Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτιδήποτε χωρίς ΟΤΣ ,δηλαδή ΕΛΙΝ & elpedison fixed

2 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Καλημέρα παιδιά! Θέλω τη γνώμη σας για επιλογή νέου παρόχου. Σήμερα είμαι Volterra.

Η συνολική κατανάλωση για τα 2 τελευταία χρόνια είναι 7518 kwh, εκ των οποίων 2000 είναι νυχτερινή κατανάλωση.

Μου πρότειναν α) 0.066 ενιαία με 4 ευρώ μηνιαίο πάγιο και 2ετές συμβόλαιο ή β) 0.075 χωρίς πάγιο. Ποιόν πάροχο και τι συμβόλαιο θα κοιτούσατε με τέτοια κατανάλωση;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Καλημέρα παιδιά! Θέλω τη γνώμη σας για επιλογή νέου παρόχου. Σήμερα είμαι Volterra.

Η συνολική κατανάλωση για τα 2 τελευταία χρόνια είναι 7518 kwh, εκ των οποίων 2000 είναι νυχτερινή κατανάλωση.

Μου πρότειναν α) 0.066 ενιαία με 4 ευρώ μηνιαίο πάγιο και 2ετές συμβόλαιο ή β) 0.075 χωρίς πάγιο. Ποιόν πάροχο και τι συμβόλαιο θα κοιτούσατε με τέτοια κατανάλωση;

Εννοείς σου το πρότειναν από τη volterra; Γιατί δε μένεις σε αυτό που έχεις; 
Για την ίδια κατανάλωση, το πάγιο των 4€ το μήνα μεταφράζεται σε 0,0063 ευρώ/kwh, άρα τη νέα τιμή σου είναι 0,072, οπότε η πρώτη επιλογή σε συμφέρει έναντι της δέυτερης, εφόσον συνεχίσεις την ίδια κατανάλωση. Μετά πρέπει να δεις που είναι το ανώτατο όριο της ΟΤΣ στο νέο σου συμβόλαιο.
Κατά τα άλλα, αν τώρα είσαι στο 0,072 ημερήσιο  και 0,059 νυχτερινό, με όριο ΟΤΣ στα 70 και χωρίς πάγιο (όπως εγώ στη volterra), πρόκειται για σημαντική αύξηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα νέα όρια ΟΤΣ που δίνει η volterra είναι μικρά, προσοχή δεν έχουν καμιά σχέση με τα παλιά!

εγώ αν τελικά αν μου αλλάξουν τις χρεώσεις λέω για ΕΛΙΝ     

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, naive είπε

Κατά τα άλλα, αν τώρα είσαι στο 0,072 ημερήσιο  και 0,059 νυχτερινό, με όριο ΟΤΣ στα 70 και χωρίς πάγιο (όπως εγώ στη volterra),

Υπολογισμένα με την έκπτωση συνέπειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τη Volterra. Στους προηγούμενους λογαριασμούς με χρέωναν με 0.066 e/kwh για ημερήσιο και νυχτερινό.

Στον τελευταίο λογαριασμό με πήγαν στα 0.0899 και 0.0790 αντίστοιχα. Έληξε το συμβόλαιο προφανώς ε;

Γιατί προτιμάτε την Elin; Τι συμβόλαιο σας δίνει; Μήπως με συμφέρει να πάω και εγώ; Δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τη Volterra. Στους προηγούμενους λογαριασμούς με χρέωναν με 0.066 e/kwh για ημερήσιο και νυχτερινό.

Στον τελευταίο λογαριασμό με πήγαν στα 0.0899 και 0.0790 αντίστοιχα. Έληξε το συμβόλαιο προφανώς ε;

Γιατί προτιμάτε την Elin; Τι συμβόλαιο σας δίνει; Μήπως με συμφέρει να πάω και εγώ; Δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη.

Το γιατί διάβασε εδώ:https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia/gia-to-spiti-ilektriko-revma/electricon-nichterino-365/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προχθές έκανα αίτηση για nova energy παράλληλα με 24αρα σύνδεση ίντερνετ. Γλύτωσα κάτι ψιλά αλλά δεν έχω καθόλου εμπειρία με την συγκεκριμένη. Είχε κάνεις nova energy?

Επεξ/σία από Liapisftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Το είδα το link

Ετοιμάζομαι να μεταφερθώ από τη Volterra όπου είχα 2 παροχές ηλ. ρεύματος, μάλλον προς την Elin.

Οι καταναλώσεις μου είναι 4000kwh/έτος για την μια παροχή και 2000kwh/ έτος για την δεύτερη παροχή όπου έχω και φυσικό αέριο.

Οι ερωτήσεις μου είναι: Αν με συμφέρει να πάρω πρόγραμμα χωρίς πάγιο και ποιο μικτό πρόγραμμα ρεύματος-φυσικού αερίου μου προτείνετε.
Ευχαριστώ!
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι Ελιν απο τον Οκτωβριο του 19.Δεν υπαρχει δυνατοτητα να δωσεις μετρηση εσυ.Θα παιρνεις εναντι και στο τελος του τετραμηνου εκκαθαριστικος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, naive είπε

Αν έχει βάλει κανείς Ελιν, είναι εύκολο να δώσεις μέτρηση; Δίνεται μέσω ιστοσελίδας ή εφαρμογής; 

Και γω ειμαι Ελιν από τέλη Σεπτέμβρη και είμαι πολυ ευχαριστημένος. Όπως προείπαν τα παιδια το μονο αρνητικό ότι δεν έχει καταμέτρηση. Και απότι μου είχαν πει παίρνουν μετρήσεις από τη ΔΕΔΔΗΕ οπότε είναι όποτε τους στείλουν. Άρα δεν έρχεται λογαριασμος κάθε μηνα. Εμένα μια φορά μου ήρθε μέσα Νοέμβρη και ο επόμενος ήρθε 10/1.

Επεξ/σία από seventh_son
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σοβαρό μείον αυτό για εμένα, ειδικά αν για τον έναντι δεν χρησιμοποιούν τις αντίστοιχες μετρήσεις των προηγούμενων ετών, γιατί το Χειμώνα κάνω μεγάλους λογαρισμούς σε σχέση με τον υπολοιπο χρόνο, οπότε δε θέλω να μου έρχονται μικροί έναντι και τεράστιος εκκαθαριστικός. 
Βέβαια να ξέρετε ότι μπορείτε να δώσετε μέτρηση στο ΔΕΔΔΗΕ ανά δίμηνο, οπότε τουλάχιστον θα έχετε στο δίμηνο εκκαθαριστικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 7:00 ΜΜ, seventh_son είπε

Και γω ειμαι Ελιν από τέλη Σεπτέμβρη και είμαι πολυ ευχαριστημένος. Όπως προείπαν τα παιδια το μονο αρνητικό ότι δεν έχει καταμέτρηση. Και απότι μου είχαν πει παίρνουν μετρήσεις από τη ΔΕΔΔΗΕ οπότε είναι όποτε τους στείλουν. Άρα δεν έρχεται λογαριασμος κάθε μηνα. Εμένα μια φορά μου ήρθε μέσα Νοέμβρη και ο επόμενος ήρθε 10/1.

Εγώ στο site της Ελιν διαβάζω για μηνιαίους λογαριασμους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...