Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα , κατεβασα να συμπληρωσω το εντυπο αμφισβητης της nrg , υπαρχει ενας μπουσουλας τι ακριβως θα ηταν σωστοτερο να περιεχει. ο λογος συμπληρωσεις ειναι προφανως η ρητρα αναπροσαρμογης που παραφουσκωνει τον λογαργιασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα νέο, ανανεωμένο μνμ, ακριβώς ίδιο με το sticky που έχεις φτιάξει και να προσθέσεις εκεί τα λινκ που ποστάρεις κατά καιρούς (νήματα με καταγγελίες, νήμα της ΔΕΗ ονλαιν, ό,τι τέλος πάντων θεωρείς ότι χρειάζεται). Με αυτόν τον τρόπο θα αποκτήσεις πάλι τη δυνατότητα edit και θα ρίξεις το νέο αρχείο σου, ενώ παράλληλα θα γλιτώσεις τα ενοχλητικά copy/paste που έχεις ετοιμάσει για να απαντάς στον καθένα ξεχωριστά.

έτσι κιαλλιώς αυτή την περίοδο δεν υπάρχει πρόταση σοβαρή εναλλακτικού ,παρα μόνο για καταγγελίες είναι χρήσιμο το θέμα

το νέο excel το βρίσκει κάποιος απο τα παλιά που είναι καρφιτσωμένα που σημαίνει οτι δε διαβάζει κανένας το sticky

όταν καταργηθούν και της ΔΕΗ τα online/enter πάμε για part2

μάλλον θα σηκώσω σελίδα που θα τα έχει όλα μαζί και έτσι θα μπορώ να αλλάζω το κείμενο

ίσως καταφέρω και online να δίνει κάποιος μετρήσεις μιας και περισσότερο έκανα to excel γιατι το allazorevma υπολογίζει πολύ χαμηλά τα προγράμματα με ρήτρες και έχει μέσα χαζομάρες όπως δωροεπιταγές ή bonus εγγραφής και της ΡΑΕ δεν ενημερώνεται συχνά και βάζει μέσα ρυθμιζόμενες κτλ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, korakios είπε

έτσι κιαλλιώς αυτή την περίοδο δεν υπάρχει πρόταση σοβαρή εναλλακτικού ,παρα μόνο για καταγγελίες είναι χρήσιμο το θέμα

το νέο excel το βρίσκει κάποιος απο τα παλιά που είναι καρφιτσωμένα που σημαίνει οτι δε διαβάζει κανένας το sticky

όταν καταργηθούν και της ΔΕΗ τα online/enter πάμε για part2

μάλλον θα σηκώσω σελίδα που θα τα έχει όλα μαζί και έτσι θα μπορώ να αλλάζω το κείμενο

ίσως καταφέρω και online να δίνει κάποιος μετρήσεις μιας και περισσότερο έκανα to excel γιατι το allazorevma υπολογίζει πολύ χαμηλά τα προγράμματα με ρήτρες και έχει μέσα χαζομάρες όπως δωροεπιταγές ή bonus εγγραφής και της ΡΑΕ δεν ενημερώνεται συχνά και βάζει μέσα ρυθμιζόμενες κτλ

Σου το εχω ηδη πει 1-2 φορες, οπως και πολλοι αλλοι: εχεις κανει εκπληκτικη δουλεια και σε ευχαριστω επειδη με βοηθησες, χωρις να ζητησεις τπτ. Εγω μια χαρα τα βρισκω ολα, αλλα δεν ισχυει για ολους :D Ετσι, ειπα μια ιδεα για να μην ταλαιπωρεισαι. Θα ειναι υπεροχο αν φτιαξεις κατι δικο σου.

Καλημερα σε ολους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Θα ειναι υπεροχο αν φτιαξεις κατι δικο σου.

και να φτιάξω σελίδα , εδώ θα τα λέμε πάλι ,ευχαριστώ και για τα καλά λόγια :)

τώρα περιμένω τον Down που μοιράζει like και κρίνοντας απο τα ποστ που τα βάζει , πλησιάζει και στο νέο απο τα ΕΛΤΑ για τυχών ρήτρες 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Τον @DownUNDERground πότε τον πήρατε μεταγραφή στα ΕΛΤΑ ρε σείς? 
 

Δεν ήμουν ποτέ Solar. Ήμουν μεταξύ αυτών και ΕΛΤΑ και είπα να ζήσω επικίνδυνα και να επιλέξω τη δεύτερη.

@ababa641 κι εμένα δύο έναντι έχουν έρθει χωρίς αλλαγές, αλλά πιστεύω στον επόμενο εκκαθαριστικό θα τη φάμε. Ελπίζω να δείξει ό,τι είναι να δείξει μέσα στο έτος για να προλάβω να πάω στο ΔΕΗ online αν είναι πριν αλλάξει όρους κι αυτό.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ελπίζω να δείξει ό,τι είναι να δείξει μέσα στο έτος για να προλάβω να πάω στο ΟΤΕ online αν είναι πριν αλλάξει όρους κι αυτό.

καλή φάση , τα είχαμε ξαναπεί

https://ote-estate.gr/energy/el-gr/ΠΡΟΪΟΝΤΑ/ΓΙΑ-ΤΟ-ΣΠΙΤΙ#

είναι τουλάχιστον τίμιοι , όπως πχ στο Zero ο τυπάς είναι ξενερωμένος με τη ζωή του , εκεί όλοι χαρούμενοι με ηλιακό φωτιστικό και φακό

Spoiler

image.png.1c79c5c0e045914dfc1a5286704b4c54.png

έχουν στραβωθεί οι καημένοι , μέρα είναι και δε βλέπουν 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

διαβασα τα σεντονια για τους παροχους και ΔΕΗ αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρος αν θα ηταν καλο να φυγω απο Βολτερα. Αν έχετε χρόνο πείτε ενα απλα ΝΑΙ η ΟΧΙ για να έχω και μια 2η γνωμη

Εχω αντλια θερμοτητας, το χειμωνα βαραω 1000κβ το μηνα. ειμαι σε προγραμμα με 0ε παγιο και 0,07ημ και 0,05νυχτ - με εύρος 40 - 70. εφαγα μια 60αρα τον Σεπ ΟΤΣ και ξενερωσα, στο εξελ βαζω τις τιμες μου και ειμαι στα κοκκινα. Να την κανω λετε η παραμένω μεχρι να κοπασει (αν...) αυτη η ιστορια; σας ευχαριστω!

Επεξ/σία από appleater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, appleater είπε

Να την κανω λετε η παραμένω μεχρι να κοπασει (αν...) αυτη η ιστορια; σας ευχαριστω!

την κάνεις και γυρνάς όταν κοπάσει
 

Αναφορά σε κείμενο

 

ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

 

 

 ξεκίνα σήμερα τη διαδικασία και τη 10η μέρα αν δεν απαντήσουν υπέγραψε στο online/enter της ΔΕΗ (κάνε αίτηση πιο μπροστά να τα έχεις έτοιμα)

στο δίπλα forum με Voltera άλλον τον χρέωσαν 0,18 προσαύξηση

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2021 στις 12:52 ΜΜ, cpavlidi είπε

Για να συνιψίσουμε μπας και βγάλουμε άκρη. Για τις αναπροσαρμογές ανα KWh έχουμε :

1)NRG  0,1257 ανα kWh

2)ΗΡΩΝ 0,1036 ανα kWh

3)Protergia 0,09234 ανα kWh

και περιμενουμε νεες αναπροσαρμογές και από άλλους παρόχους για να συγκρίνουμε ποιος χρεώνει πολλά και ποίος λίγα

Επεξ/σία πριν από 1 ώρα από cp

Αυτή η λίστα δεν λέει κάτι...αν ο ΗΡΩΝ χρέωσε ρήτρα για την περίοδο 01/09-30/09 και η Protergia για 15/5-15/09 λογικό της Protergia να είναι πιο χαμηλό. Μόνο για την ίδια περίοδο μπορείς να συγκρίνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

το νέο excel το βρίσκει κάποιος απο τα παλιά που είναι καρφιτσωμένα που σημαίνει οτι δε διαβάζει κανένας το sticky

 

Υπάρχουν και κάποιοι 😇 που ήξεραν που ήταν το παλιό και τόσο καιρό δεν είχαν δει το καινούργιο (στραβομάρα). 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billyst είπε

Στο αίτημα αμφισβήτησης λογαριασμού να τους βάλω όλους του τελευταίου εξαμήνου η τον τελευταίο; Έχω έξι μήνες nrg

νομίζω δικαίωμα έχεις μόνο για τον τελευταίο , αργότερα μέσω ΣτΚ/ΡΑΕ ζητάς όλα και αν και ότι πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας το θέμα, καταλαβαίνω πως εγώ που πληρώνω 0,084 (W&V συνέπεια) με 1,53 πάγιο χωρίς ΟΤΣ με σύμβαση αορίστου χρόνου μάλλον θα φάω σφαλιάρα σύντομα. 😅

Στο παλιό συμβόλαιο μου (2018) γράφει πως είναι υποχρεωμένοι να με ενημερώσουν για πιθανή αλλαγή τουλάχιστον 60 μέρες νωρίτερα, αλλά "κατ'εξαίρεση επιτρέπεται ενημέρωση στον πρώτο λογαριασμό που έρχεται τροποποιημένος".

 

Λαμόγιααα!! 🤣

 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...