Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Παιδιά με βάλατε σε σκέψεις για αλλαγή παρόχου. Είμαστε 3 άτομα με ηλιακό θερμοσίφωνα αλλά με θερμοσυσσωρευτές.

Επίσης έχουμε νυχτερινό. Αξίζει πιστεύετε η αλλαγή;

Καλησπερα... Αν κανεις πολυ μεγαλες καταναλωσεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Αν κανεις πολυ μεγαλες καταναλωσεις;;

Παλιά είχα σίγουρα γιατί ήμασταν 5 άτομα. Πλέον δεν νομίζω. Που μπορώ να το ελέγξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CaMp3on είπε

Παλιά είχα σίγουρα γιατί ήμασταν 5 άτομα. Πλέον δεν νομίζω. Που μπορώ να το ελέγξω;

Θα δεις στον λογαριασμο επανω γραφει τις καταναλωσεις... Θελει  πολυ προσοχη η καθε αλλαγη παροχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greengr21 είπε

ναι κανονικα ετσι ειναι αλλα γενικα οι εναλλακτικοι προσπαθουν να αποφυγουν πελατες με κοτ

Μπορεί δηλαδή να αρνηθούν την αίτησή μου ή να με δεχθούν χωρίς τα δικαιολογητικά για το ΚΟΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ioanniskar είπε

Μπορεί δηλαδή να αρνηθούν την αίτησή μου ή να με δεχθούν χωρίς τα δικαιολογητικά για το ΚΟΤ;

Καλησπερα...Απλα δεν τους αρεσει ο πελατης που εχει κοτ...Γιατι δεν βγαζουν χρηματα.. Ναι μπορει να βρουν καποια διακαιολογια  να μην σε δεχτουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παίδες, η ΟΤΣ όλο τον Απρίλιο κινηθηκε γύρω στο 30, δηλαδή πιο κάτω απο το κατώτατο όριο που που έχουν στα συμβόλαια οι πάροχοι. Είχε κανείς μείωση λόγω ΟΤΣ; 
Αν θέλετε να μάθετε πόσο ακριβώς ήταν για την περίοδο του λογαρισμού σας, πείτε μου.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, CaMp3on είπε

Παλιά είχα σίγουρα γιατί ήμασταν 5 άτομα. Πλέον δεν νομίζω. Που μπορώ να το ελέγξω;

Δες εκαθαριστικο τετραμήνου . 
 

 

11 ώρες πριν, naive είπε

Λοιπόν παίδες, η ΟΤΣ όλο τον Απρίλιο κινηθηκε γύρω στο 30, δηλαδή πιο κάτω απο το κατώτατο όριο που που έχουν στα συμβόλαια οι πάροχοι. Είχε κανείς μείωση λόγω ΟΤΣ; 
Αν θέλετε να μάθετε πόσο ακριβώς ήταν για την περίοδο του λογαρισμού σας, πείτε μου.

Ζενιθ από αρχές έτους ήταν μηδενική, ο τελευταίος μου ήρθε με αρνητική ΟΤΣ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Ζενιθ από αρχές έτους ήταν μηδενική, ο τελευταίος μου ήρθε με αρνητική ΟΤΣ :)

Ωραία.
Σε εμένα η Volterra έκανε την πάπια στο λογαριασμό και στο τηλέφωνο μου είπε μια κυρία που μίλησα ότι η ΟΤΣ ήταν 65 (!). 
Τους έστειλα e-mail και περιμένω γραπτώς απάντηση. Αυτή τη φορά,  θα το κυνηγήσω να φάνε πρόστιμο αν μου το παίξουν τρελίτσα όπως είχαν κάνει με τις απώλειες δικτύου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, naive είπε

Ωραία.
Σε εμένα η Volterra έκανε την πάπια στο λογαριασμό και στο τηλέφωνο μου είπε μια κυρία που μίλησα ότι η ΟΤΣ ήταν 65 (!). 
Τους έστειλα e-mail και περιμένω γραπτώς απάντηση. Αυτή τη φορά,  θα το κυνηγήσω να φάνε πρόστιμο αν μου το παίξουν τρελίτσα όπως είχαν κάνει με τις απώλειες δικτύου.

Για πες τις διαδικασίες καταγγελίας και δώσε αν είναι δυνατόν το κόστος ΟΤΣ για τον Απρίλιο αναλυτικά γιατί έφαγα την ποιο τρελή χρέωση σε ΟΤΣ από την Watt and Volt  (9,05 € για 337 kw/h) αλλά την κατάπια γιατί θα αλλάξω πρόγραμμα από το επόμενο μήνα σε κάποιο αντίστοιχο της Ελιν και Elpedison  fix με μια χρέωση 0,38 σαν πάγιο και συμψηφισμό όλων των λογαριασμών που εχω πληρώσει μέχρι τώρα σε 0,084 την kw/h χωρίς να υπάρχει ρήτρα ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδώ μπορούμε να διαλέξουμε την περίοδο που θέλουμε για ΟΤΣ και μετά διαλέγοντας απλά τις τιμές στο Excel θα σας βγάλει τη μέση τιμή. 

http://www.desmie.gr/leitoyrgia-dedomena/leitoyrgia-agoras-ilektrikis-energeias/anafores-dimosieyseis-agoras/

για την περίοδο του λογαριασμού μου η μέση τιμή ήταν 31,634 

το συμβόλαιο μου έχει όρια 40-70, κανονικά θα έπρεπε να δω έκπτωση, οπότε και γω θα στείλω mail στην Volterra.

 

image.png.66be16252e471f25eb1b5671a20369e9.png

 

image.png.ff1587229a9eba1ed7b5949027871798.png

@naive στο site της Voltera η ΟΤΣ έχει πραγματικά άλλες τιμές από ότι του ΑΔΜΗΕ!

image.png.c7fb31386d3b19bb389ed780942d27ce.png

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

στο site της Voltera η ΟΤΣ έχει πραγματικά άλλες τιμές από ότι του ΑΔΜΗΕ!

image.png.c7fb31386d3b19bb389ed780942d27ce.png

δεν βλέπω κάποιο λάθος στις τιμές του διαγράμματος

Επεξ/σία από nvel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george1551 είπε

Για πες τις διαδικασίες καταγγελίας και δώσε αν είναι δυνατόν το κόστος ΟΤΣ για τον Απρίλιο αναλυτικά γιατί έφαγα την ποιο τρελή χρέωση σε ΟΤΣ από την Watt and Volt  (9,05 € για 337 kw/h) αλλά την κατάπια γιατί θα αλλάξω πρόγραμμα από το επόμενο μήνα σε κάποιο αντίστοιχο της Ελιν και Elpedison  fix με μια χρέωση 0,38 σαν πάγιο και συμψηφισμό όλων των λογαριασμών που εχω πληρώσει μέχρι τώρα σε 0,084 την kw/h χωρίς να υπάρχει ρήτρα ΟΤΣ

Για να βρεις τη μέση ΟΤΣ ακριβώς, ακολούθησε τις οδηγίες του Dark_Son20. Καταγγελία κάνεις στο σύνήγορο του καταναλωτή και μετά στη ΡΑΕ, ή κατευθείαν στη ΡΑΕ. Στις ιστοσελίδες τους έχουν οδηγίες. Για να πάρεις την επιστροφή αν στην αρνούνται είναι ο συνήγορος, για έλεγχο και τυχόν προστιμα είναι η ΡΑΕ. Οπότε εγώ προτείνω πρώτα συνήγορο για να έχεις απόδειξη της ορθότητας και μετά ΡΑΕ.

 

 

2 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

στο site της Voltera η ΟΤΣ έχει πραγματικά άλλες τιμές από ότι του ΑΔΜΗΕ!

Αυτό είναι περσινό, δεν ενημερώνεται το site τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στην forthnet να ρωτήσω για μια σύνδεση ίντερνετ στο νέο σπίτι και με ξεκίνησαν στα περί του nova energy παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας κλπ. Μιας και δεν έχω πάει ακόμα ΔΕΗ να αλλάξω το όνομα και πρέπει να γίνει αυτές τις μέρες η κοπέλα μου ανέφερε ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα ούτε να πάω στη ΔΕΗ ( ουρές τεράστιες πλέον ) και ότι θα τα κάνουν όλα αυτοί. Επιπλέον γλυτώνω την εγγύηση της ΔΕΗ 130€ και το κόστος σύνδεσης ίντερνετ 78€.

Έχει κανείς εμπειρία με nova energy? Αξίζει η θα τρέχω και δεν θα φτάνω? Να τονίσω πως θα μένω μόνος μου και δουλεύω μέχρι τις 5 το απόγευμα οπότε ο χρόνος μου στο σπίτι είναι περιορισμένος εξού και χαμηλή κατανάλωση.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...