Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μέτρα απ'τη 1η μέρα εκπροσώπησης, όχι απ'τη μέρα που υπέγραψες. Μπορεί κλείνεις στις 20/10 για παράδειγμα το 1ο χρόνο.

Και το πιο βασικό... κοίτα αυτό που είπε ο κοράκιος, όλους τους παλιούς λογαριασμούς αν έχουν ειδοποιήσεις για αλλαγή της ρήτρας προσαρμογής και αζημίως καταγγελία που δε γράφτηκε "κατά λάθος" λόγω τυπογραφικού.

 

Την 1η μέρα εκπροσώπησης πως την εντοπίζω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, itmaster99 είπε

Την 1η μέρα εκπροσώπησης πως την εντοπίζω ?

δες ημερομηνία περιόδου κατανάλωσης στο 1ο λογαριασμό

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και το πιο βασικό... κοίτα αυτό που είπε ο κοράκιος, όλους τους παλιούς λογαριασμούς αν έχουν ειδοποιήσεις για αλλαγή της ρήτρας προσαρμογής και αζημίως καταγγελία που δε γράφτηκε "κατά λάθος" λόγω τυπογραφικού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, εχω  το ρεύμα και το αέριο στη Ζενιθ στο Power Home Max (1Φ) με ημερομηνια ληξης σύμβασης 17-10-2021 για το ρεύμα. Δεν με έχει καλέσει κανένας για πιθανή ανανεωση του συμβολαιου.Όπως αντιλαμβανεστε και με βαση αυτά που διαβάζω η συμβαση μου  εχει μετατραπει σε αοριστου καθώς είχα δικαιωμα εως 02-10-2021 να ενημερωσω οτι δεν επιθυμω συνέχιση της συμβασης. Στην ηλεκτρονικη πλατφορμα που εμπαινα για να πληρώσω πλέον μου βγάζει την ενδειξη εκδηλωση ενδιαφέροντος και δεν μπορω να δω τους παλιους λογαριαμους(myzenith).Το ζήτημα είναι τι ενέργειες πρέπει να κάνω καθώς όπως αντιλαμβάνομαι θα εφαρμοστούν άλλες τιμές? Μπορείτε να μου πείτε πως να κινηθω?Βεβαια να σας αναφέρω οτι η συμβαση του αεριου λήγει τον νοεμβριο του 2021 αναφερει οτι μεχρι να επελθει η παύση εκπροσωπησης οφείλω να πληρωσω με τα συμφωνηθέντα. Σας παρακαλω εαν μπορει κάποιος να μου δει κατευθύνσεις.Είναι ατελειωτες οι σελιδες στο forum συγγνωμη εαν εχει ξανατεθεί το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sndev είπε

Ναι κοίτα επειδη κ μενα το ιδιο στειλανε δες απο κατω τι λεει. Στη δεη είναι φιξ , αυτο το 0.096 που λενε με τη τιμη που έχει τωρα η οτσ θα σπυ παει καλο 0.18.

Οποτε δεν είναι καθολου αστείο αυτο το σταθερο της δεη.. γνωμη μου σαν πελάτης ελιν οπως κ συ.

 

Στο κανω copy paste απο το ιδιο μαιλ της ελιν

"Χρέωση Ρήτρας ΤΕΑ ως ακολούθως:
Λαμβάνουμε τη μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας (ΤΕΑ), πολλαπλασιασμένη με το συντελεστή προσαύξησης 1,22 και ακολούθως
προσθέτουμε το συντελεστή προσαύξησης 5,7 €/ΜWh. Αν το σύμφωνα με τα ανωτέρω προκύπτον αποτέλεσμα είναι εντός του εύρους τιμών 60
– 70 €/ΜWh, τότε η Χρέωση Προμήθειας δεν μεταβάλλεται. Αν το αποτέλεσμα κυμαίνεται πιο πάνω ή πιο κάτω του προαναφερθέντος εύρους
τιμών, τότε η προκύπτουσα διαφορά χρεώνεται ή πιστώνεται αντίστοιχα, διακριτά και ισόποσα στη Χρέωση Προμήθειας. Εφαρμόζεται, δηλαδή,
ο ακόλουθος τύπος : Χ = α*(επί) ΤΕΑ + β (όπου α = ο συντελεστής προσαύξησης 1,22, ΤΕΑ = η μέση Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας
της περιόδου χρέωσης και β = ο συντελεστής προσαύξησης 5,7 €/ΜWh). Αν το σύμφωνα με τον ανωτέρω τύπο προκύπτον αποτέλεσμα (μέγεθος
Χ), είναι πάνω από το ανώτερο όριο των 70 €/ΜWh, τότε ο Πελάτης χρεώνεται αντίστοιχα με το υπερβάλλον του ανωτέρου ορίου ποσό. Αν,
αντίθετα, το αποτέλεσμα (μέγεθος Χ), είναι κάτω από το κατώτερο όριο των 60 €/ΜWh, τότε ο Πελάτης πιστώνεται αντίστοιχα με το
υπολειπόμενο του κατωτέρου ορίου ποσό. Τέλος αν το αποτέλεσμα (μέγεθος Χ), είναι εντός του προαναφερόμενου εύρους τιμών (60 – 70
€/ΜWh), τότε δεν μεταβάλλεται η Χρέωση Προμήθειας. Αναλυτικά παραδείγματα εφαρμογής του ως άνω τρόπου υπολογισμού έχουν αναρτηθεί
στην ιστοσελίδα του Προμηθευτή www.elin.gr . Η ΤΕΑ δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας
www.enexgroup.gr . Κάθε αναπροσαρμογή της Χρέωσης Προμήθειας θα εμφανίζεται κατά τρόπο διακριτό στον Λογαριασμό (έναντι ή/και
εκκαθαριστικό), που έπεται της περιόδου κατανάλωσης, εντός της οποίας εφαρμόστηκε ο ως άνω μηχανισμός αναπροσαρμογή"

Με λίγα λόγια οι τιμές της KWh θα μεταβάλλονται αναλόγως και δεν θα υπάρχει κάποια σταθερότητα. Δύσκολο αν όχι αδύνατον να προβλέψεις τις εξελίξεις, και επομένως είναι κορώνα γράμματα να πας ΔΕΗ ή να παραμείνεις στην ΕΛΙΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μέτρα απ'τη 1η μέρα εκπροσώπησης, όχι απ'τη μέρα που υπέγραψες. Μπορεί κλείνεις στις 20/10 για παράδειγμα το 1ο χρόνο.

Και το πιο βασικό... κοίτα αυτό που είπε ο κοράκιος, όλους τους παλιούς λογαριασμούς αν έχουν ειδοποιήσεις για αλλαγή της ρήτρας προσαρμογής και αζημίως καταγγελία που δε γράφτηκε "κατά λάθος" λόγω τυπογραφικού.

 

Ο τελευταίος λογαριασμός....

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να φύγω πάραυτα αζημίως ?

IMG_20211010_205108.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να φύγω πάραυτα αζημίως ?

ναι, 30μέρες απο την έκδοση του λογαριασμού , αλλά δε νομίζω να κάνουν μανούρα αν πέρασαν κάποιες μέρες (μπορεί πχ να άργησε το ταχυδρομείο)

θα σου πρότεινα να διεκδικήσεις και τις ρήτρες αναπροσαρμογής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

 

@ekrepali και λοιποί , στο νέο excel , στα επαγγελματικά μπήκε και υπολογισμός για κυμαινόμενο

αλλά πρέπει να βάλετε εσείς τις τιμές  όρια /συντελεστές ... (μέχρι να μπούνε περισσότερα προγράμματα με ρήτρες)

Παρατηρώ ένα λάθος στο excel, υπάρχει τυπογραφικό στις χαρτορίχτρες. Μπορεί να παρεξηθεί ο κλάδος. 😄

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Παρατηρώ ένα λάθος στο excel, υπάρχει τυπογραφικό στις χαρτορίχτρες. Μπορεί να παρεξηθεί ο κλάδος. 😄

 

έγινε άμεση διόρθωση 😁

πάντως απο κυμαινόμενα είναι δράμα η κατάσταση στα επαγγελματικά . Το μόνο που συμφέρει είναι του Ηρών για καμια αποθήκη που δεν έχει πάγιο ή της ΔΕΗ μετά που (θα?) έχει 600kw όριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kdi είπε

Με λίγα λόγια οι τιμές της KWh θα μεταβάλλονται αναλόγως και δεν θα υπάρχει κάποια σταθερότητα. Δύσκολο αν όχι αδύνατον να προβλέψεις τις εξελίξεις, και επομένως είναι κορώνα γράμματα να πας ΔΕΗ ή να παραμείνεις στην ΕΛΙΝ

Στην ελιν ναι θα μεταβαλονται δεν είναι σταθερο προγραμμα, δεν έχει πλέον σταθερο καπουτο. Η δεη αντίστροφα ειναι σταθερή η Χρέωση κ με τα τωρινα δεδομενα εκει που εχει φτασει η τιμη ρεύματος για το επομενο διαστημα συμφέρει κατι σταθερο. Το καλο κατα τη γνωμη μου είναι οτι το πεναλτυ αποχώρησης απο τη δεη μετα το 6μηνο είναι 40 60 ευρω ,εαν προκυψει κατι καλυτερο το επόμενο 6μηνο  στη καλύτερη αυτα τα 60 ε τα χεις κερδίσει ηδη απο το να σουν σε παροχο που χρεωνει οτσ (παντα με τις τωρινές τιμες οτσ). Ετσι εχω υπολογισει τα κουκιά.

Περα απο τη πλακα αν συνεχιστεί πανω απο 3ς μηνες αυτο με τις τιμες αεριου ρευματος κ γενικά ενέργειας θα χουμε πολυ σοβαρότερα θέματα διαβίωσης απο το αν θα γλυτώσουμε 10 20 ε το μηνα στο λογαριασμό σπιτι μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι, 30μέρες απο την έκδοση του λογαριασμού , αλλά δε νομίζω να κάνουν μανούρα αν πέρασαν κάποιες μέρες (μπορεί πχ να άργησε το ταχυδρομείο)

θα σου πρότεινα να διεκδικήσεις και τις ρήτρες αναπροσαρμογής

28/9 η έκδοση λογαριασμού....άρα σήμερα μπορώ να κάνω κοπάνα..... χρειάζεται να τους ενημερώσω εγώ γραπτώς για την καταγγελία ή να το αφήσω στο νέο προμηθευτή? εγώ να κάνω σήμερα online αίτηση στη ΔΕΗ αλλά πότε θα ενημερωθεί η πρώην ?

Επιαης συμφωνώ να διεκδικήσω τις ρήτρες αλλά πώς ? Έχει κάποια topic εδώ για τον τρόπο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

Στην ελιν ναι θα μεταβαλονται δεν είναι σταθερο προγραμμα, δεν έχει πλέον σταθερο καπουτο. Η δεη αντίστροφα ειναι σταθερή η Χρέωση κ με τα τωρινα δεδομενα εκει που εχει φτασει η τιμη ρεύματος για το επομενο διαστημα συμφέρει κατι σταθερο. Το καλο κατα τη γνωμη μου είναι οτι το πεναλτυ αποχώρησης απο τη δεη μετα το 6μηνο είναι 40 60 ευρω ,εαν προκυψει κατι καλυτερο το επόμενο 6μηνο  στη καλύτερη αυτα τα 60 ε τα χεις κερδίσει ηδη απο το να σουν σε παροχο που χρεωνει οτσ (παντα με τις τωρινές τιμες οτσ). Ετσι εχω υπολογισει τα κουκιά.

Περα απο τη πλακα αν συνεχιστεί πανω απο 3ς μηνες αυτο με τις τιμες αεριου ρευματος κ γενικά ενέργειας θα χουμε πολυ σοβαρότερα θέματα διαβίωσης απο το αν θα γλυτώσουμε 10 20 ε το μηνα στο λογαριασμό σπιτι μας.

Αυτά βλέπω και εγώ και συγκρίνω, οπότε η ΔΕΗ τελικά μου φαίνεται μονόδρομος. Άντε ξανά πίσω στα στέκια τα παλιά... 😊 

Μόλις τώρα, kdi είπε

Αυτά βλέπω και εγώ και συγκρίνω, οπότε η ΔΕΗ τελικά μου φαίνεται μονόδρομος. Άντε ξανά πίσω στα στέκια τα παλιά... 😊 

Αν και νομίζω πως πρέπει να μείνω εδώ που είμαι ως το τέλος της χρονιάς που με συμφέρει και η ΔΕΗ δίνει το deadline

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

28/9 η έκδοση λογαριασμού....άρα σήμερα μπορώ να κάνω κοπάνα..... χρειάζεται να τους ενημερώσω εγώ γραπτώς για την καταγγελία ή να το αφήσω στο νέο προμηθευτή? εγώ να κάνω σήμερα online αίτηση στη ΔΕΗ αλλά πότε θα ενημερωθεί η πρώην ?

Επιαης συμφωνώ να διεκδικήσω τις ρήτρες αλλά πώς ? Έχει κάποια topic εδώ για τον τρόπο ?

Η καταγγελία της σύμβασης γίνεται αυτόματα, την ημέρα που ολοκληρώνεται η αλλαγή παρόχου. Φεύγεις χωρίς να τους ενημερώσεις.

Για να μην έχεις θέμα με τις ημερομηνίες (αργούνε πολύ οι αιτήσεις μέσω τηλεφώνου ή μέσω internet, καλύτερα να πας σε κατάστημα της ΔΕΗ να γίνει πιο άμεσα η ενεργοποίηση του Γ1 (μέσω internet ή τηλεφώνου) υπάρχει φόρτος με τις αιτήσεις. Και μόλις ενεργοποιηθεί το Γ1, ενεργοποιείς το MyHomeOnline απ'το ebill. Περισσότερες λεπτομέρεις γι'αυτό στο thread της ΔΕΗ.

Στη Ζενίθ πώς παρέλαβες το λογαριασμό; Online ή μέσω ταχυδρομείου; Σε κάθε περίπτωση έχεις 30 μέρες από τη στιγμή που ενημερώθηκες. Αν είναι μέσω ταχυδρομείου, μπορείς να υποστηρίξεις ότι τον παρέλαβες καθυστερημένα αν δεν ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου ως τις 27/9.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Στη Ζενίθ πώς παρέλαβες το λογαριασμό; Online ή μέσω ταχυδρομείου; Σε κάθε περίπτωση έχεις 30 μέρες από τη στιγμή που ενημερώθηκες. Αν είναι μέσω ταχυδρομείου, μπορείς να υποστηρίξεις ότι τον παρέλαβες καθυστερημένα αν δεν ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου ως τις 27/9.

 

Online οι λογαριασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...