Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Απ'την δεν έχω ξαναδεί ποτέ να γίνεται αλλαγή παρόχου σε 2 μέρες. Κορίτσι για παντρειά όντως. 😄

Απλό είναι. Πέτυχες gold digger και σε θέλει για τα λεφτά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, korakios είπε

κανονικά περιμένεις 10 εργάσιμες , για ΔΕΗ νομίζω οτι δε δέχονται αν υπάρχουν οφειλές , καλύτερα διακανονισμό. Υπόψιν οτι όταν κάνεις αμφισβήτηση και καταγγελία μετά , ο πάροχος δε έχει δικαίωμα στην οφειλή μέχρι να βγει απόφαση . Προσωπικά θα τα πλήρωνα αν γινόταν

Αν κάνεις αμφισβήτηση ΜΟΝΟ πάλι δεν έχει πρόσβαση στην οφειλή @korakios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να ρωτήσω γιατί μπερδεύτηκα, ήμουν voltara και μετά από ένα λογαριασμό 117 ευρώ (402 kwh) όπου είχαν ρήτρα 67 ευρώ χωρίς καν να γράφουν πως το υπολόγισαν !! (είχα  όριο ΟΤΣ 70!!),εφυγα και πήγα δεη.Να κάνω καταγγελία στην ΡΑΕ για volterra ,να πληρώσω λογαριασμό χωρίς την ρυτρα...πιο είναι η καλύτερη κίνηση νομικά..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοράκι κωλύεται, θα επανέλθει όμως. 😄

(spoilers)

Spoiler

jonsnowmelisandre-181448.jpg.11d765c6db1222b924f656bbc48dd6b5.jpg

 

1 ώρα πριν, ritzi7 είπε

Αν κάνεις αμφισβήτηση ΜΟΝΟ πάλι δεν έχει πρόσβαση στην οφειλή @korakios

Mε την αμφισβήτηση έχουν πρόσβαση στην οφειλή.

Η καταγγελία μπλοκάρει τη πρόσβαση στην οφειλή θεωρητικά, αλλά στη πράξη μπορεί να παιχτεί μαλακία.

Γι'αυτό σου είπε πληρωσε τα αν έχεις, να είσαι σίγουρος κι αν δικαιωθείς τα παίρνεις πίσω.

50 λεπτά πριν, Adamakos33 είπε

παιδιά να ρωτήσω γιατί μπερδεύτηκα, ήμουν voltara και μετά από ένα λογαριασμό 117 ευρώ (402 kwh) όπου είχαν ρήτρα 67 ευρώ χωρίς καν να γράφουν πως το υπολόγισαν !! (είχα  όριο ΟΤΣ 70!!),εφυγα και πήγα δεη.Να κάνω καταγγελία στην ΡΑΕ για volterra ,να πληρώσω λογαριασμό χωρίς την ρυτρα...πιο είναι η καλύτερη κίνηση νομικά..?

Πλήρωσε να μην έχεις τρεχάματα με διακοπή παροχής. Η πληρωμή δεν είναι αποδοχή χρεώσεων απ'τη στιγμή που μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση (αν θα δικαιωθείς είναι άλλο θέμα).

Τα βήματα που προτείνει ο κοράκιος είναι αυτά.

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

Βέβαια τα παραπάνω προϋποθέτουν ότι δήθεν δε γνώριζες για τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

Πριν κάνεις οτιδήποτε ψάξε όλους τους παλιούς λογαριασμούς να δεις αν υπήρχε καμιά ειδοποίηση για αλλαγή των ορίων ή της ρήτρας αναπροσαρμογής (μεγαλύτερος συντελεστής προσαύξησης, πρόσθετοι συντελεστές κλπ). Αν σε ειδοποποίησαν δυσκολεύει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το κοράκι κωλύεται, θα επανέλθει όμως. 😄

(spoilers)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

jonsnowmelisandre-181448.jpg.11d765c6db1222b924f656bbc48dd6b5.jpg

 

Mε την αμφισβήτηση έχουν πρόσβαση στην οφειλή.

Η καταγγελία μπλοκάρει τη πρόσβαση στην οφειλή θεωρητικά, αλλά στη πράξη μπορεί να παιχτεί μαλακία.

Γι'αυτό σου είπε πληρωσε τα αν έχεις, να είσαι σίγουρος κι αν δικαιωθείς τα παίρνεις πίσω.

Πλήρωσε να μην έχεις τρεχάματα με διακοπή παροχής. Η πληρωμή δεν είναι αποδοχή χρεώσεων απ'τη στιγμή που μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση (αν θα δικαιωθείς είναι άλλο θέμα).

Τα βήματα που προτείνει ο κοράκιος είναι αυτά.

Βέβαια τα παραπάνω προϋποθέτουν ότι δήθεν δε γνώριζες για τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

Πριν κάνεις οτιδήποτε ψάξε όλους τους παλιούς λογαριασμούς να δεις αν υπήρχε καμιά ειδοποίηση για αλλαγή των ορίων ή της ρήτρας αναπροσαρμογής (μεγαλύτερος συντελεστής προσαύξησης, πρόσθετοι συντελεστές κλπ). Αν σε ειδοποποίησαν δυσκολεύει το πράγμα.

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση, θα κανω την παραπανω διαδικασια απλα εγώ ήδη εφυγα και πηγα ΔΕΗ, μπορουν να μου κόψουν ρευμα ενώ ειμαι στη ΔΕΗ ...αυτοι τωρα δεν πρεπει να τρέξουν για να διεκδικήσουν την οφειλή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Adamakos33 είπε

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση, θα κανω την παραπανω διαδικασια απλα εγώ ήδη εφυγα και πηγα ΔΕΗ, μπορουν να μου κόψουν ρευμα ενώ ειμαι στη ΔΕΗ ...αυτοι τωρα δεν πρεπει να τρέξουν για να διεκδικήσουν την οφειλή?

Καλησπέρα.. Ναι έχει το δικαίωμα ο προηγουμενος παροχος αν έχεις αν ανεξόφλητο λογαριασμό μαζί του να ζητήσει κάποια στιγμή την αποκοπή του ρεύματος από τον διαχειριστη του ρεύματος (Δεδδηε).. Αν σε έχει ειδοποιήσει για την οφειλή... 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Ναι έχει το δικαίωμα ο προηγουμενος παροχος αν έχεις αν ανεξόφλητο λογαριασμό μαζί του να ζητήσει κάποια στιγμή την αποκοπή του ρεύματος από τον διαχειριστη του ρεύματος (Δεδδηε).. Αν σε έχει ειδοποιήσει για την οφειλή... 

δηλαδη  μπορει να το κανει και για λογαρισμο 117 εύρω νομιζα ότι υπηρχε οριο 150 ευρώ και πανω  ..??πιστευεις ότι ειναι καλυτερα να τον εξοφλήσω ή να το αφησω και βλεπω..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Adamakos33 είπε

δηλαδη  μπορει να το κανει και για λογαρισμο 117 εύρω νομιζα ότι υπηρχε οριο 150 ευρώ και πανω  ..??πιστευεις ότι ειναι καλυτερα να τον εξοφλήσω ή να το αφησω και βλεπω..?

Να το εξοφλήσεις και να κάνεις αμφισβήτηση για να τα διεκδικήσεις, γιατί αλλιώς θα φαίνεσαι εσύ ο κακός της υπόθεσης και ο μπαταχτσής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έκανα τ βήματα και μου λένε για ττην παράγραφο που υπάρχει στο 6.4 στους γενικούς όρους της nrg. Από δω και πέρα τι κάνω ; Να ζητήσω από ραε να φύγω αζημιως ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, bjj-p είπε

Εισαι σιγουρος οτι το ευρος ειναι πραγματικο και οχι 'εικονικο'; Αν ειναι παλιο συμβολαιο, έχουν τροποποιησει τους ορους.

σε τηλεφωνικη επικοινωνια με ενημερωσαν οτι με εχουν ακομα στο 40-70. προτειναν αλλο πακετο, αρνηθηκα και μενει ωσ εχει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Adamakos33 είπε

δηλαδη  μπορει να το κανει και για λογαρισμο 117 εύρω νομιζα ότι υπηρχε οριο 150 ευρώ και πανω  ..??πιστευεις ότι ειναι καλυτερα να τον εξοφλήσω ή να το αφησω και βλεπω..?

150 είναι το όριο ναι... αλλά αν πέσεις στην περίπτωση και στο κόψουν, η ταλαιπωρία που θα φας και μόνο...

11 λεπτά πριν, billyst είπε

Τα έκανα τ βήματα και μου λένε για ττην παράγραφο που υπάρχει στο 6.4 στους γενικούς όρους της nrg. Από δω και πέρα τι κάνω ; Να ζητήσω από ραε να φύγω αζημιως ;

Ναι. Στα κυμαινόμενα σύμφωνα με τη ραε δεν προβλέπεται πέναλτυ πρόωρης αποχώρησης (εσύ απλά ζητάς να φύγεις αζημιως και παριστάνεις τον άσχετο από νομολογιες). Επίσης θα ζητήσεις πίσω όλη τη ρήτρα αναπροσαρμογής επειδή δεν ενημερώθηκες πριν υπογράψεις.

9 λεπτά πριν, appleater είπε

σε τηλεφωνικη επικοινωνια με ενημερωσαν οτι με εχουν ακομα στο 40-70. προτειναν αλλο πακετο, αρνηθηκα και μενει ωσ εχει.

Πάρε τηλέφωνο και ρώτα μήπως σου δώσουνε χαριστικά το παλιό Οικιακό 360 με 0.099 Σταθερη τιμή, αλλιώς πες τους ότι θα πας ΔΕΗ

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, appleater είπε

σε τηλεφωνικη επικοινωνια με ενημερωσαν οτι με εχουν ακομα στο 40-70. προτειναν αλλο πακετο, αρνηθηκα και μενει ωσ εχει.

Σε αυτο το πακετο εισαι, αλλα αλλαξαν τον υπολογισμο γιαυτο και το λενε ρητρα αναπροσαρμογης και οχι ρητρα ΟΤΣ. Εχεις δει τους εκκαθαριστους αν χρεωνεσαι οταν ειναι και κατω απο 70 η ΟΤΣ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Σε αυτο το πακετο εισαι, αλλα αλλαξαν τον υπολογισμο γιαυτο και το λενε ρητρα αναπροσαρμογης και οχι ρητρα ΟΤΣ. Εχεις δει τους εκκαθαριστους αν χρεωνεσαι οταν ειναι και κατω απο 70 η ΟΤΣ;

Αυτό του είπα κι εγώ χτες να ψάξει όλους τους παλιούς λογαριασμους για ανακοινώσεις... αντ'αυτου πήρε τηλέφωνο για απάντηση κομπόστα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...