Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, tasep είπε

korakios για τα βήματα που μου είπες να ακολουθήσω για την ρήτρα, ρήτρα μου βάζουν στους λογαριασμούς από τον Ιανουάριο του 2021, θα αμφισβητήσω όλους τους λογαριασμούς για να πάρω όλα όσα πλήρωσα σε όλους τους λογαριασμούς για ρήτρα; 

η αμφισβήτηση είναι για τον παρών λογαριασμό , μετά μέσω ΣτΚ ή ΡΑΕ θα ζητήσεις για όλους και ότι μπορέσεις να πάρεις πήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

η αμφισβήτηση είναι για τον παρών λογαριασμό , μετά μέσω ΣτΚ ή ΡΑΕ θα ζητήσεις για όλους και ότι μπορέσεις να πάρεις πήρες

Άρα ξεκινάω την διαδικασία και μόλις φτάσω στο τελευταίο βήμα κάνω αίτηση στο ΔΕΗ Online; Ευχαριστώ πολύ.. 

Επεξ/σία από tasep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@Decano

edit: Κι όσοι πάτε Nova KOT, κρατήστε bookmark τη σελίδα μας... θα σας χρειαστεί μελλοντικά. Βασικά βάλτε μας frontpage. 😆 Mόνο που εκεί αμφιβάλλω αν θα μπορέσετε να ξεμπλέξετε αφού εις γνώσιν σας υπογράφετε το Nova Energy με ρήτρα αναπροσαγμογής (για να πάρετε το ΚΟΤ χωρίς ρήτρα απ'τον τιμοκατάλογο που ανά πάσα στιγμή μπορεί να καταργηθεί). Μα πού πάτε και μπλέκετε.

ΔΕΗ ρε σεις!

τουλάχιστον ο @Decano έχει screenshots απο συνομιλία στο viber, τρέξιμο μεν , αλλά έχει κάτι γραπτό για ΡΑΕ και ΣτΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

Για το 6μηνο παλεύουμε όλοι

 

Volton KOT

0,07311 αρχική μείον ΚΟΤ 0,045 επι έκπτωση ~0,0253

ΤΕΑ Οκτωβρίου για 200 είναι αλλά έστω 170€ επειδή έχω κέφια , όμως μπαίνουν και ΛΠ και αποκλίσεις και όλα γενικότερα , το αφήνουμε 175€

(175*1,1371-45)/1000= ~0,154 προσαύξηση μείον την επιδότηση 0,08

0,074 συνολική προσαύξηση

Τελική Volton = 0,0253+0,074= 0,0993

Τελική online 0,096-0,045 = 0,051

εκεί ηταν τότε όλο το ζουμί

Το θέμα είναι αν μπορείς κιόλας να φύγεις αζημίως χωρίς καταγγελίες , απο ΕΦΑ τι λένε ?

@ekrepali θυμάσαι ποιοι πήγανε σε efa κοτ για tag ?

Κατι μου ειπε πως εχω συμβολαιο για 2 ετη οταν της ειπα πως θα το σκεφτω για να αλλαξω εταιρεια , ωστοσο δεν ηταν η αρμοδια να με ενημερώσει γι αυτο απ οτι ειπε . Πάντως απο τη στιγμη που αλλαζουν τις χρεώσει και δεν εχω υπογραψει το προγραμμα , δεν πιστευω πως θα εχω προβλημα να φυγω εαν τελικά χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Incepted είπε

Πάντως απο τη στιγμη που αλλαζουν τις χρεώσει και δεν εχω υπογραψει το προγραμμα , δεν πιστευω πως θα εχω προβλημα να φυγω εαν τελικά χρειαστει.

οκ, ενημέρωσέ μας αν είναι :)

το αν χρειαστεί όμως τι το έβαλες ? δεν είδες πόσο σου βγαίνει πλέον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω και εγώ τους γκουρού της ενέργειας!

Έχω από τον Σεπτέμβριο του '20 συμβόλαιο fixed στην W&V (πιο πριν είχα μια διετία στην W&V  με πρόγραμμα που πλήρωνα ετήσια συνδρομή 50€). Ορίστε ο τελευταίος εκκαθαριστικός. 

nhgM3Qj.png

h6UtDxc.png

Όπως βλέπετε η κατανάλωση μου είναι μικρή. Διαβάζω στην τελευταία σελίδα πως προχωρούν οι εταιρίες σε αναπροσαρμογή ταμείου+τιμής κιλοβατώρας. Υποθέτω πως αυτό θα το δώ στον επόμενο εκκαθαριστικό έτσι; Ο έναντι αυτού του μήνα δεν μου βγάζει κάτι περίεργο σε χρέωση.

Δεύτερη ερώτηση, τι κάνω με τις τρεις διαφορετικές χρεώσεις στα δημοτικά; Το σπίτι είναι 88τμ αλλά βλέπω μεγαλύτερες τιμές για ΔΤ και ΔΦ. Πάω σε λογιστή, έχει κάποια άλλη διαδικασία;

EDIT: Τέλος, με πήραν χθες από W&V διαφημίζοντας αυτό το πρόγραμμα. Με συμφέρει δεδομένης της κατανάλωσης; Κάποιο λάκκο πρέπει να έχει η φάβα, σωστά;

Ευχαριστώ τα μάλα!

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ, ενημέρωσέ μας αν είναι :)

το αν χρειαστεί όμως τι το έβαλες ? δεν είδες πόσο σου βγαίνει πλέον ?

Ερώτηση , ειμαι τώρα στο 8μηνο . Ενδέχεται η ρήτρα που μου χρέωσαν να ειναι για τους 2 τελευταιους μήνες μονο ? Δηλαδή για αυτους που πέρασαν το 6μηνο και μετα ? Προσπαθώ να εξηγήσω γιατι χρεώθηκα 36Ε/ΜWh και οχι 60 οπως λογικά θα επρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Διαβάζω στην τελευταία σελίδα πως προχωρούν οι εταιρίες σε αναπροσαρμογή ταμείου+τιμής κιλοβατώρας. Υποθέτω πως αυτό θα το δώ στον επόμενο εκκαθαριστικό έτσι; Ο έναντι αυτού του μήνα δεν μου βγάζει κάτι περίεργο σε χρέωση.

θα δεις ειδοποίηση (χτύπα ξύλο)

επίσης υπάρχει περίπτωση να βάλουν τη χρέωση χρέωση αναδρομικά (απο τη περίοδο κατανάλωσης η οποία ξεκινά εκεί που τελειώνει η προηγούμενη)

6 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Δεύτερη ερώτηση, τι κάνω με τις τρεις διαφορετικές χρεώσεις στα δημοτικά; Το σπίτι είναι 88τμ αλλά βλέπω μεγαλύτερες τιμές για ΔΤ και ΔΦ. Πάω σε λογιστή, έχει κάποια άλλη διαδικασία;

λογιστή για διόρθωση & μαγείρεμα

1 λεπτό πριν, Incepted είπε

Ερώτηση , ειμαι τώρα στο 8μηνο . Ενδέχεται η ρήτρα που μου χρέωσαν να ειναι για τους 2 τελευταιους μήνες μονο ? Δηλαδή για αυτους που πέρασαν το 6μηνο και μετα ? Προσπαθώ να εξηγήσω γιατι χρεώθηκα 36Ε/ΜWh και οχι 60 οπως λογικά θα επρεπε.

άγνωστο , μόνο η ΕΦΑ ξέρει (αν ξέρει και όχι η Volton)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

θα δεις ειδοποίηση (χτύπα ξύλο)

επίσης υπάρχει περίπτωση να βάλουν τη χρέωση χρέωση αναδρομικά (απο τη περίοδο κατανάλωσης η οποία ξεκινά εκεί που τελειώνει η προηγούμενη)

λογιστή για διόρθωση & μαγείρεμα

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Βαράω ξύλο και περιμένω.

Για αυτό εδώ τι παίζει;

10 λεπτά πριν, Dante80 είπε

EDIT: Τέλος, με πήραν χθες από W&V διαφημίζοντας αυτό το πρόγραμμα. Με συμφέρει δεδομένης της κατανάλωσης; Κάποιο λάκκο πρέπει να έχει η φάβα, σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

 

άγνωστο , μόνο η ΕΦΑ ξέρει (αν ξέρει και όχι η Volton)

Στο τηλέφωνο μου ειπε οτι χρεωσαν τη ρήτρα με 50% εκπτωση o.O . Ειναι πιστευτό αραγε αυτο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dante80 κοίτα τους τελευταίους λογαριασμούς μήπως έχουν καμιά ανακοίνωση για αύξηση τιμών. Ή το site, αν έχει περιοχή ανακοινώσεων όπως ο ΗΡΩΝ.

Για τα δημοτικά τέλη μήπως έκανες διορθώσεις πέρυσι; Αν έχεις χώρους όπως αυλή, γκαράζ, αποθήκη, ταράτσα που δε παίρνουν ρεύμα απ'το κοινόχρηστο, χρεώνεσαι παραπάνω ΔΤ/ΔΦ για το σπίτι. Κάποιοι δήμοι χρέωσαν ΔΦ/ΔΤ μέχρι και για το δικαίωμα υψούν (ο λεγόμενος "αέρας" στα συμβόλαια που δίνουν δικαίωμα ανέγερσης επιπλέον ορόφων σε μια οικοδομή)

Αυτό ναι, ή θας πας στον λογιστή σου να ρωτήσεις... ή στο τμήμα προσόδων του δήμου (που αν δουν στο συμβόλαιο ότι παρέλειψαν κάτι μπορεί να σου βάλουν και παραπάνω). 😆

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dante80 είπε

EDIT: Τέλος, με πήραν χθες από W&V διαφημίζοντας αυτό το πρόγραμμα. Με συμφέρει δεδομένης της κατανάλωσης; Κάποιο λάκκο πρέπει να έχει η φάβα, σωστά;

καταρχάς δες φάτσα χαρούμενου ανθρώπου

2047014634_.png.00212c67861f774eb27068594a38ba7c.png

😂

εδώ είσαι (έχει και ΕΛΑΠΕ μέσα, και το πουρμπουάρ το καφετζή)

κατέβασε το νέο excel να δεις πραγματική χρέωση

4 λεπτά πριν, Incepted είπε

Στο τηλέφωνο μου ειπε οτι χρεωσαν τη ρήτρα με 50% εκπτωση o.O . Ειναι πιστευτό αραγε αυτο ? 

ναι όσο θέλουν απορροφάν, ανάλογα τα κέφια , κάτσε κάτσε καλά είναι 😂

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Για τα δημοτικά τέλη μήπως έκανες διορθώσεις πέρυσι; Αν έχεις χώρους όπως αυλή, γκαράζ, αποθήκη, ταράτσα που δε παίρνουν ρεύμα απ'το κοινόχρηστο, χρεώνεσαι παραπάνω ΔΤ/ΔΦ για το σπίτι. Κάποιοι δήμοι χρέωσαν ΔΦ/ΔΤ μέχρι και για το δικαίωμα υψούν (ο λεγόμενος "αέρας" στα συμβόλαια που δίνουν δικαίωμα ανέγερσης επιπλέον ορόφων σε μια οικοδομή)

Αυτό ναι, ή θας πας στον λογιστή σου να ρωτήσεις... ή στο τμήμα προσόδων του δήμου (που αν δουν στο συμβόλαιο ότι παρέλειψαν κάτι μπορεί να σου βάλουν και παραπάνω). 😆

Έχω μια θέση πάρκινγκ στην πυλωτή της πολυκατοικίας. Δεν παίρνει ρεύμα. Είναι περασμένη ως 13,75τμ, βοηθητικός χώρος.

ZN67mWy.png

Οπότε σε αυτή την περίπτωση, στο λογαριασμό τα Δημοτικά τέλη είναι σωστά (88+13,75), ο ΤΑΠ είναι σωστός (88) και ο δημοτικός φόρος λάθος(95) ; .

2 λεπτά πριν, korakios είπε

εδώ είσαι (έχει και ΕΛΑΠΕ μέσα, και το πουρμπουάρ το καφετζή)

 

Ευχαριστώ δάσκαλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dante80 είπε

Έχω μια θέση πάρκινγκ στην πυλωτή της πολυκατοικίας. Δεν παίρνει ρεύμα. Είναι περασμένη ως 13,75τμ, βοηθητικός χώρος.

ZN67mWy.png

Οπότε σε αυτή την περίπτωση, στο λογαριασμό τα Δημοτικά τέλη είναι σωστά (88+13,75), ο ΤΑΠ είναι σωστός (88) και ο δημοτικός φόρος λάθος(95) ; .

άνοιξε  άλλο θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...