Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, korakios είπε

έγινε άμεση διόρθωση 😁

πάντως απο κυμαινόμενα είναι δράμα η κατάσταση στα επαγγελματικά . Το μόνο που συμφέρει είναι του Ηρών για καμια αποθήκη που δεν έχει πάγιο ή της ΔΕΗ μετά που (θα?) έχει 600kw όριο

Δράμα δε λες τίποτα... Νευροκόπι. Στο τέρμα το μείον. 😄

4 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Online οι λογαριασμοί.

Με το ζόρι σου τα βγάζουμε. Εκδόθηκε 27/9... πότε ανέβηκε στο MyZenith; Ή πότε έλαβες mail, δε ξέρω πως γίνεται η διαδικασία εκεί.

Από τη μέρα ενημέρωσης έχεις 30 μέρες. Κάνε αυτό που σου λέω... κλείσε άμεσα ραντεβού σε κατάστημα της ΔΕΗ να κάνεις αίτηση για Γ1 για να γίνει η αλλαγή παρόχου γρήγορα, πριν περάσει το 30ήμερο. Και μετά αφού γίνει η αλλαγή παρόχου, ενεργοποιείς το online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

Με το ζόρι σου τα βγάζουμε. Εκδόθηκε 27/9... πότε ανέβηκε στο MyZenith; Ή πότε έλαβες mail, δε ξέρω πως γίνεται η διαδικασία εκεί.

Από τη μέρα ενημέρωσης έχεις 30 μέρες. Κάνε αυτό που σου λέω... κλείσε άμεσα ραντεβού σε κατάστημα της ΔΕΗ να κάνεις αίτηση για Γ1 για να γίνει η αλλαγή παρόχου γρήγορα, πριν περάσει το 30ήμερο. Και μετά αφού γίνει η αλλαγή παρόχου, ενεργοποιείς το online.

Ο λογαριασμός ήρθε στο mail 29/9 .... δεν χάνουν μέρα.....😀

Για την αίτηση Γ1 ξέρει κάποιος τι γίνεται με ποσό εγγύησης? Πόσο πάνω κάτω είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Για την αίτηση Γ1 ξέρει κάποιος τι γίνεται με ποσό εγγύησης? Πόσο πάνω κάτω είναι ?

130€ λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Ο λογαριασμός ήρθε στο mail 29/9 .... δεν χάνουν μέρα.....😀

Για την αίτηση Γ1 ξέρει κάποιος τι γίνεται με ποσό εγγύησης? Πόσο πάνω κάτω είναι ?

3η φορά στο λέω. 🤪

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως βλεπω αν εχω χαμηλη ή υψηλη ταση;

Επισης πως γινεται στο μετρητη να δειχνει οτι περισσοτερες κιλοβατωρες εχει το νυχτερινο ρευμα; Νοικιασα πριν λιγο καιρο. Τι ρευμα ειχαν οι προηγουμενοι;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Πως βλεπω αν εχω χαμηλη ή υψηλη ταση;

Επισης πως γινεται στο μετρητη να δειχνει οτι περισσοτερες κιλοβατωρες εχει το νυχτερινο ρευμα; Νοικιασα πριν λιγο καιρο. Τι ρευμα ειχαν οι προηγουμενοι;

Oικιακά είναι χαμηλή τάση. Και επαγγελματικά ως 25kVA χωρίς χρέωση ισχύος.

Όταν ο μετρητής τερματίζει στο 99999, ξαναπάει στο 00000

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μπορει να λειτουργουσαν στοχευμενα στο νυχτερινο τα βαρια φορτια πχ θεμοσυσωρευτες!

Για την ταση αν εννοεις τιμολογιακα, σιγουρα εχεις χαμηλη οτι και να εχεις! Εαν εννοεις ηλεκτρολογικα καλεσε ηλεκτρολογο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Παθών και εγώ από elin. Έστειλαν email 7 μέρες πριν την αλλαγή για 2 παροχές επαγγελματικές που έχω, με την γνωστή αύξηση 0,13 και 15 ευρώ πάγιο.

'Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το πρόγραμμα Watt n volt ZERO που διάβασα. Αξίζει τον κόπο?

Γενικά επιλέγω fixed Πρόγράμματα χωρίς ρήτρες κτλ

Το excel μου βγάζει φτηνότερα τα Watt&Volt BUSINESS FIXED 21 (24 μήνες δεσμευση) και NRG Fixed 4BUSINESS 1 (12 μήνες δεσμευση).

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, perlepes είπε

'Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το πρόγραμμα Watt n volt ZERO που διάβασα. Αξίζει τον κόπο?

όχι

3 λεπτά πριν, perlepes είπε

Γενικά επιλέγω fixed Πρόγράμματα χωρίς ρήτρες κτλ

απο ότι διάβασες είναι με ρήτρες και μάλιστα είναι στα προγράμματα με ρήτρες στο excel όπου και μπορείς να δεις τιμή

5 λεπτά πριν, perlepes είπε

Το excel μου βγάζει φτηνότερα τα Watt&Volt BUSINESS FIXED 21 (24 μήνες δεσμευση) και NRG Fixed 4BUSINESS 1 (12 μήνες δεσμευση).

Σας ευχαριστώ πολύ!

τι ετήσια έχεις ? Αν είναι πολύ μικρή ίιιισως αξίζει με ρήτρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, perlepes είπε

'Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το πρόγραμμα Watt n volt ZERO που διάβασα. Αξίζει τον κόπο?

Γενικά επιλέγω fixed Πρόγράμματα χωρίς ρήτρες κτλ

 

13.jpg.2907b6b39135487bfab7c486c2c6ab2f.jpg.1e7d16346f973cf680294cf9f00742f8.jpg

Εξαρτάται τι κανανάλωση έχεις... με 12000 βγαίνει το W&V φτηνότερο απ'την Ελίν κατά 366 ευρώ (180 το 6μηνο).

Βέβαια κι η W&V μπορεί μετά από 6 μήνες να αυξήσει τιμές και να σου πει έχεις 30 μέρες περιθώριο να φύγεις. Αλλά να φύγεις να πας πού αν δεν υπάρχει τίποτα καλύτερα; Κι αν δε φύγεις είσαι δεσμευμένος για όλη τη 2ετία και αν στη πορεία βγει κανένα καλύτερο πρόγραμμα σε άλλο πάροχο, θα πρέπει να πληρώσεις ρήτρα αποδέσμευσης.

844275393_.jpg.a1bc1d0e15c4ae802b21066fdc682b40.jpg

edit: Το ΝRG με 12000kw βγάζει ίδιο όφελος με Ελίν. Αλλά και 200ευρώ κέρδος αν είχαν στην ΝRG δε θα πήγαινα με τίποτα, μετά απ'τις λαμογιές που έκαναν με το fixed.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά. Μόλις μου ήρθε εκκαθαριστικός 308€ από την wattvolt με ρήτρα κόστους προμήθειας παραπάνω απ' τη τιμή του ρεύματος.. δείτε λίγο οι γνώστες να μου πείτε τι γίνεται..

 

 

Νιώθω πως με κλέβουν! Στο κατάστημα που πήγα μου είπαν πως είναι οι καινούργιες ανακοινώσεις του Μητσοτάκη, και πως είναι η ίδια αναλογική χρέωση σε όλους τους παρόχους 

 

 

IMG_20211011_131211.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, KenJiNx είπε

Νιώθω πως με κλέβουν!

μα γιατί το λες ?

11 λεπτά πριν, KenJiNx είπε

δείτε λίγο οι γνώστες να μου πείτε τι γίνεται..

τα γνωστά που λέμε μήνες τώρα , 0,125 καπέλο

έφυγες για εδώ (και άργησες αρκετά βέβαια)

Και

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

ενημέρωσέ μας για τυχών εξελίξεις για την καταγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, KenJiNx είπε

Ρε παιδιά. Μόλις μου ήρθε εκκαθαριστικός 308€ από την wattvolt με ρήτρα κόστους προμήθειας παραπάνω απ' τη τιμή του ρεύματος.. δείτε λίγο οι γνώστες να μου πείτε τι γίνεται..

 

 

Νιώθω πως με κλέβουν! Στο κατάστημα που πήγα μου είπαν πως είναι οι καινούργιες ανακοινώσεις του Μητσοτάκη, και πως είναι η ίδια αναλογική χρέωση σε όλους τους παρόχους 

 

 

 

Και εισαι καλα. Που να δεις εμενα με protergia.. Σφαγη. Περιμενω τον αναλυτικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Shyn είπε

Και εισαι καλα. Που να δεις εμενα με protergia.. Σφαγη. Περιμενω τον αναλυτικο..

μπα έφαγε μεγάλη ρήτρα και είχε και υψηλή αρχική τιμή , έσπασε το φράγμα του 0,20

μετά λένε για την έκπτωση .....ούτε τα χάπια πριν να δεις το λογαριασμό και μετά δεν καλύπτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

μπα έφαγε μεγάλη ρήτρα και είχε και υψηλή αρχική τιμή , έσπασε το φράγμα του 0,20

μετά λένε για την έκπτωση .....ούτε τα χάπια πριν να δεις το λογαριασμό και μετά δεν καλύπτουν

Εμενα εχει βγει 500+ το τετραμηνο.. Εμφραγμα. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...