Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, albabis είπε

Εάν τα πράγματα στην ενέργεια,εξελιχθούν όπως στις τηλεπικοινωνίες,θα μείνω ΔΕΗ,για πάντα.Εγώ θα περιμένω 2-3 χρόνια ακόμη.

γιατι; αφου οι εναλλακτικοι παροχοι δινουνε χαμηλοτερη τιμη κιλοβατωρας απο την δεη!. 

Στις 15/10/2021 στις 11:50 ΠΜ, korakios είπε

 

καλή φάση , τα είχαμε ξαναπεί

https://ote-estate.gr/energy/el-gr/ΠΡΟΪΟΝΤΑ/ΓΙΑ-ΤΟ-ΣΠΙΤΙ#

είναι τουλάχιστον τίμιοι , όπως πχ στο Zero ο τυπάς είναι ξενερωμένος με τη ζωή του , εκεί όλοι χαρούμενοι με ηλιακό φωτιστικό και φακό

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.1c79c5c0e045914dfc1a5286704b4c54.png

έχουν στραβωθεί οι καημένοι , μέρα είναι και δε βλέπουν 😁

 

εχει βγαλει και ο οτε ρευμα; ποτε;;; πρωτη φορα το διαβαζω εδω !! τελικα αξιζει ; σαν παγιο ή οχι ;.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billyst είπε

Εκτύπωσα το έντυπο αμφισβητης το έκανα σπίτι και το στείλα σε φώτο; Πόσο να περιμένω μέχρι να κάνω αίτηση για ΔΕΗ 

H σωστή διαδικασία είναι να να περιμένεις 10 μέρες, να σου ρίξει επισήμως άκυρο η NRG ή να μη σου απαντήσει καθόλου. Μετά καταγγελία στη ΡΑΕ και στον Στκ για επιστροφή της ρήτρας αναπροσαρμογής και να αποκτήσεις το δικαίωμα να φύγεις αζημίως. Όμως μέχρι να πάρεις όριστική απάντηση από ΣτΚ και ΡΑΕ... ευτυχισμένο 2022! Δε θα υπάρχει το πρόγραμμα της ΔΕΗ για να φύγεις.

Άλλη λύση είναι να κάνεις τώρα αίτηση ΔΕΗ. Θα σου βγάλει η ΝRG τελικό με ρήτρα αναπροσαρμογής Οκτωβρίου μαζί με το πέναλτυ πρόωρης αποχώρησης. Πληρώνεις τα πάντα, μετά αμφισβήτηση όλα. Αφού περάσουν 10 μέρες και φας άκυρο ή δε πάρεις απάντηση, κάνεις καταγγελία στον ΣΤΚ ώστε α) να πάρεις πίσω τη ρήτρα αναπροσαρμογής γιατί δε σε ενημέρωσαν πριν τη σύμβαση και β) να πάρεις πίσω το πέναλτυ αποχώρησης καθώς δεν προβλέπεται βάσει ΦΕΚ για κυμαινόμενα προγράμματα (μη το γράψεις όμως αυτό λεπτομερώς ούτε στην ΝRG ούτε σε ΡΑΕ/ΣΤΚ, υποτίθεται είσαι ανίδεος καταναλωτής).

18 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

γιατι; αφου οι εναλλακτικοι παροχοι δινουνε χαμηλοτερη τιμη κιλοβατωρας απο την δεη!. 

εχει βγαλει και ο οτε ρευμα; ποτε;;; πρωτη φορα το διαβαζω εδω !! τελικα αξιζει ; σαν παγιο ή οχι ;.  

Θυγατρική του ΟΤΕ, έχει πάνω από 1 χρόνο. Για πλάκα το ανέφερε, έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportSample.html

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_InvestigationProcedure.html

Νομίζω η ΡΑΕ κάνει κοινοποίηση στον ΣτΚ αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ή το ανάποδο συμβαίνει; Κοράκιε τι μ'άφησες μόνο μου στο τοίχος ρε... έρχονται οι whitewalkers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Adamakos33 είπε

παιδιά να ρωτήσω γιατί μπερδεύτηκα, ήμουν voltara και μετά από ένα λογαριασμό 117 ευρώ (402 kwh) όπου είχαν ρήτρα 67 ευρώ χωρίς καν να γράφουν πως το υπολόγισαν !! (είχα  όριο ΟΤΣ 70!!),εφυγα και πήγα δεη.Να κάνω καταγγελία στην ΡΑΕ για volterra ,να πληρώσω λογαριασμό χωρίς την ρυτρα...πιο είναι η καλύτερη κίνηση νομικά..?

Φιλε να σου πω την αληθεια κ εγω αφησα απληρωτο εναν λογαριασμο 89 ευρω.....βεβαια δεν σε προτεινω να κανεις το ιδιο αλλα προτιμησα να κανω πρωτα το εντυπο αμφισβητησης παρα να πληρωσω κ να περιμενω να τα επιστρεψουν...Σαν κ εσενα βεβαια κ εγω εχω αλλαξει ηδη παροχο...

Επεξ/σία από desiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα facebook να δω τι διάολο γίνεται με τον ΗΡΩΝ που δεν εκδίδει λογαριασμούς... θα περάσω φοβερά τους επόμενους μήνες. Είπα επιτέλους ξέμπλεξα με τις αμφισβητήσεις συνέπειας στην Ελίν, αυτοί στον ΗΡΩΝ είναι τελείως χυμαριό.

 

5.jpg.3983c73a4c6633b50cf51d73f85c9a7e.jpg

2.jpg.78e66d7dfde33355eeeefc7f648906cb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω καθημερινα το νημα,αλλα συμμετεχω σπανια....θα πω λοιπον επειδη διαβαζω τα θεματα σας με την Ηρων οτι εμενα σαν πελατη 2 ετων οταν αποφασισα να φυγω πριν 1 χρονο(στη ληξη του συμβολαιου)για αλλο παροχο,πριν μου εκδωσουν το τελικο λογαριασμο αφησα απληρωτο τον τελευταιο εναντι ωστε να γινει συμψηφισμος με την εγγυηση και εκκαθαριση.Αυτοι λοιπον θεωρησαν "φρονιμο" να το στειλουν σε εισπρακτικη εταιρεια χωρις καν να επικοινωνησουν μαζι μου και σημειωτεον χωρις να εχω καθυστερησει ποτε λογαριασμο(οχι απληρωτο) στα 2 χρονια συνεργασιας μαζι τους.Απο κει και περα ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του για την πολιτικη που ακολουθουν

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elen46 είπε

Παρακολουθω καθημερινα το νημα,αλλα συμμετεχω σπανια....θα πω λοιπον επειδη διαβαζω τα θεματα σας με την Ηρων οτι εμενα σαν πελατη 2 ετων οταν αποφασισα να φυγω πριν 1 χρονο(στη ληξη του συμβολαιου)για αλλο παροχο,πριν μου εκδωσουν το τελικο λογαριασμο αφησα απληρωτο τον τελευταιο εναντι ωστε να γινει συμψηφισμος με την εγγυηση και εκκαθαριση.Αυτοι λοιπον θεωρησαν "φρονιμο" να το στειλουν σε εισπρακτικη εταιρεια χωρις καν να επικοινωνησουν μαζι μου και σημειωτεον χωρις να εχω καθυστερησει ποτε λογαριασμο(οχι απληρωτο) στα 2 χρονια συνεργασιας μαζι τους.Απο κει και περα ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του για την πολιτικη που ακολουθουν

1.jpg.5219e47be3d8f0ac3bd28a2354b90eac.jpg

2.jpg.690d3d5761c650ff4c581fb04725fa57.jpg

Αυτά υπέγραψες, αυτά έπραξαν. Δε κάθονται να εξετάσουν κάθε απλήρωτο λογαριασμό μεμονωμένα, αυτόματα στέλνει το σύστημα τις οφειλές στην εισπρακτική. Όσο για τη πρόθεση σου να αλλάξεις πάροχο, ακόμα κι αν το πεις σε υπάλληλο δε γίνεται να το καταχωρήσει στο σύστημα για να σου κάνει διευκόλυνση να μη πληρώσεις τον έναντι. Η καταγγελία της σύμβασης γίνεται αυτόματα την ημερομηνία της αλλαγής παρόχου... μέχρι τότε ο πάροχος δε γνωρίζει αν όντως σκοπεύεις να φύγεις ή όχι.

Με απλά λόγια εμείς οφείλουμε να τηρούμε τη σύμβαση στο ακέραιο. Ενώ αυτοί κάνουν ό,τι γουστάρουν και είμαστε αναγκασμένοι τους κυνηγάμε με αμφισβητήσεις / παράπονα / καταγγελίες.

Ακόμα και σε λάθος τιμολόγηση είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώσουμε το λογαριασμό στην ώρα του, και να πάρουμε πίσω το ποσό με αμφισβήτηση. Για μεγάλα ποσά όπως τον άλλον που του χρέωσαν 20000kw δεν το συζητάω... πρέπει να γίνει άμεσα καταγγελία στη ΡΑΕ και τον ΣτΚ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση πως βλέπω αν έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής μου για να δω αν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά σε άλλο πάροχο;Επίσης όταν αλλάξει το ψηφίο θα πρέπει να βγει τελευταίος  λογαριασμός από τον προηγούμενο πάροχο μέχρι την ημερομηνία αλλαγής του ψηφίου σωστά ;δεν θα χρειαστεί να ενημερώσω εγώ τον προηγούμενο πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πατάς τα 10 ψηφία https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Αναζήτηση και σου βγάζει τον 11ψήφιο. Αν έχει αλλάξει νούμερο είσαι στον καινούργιο. Δεν ενημερώνεις, τερματίζεται η σύμβαση αυτόματα. Ο τελικός λογαριασμός βγαίνει μετά από μέρες... μερικοί πάροχοι μάλιστα περιμένουν τη τιμολόγηση του άλλου μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν πηρα απαντηση, ξαναρωταω αν ξερει καποιος....επειτα απο αρκετη σκέψη σχεδον αποφάσισα να παω στην ΔΕΗ στο HomeOnline, είμαι ΚΟΤ Α αλλά σε λίγο(1-2 Νοε, εχω προθεσμια ως τις 15 Νοε) που θα κάνω αίτηση θα μεταπέσω στο ΚΟΤ Β. Εχω καποιες λίγες απορίες.
1)Ειναι απόλυτα βέβαιο οτι δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής; Ή έστω για τους πρωτους 6 μήνες;
2)Οποια επιδότηση δώσει το κράτος, πχ 0,03 ή 0,08 ή ό,τι τελος πάντων δώσει, θα την πάρω και εγώ στο ΗomeOnline;
3)Το μόνο που πληρώνω αν το μετανιώσω είναι απο το πινακάκι με την ρήτρα αποχώρησης που είναι το πολύ 40 ευρώ και μειώνεται σταδιακά; 
4)Πληρώνω CO2; Από ότι είδα βέβαια είναι πολύ λίγο κάτι σαν ... 0,003 ας πουμε....
5)Αν κάνω αίτηση αύριο, πόσες μέρες θέλω μέχρι να είμαι στο δίκτυο και άρα τιμολόγηση της ΔΕΗ΄;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Δεν έχει ρήτρα

2) Το 0.03 ή 0.06 μάλλον δεν το δικαιούνται τα σταθερά προγράμματα. Ομοίως το 0.08 για τα ΚΟΤ δε ξέρουμε αν αφορά μόνο τα κυμαινόμενα ή θα δωθεί όλους τους δικαιούχους ΚΟΤ. Περιμένουμε να καθαρογραφεί η ΚΥΑ, ή μέχρι να αρχίσουν να βγαίνουν λογαριασμοί...

3) Ναι.

4) Όχι, καταργήθηκε.

5) Καμιά 20ριά μέρες... γίνεται χαμός.

6) Όταν αλλάξεις πάροχο, αλλάζει αυτόματα το τελευταίο ψηφιο στον αριθμός παροχή. Ελέγχνεις εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ Αν έχεις κάνει αίτηση ΚΟΤ με τον παλιό αριθμό, θα πρέπει να ξανακάνεις νέα αίτηση με το νέο αριθμό.

7) Διάβασε τα comments από τις 29/9 και μετά για τις επόμενες ερωτήσεις που θα προκύψουν για τη διαδικασία του Myhomeonline.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1) Δεν έχει ρήτρα

2) Το 0.03 ή 0.06 μάλλον δεν το δικαιούνται τα σταθερά προγράμματα. Ομοίως το 0.08 για τα ΚΟΤ δε ξέρουμε αν αφορά μόνο τα κυμαινόμενα ή θα δωθεί όλους τους δικαιούχους ΚΟΤ. Περιμένουμε να καθαρογραφεί η ΚΥΑ, ή μέχρι να αρχίσουν να βγαίνουν λογαριασμοί...

3) Ναι.

4) Όχι, καταργήθηκε.

5) Καμιά 20ριά μέρες... γίνεται χαμός.

6) Όταν αλλάξεις πάροχο, αλλάζει αυτόματα το τελευταίο ψηφιο στον αριθμός παροχή. Ελέγχνεις εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ Αν έχεις κάνει αίτηση ΚΟΤ με τον παλιό αριθμό, θα πρέπει να ξανακάνεις νέα αίτηση με το νέο αριθμό.

7) Διάβασε τα comments από τις 29/9 και μετά για τις επόμενες ερωτήσεις που θα προκύψουν για τη διαδικασία του Myhomeonline.

ευχαριστω πολυ...

6)δηλαδη αν καταλαβα καλα, επειδη εγω δεν εκανα ακομα αιτηση κοτ ειμαι ακομα με την περσινη, αλλα θα κανω σε λιγες μερες, μου προτεινεις αν παω δεη πρωτα να κανω αιτηση για το online της ΔΕΗ και μετεπειτα να κανω την νεα αιτηση για το κοτ; αυτο λες;

Επεξ/σία από cpavlidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...