Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λήξη προθεσμίας να λαμβάνεις υπόψιν την 12/11, μη το αφήσεις τελευταία εργάσιμη. Aν ισχύει το ΚΟΤ-Α μέχρι τη λήξη της προθεσμίας μη βιάζεσαι να το ακυρώσεις από τώρα.

Κάνε αίτημα για αλλαγή παρόχου. Αν ολοκληρωθεί η μεταφορά και αλλάξει το νούμερο της παροχής, κάνεις την ίδια μέρα αίτηση για ΚΟΤ-Β.

Αν στις 12/11 δεν έχει αλλάξει ακόμα ο αριθμός παροχής, κάνεις αίτηση για το ΚΟΤ-Β με τον παλιό αριθμό παροχής. Και μόλις αλλάξει ο αριθμός παροχής κάνεις αίτηση για ΚΟΤ-Β με τον νέο αριθμό παροχής (αυτό δεν έχει σημασία αν είναι εκτός προθεσμίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/10/2021 στις 11:17 ΠΜ, bjj-p είπε

Σε αυτο το πακετο εισαι, αλλα αλλαξαν τον υπολογισμο γιαυτο και το λενε ρητρα αναπροσαρμογης και οχι ρητρα ΟΤΣ. Εχεις δει τους εκκαθαριστους αν χρεωνεσαι οταν ειναι και κατω απο 70 η ΟΤΣ;

Όλοι οι προηγούμενοι λογαριασμοί ήταν όπως πρέπει, πρώτη φορά χρεώθηκα το περασμένο Σεπτέμβριο. 

Στις 16/10/2021 στις 11:20 ΠΜ, ekrepali είπε

Αυτό του είπα κι εγώ χτες να ψάξει όλους τους παλιούς λογαριασμους για ανακοινώσεις... αντ'αυτου πήρε τηλέφωνο για απάντηση κομπόστα.

Έψαξα, δεν υπήρχαν χρεώσεις πέραν του κανονικού καθώς και καμία ειδοποίηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μείνω ηρων αλλα τελικά μετά απο αυτά που διαβασα και αυτα που με απαντησατε, ηδη εχω κανω αιτηση για το onlinehome της ΔΕΗ, σας ευχαριστω ολους για την συνεισφορα σας στην ενημερωση....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.

Εγινε η αίτηση για ΚΟΤ-Β στο site idika και πήρα την έγκριση (για το σπίτι του πατέρα μου).

Εγινε και λογαρισμός e-bill. Θέλω να πάω σε online. Τι κάνω πρώτα? Την αίτηση για αλλαγή προγράμματος? Με το αν θα μπει ΚΟΤ-Β πότε θα το ξέρω?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doll είπε

καλησπέρα.

Εγινε η αίτηση για ΚΟΤ-Β στο site idika και πήρα την έγκριση (για το σπίτι του πατέρα μου).

Εγινε και λογαρισμός e-bill. Θέλω να πάω σε online. Τι κάνω πρώτα? Την αίτηση για αλλαγή προγράμματος? Με το αν θα μπει ΚΟΤ-Β πότε θα το ξέρω?

Ευχαριστώ.

Επειδη εδω το θεμα δεν ειναι ουτε για ΚΟΤ αλλα ουτε για το online αλλα για εναλλακτικους παροχους ρωτησε καλυτερα στο θεμα του ΚΟΤ για το ΚΟΤ και στο θεμα του online για το online.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Επειδη εδω το θεμα δεν ειναι ουτε για ΚΟΤ αλλα ουτε για το online αλλα για εναλλακτικους παροχους ρωτησε καλυτερα στο θεμα του ΚΟΤ για το ΚΟΤ και στο θεμα του online για το online.

Σε ποιο ΚΟΤ όμως;

Το παλιό χωρίς τους τόνους;

Ή το καινούργιο με τους τόνους;

 

Ξέρει κανείς πιο απ'τα δύο είναι το φτηνότερο; 😛

Για να σοβαρευτούμε λίγο... αν κάποιος έχει να ρωτήσει ή να προσθέσει κάτι καινούργιο, εδώ είμαστε.

Για πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί υπάρχει η αναζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ο ΣΤΚ δεν κινειται τοσο αργα..στειλανε κιολας στον παροχο την καταγγελια που εκανα (15/9) και του ζητανε εξηγησεις επι του θεματος, με κοινοποιηση σε μενα..για να δουμε, θα γλυτωσουμε τιποτα απ τη ρητρα; ευτυχως ημουν ευγενικος στην καταγγελια και κρατηθηκα μη γραφωντας χαρακτηρισμους προς τον παροχο..Το αναφερω απλα επειδη πολλοι ρωτατε για καταγγελια κτλ αν βοηθα η πληροφορια.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι αυτην την στιγμη ενα καλο προγραμμα με βαση τον πινακα και το μεγαλυτερο οφειλος ειναι Protergia Οικιακό Σταθερό?? χωρις ρητρες και ΟΤΣ.? καταλαβα καλα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

μεχρι αυτην την στιγμη ενα καλο προγραμμα με βαση τον πινακα και το μεγαλυτερο οφειλος ειναι Protergia Οικιακό Σταθερό?? χωρις ρητρες και ΟΤΣ.? καταλαβα καλα?

 

Protergia ζημία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Protergia ζημία.

Τότε πια/?

παραθετω τελευταιο λογαριασμο Ρευματος απο φυσικο αεριο Ελλαδος.. μας ξεσκισαν στις ρητρες λογαρισμος εναντι 40 ημερων.. ενω πληρωνα 80-100

https://i.postimg.cc/MKt9bfS1/image.jpg

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Η ΔΕΗ.???

Το βρήκες 

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...