Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 09/10/2021 at 16:12, korakios said:

 

_________________________________________

Σε άλλα νέα @HERTHAN (και @cambo99 μιας και δε θα το πάρεις χαμπάρι καν)

H NRG καταργεί το fix , θα έρθει ειδοποίηση όπως κανονικά προβλέπεται 60μέρες πριν ,με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως , το οτι τώρα το ανακοινώνουν και δεν κάνανε τα γνωστά τους , με βάζει σε υποψίες για το πόσο θα είναι ακόμα διαθέσιμα τα της ΔΕΗ

ευχαριστούμε και τον @Belial που ενημέρωσε :)

022F375E-258D-4607-A173-2A694F7DB888.jpe

Προσπαθώ να μην μπαίνω σ'αυτό το θέμα, γιατι μου δημιουργείς άγχος ... 🤣😂

Όσο για το προσωπικό μου θέμα μου απάντησαν ότι έγινε μπέρδεμα στο ότι από έναντι έδωσα μετρήσεις και έγινε εκκαθαριστικός στο τρίμηνο, με αποτέλεσμα να ξαναχρεώσουν πάγια για τρίμηνο.... π@π@ριές δηλαδή , αλλά τα σχεδόν 6 ευρώ που χρέωσαν παραπάνω θα τα κυνηγήσω. Το πάγιο μου είπανε ότι για την ώρα παραμένει ίδιο και το fixed. Τώρα αν αλλάξει κάτι στο μέλλον θα είμαι ο πρώτος που θα φύγω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, korakios είπε

ναι όπως και enter/enter+ συνέχεια στο άλλο θέμα :)

Korakie να σε ρωτήσω!

Για το σπίτι μου που έχω ανά έτος 10.900 kw ημέρας και 5.247 kw νύχτας (είναι ενδοδαπέδια σε 180τμ γιαυτό είναι τόσες)

βάζω στο excel τα δεδομένα για να κανω σύγκριση αν είναι να παω ΔΕΗ, αλλά δεν βρίσκω το πρόγραμμα μου που υπέγραψα τον Ιούλιο 2021. Έχει καταργηθεί?

Είναι το Protergia Οικιακό Ν fixed

Επισυνάπτω και τον πίνακα χρεώσεων από την σύμβαση!

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!

20211012093131356.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι εδώ παιδιά, αν είναι λάθος μέρος συγγνώμη.. Υπάρχει κάποιος που έχει το ρεύμα στην ζενίθ; Πως πάει η χρέωση για την ρήτρα; Μου έβαλαν ρήτρα για τον Αύγουστο στον έναντι 30,88 για 268kWh, τον Ιούλιο 21,63 για 277kWh, τον Ιούνιο 13,61 για 308kWh και στον εκκαθαριστικό λογαριασμό 133,74 για 1635kWh..Σύνολο δλδ 199,86 ευρώ το τετράμηνο.. Έχω μπερδευτεί, αυτή χρέωση των 133,74 είναι για τις υπόλοιπες 782kWh ή μου έχουν βάλει ξανά και αυτά που πλήρωσα; Στην εξυπηρέτηση ζήτησα ανάλυση αλλά περιμένω εδώ και μια εβδομάδα την απάντηση.. Πέφτει δούλεμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδια, στο excel αφότου συμπληρωσεις κιλοβατωρες και το προγραμμα σου , το όφελος/έτος βγαινει σε σχέση με τι ακριβως; Με το αντιστοιχο προγραμμα της καθε εταιριας αλλα με ΟΤΣ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Ανεβασε τους λογαριασμους αν θες να δουνε οι αναλυτες ενεργειας του ινσομνια.. :P 

Επισης δες  εδω

Ρώτησα να μου πουν αν έχουν ίδια χρέωση και κάποιοι άλλοι.. Δεν έχω θέμα σε πρώτη φάση με την χρέωση γιατί ξέρω ότι την φάγαμε καλά πλέον αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ ότι είναι σωστή η χρέωση.. Αν είναι σωστή θα ξέρω ότι την φάγαμε αλλά πρέπει να πληρωθεί, αν είναι λάθος να κυνηγήσω τότε την σωστή χρέωση όπως μου είχαν κάνει σε παλιότερο λογαριασμό και μετά το διόρθωσαν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Toν κακό τους το γλάρο... τα ίδια τράβηξα και με την Ελίνα και τα πήρα στο τέλος. Κι απ'τη ΔΕΗ είχα πάρει μετά από μήνες, μαζί με τα αναδρομικά του ετμεαρ. Ειναι θέμα του πώς θα τη ζητησεις βεβαια. Ανεβασε αν μπορείς αντίγραφο των ειδικών όρων να δω τη διατύπωση. Και πες ποιο πρόγραμμα έχεις... γιατί αν είσαι με ρήτρα αναπροσαρμογής δεν αξίζει να κάτσεις παραπάνω.

Μόλις ξαναμίλησα τηλ με άλλη εκπρόσωπο, και μου είπε ρητά πως μετά τον τελικό λογαριασμό εκδίδεται στο myheron πιστωτικό για την έκπτωση συνέπειας και επικοινωνείς μαζί τους δίνοντας το IBAN και σου βάζουν τα χρήματα μέσα σε 10 ημέρες.

Έχω κρατήσει όνομα, ώρα και ημερομηνία οπότε είμαι κομπλέ!

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babis110 είπε

Μίλησα με Ήρων και μου είπαν πως ο τελευταίος λογαριασμός δεν παίρνει έκπτωση...εγώ που περιμένω εκκαθαριστικό μήπως είναι καλύτερα να περιμένω και τον επόμενο έναντι,εάν ο εκκαθαριστικός βγει ψηλά, ώστε να μπει η έκπτωση συνέπειας 45% στον εναντι?

πάρε γραπτή απάντηση και καταγγελία , δικαιούσαι κανονικά έκπτωση συνέπειας , θα εκδώσουν έκτακτο και θα τα βάλουν σε ΙΒΑΝ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, tasep είπε

Πως πάει η χρέωση για την ρήτρα;

Όπως βλέπεις απτους υπολογισμούς σου, πάει υπέροχα...

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xrist0s4 είπε

Μπορώ να κάνω κάτι;έτσι είναι παντού;

 

1 ώρα πριν, perlepes είπε

Η ετήσια κατανάλωση είναι 4000-4200 κιλοβατώρες σε Γ21 παροχή.

δείτε αυτό το excel

1 ώρα πριν, perlepes είπε

βάζω στο excel τα δεδομένα για να κανω σύγκριση αν είναι να παω ΔΕΗ, αλλά δεν βρίσκω το πρόγραμμα μου που υπέγραψα τον Ιούλιο 2021. Έχει καταργηθεί?

βάζεις τις χρεώσεις στο πεδίο "το πρόγραμμά σας"

44 λεπτά πριν, tasep είπε

Υπάρχει κάποιος που έχει το ρεύμα στην ζενίθ

το είχα και έφυγα τρέχοντας αρχές του χρόνου

45 λεπτά πριν, tasep είπε

Πως πάει η χρέωση για την ρήτρα;

πολύ καλά , μεγαλώνει

46 λεπτά πριν, tasep είπε

Στην εξυπηρέτηση ζήτησα ανάλυση αλλά περιμένω εδώ και μια εβδομάδα την απάντηση.. Πέφτει δούλεμα.. 

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

34 λεπτά πριν, sheik είπε

Καλημέρα παιδια, στο excel αφότου συμπληρωσεις κιλοβατωρες και το προγραμμα σου , το όφελος/έτος βγαινει σε σχέση με τι ακριβως; Με το αντιστοιχο προγραμμα της καθε εταιριας αλλα με ΟΤΣ; 

σε σχέση με το online , αν θες για ρήτρες δες αυτό

ίσως του Ηρων up να έχω λάθος μιας και άλλους συντελεστές έχει το παράδειγμα και άλλο οι γενικοί όροι ,θα το δω αργότερα

6 ώρες πριν, oykas2001 είπε

 

Η πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης τι ακριβώς είναι;;;;

κρατική ψευτοεπιδότηση μούφα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasep είπε

Δεν έχω θέμα σε πρώτη φάση με την χρέωση γιατί ξέρω ότι την φάγαμε καλά πλέον αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ ότι είναι σωστή η χρέωση.. Αν είναι σωστή θα ξέρω ότι την φάγαμε αλλά πρέπει να πληρωθεί, αν είναι λάθος να κυνηγήσω τότε την σωστή χρέωση όπως μου είχαν κάνει σε παλιότερο λογαριασμό και μετά το διόρθωσαν.. 

Είναι σαν να πηγαίνεις έξω για φαϊ... να τρως και στο τέλος που έρχεται ο λογαριασμός να τον τρως. Και τον άλλο μήνα λες ας κάτσουμε στο ίδιο μαγαζί να φάμε, δηλαδή να τον ξαναφάμε. Εμείς που τόσα χρόνια ήμασταν σε σταθερά τιμολόγια πάντως δεν τον φάγαμε. Τώρα μόνο η ΔΕΗ έμεινε (Online ή Εnter).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε διόρθωση στο νέο excel μιας , στο Ηρών Up μιας και  άλλους συντελεστές έχει στο παράδειγμα και άλλα γράφουν οι γενικοί όροι

όποιος έχει χρόνο , στέλνει στο info της ΡΑΕ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babis110 είπε

Μόλις ξαναμίλησα τηλ με άλλη εκπρόσωπο, και μου είπε ρητά πως μετά τον τελικό λογαριασμό εκδίδεται στο myheron πιστωτικό για την έκπτωση συνέπειας και επικοινωνείς μαζί τους δίνοντας το IBAN και σου βάζουν τα χρήματα μέσα σε 10 ημέρες.

Έχω κρατήσει όνομα, ώρα και ημερομηνία οπότε είμαι κομπλέ!

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

Κι εμένα με τον HERTHAN στο αέριο, μάς είχανε πει πολλά και διάφορα στο τηλέφωνο. Μόνο με γραπτά είσαι εξασφαλισμένος.

Το αίτημα που κάνεις σε όλους τους παρόχους είναι για έκδοση έκτακτου λογαριασμού ώστε να πιστωθεί η συνέπεια του τελικού εκκαθαριστικού (φυσικά να έχει πληρωθεί εμπρόθεσμα). Τους υπενθυμίζεις ότι μετά τον τερματισμό της σύμβασης δεν απαλλάσονται απ'την υποχρέωση τους για πίστωση συνέπειας (αυτή είναι η δικαιλογία τους) διότι στους ειδικούς όρους αναγράφει ότι η έκπτωση συνέπειας παρέχεται κατά τη διάρκεια της σύμβασης. Ως διάρκεια της σύμβασης ορίζεται το διάστημα από τη 1η μέρα μέρα ισχύος των ειδικών όρων ως την ημερομηνία αποχώρησης σου. Ζητάς δηλαδή να πιστωθεί η συνέπεια για το διάστημα που η σύμβαση σου βρισκόταν σε ισχύ, εν προκειμένο για τις ανταγωνιστικές χρεώσεις της περιόδου κατανάλωσης τάδε ως τάδε (από την επομένη της προηγούμενης καταμέτρησης ως την ημερομηνία τελικής καταμέτρησης)

(Βάζω παράδειγμα για τη δική μου σύμβαση)

134.jpg.5f11094f08abb3aead2b56c21e5c80ab.jpg

Επίσης ξέρει κανείς πότε εκδίδονται εκκαθαριστικοί στον ΗΡΩΝ; Πήρε κανένας εκκαθαριστικό μέχρι στιγμή; ΤΟ MyHeron λέει μέχρι 15. Εγώ απ'το καλοκαίρι που υπέγραψα δεν έχω πάρει λογαριασμό, ούτε καν ένταντι.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ απ'το καλοκαίρι που υπέγραψα δεν έχω πάρει λογαριασμό, ούτε καν ένταντι.

μου θύμισες άλλο παλικάρι στο δίπλα φόρουμ που είχε περάσει τετράμηνο και περίμενε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...