Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Στο παλιό συμβόλαιο μου (2018) γράφει πως είναι υποχρεωμένοι να με ενημερώσουν για πιθανή αλλαγή τουλάχιστον 60 μέρες νωρίτερα

σε αλλαγή γενικών όρων

15 λεπτά πριν, Dante80 είπε

αλλά "κατ'εξαίρεση επιτρέπεται ενημέρωση στον πρώτο λογαριασμό που έρχεται τροποποιημένος".

σε αλλαγή τιμής (βάση νομοθεσίας)

βασικά για να μη φας μηνιαία αναδρομική (ή διμήνου αν δεν έχεις μηνιαίο λογαριασμό) ,ρώτα ανα εβδομάδα αν άλλαξε ο τιμοκατάλογος

Επεξ/σία από korakios
κόσμια
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, korakios είπε

την κάνεις και γυρνάς όταν κοπάσει
 

 

 ξεκίνα σήμερα τη διαδικασία και τη 10η μέρα αν δεν απαντήσουν υπέγραψε στο online/enter της ΔΕΗ (κάνε αίτηση πιο μπροστά να τα έχεις έτοιμα)

στο δίπλα forum με Voltera άλλον τον χρέωσαν 0,18 προσαύξηση

@korakios να κάνω και εγώ αίτηση λες από τώρα προς την ΔΕΗ και ας ελπίσουμε να απαντήσουν σε 10 μέρες απο την χθεσινή αμφισβήτηση που τους έστειλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ritzi7 είπε

@korakios να κάνω και εγώ αίτηση λες από τώρα προς την ΔΕΗ και ας ελπίσουμε να απαντήσουν σε 10 μέρες απο την χθεσινή αμφισβήτηση που τους έστειλα; 

η διαδικασία είναι 10 ημερών κανονικά και αν κάνεις αίτηση ελπίζεις να μην απαντήσει ή να είναι το τυποποιημένο που στέλνουν με τον τρόπο υπολογισμού ρήτρας και να αποφεύγουν να απαντάνε γιατί δε σας ενημέρωσαν , όπως και δεν αναλύουν πως βγήκε το ποσό ακριβώς.

Αν στη σπάνια περίπτωση σας πούνε επιστρέφουμε τη ρήτρα και σας προτείνουμε προσωποποιημένο σταθερό πρόγραμμα , τη ρήτρα αποχώρησης δε θα τη χαρίσουν εύκολα (μόνο μέσω ΣτΚ)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

η διαδικασία είναι 10 ημερών κανονικά και αν κάνεις αίτηση ελπίζεις να μην απαντήσει ή να είναι το τυποποιημένο που στέλνουν με τον τρόπο υπολογισμού ρήτρας και να αποφεύγουν να απαντάνε γιατί δε σας ενημέρωσαν , όπως και δεν αναλύουν πως βγήκε το ποσό ακριβώς.

Αν στη σπάνια περίπτωση σας πούνε επιστρέφουμε τη ρήτρα και σας προτείνουμε προσωποποιημένο σταθερό πρόγραμμα , τη ρήτρα αποχώρησης δε θα τη χαρίσουν εύκολα (μόνο μέσω ΣτΚ)

Πρέπει να κάνω και ρύθμιση οφειλών με την ραε μετά την πάροδο 10 ημερών να κάνω αίτηση όπως είπες εχθές; έχουμε ψωμάκι ακόμα από ότι νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, appleater είπε

 ειμαι σε προγραμμα με 0ε παγιο και 0,07ημ και 0,05νυχτ - με εύρος 40 - 70.

Εισαι σιγουρος οτι το ευρος ειναι πραγματικο και οχι 'εικονικο'; Αν ειναι παλιο συμβολαιο, έχουν τροποποιησει τους ορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο με το πρόγραμμα watt volt zero, δεν έχω καταλάβει τι θα πληρώνω. Είμαι στο watt volt friends και μου πρότειναν το zero με 50% έκπτωση. Κοντά στις 300-400 kwh έχω κατανάλωση το μήνα

 

https://www.watt-volt.gr/wattvolt-enimerosi/

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, marksk είπε

Λίγο με το πρόγραμμα watt volt zero, δεν έχω καταλάβει τι θα πληρώνω. Είμαι στο watt volt friends και μου πρότειναν το zero με 50% έκπτωση. Κοντά στις 300-400 kwh έχω κατανάλωση το μήνα

 

https://www.watt-volt.gr/wattvolt-enimerosi/

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/10/202109-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

βάλε το σύνολο που βλέπεις πχ Σεπτεμβρίου (δια χίλια) ,συν ΕΛΑΠΕ 0,002 συν έξοδα διοικητικά 0,0002(τα πέντε εκατομμύρια ευρώ που έγραψα στη προηγούμενη σελίδα) και αυτό το πολλαπλασιάζεις με το συντελεστή απωλειών δικτύου 1,1371

Για Οκτώβρη ,στο "ΑΓΟΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ" (πρώην ΟΤΣ , νυν ΤΕΑ, MCP ) βάλε 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marksk είπε

Εννοείς ((200/1000)+,002+,0002)*1,1371 και αυτό θα είναι η τιμή της kwh? + 8 ευρώ ταρίφα από τo πρόγραμμα για 300-400 kwh

για Σεπ 147,136 ,για Οκτ η πρώτη στήλη 200 περίπου + ΛΠ + αποκλίσεις (σύνολο)

συν αυτά που έγραψες επι 1,1371 δια χίλια επί τις κιλοβατώρες που έκαψες .

Τα 8€ στα κάνει δώρο τους πρώτους μήνες για να πάρεις κανα ζάναξ στο πρώτο λογαριασμό

____

Υπάρχει περίπτωση (που δε νομίζω) να μην είναι επι 1,1371 αλλά απλά να προστίθεται

____________________

edit , έκανα λάθος μιας και το ΕΛΑΠΕ και οι διοικητικοί είναι ήδη σε €/Kw άρα δε θέλουν δια χίλια , θα μπούνε σε €/Mw δηλαδή 2 και 0,2 αντίστοιχα

edit2 ((ΤΕΑ+ΛΠ+αποκλίσεις+2+0,2)/1000)*1,1371

 

4 ώρες πριν, ritzi7 είπε

Πρέπει να κάνω και ρύθμιση οφειλών με την ραε

ρύθμιση κάνεις με τον πάροχο που είσαι , δεν έχει σχέση η ΡΑΕ

Επεξ/σία από korakios
ξανα edit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marksk είπε

Άρα μόλις μου έρθει το συμβόλαιο της ΔΕΗ το υπογράφω αμέσως. Δεν μας αγχώνει η διετής δέσμευση στη ΔΕΗ; 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marksk είπε

Εννοείς ((200/1000)+,002+,0002)*1,1371 και αυτό θα είναι η τιμή της kwh? + 8 ευρώ ταρίφα από τo πρόγραμμα για 300-400 kwh

Κάτσε να σου πω για Σεπτέμβριο τα βάσικα που είναι πιο εύκολα...

Κόστος Χονδρεμπορίου = 147 (όλα μέσα πλην απωλειών)

Απώλειες = 13,71%

Τελικό Κόστος Χαμηλής τάσης = 167,15€

+ περιθώριο Watt = 20€

Τελικό με το κλειδί στο χέρι = 187,15€/mWh

To 50% έκπτωση δεν ξέρω τι είναι, αλλά μάλλον το περιθώριο της εταιρίας στο κάνουν 10 αντί για 20...

άρα 177,15€/mWh...καλά είναι (σαν όλα τα υπόλοιπα μεταβλητά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

για Σεπ 147,136 ,για Οκτ η πρώτη στήλη 200 περίπου + ΛΠ + αποκλίσεις (σύνολο)

συν αυτά που έγραψες επι 1,1371 δια χίλια επί τις κιλοβατώρες που έκαψες .

Τα 8€ στα κάνει δώρο τους πρώτους μήνες για να πάρεις κανα ζάναξ στο πρώτο λογαριασμό

____

Υπάρχει περίπτωση (που δε νομίζω) να μην είναι επι 1,1371 αλλά απλά να προστίθεται

____________________

edit , έκανα λάθος μιας και το ΕΛΑΠΕ και οι διοικητικοί είναι ήδη σε €/Kw άρα δε θέλουν δια χίλια , θα μπούνε σε €/Mw δηλαδή 2 και 0,2 αντίστοιχα

edit2 ((ΤΕΑ+ΛΠ+αποκλίσεις+2+0,2)/1000)*1,1371

 

ρύθμιση κάνεις με τον πάροχο που είσαι , δεν έχει σχέση η ΡΑΕ

Ξέχασα μια τελεία @korakiosμην με μαλώνεις. Με την Ραε μετά το πέρας τον δέκα ημερών ισχύει ε; και από την Ραε θα επικοινωνήσουν μαζί μου εγγράφως ηλεκτρονικά; σου έχει τύχει κάπου; παράλληλα να κάνω αίτηση στην ΔΕΗ ή να ρυθμιστεί πρώτα η οφειλή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Κάτσε να σου πω για Σεπτέμβριο τα βάσικα που είναι πιο εύκολα...

Κόστος Χονδρεμπορίου = 147 (όλα μέσα πλην απωλειών)

Απώλειες = 13,71%

Τελικό Κόστος Χαμηλής τάσης = 167,15€

+ περιθώριο Watt = 20€

Τελικό με το κλειδί στο χέρι = 187,15€/mWh

To 50% έκπτωση δεν ξέρω τι είναι, αλλά μάλλον το περιθώριο της εταιρίας στο κάνουν 10 αντί για 20...

άρα 177,15€/mWh...καλά είναι (σαν όλα τα υπόλοιπα μεταβλητά)

Να ρωτήσω

σύμφωνα με το παρακάτω ποια είναι η χρεωση? Ο Σεπτέμβριος αν δεν κάνω λάθος έκλεισε στα 134,7 κάτι τέτοιο αλλά δεν έχει σημασία στον υπολογοσμό.

αυτό που βασικά ρωτάω είναι όταν λένε 

Χρέωση μόνο του Χονδρεμπορικού Κόστους ηλεκτρικής ενέργειας

εννούν μέσα και τις απώλειες 13.71%? 

 

 

 

image.png.893ade99e22d9031f239d4b2a67c944c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ritzi7 είπε

Με την Ραε μετά το πέρας τον δέκα ημερών ισχύει ε;

ναι , αν δεν απαντά ο πάροχος ή δεν ικανοποιεί η απάντηση

30 λεπτά πριν, ritzi7 είπε

και από την Ραε θα επικοινωνήσουν μαζί μου εγγράφως ηλεκτρονικά; σου έχει τύχει κάπου;

πρώτα φυσικά κάνεις την εγγραφή στο site και ακολουθείς εκεί τις οδηγίες αίτημα/παράπονο

Δεν έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω , αλλά ένα παλικάρι που έκανε μέσω ΡΑΕ ,ανέφερε οτι η ΡΑΕ τα πετάει στο ΣτΚ και απλά παρακολουθεί απο εκεί. Του ήρθε απάντηση μέσω email

30 λεπτά πριν, ritzi7 είπε

παράλληλα να κάνω αίτηση στην ΔΕΗ ή να ρυθμιστεί πρώτα η οφειλή;

κανονικά περιμένεις 10 εργάσιμες , για ΔΕΗ νομίζω οτι δε δέχονται αν υπάρχουν οφειλές , καλύτερα διακανονισμό. Υπόψιν οτι όταν κάνεις αμφισβήτηση και καταγγελία μετά , ο πάροχος δε έχει δικαίωμα στην οφειλή μέχρι να βγει απόφαση . Προσωπικά θα τα πλήρωνα αν γινόταν

  

25 λεπτά πριν, userAnon είπε

αυτό που βασικά ρωτάω είναι όταν λένε 

Χρέωση μόνο του Χονδρεμπορικού Κόστους ηλεκτρικής ενέργειας

εννούν μέσα και τις απώλειες 13.71%? 

 

https://www.watt-volt.gr/wp-content/uploads/2021/10/20210929-symvasi-zer0-3months.pdf

απο σελίδα 8

Ρε με το Zero τι πάθαμε 😂

 Άρα

1. ΤΕΑ

2,3,4 ΛΠ

5. ΜΜΚΘΣΣ (έχουν καταργηθεί)

6. Κόστος Μηχανισμών Αποζημίωσης Ισχύος ή/και Ευελιξίας (δεν έχω ιδέα)

7. ΕΛΑΠΕ 0,002€/kw ή 2€/Mw

8.  Το Κόστος Απωλειών Δικτύου Διανομής
Η χρέωση αυτή αφορά το κόστος των απωλειών του Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής ενέργειας (βλ. Ορισμοί) του Διασυνδεδεμένου Συστήματος. Η χρέωση αυτή προσαυξάνει όλες τις ανωτέρω χρεώσεις (με αριθμό 1 έως 7)

 

Μέχρι εδώ πάμε

((ΤΕΑ+ΛΠ+?+2)/1000)*1,1371

 

9. Κόστος Κανονικοποίησης Απωλειών Δικτύου Διανομής (δεν έχω ιδέα πάλι, edit ,ίσως οι αποκλίσεις)

10. Κόστος Διοικητικών Δαπανών 0,0002€/kw

άρα

((ΤΕΑ+ΛΠ+?+2)/1000)*1,1371 + ? + 0,0002 €/kw

άρα @userAnon κατάλαβες οτι δεν είναι ΤΕΑ + 0,02 ?????😁

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...