Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

μα γιατί το λες ?

τα γνωστά που λέμε μήνες τώρα , 0,125 καπέλο

έφυγες για εδώ (και άργησες αρκετά βέβαια)

Και

ενημέρωσέ μας για τυχών εξελίξεις για την καταγγελία

εγώ πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα με την καταγγελία (ειδικά με αυτά που διάβασα στην ΡΑΕ σχετικά με την σύσταση προς τους παρόχους)

δυστυχώς τα πράγματα στην αγορά ενέργειας έχουν αλλάξει

μάλλον θα πρέπει να ξεχάσουμε ότι ξέραμε μέχρι τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα με την καταγγελία (ειδικά με αυτά που διάβασα στην ΡΑΕ σχετικά με την σύσταση προς τους παρόχους)

άλλη άποψη έχει ο ΣτΚ

επίσης τι ακριβώς διάβασες για τη σύσταση?

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

μάλλον θα πρέπει να ξεχάσουμε ότι ξέραμε μέχρι τώρα...

καλά εννοείται , ότι κάνουμε το κάνουμε για το εξάμηνο (αρκεί μη κάνουν τροποποίηση στον κώδικα ηλεκτρικής ενέργειας)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

άλλη άποψη έχει ο ΣτΚ

επίσης τι ακριβώς διάβασες για τη σύσταση?

καλά εννοείται , ότι κάνουμε το κάνουμε για το εξάμηνο (αρκεί μη κάνουν τροποποίηση στον κώδικα

μακάρι να δικαιωθεί ο φίλος με την καταγγελία

φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι σημαίνει "σύσταση" ως εταιρεία δεν έχω καμία υποχρέωση να την εφαρμόσω και δεν μπορεί να με τιμωρήσει γιατί δεν την εφάρμοσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι σημαίνει "σύσταση" ως εταιρεία δεν έχω καμία υποχρέωση να την εφαρμόσω και δεν μπορεί να με τιμωρήσει γιατί δεν την εφάρμοσα.

μάλλον θα μπερδεύτηκες απο το άλλο φόρουμ αν και ήταν ξεκάθαρο το θέμα .

Στο τι ακριβώς όμως αναφέρεσαι δε λες 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον θα μπερδεύτηκες απο το άλλο φόρουμ αν και ήταν ξεκάθαρο το θέμα .

Στο τι ακριβώς όμως αναφέρεσαι δε λες 😁

δεν μπερδεύτηκα καθόλου με κανένα άλλο φόρουμ

η σύσταση της ΡΑΕ προς τους παρόχους αφορούσε τα σταθερά τιμολόγια κτλ

πράγμα φυσικά που δεν ακολουθούν οι πάροχοι μιας και δεν έχουν υποχρέωση να το κάνουν ούτε μπορεί αν τους τιμωρήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν μπερδεύτηκα καθόλου με κανένα άλλο φόρουμ

η σύσταση της ΡΑΕ προς τους παρόχους αφορούσε τα σταθερά τιμολόγια κτλ

πράγμα φυσικά που δεν ακολουθούν οι πάροχοι μιας και δεν έχουν υποχρέωση να το κάνουν ούτε μπορεί αν τους τιμωρήσει.

οκ , γιαυτό και σε ρώτησα για

17 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα με την καταγγελία (ειδικά με αυτά που διάβασα στην ΡΑΕ σχετικά με την σύσταση προς τους παρόχους)

το οποίο (η σύσταση περι σταθερού τιμολογίου) , δεν έχει καμία σχέση με το περιεχόμενο της  καταγγελίας ρήτρας αναπροσαρμογής και αποχώρησης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ , γιαυτό και σε ρώτησα για

το οποίο (η σύσταση περι σταθερού τιμολογίου) , δεν έχει καμία σχέση με το περιεχόμενο της  καταγγελίας ρήτρας αναπροσαρμογής και αποχώρησης :)

ο φίλος μας που έκανε καταγγελία έχει σύμβαση στα χέρια του από τον πάροχο που να λέει ότι δεν θα έχει ρήτρες αναπροσαρμογής κτλ...όπως και αποχώρησης?

γιατί η σύσταση της ΡΑΕ που έκαναν γαργάρα οι πάροχοι έλεγε να υπάρχουν σταθερά τιμολόγια χωρίς ρήτρες κτλ... πράγμα που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει όχι από τους παρόχους ούτε καν η ΔΕΗ δεν το κάνει που έχει και τους περισσότερους "οφειλέτες",

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

ο φίλος μας που έκανε καταγγελία έχει σύμβαση στα χέρια του από τον πάροχο που να λέει ότι δεν θα έχει ρήτρες αναπροσαρμογής κτλ...όπως και αποχώρησης?

ναι γιατί η ρήτρα αναπροσαρμογής δεν αναφέρθηκε στο προσυμβατικό στάδιο όπως ορίζει ο κώδικας ηλεκτρικής ενέργειας

Η ρήτρα αποχώρησης δεν προβλέπεται για κυμαινόμενα τιμολόγια όπως ορίζει (όχι σύσταση) η ΡΑΕ και δημοσίευσε πρόσφατα απόφαση υπερ καταναλωτή ο ΣτΚ

_____________________________________________________________________

Αλλαγή θέματος μιας και δεν έχει σχέση με τα παραπάνω

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

γιατί η σύσταση της ΡΑΕ που έκαναν γαργάρα οι πάροχοι έλεγε να υπάρχουν σταθερά τιμολόγια χωρίς ρήτρες κτλ... πράγμα που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει όχι από τους παρόχους ούτε καν η ΔΕΗ δεν το κάνει που έχει και τους περισσότερους "οφειλέτες",

είναι σύσταση , άρα αν θέλουν την εφαρμόζουν , αν θέλουν όχι

Το είχα ξαναναφέρει , βάζεις πάγιο στο θεό με 20 κλίμακς , 0,50 την κιλοβατώρα και έφτιαξες σταθερό

Δηλαδή και υποχρέωση να γίνει , δώρο άδωρον

Άσε που κατάλαβα γιατί η ΡΑΕ ήθελε να μην υπάρχουν πάγια . Αν δει κάποιος τα σταθερά του ΗΡΩΝ και  NRG θα καταλάβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι γιατί η ρήτρα αναπροσαρμογής δεν αναφέρθηκε στο προσυμβατικό στάδιο όπως ορίζει ο κώδικας ηλεκτρικής ενέργειας

Η ρήτρα αποχώρησης δεν προβλέπεται για κυμαινόμενα τιμολόγια όπως ορίζει (όχι σύσταση) η ΡΑΕ και δημοσίευσε πρόσφατα απόφαση υπερ καταναλωτή ο ΣτΚ

_____________________________________________________________________

Αλλαγή θέματος μιας και δεν έχει σχέση με τα παραπάνω

είναι σύσταση , άρα αν θέλουν την εφαρμόζουν , αν θέλουν όχι

Το είχα ξαναναφέρει , βάζεις πάγιο στο θεό με 20 κλίμακς , 0,50 την κιλοβατώρα και έφτιαξες σταθερό

Δηλαδή και υποχρέωση να γίνει , δώρο άδωρον

Άσε που κατάλαβα γιατί η ΡΑΕ ήθελε να μην υπάρχουν πάγια . Αν δει κάποιος τα σταθερά του ΗΡΩΝ και  NRG θα καταλάβει...

Σωστός 

Στην εταιρεία που εργάζομαι έχουμε με όλους τους παρόχους ενέργειας συνεργασία καθώς είμαστε πελάτες και σε οικιακά τιμολόγια και σε επαγγελματικά και επειδή εγώ είμαι στο οικονομικό τμήμα/λογιστήριο της εταιρείας το τι έχουν δει τα μάτια μου στα τιμολόγια/χρεώσεις κτλ...δεν χρειάζεται να το σχολιάσω

άσε που δεν καταλαβαίνουν το λόγο που εγώ προσωπικά έχω παραμείνει στην ΔΕΗ και δεν αλλάζω ούτε πάροχο ούτε τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2021 στις 1:33 ΜΜ, sndev είπε

ειχα το electricon ΟΙΚΙΑΚΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ , λογο του οτι  Αύγουστο κανανε  αναπροσαρμογή τιμοκαταλογου κ το νεο προγραμμα εδινε και 200 ποντους σε προγραμμα ελιν   το αλαζω σε fixed οικιακο νυχτερινο κ για να παιρνω τους ποντους μου ειπανε οτι πρεπει να ξαναστειλω συμβολαιο οποτε,  ξανα υπεγραψα κ εστειλα έντυπο αλλαγή προγράμματος, τον τιμοκατάλογο, τους Γενικούς Όρους  και την Δήλωση Αποδοχής Όρων. σταθερο προγραμμα χωρις δεσμευση είναι ηταν, λογικά δε πιάνει κ εκει το 6μηνο?

άργησα λίγο...

Το εξάμηνο βάσει κώδικα ισχύει απο την ημερομηνία εκπροσώπησης και όχι από την ημέρα τροποποίησης παλαιότερου τιμοκαταλόγου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

άργησα λίγο...

Το εξάμηνο βάσει κώδικα ισχύει απο την ημερομηνία εκπροσώπησης και όχι από την ημέρα τροποποίησης παλαιότερου τιμοκαταλόγου...

Μα άλλαξε τιμολόγιο , δεν έκανε τροποποίηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MasterBlaster είπε

Δεν έχει σημασία, πρώτη εκπροσώπηση από τον πάροχο μετράει

ξέρω οτι ξέρεις 😁, αλλά ο κώδικας μιλά για Τιμολόγιο Προμήθειας

Αναφορά σε κείμενο

την ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερομένων Τιμολογίων Προμήθειας. Η ελάχιστη αυτή διάρκεια δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) μηνών.

αν ο κώδικας κάπου αλλού το αλλάζει δε γνωρίζω , αλλά (για μένα) είναι σαφέστατο

Γιαυτό @ekrepali και επέμενα στο άλλο θέμα που δεν του έχουν στείλει καν συμβόλαιο , είναι τελείως στον αέρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...