Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Είναι σαν να πηγαίνεις έξω για φαϊ... να τρως και στο τέλος που έρχεται ο λογαριασμός να τον τρως. Και τον άλλο μήνα λες ας κάτσουμε στο ίδιο μαγαζί να φάμε, δηλαδή να τον ξαναφάμε. Εμείς που τόσα χρόνια ήμασταν σε σταθερά τιμολόγια πάντως δεν τον φάγαμε. Τώρα μόνο η ΔΕΗ έμεινε (Online ή Εnter).

Το ".. σε πρώτη φάση.." νομίζω κάτι λέει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

μου θύμισες άλλο παλικάρι στο δίπλα φόρουμ που είχε περάσει τετράμηνο και περίμενε...

Μέχρι τέλη Σεπτέμβρη δε φαινόταν καν η παροχή στο MyHeron. Μόλις έκανε καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ στις 24/9, μετά από μερικές εμφανίστηκε η παροχή. Μου έστειλαν και mail ότι είμαι πελάτης τους απ'τον Ιούλιο. 😆

66.jpg.50af3cd48b5eb794d0705009a3a1737f.jpg

Στο ιστορικό λογαριασμών λέει μέχρι 15/10. Αν δε πάρω λογαριασμό θα στείλω παράπονο να τους θυμίσω τον κώδικα προμήθειας (υποχρεωτική έκδοση το πολύ σε διμηνιαία βάση)

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, korakios είπε

αυτό είναι μεγάλο μπέρδεμα .

στην ΕΦΑ ήταν κανονικά στο power home μετά τον πετάξανε σε ρητροπρόγραμμα, δεν μας ειπε όμως αν έχει δικαίωμα αποχώρησης αζημίως που εκεί είναι και το ζουμί ,γιατί μετά θα πρέπει να κάνει καταγγελία για να πάρει τη ρήτρα αποχώρησης

@Incepted ?

παίζει να εμφανιστεί μετά απο ένα εξάμηνο πάλι 😁

😆😆 Μ εφαγες πια . Λοιπόν ακόμη email δεν εχω λαβει απο την Efa οπότε αποφασισα να επικοινωνησω σημερα τηλεφωνικα . Στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι το email θα απαντηθει αλλα οχι ακομη , ειναι υπο επεξεργασία . Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι εφάρμωσαν σε ολους τους πελάτες ΚΟΤ ρητρα(μονο αυτοι? ή καθολικα σε ολες τις εταιρειες , αυτο δεν το καταλαβα) η οποία με την επιδοτηση του ρευματος που θα δώσει το κρατος ουσιαστικά θα καλυφθει , αν οχι ολοκληρο , ενα μερος και ετσι δεν θα φανει η ρητρα . Η επιδότηση θα φανει απο λογαριασμούς Σεπτεμβρίου και μετα . 

Διαβάζοντας αρθρο στο εθνος περι επιδοτησης :  Η επιδότηση αυξάνεται  στα 60 ευρώ ανά μεγαβατώρα έναντι 30 ευρώ που είχε ανακοινώσει αρχικά ο πρωθυπουργός στη ΔΕΘ. Έτσι για τις πρώτες 300 κιλοβατώρες κατανάλωσης ρεύματος τα νοικοκυριά θα έχουν έκπτωση 18 ευρώ αντί για 9 ευρώ τον μήνα. Για τους δικαιούχους κοινωνικού τιμολογιου η μηνιαία επιδότηση θα είναι 24 ευρώ τον μήνα.

Με τα 24 ευρώ ανα μηνα ουσισιαστικά καλυπτεται ολικά η ρητρα που μου έχουνε χρεώσει στο 4μηνο ( 4*24 - 90 = κατι ψηλά στην ακρη) . Μένει να λάβω ενημέρωση οτι αυτα ισχυουν μεσω email και κατα το πόσο η ρητρα αυτη θα παραμεινει ή οχι και στη συνέχεια . Μιάς που δεν νομίζω οτι αυτη η επιδότηση του κρατους θα ισχύει για παντα . 

??? Αυτο που έχω να ρωτησω ειναι , εαν υπολοιποι πελάτες ΚΟΤ σε εναλλακτικους παρόχους , εχετε χρεωθει ρήτρα ή οχι το τελευταιο 4μηνο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Incepted είπε

η οποία με την επιδοτηση του ρευματος που θα δώσει το κρατος ουσιαστικά θα καλυφθει , αν οχι ολοκληρο , ενα μερος και ετσι δεν θα φανει η ρητρα . Η επιδότηση θα φανει απο λογαριασμούς Σεπτεμβρίου και μετα . 

ούτε καν ακόμα και με 0,08 που θα είναι σε ΚΟΤ απο 1/10

5 λεπτά πριν, Incepted είπε

??? Αυτο που έχω να ρωτησω ειναι , εαν υπολοιποι πελάτες ΚΟΤ σε εναλλακτικους παρόχους , εχετε χρεωθει ρήτρα ή οχι το τελευταιο 4μηνο ???

παλιά δε βάζανε , τώρα τh φάγανε όλοι , είσαι για online σήμερα

ερώτηση τεράστιας σημασίας :

Μπήκες απο την αρχή στο ΚΟΤ στο power home ?

τι πάγιο είχες στις αρχές που μπήκες ΚΟΤ

_______________________________________________________________

θα ξεκινήσει τώρα ο ekrapali 😂

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε καν ακόμα και με 0,08 που θα είναι σε ΚΟΤ απο 1/10

παλιά δε βάζανε , τώρα τh φάγανε όλοι , είσαι για online σήμερα

ερώτηση τεράστιας σημασίας :

Μπήκες απο την αρχή στο ΚΟΤ στο power home ?

τι πάγιο είχες στις αρχές που μπήκες ΚΟΤ

_______________________________________________________________

θα ξεκινήσει τώρα ο ekrapali 😂

Αν ισχυουν οι τιμες των 80 ευρω ανα MWh , εγω εχω χρεωθει με +35ευρω ανα ΜWh στη ρήτρα . 

Το σκεφτηκα για το online , ποιος μου λεει ομως οτι δεν θα μου κανει και η ΔΕΗ το ιδιο σε ΚΟΤ , αν τους δινει τη δινατοτητα το κρατος?

1) Υπεγραψα στο Efa Fixed Power Home , με αλλαξαν λογω ΚΟΤ κατευθειαν στο Efa Power KOT B κατευθειαν με 2πλασιο παγιο αλλα χαμηλότερη τιμη KWh 0.07 απο το 0.08 του fixed . Στα τηλέφωνα μου ελεγαν οτι δεν εφαρμόζεται ρητρα σε πελάτες ΚΟΤ οταν τους πρωτοκάλεσα ρωτώντας τους γιατι αλλαξα προγραμμα και . Στο τηλέφωνο σημερα μου ειπαν αυτο που εγραψα παραπανω οτι τωρα πλεον ξεκίνησα να χρεώνουν Ρητρα στους πελάτες ΚΟΤ κλπ κλπ που εγραψα πιο πανω.

2) Το παγιο μου στο προγραμμα που υπεγραψα ηταν 3.40/μηνα , στο ΚΟΤ που με μετακίνησαν ειναι 7.10/μηνα

Επεξ/σία από Incepted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Incepted είπε

Αν ισχυουν οι τιμες των 80 ευρω ανα MWh , εγω εχω χρεωθει με +35ευρω ανα ΜWh στη ρήτρα . 

Το σκεφτηκα για το online , ποιος μου λεει ομως οτι δεν θα μου κανει και η ΔΕΗ το ιδιο σε ΚΟΤ , αν τους δινει τη δινατοτητα το κρατος?

 

 

7 λεπτά πριν, korakios είπε

ερώτηση τεράστιας σημασίας :

Μπήκες απο την αρχή στο ΚΟΤ στο power home ?

τι πάγιο είχες στις αρχές που μπήκες ΚΟΤ

πρώτα απάντησέ μου αν έχεις την καλοσύνη τα παραπάνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

11 λεπτά πριν, Incepted είπε



??? Αυτο που έχω να ρωτησω ειναι , εαν υπολοιποι πελάτες ΚΟΤ σε εναλλακτικους παρόχους , εχετε χρεωθει ρήτρα ή οχι το τελευταιο 4μηνο ???

Σταθερά προγράμματα + ΚΟΤ δεν έχουν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής. Όλοι οι πάροχοι (πλην Solar) άλλαξαν πρόσφτατα τις τιμές προμήθειας και τα πάγια απ'τα προγράμματα τους (τους δίνει το δικαίωμα ο νόμος μετά το 6μηνο). Γι'αυτό όσοι έχουν ΚΟΤ πάνε όλοι στο ΔΕΗ online, είναι το τελευταίο σταθερό τιμολόγιο που έμεινε εμπορικά διαθέσιμο με χαμηλή χρέωση.

Απάντα αυτά που σε ρωτάμε να βγάλουμε άκρη.

Πότε υπέγραψες σύμβαση στο Power Fix;

Πότε ενεργοποίησες το ΚΟΤ;

Από πότε άρχισες να χρεώνεται 7 ευρώ πάγιο;

Το πρόγραμμα με ΚΟΤ λεγόταν απ'την αρχή Power KOT;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

korakios για τα βήματα που μου είπες να ακολουθήσω για την ρήτρα, ρήτρα μου βάζουν στους λογαριασμούς από τον Ιανουάριο του 2021, θα αμφισβητήσω όλους τους λογαριασμούς για να πάρω όλα όσα πλήρωσα σε όλους τους λογαριασμούς για ρήτρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

  

Σταθερά προγράμματα + ΚΟΤ δεν έχουν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής. Όλοι οι πάροχοι (πλην Solar) άλλαξαν πρόσφτατα τις τιμές προμήθειας και τα πάγια απ'τα προγράμματα τους (τους δίνει το δικαίωμα ο νόμος μετά το 6μηνο). Γι'αυτό όσοι έχουν ΚΟΤ πάνε όλοι στο ΔΕΗ online, είναι το τελευταίο σταθερό τιμολόγιο που έμεινε εμπορικά διαθέσιμο με χαμηλή χρέωση.

Απάντα αυτά που σε ρωτάμε να βγάλουμε άκρη.

Πότε υπέγραψες σύμβαση στο Power Fix;

Πότε ενεργοποίησες το ΚΟΤ;

Από πότε άρχισες να χρεώνεται 7 ευρώ πάγιο;

Το πρόγραμμα με ΚΟΤ λεγόταν απ'την αρχή Power KOT;

  • Υπέγραψα το Φεβρουάριο
  • Το ΚΟΤ ηταν ηδη ενεργό απο τη ΔΕΗ οπου εφυγα 
  • Τα 7 ευρω ξεκίνησαν απο την αρχή , στον 1ο λογαριασμό
  • Το πρόγραμμα ΚΟΤ δεν φαινόταν καπου εμπορικά διαθέσιμο , ούτε με ειχαν ενημερώσει ή μου ειχαν στειλει τους ορους του , ούτε και το υπέγραψα. Ο  1ος λογαριασμός εκδόθηκε με POWER KOT , οχι με Fix Power Home
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Incepted είπε
  • Υπέγραψα το Φεβρουάριο
  • Το ΚΟΤ ηταν ηδη ενεργό απο τη ΔΕΗ οπου εφυγα 
  • Τα 7 ευρω ξεκίνησαν απο την αρχή , στον 1ο λογαριασμό
  • Το πρόγραμμα ΚΟΤ δεν φαινόταν καπου εμπορικά διαθέσιμο , ούτε με ειχαν ενημερώσει ή μου ειχαν στειλει τους ορους του , ούτε και το υπέγραψα. Ο  1ος λογαριασμός εκδόθηκε με POWER KOT , οχι με Fix Power Home

  

21 λεπτά πριν, korakios είπε

θα ξεκινήσει τώρα ο ekrapali 😂

ΜεταΠΗΔΗΣΗ με ΕΦΑρμογή απ'τον 1ο λογαριασμό. Αυτό που έλεγα.

Μόνη διαφορά ότι το KOT της Volton λέγεται Βasic Fixed KOT (με ρήτρα αναπροσαρμογής) και της Efa το έχουν ονομάσει Power KOT.

Ta υπόλοιπα ίδια... 7 ευρώ πάγιο, 0.073 προμήθεια, ρήτρα αναπροσαρμογής.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Incepted είπε

Το σκεφτηκα για το online , ποιος μου λεει ομως οτι δεν θα μου κανει και η ΔΕΗ το ιδιο σε ΚΟΤ , αν τους δινει τη δινατοτητα το κρατος?

Για το 6μηνο παλεύουμε όλοι

 

Volton KOT

0,07311 αρχική μείον ΚΟΤ 0,045 επι έκπτωση ~0,0253

ΤΕΑ Οκτωβρίου για 200 είναι αλλά έστω 170€ επειδή έχω κέφια , όμως μπαίνουν και ΛΠ και αποκλίσεις και όλα γενικότερα , το αφήνουμε 175€

(175*1,1371-45)/1000= ~0,154 προσαύξηση μείον την επιδότηση 0,08

0,074 συνολική προσαύξηση

Τελική Volton = 0,0253+0,074= 0,0993

Τελική online 0,096-0,045 = 0,051

6 λεπτά πριν, Incepted είπε

Ο  1ος λογαριασμός εκδόθηκε με POWER KOT , οχι με Fix Power Home

εκεί ηταν τότε όλο το ζουμί

Το θέμα είναι αν μπορείς κιόλας να φύγεις αζημίως χωρίς καταγγελίες , απο ΕΦΑ τι λένε ?

@ekrepali θυμάσαι ποιοι πήγανε σε efa κοτ για tag ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Decano

edit: Κι όσοι πάτε Nova KOT, κρατήστε bookmark τη σελίδα μας... θα σας χρειαστεί μελλοντικά. Βασικά βάλτε μας frontpage. 😆 Mόνο που εκεί αμφιβάλλω αν θα μπορέσετε να ξεμπλέξετε αφού εις γνώσιν σας υπογράφετε το Nova Energy με ρήτρα αναπροσαγμογής (για να πάρετε το ΚΟΤ χωρίς ρήτρα απ'τον τιμοκατάλογο που ανά πάσα στιγμή μπορεί να καταργηθεί). Μα πού πάτε και μπλέκετε.

ΔΕΗ ρε σεις!

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...