΚ,  ο πάροχος ορίζει σε ποιο τιμολόγιο εφαρμόζεται το ΚΟΤ. Βέβαια οφείλουν το γράφουν στη σελίδα τους... το πρόγραμμα ΚΟΤ εφαρμόζεται στο πρόγραμμα τάδε. Ή ότι το πρόγραμμα τάδε συνδιάζεται με ΚΟΤ. Τώρα πώς θα ξεμπλέξει; Τόσους μήνες χρεωνόταν ΚΟΤ σε πρόγραμμα που λεγόταν Power KOT με 7 ευρώ πάγιο.

@lakistsiou για NRG από δω:

 

Και μου φαίνεται θα πρέπει να ανοιχτεί σύντομα νέο θέμα για ΕFA KOT.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε θα μας πει ο @Incepted αν ήταν απο την αρχή σε ΚΟΤ ή τον άλλαξαν στο ενδιάμεσο ,αν και νομίζω ήταν πιο μπροστά

3 ώρες πριν, emmanuel5 είπε

Συγγνώμη παιδιά, για το πρόγραμμα zero της Watt & Wolt έχει κάποιος εντυπώσεις; Δεν βλέπω να έχει αναφερθεί κάτι πρόσφατο στο thread, εκτός από κάποια σχόλια ότι πρόκειται για απάτη. Το έχει κάνει όμως κανείς;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58832706

και στο νέο excel αφού το κατεβάσεις , ρίξε μια ματιά στα προγράμματα με ρήτρα (φυσικά και είναι σε αυτή την κατηγορία) , δες τι τιμές δίνει ....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το φύγει-φυγει από την ελιν ενεργοποιήθηκα και εγώ στην volterra.

Μόλις δημιούργησα account στο volterra μου.

Να κάνω μια κουτή ερώτηση:

Γιατί το volterra μου και το my protergia έχουν τόσο όμοια εμφάνιση ;

1255086716_myprotergia.png.3f75d332de27c4cc16fde15d2a8c8a0c.pngvolterra.png.426eb65d8643d01e6c49ca593066aeb9.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γραφείο μου είχα την Ελίν σε Γ21 Electricon Επαγγελματικό 1 με κατανάλωση περίπου 750 kWh το 4μηνο και τιμή 0,08. Δυστυχώς έλαβα και εγώ το mail για αύξηση 0.1305 και 15 ευρώ πάγιο το μήνα οπότε ψάχνομαι για εναλλακτικές χωρίς 2 χρόνια δεσμεύση. 

Έχει κάποιος κάποια πρόταση; Δοκίμασα να βάλω τις τιμές στο excel και η αλήθεια είναι ότι δεν έβγαλα άκρη, μπορώ να δεσμευτώ για 1 χρόνο αλλά δεν θα ήθελα για 2 χρόνια. Αξίζει κάποιος άλλος εναλλακτικός η να ψαχτώ πάλι για ΔΕΗ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, korakios είπε

ίδια εταιρία κατασκευής ιστοσελίδας ή ίδιο πρότυπο ?

https://intelen.com/us/customers.html

Και οχι μονο..😅

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

κάτσε θα μας πει ο @Incepted αν ήταν απο την αρχή σε ΚΟΤ ή τον άλλαξαν στο ενδιάμεσο ,αν και νομίζω ήταν πιο μπροστά

 

Το είπε αυτό

  

11 ώρες πριν, Incepted είπε

Kαλησπέρα συμφορουμητες , 

Ενα 8μηνο στην Efa με ΚΟΤ και ενω εχω υπογραψει στο fixed προγραμμα τους , μου κανουν πεταπηδηση απο την αρχη στο POWER KOT χωρις να μου εχουν στειλει καθολου ορους του προγραμματος , ουτε να με ρωτησουν εαν δεχομαι.

 

 

2 ώρες πριν, geopro είπε

Μετά το φύγει-φυγει από την ελιν ενεργοποιήθηκα και εγώ στην volterra.

Μόλις δημιούργησα account στο volterra μου.

Να κάνω μια κουτή ερώτηση:

Γιατί το volterra μου και το my protergia έχουν τόσο όμοια εμφάνιση ;

1255086716_myprotergia.png.3f75d332de27c4cc16fde15d2a8c8a0c.pngvolterra.png.426eb65d8643d01e6c49ca593066aeb9.png

https://www.insider.gr/epiheiriseis/172065/senaria-gia-endiaferon-exagoras-tis-volterra

Λες να γίνει καμιά συγχώνευση και να πάτε μαζί με τον κοράκιο στο πρόγραμμα με 0.22 μετά το 6μηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...