Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, korakios είπε

μα γιατί το λες ?

τα γνωστά που λέμε μήνες τώρα , 0,125 καπέλο

έφυγες για εδώ (και άργησες αρκετά βέβαια)

Και

ενημέρωσέ μας για τυχών εξελίξεις για την καταγγελία

 

Καλησπέρα,

Έχω και εγώ παρόμοιο λογαριασμό με τον παραπάνω.

Καίω περίπου 2000kwh το τετράμηνο(δουλεύουν όλα με ρεύμα στο σπίτι).

(Έχω και νυχτερινό ρεύμα και είδα θα γλιτώσω 400€+ στο 12μηνο).

Έστειλα ήδη παράπονα μέσω rae.gr και περιμένω απάντηση από watt and volt.

Στους 2 τελευταίους λογαριασμούς τρόμαξα ήρθε η ρήτρα σχεδόν διπλάσια από το ρεύμα και θέλω να αλλάξω σίγουρα πάροχο.

 

Από το excel που έχεις αναρτήσει βάσει των 6000kwh που καίω τον χρόνο θα πρέπει να πάω dei myhomeonline?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, rounsmith είπε

Από το excel που έχεις αναρτήσει βάσει των 6000kwh που καίω τον χρόνο θα πρέπει να πάω dei myhomeonline?

ναι, της ΔΕΗ είναι τα μόνο σταθερά που μείνανε και αξίζουν , συνέχεια στο άλλο θέμα

3 λεπτά πριν, rounsmith είπε

Έστειλα ήδη παράπονα μέσω rae.gr και περιμένω απάντηση από watt and volt.

καλό είναι να ακολουθείς τα βήματα κατα σειρά και όλα ένα-ένα

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

ξέρω οτι ξέρεις 😁, αλλά ο κώδικας μιλά για Τιμολόγιο Προμήθειας

αν ο κώδικας κάπου αλλού το αλλάζει δε γνωρίζω , αλλά (για μένα) είναι σαφέστατο

Γιαυτό @ekrepali και επέμενα στο άλλο θέμα που δεν του έχουν στείλει καν συμβόλαιο , είναι τελείως στον αέρα

Να σου πω κάτι;;;;;

Διαβάζοντας τον κώδικα έχω να πω πως έχεις δίκιο...από την στιγμή που υπεγράφει νέα σύμβαση υπάρχει νέο εξάμηνο!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι, της ΔΕΗ είναι τα μόνο σταθερά που μείνανε και αξίζουν , συνέχεια στο άλλο θέμα

καλό είναι να ακολουθείς τα βήματα κατα σειρά και όλα ένα-ένα

 

Έστειλα κατευθείαν rae.gr το 1, 2 , 3 και τα αιτήματα κατευθείαν.

Να σου πω την αλήθεια δεν ήθελα να μπλέξω με την watt and volt γιατί σε παρόμοιες περίπτωσεις που είχα με εξυπηρέτηση τρίτου είχα πάντα θέματα οπότε πάντα προχωρούσα σε ΣτΚ κ.λ.π. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rounsmith είπε

Έστειλα κατευθείαν rae.gr το 1, 2 , 3 και τα αιτήματα κατευθείαν.

Να σου πω την αλήθεια δεν ήθελα να μπλέξω με την watt and volt γιατί σε παρόμοιες περίπτωσεις που είχα με εξυπηρέτηση τρίτου είχα πάντα θέματα οπότε πάντα προχωρούσα σε ΣτΚ κ.λ.π.

οκ ,πάντως για τη ρήτρα αναπροσαρμογής είναι σημαντικό να τονίζεις οτι (κλασσικά όπως όλοι) δε σου είχαν πει τίποτα παραμόνο τις διαφημιζόμενες τιμές κιλοβατώρας  και που να υπογράψεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

οκ ,πάντως για τη ρήτρα αναπροσαρμογής είναι σημαντικό να τονίζεις οτι (κλασσικά όπως όλοι) δε σου είχαν πει τίποτα παραμόνο τις διαφημιζόμενες τιμές κιλοβατώρας  και που να υπογράψεις

Ναι ναι εννοείται αυτό το έγραψα και το τόνισα.

 

Ζήτησα επίσης αλλαγή παρόχου χωρίς ρήτρα για να φύγω για ΔΕΗ.

Ποιος ακούει τον πατέρα μου που πριν 1 και μισό χρόνο μου έλεγε " Που πάς κάτσε στην ΔΕΗ είναι καλά χαχα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, korakios είπε

ξέρω οτι ξέρεις 😁, αλλά ο κώδικας μιλά για Τιμολόγιο Προμήθειας

αν ο κώδικας κάπου αλλού το αλλάζει δε γνωρίζω , αλλά (για μένα) είναι σαφέστατο

Γιαυτό @ekrepali και επέμενα στο άλλο θέμα που δεν του έχουν στείλει καν συμβόλαιο , είναι τελείως στον αέρα

(Με επιφύλαξη) Η ανανέωση συμβολαίου με τηλεφωνική ηχογράφηση, είναι νέα σύμβαση. Δεν απαιτείται υπογραφή. Και ισχύει το 6μηνο.

Το θέμα είναι αν έγινε ηχογράφηση, αν κράτησε το όνομα του υπαλλήλου και αν έχει τον κωδικό αναφοράς. Δίχως αυτά, φυσικά είναι ξεκρέμαστος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Να σου πω κάτι;;;;;

Διαβάζοντας τον κώδικα έχω να πω πως έχεις δίκιο...από την στιγμή που υπογράφει νέα σύμβαση υπάρχει νέο εξάμηνο!

αυτός οκ , αλλά στην περίπτωση των(καταχρηστικών για μένα)  αυτόματων ανανεώσεων ,που δεν υπάρχει υπογραφή , δεν υπάρχει ξεκάθαρη πρόβλεψη και είναι εθκαιρία για παραθυράκια

καλά το άλλο παλικάρι που δεν έχει καν χαρτιά είναι εντελώς ακάλυπτος

2 λεπτά πριν, rounsmith είπε

Ποιος ακούει τον πατέρα μου που πριν 1 και μισό χρόνο μου έλεγε " Που πάς κάτσε στην ΔΕΗ είναι καλά χαχα".

αν ήσουν σε σταθερό πρόγραμμα θα ήσουν οκ , δηλαδή δεν είναι ΔΕΗ vs άλλοι , αλλά πρόγραμμα σταθερό vs ρήτρας

2 λεπτά πριν, rounsmith είπε

Ζήτησα επίσης αλλαγή παρόχου χωρίς ρήτρα για να φύγω για ΔΕΗ.

πχ γιαυτό θα ήταν καλό να είχες (κλασσική) απάντηση απο την εταιρία που θα σου ζητούσε ρήτρα αποχώρησης ,μιας και δεν ισχύει στα κυμαινόμενα

4 λεπτά πριν, rounsmith είπε

Ναι ναι εννοείται αυτό το έγραψα και το τόνισα.

και δεν ξέρω αν η ΡΑΕ μπορεί να επιβάλλει τον πάροχο επιστροφή του ποσού ή μόνο ο ΣτΚ

Αν απαντήσουν ,δες μήπως μπαίνει και ο ΣτΚ αυτόματα μέσω ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτός οκ , αλλά στην περίπτωση των(καταχρηστικών για μένα)  αυτόματων ανανεώσεων ,που δεν υπάρχει υπογραφή , δεν υπάρχει ξεκάθαρη πρόβλεψη και είναι εθκαιρία για παραθυράκια

καλά το άλλο παλικάρι που δεν έχει καν χαρτιά είναι εντελώς ακάλυπτος

αν ήσουν σε σταθερό πρόγραμμα θα ήσουν οκ , δηλαδή δεν είναι ΔΕΗ vs άλλοι , αλλά πρόγραμμα σταθερό vs ρήτρας

πχ γιαυτό θα ήταν καλό να είχες (κλασσική) απάντηση απο την εταιρία που θα σου ζητούσε ρήτρα αποχώρησης ,μιας και δεν ισχύει στα κυμαινόμενα

Πρότρεξα δεν πειράζει ελπίζω όμως όλα να πάνε καλά να μην πληρώσω ρήτρα και να φύγω δεη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/9/2021 στις 11:54 ΜΜ, korakios είπε

στην εικόνα ας το γράφει , στους γενικούς ή ειδικούς όρους που θα υπογράψεις να το έχει , εκεί έχει σημασία .

Ενημέρωσέ μας αν είναι

Μου έστειλαν τελικά (με αρκετή δυσκολία απο το chat τους) τους όρους για το NOVA Energy ΚΟΤ.  Όπως γράφει "6. Κατά το χρονικό διάστημα που ο πελάτης εντάσσεται στο ΚΟΤ ο πελάτης απαλλάσσεται πλήρως από τη χρέωση Ρήτρας Προσαρμογής" το οποίο σε συνδυασμό με την χρέωση των 0.07 (με έκπτωση συνέπειας)  είναι η καλύτερη προσφορά για ΚΟΤ αυτη τη στιγμή? 

Για πείτε εσείς οι γνώστες που κρύβεται το ρίσκο συγκριτικά με το ΔΕΗ online ΚΟΤ?

NOVA KOT.pdf

 

Επεξ/σία από Jackson_1919
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ekrepali είπε

(Με επιφύλαξη) Η ανανέωση συμβολαίου με τηλεφωνική ηχογράφηση, είναι νέα σύμβαση. Δεν απαιτείται υπογραφή. Και ισχύει το 6μηνο.

Το θέμα είναι αν έγινε ηχογράφηση, αν κράτησε το όνομα του υπαλλήλου και αν έχει τον κωδικό αναφοράς. Δίχως αυτά, φυσικά είναι ξεκρέμαστος.

 

ανανεωση(αλλαγη)  συμβολαίου εκανα αφου στειλανε νεα αρχεια να υπογράψω κ να βαλω κ την ημερομηνία υπογραφης  (28/7/21) , δεν εκανα τπτ τηλεφωνικα 

βεβαια σημερα με καλέσανε απο δεη κ θα παω εκει αλλα πραγματικα θελω να ξερω αν ισχυει οντος αυτο το 6μηνο κ που μπορω να το βρω γτ θα το χρεισημοποιησω κγια το επαγελματικο 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

Όπως γράφει "6. Κατά το χρονικό διάστημα που ο πελάτης εντάσσεται στο ΚΟΤ ο πελάτης απαλλάσσεται πλήρως από τη χρέωση Ρήτρας Προσαρμογής

Αναφορά σε κείμενο

σε περίπτωση απένταξής του από το ΚΟΤ, θα τιμολογείται σύμφωνα με τις χρεώσεις
ενέργειας  της  υπηρεσίας  Nova Energy που  είχε  επιλέξει  κατά  την  αίτησή  του,  όπως  αυτές
αποτυπώνονται στον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο

αν το ξεπεράσεις τιμολογείσαι διαφορετικά και με ρήτρα

6 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

το οποίο σε συνδυασμό με την χρέωση των 0.07 (με έκπτωση συνέπειας)  είναι η καλύτερη προσφορά για ΚΟΤ αυτη τη στιγμή?

(αρχική τιμή μείον ΚΟΤ) και μετά έκπτωση συνέπειας :

Αναφορά σε κείμενο

4. Η έκπτωση συνέπειας εφαρμόζεται στις χρεώσεις προμήθειας, μετά την εφαρμογή της έκπτωσης ΚΟΤ

 

7 λεπτά πριν, Jackson_1919 είπε

είναι η καλύτερη προσφορά για ΚΟΤ αυτη τη στιγμή?

αρκεί οι τιμές που έχει να μην έχουν ήδη την έκπτωση -0,045

και φυσικά δες ρήτρα αποχώρησης σε περίπτωση που είναι 2 χρόνια η δέσμευση στο βασικό και δεν έχεις του χρόνου ΚΟΤ

και όπως πάντα σε 6μήνες μπορούν να αλλάξουν τις τιμές

3 λεπτά πριν, sndev είπε

αλλα πραγματικα θελω να ξερω αν ισχυει οντος αυτο το 6μηνο κ που μπορω να το βρω γτ θα το χρεισημοποιησω κγια το επαγελματικο

άρθρο 28 3β

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

αρκεί οι τιμές που έχει να μην έχουν ήδη την έκπτωση -0,045

Οι τιμές που έχει είναι της υπηρεσίας Nova Energy Home, οπότε σε αυτές εφαρμόζεται η έκπτωση του ΚΟΤ.

 

6 λεπτά πριν, korakios είπε

και όπως πάντα σε 6μήνες μπορούν να αλλάξουν τις τιμές

Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να αλλάξω πάροχο χωρίς ρήτρα αποχώρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Jackson_1919 είπε

Μου έστειλαν τελικά (με αρκετή δυσκολία απο το chat τους) τους όρους για το NOVA Energy ΚΟΤ.  Όπως γράφει "6. Κατά το χρονικό διάστημα που ο πελάτης εντάσσεται στο ΚΟΤ ο πελάτης απαλλάσσεται πλήρως από τη χρέωση Ρήτρας Προσαρμογής" το οποίο σε συνδυασμό με την χρέωση των 0.07 (με έκπτωση συνέπειας)  είναι η καλύτερη προσφορά για ΚΟΤ αυτη τη στιγμή? 

Για πείτε εσείς οι γνώστες που κρύβεται το ρίσκο συγκριτικά με το ΔΕΗ online ΚΟΤ?

NOVA KOT.pdf 1 MB · 2 downloads

 

 

3 ώρες πριν, Jackson_1919 είπε

Οι τιμές που έχει είναι της υπηρεσίας Nova Energy Home, οπότε σε αυτές εφαρμόζεται η έκπτωση του ΚΟΤ.

 

Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να αλλάξω πάροχο χωρίς ρήτρα αποχώρησης?

Δέχεστε εις γνώσιν σας να υπογράψετε το Νοva Γ1/Γ1Ν (γενικοί όροι) που έχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Δέχεστε εις γνώσιν σας να υπογράψετε το Nova Energy (ειδικοί εκπτωτικοί όροι) για 2 χρόνια που έχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Το Νοva KOT δεν είναι ειδικοί όροι, είναι απλός τιμοκατάλογος. Έχουν ανά πάσα στιγμή το δικαίωμα να ρίξουν άκυρο στη σταθερότητα του ΚΟΤ. Διότι σύμφωνα με το ΦΕΚ της κυβέρνησης, ο πάροχος επιλέγει σε ποιο εμπορικό πρόγραμμα εφαρμόζει το ΚΟΤ. Άμα θέλουν κι απ'τον άλλο μήνα εφαρμόζουν το ΚΟΤ στο Nova Εnergy με ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν είναι σύμβαση το ΚΟΤ για να υπάρχει υποχρεωτικό 6μηνο.

Υπάρχει ο κίνδυνος να ξεμείνετε στο Nova Energy με ρήτρα αναπροσαρμογής που θα είναι τριπλάσια απ'το ΚΟΤ. Και θα ισχύει και η ρήτρα αποδέσμευσης. Και θα λέτε τι καλά να'χαμε πάει στη ΔΕΗ.

Τα λεω, τα ξαναλέω κανείς δεν ακούει!

"Μα στο τηλέφωνο μας είπανε έτσι".

Και στην Εfa λέγανε πολλά και διάφορα, και τελικά έγινε ακριβώς όπως τα είπα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...