Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, desiro είπε

Καλησπερα,

Ποιοι παροχοι μεχρι στιγμης που ειχαν σταθερη τιμη κιλοβατωρας χωρις ρητρα,αναπροσαρμοσαν τις τιμες με ρητρα μετα το 6μηνο? Εκανα τελη Αυγουστου το 360 οικιακο της volterra με 0 παγιο κ 0,099 σταθερη τιμη κ σκεφτομαι αν ειναι οντως να συμβει αυτο ,να παω μεχρι 31/12 στο Δεη online....να περιμενω μεχρι τελος λετε? Λογικα θα εχουν αρχισει να σκανε τα μαντατα ως τοτε για καποιο τετοιο σεναριο

δεν εχει αναφερει καποιος αλλαγη χρεωσεων σε αυτο το προγραμμα της volterra νομιζω (εκτως αν εχω χασει κατι). Και εγω σε αυτο ειμαι απο 25 σεπτεμβριου αλλα δεν εχει γινει καποια αναπροσαρμογη σε καποιον και ενημερωσει για να αγχωνεσαι ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Greek είπε

δεν εχει αναφερει καποιος αλλαγη χρεωσεων σε αυτο το προγραμμα της volterra νομιζω (εκτως αν εχω χασει κατι). Και εγω σε αυτο ειμαι απο 25 σεπτεμβριου αλλα δεν εχει γινει καποια αναπροσαρμογη σε καποιον και ενημερωσει για να αγχωνεσαι ακομα

Γενικα ειναι καλο προγραμμα....χωρις δεσμευση,χωρις ρητρα,χωρις αναπροσαρμογη,χωρις παγιο.....το θεμα ειναι οτι σε καθε λογαριασμο μου γραφουν τελευταια σελιδα οτι κανουν οτι δυναται για να μην προβουν σε αναπροσαρμογες....συν του οτι το νεο αντιστοιχο προγραμμα απο 1/10 ειναι πανακριβο (0,12 η kwh με εκπτωση συνεπειας κ παγιο 9ευρω)....οποτε παρολο που εχω καλο προγραμμα,ειμαι λιγο αε αναμμενα καρβουνα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Incepted είπε

Mετα απο ωριμη σκεψη αποφάσισα να φυγω απο την Efa , τι βήματα προτεινετε να κάνω για να με αποδεσμεύσουν?

Έχω στειλει ήδη ενα mail για αμφισβήτηση του ποσού της ρήτρας λέγοντας τους οτι το προγραμμα που υπέγραψα δεν περιλάμβανε ρήτρα.

@Incepted Μπορείς να ανεβάσεις τον πρόσφατο εκκαθαριστικό, θέλω να δω κάτι εάν δεν σου κάνει κόπο!

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αναφορικά με το 6μηνο κ δικαίωμα αλλαγής του τιμοκαταλόγου η μη , με τη βοήθεια του @korakios του @ekrepali κ των αλλων παιδιων το επιβεβαίωσα  κ μεσω email παραπόνου που έστειλα στην ελιν οποτε μπορείτε να το επικαλεστείτε εαν εχετε παρόμοια περίπτωση (προσωπικά έκανα αίτηση για δεη κ δεν κάθομαι γτ δε μπορω να ασχολούμε καθε λιγο κ λιγάκι να διευκρινησω ομως οτι στην εταιρεια ακομα δε στειλανε κατι για αλλες τιμες με συμβολαιο αυγουστου)

η απάντηση που πήρα 

 

Καλησπέρα σας,

 

Για την σύμβαση με Αριθμό παροχής .... ισχύει από 28/7/2021 το πρόγραμμα fixed! Οικιακό Νυχτερινό και θα ισχύει σίγουρα για τους επόμενους 6 μήνες.

Παρακαλώ αγνοήστε το email για αναπροσαρμογή τιμοκαταλόγου.

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sndev είπε

αναφορικά με το 6μηνο κ δικαίωμα αλλαγής του τιμοκοκαταλογου η μη , με τη βοηθεια του @korakios του @ekrepali κ των αλλων παιδιων το επιβεβαίωσα  κ μεσω email παραπόνου που έστειλα στην ελιν οποτε μπορείτε να το επικαλεστείτε εαν εχετε παρόμοια περίπτωση

η απάντηση που πήρα 

 

Καλησπέρα σας,

 

Για την σύμβαση με Αριθμό παροχής .... ισχύει από 28/7/2021 το πρόγραμμα fixed! Οικιακό Νυχτερινό και θα ισχύει σίγουρα για τους επόμενους 6 μήνες.

Παρακαλώ αγνοήστε το email για αναπροσαρμογή τιμοκαταλόγου.

 

Ισχυει και για οσους τον Αυγουστο αλλαξε η τιμη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jason13 είπε

Ισχυει και για οσους τον Αυγουστο αλλαξε η τιμη ;

  

Στις 10/10/2021 στις 1:12 ΜΜ, sndev είπε

στο οικιακό λοιπον Αύγουστο λόγο αναπροσαρμογης αλλαξα πρόγραμμα στην ελιν κ μου στείλανε νεο συμβόλαιο, εκει δεν ισχύει το 6μηνο επειδή ημουν ηδη καιρό σε προηγούμενο πρόγραμμα  ?

υπέγραψε νέο συμβόλαιο

12 λεπτά πριν, sndev είπε

προσωπικά έκανα αίτηση για δεη κ δεν κάθομαι γτ δε μπορω να ασχολούμε καθε λιγο κ λιγάκι να διευκρινησω ομως οτι στην εταιρεια ακομα δε στειλανε κατι για αλλες τιμες με συμβολαιο αυγουστου

δεν την χάλασε την Ελίν , είναι μείον ένα έξοδο βασικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Ισχυει και για οσους τον Αυγουστο αλλαξε η τιμη ;

εμένα αλλαξε η τιμη τον Αύγουστο κ μου πανε για να ισχυει πρέπει να υπογράψω συμβόλαιο δε θέλανε τηλεφωνικά, δε χάνεις ομως να στειλεις ενα μαιλ κ να ρωτησεις τι ισχυει.. θελω να πιστευω οτι θα ισχυει για ολους του αυγουστου που αλλαξε  (εγω οντος υπεγραψα κ συμβολαιο γτ δεν ηθελαν τηλεφωνικα το οκ για το νεο προγραμμα ).Το θελω να πιστευω το  λεω γτ μεχρι τωρα η ελιν ηταν πολυ ξεκαθαρη σε ολα της οποτε αν εισαι σε αυτη τη περιπτωση στειλε ενα μαιλ κ πες το να δεις τι θα σου απαναντησουν 5 λεπτα χρονου θα χασεις 

εγω ειχα στειλει αυτο 

Βαση Υπουργικής Απόφασης 29.03.2013/ΦΕΚ Β/832/09-4-2013 άρθρο 28 3β

"η ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερόμενων Τιμολογίων Προμήθειας. Η ελάχιστη αυτή διάρκεια δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) μηνών."

Εφοσον δεν εχει περάσει το 6μηνο γτ μου αλλάζετε το τιμολογιο κ μάλιστα δίνετε μολις 2 εργάσιμες με άμεση εφαρμογή 10/10 (Κυριακή) όπως λέτε?

 

8 λεπτά πριν, korakios είπε

  

υπέγραψε νέο συμβόλαιο

δεν την χάλασε την Ελίν , είναι μείον ένα έξοδο βασικά

δεν είναι ακριβώς ετσι να ξέρεις επιχειρηματικα πολλές φορές ανέχεσαι να μπαίνεις μέσα κάποιο διάστημα για να μη χανεις τους καλοπληρωτες γτ σου κρατανε ρευστότητα κ αλλα κομμάτια της επειχηρησης  πχ προγραμματισμός ανοιγματα σε τραπεζες , σε βαθος χρονου παντα εισαι κερδισμενος κατα πολυ. σιγά ποσους θα χει να κρατησει ενα 4μηνο σα τη περιπτωση μου κ ποσο θα μπει μεσα 50-100 ε στο συνολο ανα μεμονομενο πελατη ? τα μέγεθοι ειναι απορροφήσημα για τέτοιες εταιρίες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, desiro είπε

Καλησπερα,

Ποιοι παροχοι μεχρι στιγμης που ειχαν σταθερη τιμη κιλοβατωρας χωρις ρητρα,αναπροσαρμοσαν τις τιμες με ρητρα μετα το 6μηνο? Εκανα τελη Αυγουστου το 360 οικιακο της volterra με 0 παγιο κ 0,099 σταθερη τιμη κ σκεφτομαι αν ειναι οντως να συμβει αυτο ,να παω μεχρι 31/12 στο Δεη online....να περιμενω μεχρι τελος λετε? Λογικα θα εχουν αρχισει να σκανε τα μαντατα ως τοτε για καποιο τετοιο σεναριο

Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα που μπορεί να συναντήσετε @korakios

Με την Ελίν ήταν απλά τα πράγματα καθώς δεν υπήρχαν δεσμεύσεις, αλλά στη Volterra υπάρχει δέσμευση.

Aς πούμε ότι κάνουν αυτή τη στιγμή αναπροσαρμογή στο Οικιακό 360.

Όσοι είστε εντώς του 6μήνου μπορεί να μη πάρετε ειδοποίηση γιατί η αναπροσαρμογή δε σας αφορά (άμεσα). Αλλά θα σας αφορά μελλοντικά.

Θα μπορείτε να φύγετε από τώρα χωρίς να πληρώσετε ρήτρα;

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα που μπορεί να συναντήσετε @korakios

Με την Ελίν ήταν απλά τα πράγματα καθώς δεν υπήρχαν δεσμεύσεις, αλλά στη Volterra υπάρχει δέσμευση.

Aς πούμε ότι κάνουν αυτή τη στιγμή αναπροσαρμογή στο Οικιακό 360.

Όσοι είστε εντώς του 6μήνου μπορεί να μη πάρετε ειδοποίηση γιατί η αναπροσαρμογή δε σας αφορά (άμεσα). Αλλά θα σας αφορά μελλοντικά.

Θα μπορείτε να φύγετε χωρίς να πληρώσετε ρήτρα;

 

το συμβολαιο της voltera το 360 οικιακο δεν εχει δέσμευση οποτε δεν εχει και ρητρα σε περιπτωση που φυγεις οποτε και να ειναι αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα και ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια στο χαός που επικρατεί...

Υπέγραψα την αιτηση στην efa για το Fix Power Home στις 16.09 και δεν έχω λάβει καμία ενημέρωση από τότε. Ο εκπρόσωπος μου είχει επιβεβαιώσει τηλεφωνικά ότι ισχύει το ΚΟΤ στο πρόγραμμα, φυσικά χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, απλά θα πρέπει να κάνω νέα αίτηση.  Διαβάζοντας τις προηγούμενες αναρτήσεις πέρι ΚΟΤ και efa, μπήκα στον κόπο και έστειλα στο viber νήπως και μάθω τι ισχύει στην δική μου περίπτωση. Παραθέτω παρακάτω την απάντηση για όσους ενδιαφέρονται: 

Αναφορά σε κείμενο

Στα κοτ είχαμε πει ότι η αρχική τιμή κιλοβατώρας είναι 0,07311 με 7 ευρώ πάγιο   Σε αυτό το πρόγραμμα αφαιρείτε την έκπτωση του κοτ.  Στο κοτ β είναι -0,0445και στο κοτ α είναι -0,075. Και φυσικά ότι άλλες εκπτώσεις θα δώσει το κράτος για ολους αλλά και για τα κοτ

Μέχρι πρότινος δεν υπήρχε, πάραυτα η κυβέρνηση λόγω των εκπτωτικών κωδικών που θα δώσει ενεργοποίησε την ρήτρα στα ΚΟΤ ΚΑΙ ΠΟΤ στο 50%

αναμένουμε και εμείς να δούμε πως θα το παρουσιάσουν

 

 

Ρώτησα επίσης αν έχω το δικαίωμα να αποσύρω την αίτηση μια και δεν έχω λάβει καν απάντηση ακόμα και μου είπε να το αιτηθώ στην γραμματεία τους. Αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να αποσύρω την αίτηση ή θα συναντήσω το ίδιο παντού, πάντα σε σχέση με το ΚΟΤ.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, s_mike00 είπε

Μέχρι πρότινος δεν υπήρχε, πάραυτα η κυβέρνηση λόγω των εκπτωτικών κωδικών που θα δώσει ενεργοποίησε την ρήτρα στα ΚΟΤ ΚΑΙ ΠΟΤ στο 50%

ενδιαφέρον για τη ΡΑΕ αυτά

δεν εννοώ αν όντως στα ΚΟΤ/ΠΟΤ είναι 50% η ρήτρα , που σε συνδυασμό με 0,08 έκπτωσης αντισταθμίζει όντως με το παραπάνω (σημαντικά νέα)

αλλά το οτι λέγανε οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα σε ΚΟΤ στο πρόγραμμά τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Greek είπε

το συμβολαιο της voltera το 360 οικιακο δεν εχει δέσμευση οποτε δεν εχει και ρητρα σε περιπτωση που φυγεις οποτε και να ειναι αυτο

Νόμιζα ότι έχει 24μηνη Δεν έχει σημασία, απλά πάρτε το σαν παράδειγμα.

Υπογράφουμε σε ένα πάροχο για 24 μήνες. Στους 2 μήνες κάνουν αναπροσαρμογή της τιμής, αλλά δε στέλνουν επιστολές σε όσους βρίσκονται εντός 6μήνου. Το θέμα είναι πως όσοι κλείνουμε 6μηνο θα χρεωνόμαστε με τη νέα τιμή. Και μπορεί η ανακοίνωση σε μας να γίνει τον 8ο μήνα, δηλαδή στο λογαριασμό που ακολουθεί την τροποποίηση (βάσει κώδικα προμήθειας). Δε θα έπρεπε να έχουμε όμως το δικαίωμα να φύγουμε όποτε θέλουμε;

 

---------------------------------

@s_mike00διάβασε τις προηγουμενες 3 μέρες και θα καταλάβεις ότι σου λένε αρλούμπες για το ΚΟΤ. Θα σε χρεώνουν 0.073, 7ευρώ πάγιο και ρήτρα αναπροσαρμογής (Power KOT).

Στην ΔΕΗ θα είχες τέτοια θέματα με το myHomeOnline. Για το αν μπορείς να κάνεις υπαναχώρηση δε το γνωρίζω. Τον decano του βάλανε στοπ. Δε ξέρω τι παίζει με τις υπαναχωρήσεις... πλέον ούτε στη τηλεφωνία δεν τολμάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στην ΔΕΗ δεν θα είχες τέτοια θέματα με το myHomeOnline.

😁

λες το 50% να είναι έτοιμο για ΦΕΚ ή λένε ότι να'ναι ? (καλά εγώ ακόμα και φθηνότερα να έβγαινε δε θα καθόμουν με επιδοτήσεις και ρήτρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

😁

λες το 50% να είναι έτοιμο για ΦΕΚ ή λένε ότι να'ναι ? (καλά εγώ ακόμα και φθηνότερα να έβγαινε δε θα καθόμουν με επιδοτήσεις και ρήτρες)

Δεν το παρακολουθώ το θέμα καθώς δε με αφορά... το μόνο που άκουσα είναι για επιπλέον έκπτωση στο ΚΟΤ, όχι να βάλουν ρήτρα αναπροσαρμογής και να βγει ακριβότερο. 😆

Αυτό με την ΕΦΑ (και άλλους παρόχους που εφαρμόζουν το ΚΟΤ σε κυμαινόμενα προγράμματα) είναι τρελό. Αν έχεις ΚΟΤ πληρώνεις ακριβότερα απ'ότι αν είχες το εμπορικό πρόγραμμα που υπέγραψες χωρίς ΚΟΤ; Έχει χαθεί κάθε λογική πλέον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...