Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, KenJiNx είπε

Το online είναι μόνο για ΚΟΤ ; ή έχεις παραπάνω έκπτωση με το κοτ στο online απ' ότι στο enter ;

ναι, το enter δεν παίρνει ΚΟΤ , συνέχεια εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, KenJiNx είπε

Το online είναι μόνο για ΚΟΤ ; ή έχεις παραπάνω έκπτωση με το κοτ στο online απ' ότι στο enter ;

Οποίο πρόγραμμα θες βάζεις, αλλά μόνο το online συνδιάζεται με κοτ (επιπλέον έκπτωση εννοείται)

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πρώτη φορά ακουώ το πρόγραμμα privilege. Aν δε πήρες ειδοποίηση σε σε αφορά (ακόμα), αλλά δε θα γλυτώσεις. Επίσης τους έχεις εμπιστοσύνη ότι δε θα κατεβάσουν τα όρια με νέα τροποιηση; Συνέχεια εδώ 

 

 

 

 

 

Και εγω πήρα το email διαφορετικά δεν θα πόσταρα.Είνα προνομιακο με χαμηλη τιμή λογω της εταιριας που εργαζομαι.Τελικά είμαι στο οριο 135-145 φτηνα την γλίτωσα.

Επεξ/σία από fragsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragsp είπε

Είνα προνομιακο με χαμηλη τιμή λογω της εταιριας που εργαζομαι.Τελικά είμαι στο οριο 135-145 φτηνα την γλίτωσα.

μάλλον δεν είδες το link , συνέχεια εκεί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον δεν είδες το link , συνέχεια εκεί :)

και πάλι με 0,0593/kwh+ ότι προκύψει καλύτερα είμαι από την ΔΕΗ τουλάχιστον μέχρι στιγμής και βλέπουμε τι γίνεται στην συνέχεια αοριστου χρόνου είμαι όποτε θέλω φεύγω!

Επεξ/σία από fragsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το Protergia KOT... δύναται να εφαρμοστεί o όρος 8.8 δηλαδή ρήτρα αναπροσαρμογής (η οποία περιλαμβάνει ΤΕΑ με όριο 50 και και συντελεστές προσαύξησης Α & Β) όπως το Protergia Οικιακό. Η εκπρόσωπος υποσχέθηκε στην προσκοπική της τιμή ότι στη παρούσα φάση δε χρεώνεται. 😛

To όνομα στο chat είναι φόρος τιμής για την επιστροφή του εξαφανισμένου. Σαν τα χιόνια... 😄124136904_Yourchattranscriptwithwww.protergia.gr(19Oct20210920AMGMT)fdfd_Page_1.jpg.ff076ef9f76f3d7e1a69923ab2dfa137.jpg

 

2019406142_Yourchattranscriptwithwww.protergia.gr(19Oct20210920AMGMT)fdfd_Page_2.jpg.b466de32d8143352583d28ba4dfa44b4.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η εκπρόσωπος υποσχέθηκε στην προσκοπική της τιμή ότι στη παρούσα φάση δε χρεώνεται. 😛

στα λυκάκια όλοι πήγαν και μετά τους πήρανε για πρόσληψη 😂

Το αφήνω με προειδοποίηση στο νέο excel γιατί αν φύγει και το online θα κυνηγάμε όρκους !

Spoiler
30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To όνομα στο chat είναι φόρος τιμής για την επιστροφή του εξαφανισμένου. Σαν τα χιόνια... 😄

χιονίδης 😂 , μου θύμισες ΑΜΑΝ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

στα λυκάκια όλοι πήγαν και μετά τους πήρανε για πρόσληψη 😂

Το αφήνω με προειδοποίηση στο νέο excel γιατί αν φύγει και το online θα κυνηγάμε όρκους !

Τα αγαπημένα σημεία της συνομιλίας...

32.jpg.60e3887eedc6e28f89fb51756d5f0814.jpg

Μου θύμισε τη εκπρόσωπο της EFA που είπε στον συμφορουμήτη "μάλλον δε σας συμφέρει το ΚΟΤ". 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς χίλια ευχαριστώ στον @korakios και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες που έχετε φτιάξει αυτή την όαση πληροφόρησης (και συμπόνοιας)! Νιώθω πως είμαστε όμηροι των κυβερνήσεων και των πολυεθνικών και κάτι τέτοια πηγαδάκια σε κάνουν να ανακουφίζεσαι που δεν είσαι εντελώς μόνος στο χάος.

Να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου. Βάζω σπόιλερ να μη γεμίζω τσάμπα χώρο.

Spoiler

 

Από πλευράς μου έχω φάει τα μούτρα μου με Elpedison και ΔΕΗ. Διαχειρίζομαι 5 παροχές που ανήκουν σε κοντινούς συγγενείς. Από την Elpedison είχα το σταθερής τιμής κι έφυγα γιατί τους τα είχα μαζεμένα. Το κερασάκι στην τούρτα όμως ήταν όταν μέσα στο καλοκαίρι χωρίς καμία ενημέρωση και χωρίς να το έχουν καν στον τιμοκατάλογό τους, πήγαν το πάγιο από 1,5 ευρώ σε 9. Όταν διαμαρτυρήθηκα, άκουσα υπεκφυγές και μπούρδες αλλά έμεινα γιατί ήξερα ότι δύσκολα θα βρω σταθερής τιμής με καλούς όρους και δυνατότητα καταχώρισης μέτρησης. Δεν πέρασε πολύς καιρός και τους αποχαιρέτησα για Protergia όπου και πρόλαβα την προσφορά στο σταθερής τιμής που είχαν μόνο μέσω ιστοσελίδας. Πήγαν να μου χρεώσουν 90 ευρώ ποινή αποχώρησης την οποία πήραν πίσω με μισόλογα όταν δεν είχαν τι να απαντήσουν στην ερώτηση "πού αναφέρεται η ποινή στους όρους και το συμβόλαιό μου" κατόπιν 3 τηλεφωνημάτων και με πάσα από τμήμα σε τμήμα. Ελπίζω να μην κάνει καμιά πονηριά η Protergia γιατί έχω κουραστεί με τις αλλαγές.

Από τις υπόλοιπες παροχές οι 2 ήταν στο παλιό πρόγραμμα της ΔΕΗ και μεταφέρθηκαν άμεσα στο myhome όταν σας ανακάλυψα πρόσφατα. 

Το δεύτερο μέρος του μοιρολογιού μου αφορά τις τελευταίες 2 παροχές που είναι και φρέσκιες (αρχική παροχή τον περασμένο Μάιο). Πήγα Ελίν γιατί φαινόταν πολλά υποσχόμενη. Έλαβα κι εγώ τα γελοίο εκβιαστικό μέιλ με τις υπέρογκες αλλαγές και φυσικά κινήθηκα αμέσως να μεταφέρω τις 2 παροχές στη ΔΕΗ. Έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά και μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή (...που υπάρχω και έχω ηλεκτροδοτούμενο σπίτι). Καταρχάς, επειδή είναι αυτοματοποιημένο το σύστημα, παίρνω κάθε μέιλ 2 φορές και πρέπει να απαντάω στο καθένα χωριστά. Άντε, πες αυτό πάει στο καλό.

Τα αυτοματοποιημένα μέιλ τους θα έχετε δει κι άλλοι πόσο κακοφτιαγμένα είναι. Τέλος πάντων, ζητάνε ανά παροχή:

  • ένα έντυπο συγκατάθεσης 2 σελίδων για GDPR και τις μετρήσεις (εκτυπώνεις, υπογράφεις, σκανάρεις) χωρίς γνήσιο υπογραφής
  • υπεύθυνη δήλωση αποδοχής οφειλών (σου λένε μάλιστα και οδηγίες για να την εκδώσει μέσω gov.gr)
  • υπεύθυνη δήλωση αναγνώρισης οφειλής (χωριστά, και δεν καταλαβαίνω γιατί δε γίνεται να είναι ενιαίο κείμενο με το παραπάνω σε μία δήλωση)
  • αντίγραφο ταυτότητας

Σου στέλνουν και προετοιμασμένη τη σύμβαση και σε ρωτάνε αν είναι όλα σωστά συμπληρωμένα. Τους απαντάω λοιπόν ότι έχουν βάλει λανθασμένα ως διεύθυνση κατοικίας την διεύθυνση παροχής (ενώ η ιδιοκτήτρια έχει άλλη διεύθυνση κατοικίας), να το διορθώσουν και επισυνάπτω όλα τα ζητούμενα έγγραφα. Γράφουν δε ρητά ότι θα λάβω μέιλ επιβεβαίωσης. Στέλνω για την πρώτη παροχή, παίρνω επιβεβαίωση. Στέλνω για τη δεύτερη, περιμένω 10-20 λεπτά, τίποτα. Το ξαναστέλνω αφού έτσι υποδεικνύουν να κάνεις. Μετά από μία ώρα βάζω την ιδιοκτήτρια να πάρει τηλέφωνο να δει αν παρέλαβαν και το δεύτερο μέιλ. 

Το κωμικοτραγικό που ανακάλυψα εδώ είναι ότι η ΔΕΗ έχει άλλο τμήμα εξυπηρέτησης για τα τηλεφωνικά και άλλο για τα ηλεκτρονικά και ότι για κάποιο μυστήριο λόγο δεν μπορείς να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με το δεύτερο! Μόνο να σε καλέσουν εκείνοι! Μετά κόπων και βασάνων συνεννόησης, λένε ότι θα το δουν και θα λάβουμε ενημέρωση.

Σήμερα λαμβάνουμε 2 μέιλ ανά παροχή, σύνολο 4, που λένε περίπου το ίδιο πράγμα. Ότι υπάρχει έλλειψη δικαιολογητικών και να στείλουμε τρίτη υπεύθυνη δήλωση ότι συμφωνούμε να συναφθεί το συμβόλαιο προμήθειας. Το δεύτερο μέιλ λέει πάνω-κάτω τα ίδια αλλά επιπρόσθετα ότι αυτή η δήλωση αντικαθιστά το γνήσιο της υπογραφής. Τη διορθωμένη σύμβαση δεν την έχω λάβει ακόμα για καμία από τις 2 παροχές πάντως, μας ζητάνε να υπογράψουμε για μια σύμβαση στον αέρα.

Και τα 4 μέιλ ήρθαν από τη διεύθυνση customercare της ΔΕΗ αλλά λένε να στείλουμε τα έγγραφα στο docs at dei.gr.

Προφανώς τηλεφωνικά δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν και είπαν να απαντήσουμε στα μέιλ και να ζητήσουμε να μας καλέσουν. Να δούμε, θα καταφέρω να προλάβω τις 30 μέρες υπαναχώρησης αζημίως από Ελίν ή θα προσπαθώ ακόμη να συνεννοηθώ?

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Εχοντας βρεθεί και εγω σε απογνωση απο τις πολλαπλες επιθέσεις με τα Ρήτρα Κόστους Προμήθειας απο την Watt and volt, αυτο τον μήνα ηρθε +103 ευρώ για  τις παρακάτω kw:
Χρέωση Ενέργειας 517,00kWhx0,074000€/kWh 38,26€ Χρέωση Ενέργειας Νύχτας 166,00kWhx0,074000€/kWh

Βλεποντας το excel για ενα σπιτι με νυκτερινο , τριφασικό , χωρις ΚΟΤ, που κανει μηνιαίος ~550kw μερα + 150κς νυκτα φαινετε να συμφέρει κατα πολυ το προγραμμα myhomeonline h myhomeenter αν δεν θελει παγια εντολη,
Συμφωνείται σε αυτό; 1000 φορες να πληρώνω μεγαλυτερη kw παρα να εχω ενα ανεξέλεκτο ΟΤΣ

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, baspax1 είπε

Καλησπέρα σας,

Εχοντας βρεθεί και εγω σε απογνωση απο τις πολλαπλες επιθέσεις με τα Ρήτρα Κόστους Προμήθειας απο την Watt and volt, αυτο τον μήνα ηρθε +103 ευρώ για  τις παρακάτω kw:
Χρέωση Ενέργειας 517,00kWhx0,074000€/kWh 38,26€ Χρέωση Ενέργειας Νύχτας 166,00kWhx0,074000€/kWh

Βλεποντας το excel για ενα σπιτι με νυκτερινο , τριφασικό , χωρις ΚΟΤ, που κανει μηνιαίος ~550kw μερα + 150κς νυκτα φαινετε να συμφέρει κατα πολυ το προγραμμα myhomeonline h myhomeenter αν δεν θελει παγια εντολη,
Συμφωνείται σε αυτό; 1000 φορες να πληρώνω μεγαλυτερη kw παρα να εχω ενα ανεξέλεκτο ΟΤΣ

 

Ακριβώς! Όταν κάνεις ένα budget μήνα πρέπει να μπορεί να βγει με μικρές αποκλίσεις. Είχα φτάσει να πληρώνω τα διπλά από τα αναμενόμενα ακόμη και τους καλοκαιρινούς μήνες με ελάχιστη κατανάλωση.

Το δικό μου το γύρισα σε MyHome Online με πάγια εντολή και θα δίνω κάθε μήνα μέτρηση εγώ, όπως έκανα και στην Εpdegdison :D

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, baspax1 είπε

Εχοντας βρεθεί και εγω σε απογνωση απο τις πολλαπλες επιθέσεις με τα Ρήτρα Κόστους Προμήθειας απο την Watt and volt, αυτο τον μήνα ηρθε +103 ευρώ για  τις παρακάτω kw:

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Πάνω που νόμιζα οτι θα βγάλω άκρη με το Zero και το τι χρεώνει , στην αρχή μου ζήτησαν αριθμό μετρητή, μετά ΑΦΜ και το τελευταίο email

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα ,

Παρακαλώ σημείωσε ένα τηλέφωνο και τις επιθυμητές ώρες επικοινωνίας, ώστε να σε καλέσει ένας εξειδικευμένος σύμβουλος Ενέργειας, να αναλύσετε όλα τα δεδομένα των καταναλώσεων και να σου γίνει μια ολοκληρωμένη και προσωποποιημένη προσφορά.

απο την........ Telesales (ΑΜΑΝ τηλεμάρκετινγκ 😂)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω αναφέρει έχω στείλει στην Ζενίθ το έντυπο με την αμφισβήτηση του λογαριασμού στις 14/10(με τα βήματα που έχουν αναφερθεί εδώ), επίσης πρώτα είχα ζητήσει τηλεφωνικά την ανάλυση του λογαριασμού απο 6/10. Καμία απάντηση μέχρι στιγμής. Να ξεκινήσω την διαδικασία για το ΔΕΗ myhome online για να μην χάνω χρόνο και να μην το χάσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasep είπε

Όπως έχω αναφέρει έχω στείλει στην Ζενίθ το έντυπο με την αμφισβήτηση του λογαριασμού στις 14/10(με τα βήματα που έχουν αναφερθεί εδώ), επίσης πρώτα είχα ζητήσει τηλεφωνικά την ανάλυση του λογαριασμού απο 6/10. Καμία απάντηση μέχρι στιγμής. Να ξεκινήσω την διαδικασία για το ΔΕΗ myhome online για να μην χάνω χρόνο και να μην το χάσω; 

κανονικά περιμένεις 10 εργάσιμες , απο εκεί και μετά εσύ αποφασίζεις

όχι οτι θα πάρεις απάντηση ,  το αυτοματοποιημένο email υπολογισμού ρήτρας στέλνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τρολάρει ο ΗΡΩΝ... εγώ περιμένω να βγει εκκαθαριστικός με μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ, αυτοί μου έστειλαν mail για το "Μέτρα μόνος σου". Σιγά μη μετρήσω... να τη πάθω σαν τον άλλον στο facebook που του χρέωσαν 20000kw. 😄

11.jpg.90b14af99540bc1ccbc2ac6ab1e1f1a5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...