Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mε τρολάρει ο ΗΡΩΝ... εγώ περιμένω να βγει εκκαθαριστικός με μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ, αυτοί μου έστειλαν mail για το "Μέτρα μόνος σου". Σιγά μη μετρήσω... να τη πάθω σαν τον άλλον στο facebook που του χρέωσαν 20000kw. 😄

Η NRG είχε σύστημα που δε σε άφηνε να βάλεις κατα λάθος διπλάσιες μονάδες κατανάλωσης

πάντως κακώς τους αφήνεις τόσο καιρό χωρίς καταγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Η NRG είχε σύστημα που δε σε άφηνε να βάλεις κατα λάθος διπλάσιες μονάδες κατανάλωσης

πάντως κακώς τους αφήνεις τόσο καιρό χωρίς καταγγελία

23 Ιουλίου σύμβαση. Τον Αύγουστο δε μπορούσα να κάνω κάτι γιατί δεν είχε κλείσει μήνας ως τη περίοδο τιμολόγησης. Το Σεπτέμβρη δε βγήκε έναντι γιατί δεν είχε συγχρονιστεί ακόμα η παροχή (τα στοιχεία της παροχής εμφανίστηκαν στο MyHeron μια μέρα μετά τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ). Τον Οκτώβρη υπήρχε προθεσμία μέχρι τις 15/10 για την έκδοση λογαριασμών. Έστειλα παράπονο την ίδια μέρα το βράδυ. Στις 26/10 που θα έχει περάσει το 10ήμερο χωρίς να απαντήσουν θα κάνω καταγγελία στη ΡΑΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το θέμα είναι από ποτέ είναι οι 10; Γιατί έκανα πρώτα τηλεφωνική αμφισβήτηση όπως είπα.. 10 εργάσιμες πάει πολύ, μην κλείσει η επιλογή της ΔΕΗ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tasep είπε

Ναι, το θέμα είναι από ποτέ είναι οι 10; Γιατί έκανα πρώτα τηλεφωνική αμφισβήτηση όπως είπα.. 10 εργάσιμες πάει πολύ, μην κλείσει η επιλογή της ΔΕΗ.. 

δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό , απλά διάβασα των κώδικα προμήθειας και το τι λέει , απο εκεί και μετά κάνεις όπως καταλαβαίνεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τώρα είδα τις 10 εργάσιμες που λέει ο κοράκιος. Αν είναι έτσι πάω για 2 Νοεμβρίου εγώ.

4 λεπτά πριν, tasep είπε

Ναι, το θέμα είναι από ποτέ είναι οι 10; Γιατί έκανα πρώτα τηλεφωνική αμφισβήτηση όπως είπα.. 10 εργάσιμες πάει πολύ, μην κλείσει η επιλογή της ΔΕΗ.. 

Η 'τηλεφωνική αμφισβήτηση' δε ξέρω κι εγώ κατά πόσο έχει ισχύ. Ουσιαστικά έκανες αίτημα να σου στείλουν ανάλυση. Ακόμα κι αν είπατε παραπάνω πράγματα δεν μπορείς να το αποδείξεις... πρέπει να ζητήσεις αντίγραφο ηχογράφησης (αν υπάρχει), δηλαδή καλά Χριστούγεενα. Ακόμα κι αν έχεις καταγράψει ημερομηνία/ώρα/όνομα υπαλλήλου, το μόνο που μπορείς να καταγγείλεις στη ΡΑΕ είναι η μη τήρηση προθεσμιών.

Η έγγραφη αμφισβήτηση είναι αυτή που πρέπει να διαβάσει η ΡΑΕ αν δες να σε δικαιώσει. Οπότε περίμενε 10 εργάσιμες απ'τη στιγμή που την έστειλες.

Για το θέμα της ΔΕΗ γκρεμός και πίσω ρέμα. Όσο αργείς συνεχίζεις να πληρώνεις ρήτρες στη Ζενίθ και κινδυνεύεις να χάσεις το πρόγραμμα. Αν επισπεύσεις την αλλαγή παρόχου θα σου πει η Ζενίθ ότι δεν ακολούθησες τη προβλεπόμενη διαδικασία επίλυσης διαφορών. Κοινώς έμπλεξες. Βάλτα κάτω, πάρε μια απόφαση τι θες να κάνεις... προχώρα κι ότι γίνει.

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

Πάνω που νόμιζα οτι θα βγάλω άκρη με το Zero και το τι χρεώνει , στην αρχή μου ζήτησαν αριθμό μετρητή, μετά ΑΦΜ και το τελευταίο email

 

Κοίτα μη πάρεις κάνα SMS από ΔΕΔΔΗΕ ότι ξεκίνησε η εκπροσώπηση. Έτσι έκαναν τις παλιές εποχές που χτυπούσαν τις πόρτες πλασιέ φαντάσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κοίτα μη πάρεις κάνα SMS από ΔΕΔΔΗΕ ότι ξεκίνησε η εκπροσώπηση. Έτσι έκαναν τις παλιές εποχές που χτυπούσαν τις πόρτες πλασιέ φαντάσματα.

γιατί έδωσα τα δικά μου στοιχεία νομίζεις ? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

 

Πάνω που νόμιζα οτι θα βγάλω άκρη με το Zero και το τι χρεώνει , στην αρχή μου ζήτησαν αριθμό μετρητή, μετά ΑΦΜ και το τελευταίο email

απο την........ Telesales (ΑΜΑΝ τηλεμάρκετινγκ 😂)

Έτσι μπράβο! Πάρε τηλεφωνάκι να σου ανοίξουν τα μάτια σχετικά με την αγορά ρεύματος! Μάθε μπαλίτσα από τους άρχοντες! Θα στα εξηγήσουν ωραία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο εκπρόσωπος σίγουρα δε θα ξέρει τη τύφλα του από μμκθσσ, λπ, κλπ 😆 Αφού τελειώσεις μ'αυτά πέτα στο τέλος και την ερώτηση αν παίρνει την επιδότηση απ'το κράτος ή αν θεωρείται σταθερό λόγω σταθερής χρέωσης 0.02; 😅

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έτσι μπράβο! Πάρε τηλεφωνάκι να σου ανοίξουν τα μάτια σχετικά με την αγορά ρεύματος! Μάθε μπαλίτσα από τους άρχοντες! Θα στα εξηγήσουν ωραία...

αν ήταν σοβαροί θα μου απαντούσαν μέσω email , δε ρωτούσα γενικά αλλά πολύ συγκεκριμένα με αναφορά σε κάθε χρέωση στους όρους και ζητώντας επεξήγηση ξεχωριστά

Δηλαδή απο τηλέφωνο δύσκολο να με ενημερώσουν και πιο πιθανό είναι να εκνευριστώ

προς το παρών μένει

(ΤΕΑ+ΛΠ+αποκλίσεις?+ΜΜΚΘΣΣ?+ΕΛΑΠΕ)*Συντελεστής απωλειών+Κόστος Διοικητικών Δαπανών+Κόστος Κανονικοποίησης Απωλειών Δικτύου Διανομής? + Zero με άγνωστα τα 2 τελευταία άρα

(ΤΕΑ+ΛΠ+ΑΠ+2)*1,1371+0,2+0,02

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αφού τελειώσεις μ'αυτά πέτα στο τέλος και την ερώτηση αν παίρνει την επιδότηση απ'το κράτος ή αν θεωρείται σταθερό λόγω σταθερής χρέωσης 0.02; 😅

θέλει ΡΑΕ και περιμένω το άλλο παλικάρι για εξελίξεις , τελικά ο καθένας έχει και μια "αδυναμία", εμένα είναι το Zero 😁

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα άσχετος εδώ, μια ερώτηση στα γρήγορα.

Ειναι δυνατόν να υπάρχει για κατανάλωση 3/6/21 έως 30/9/21 χρέωση αναπροσαρμογής 230€?

Το πρόγραμμα είναι nrg electricity 4u -35%.

Η κατανάλωση ήταν σχεδόν 3.100 kwh εάν αυτό παίζει ρόλο. 

 

 

 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Mε τρολάρει ο ΗΡΩΝ... εγώ περιμένω να βγει εκκαθαριστικός με μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ, αυτοί μου έστειλαν mail για το "Μέτρα μόνος σου". Σιγά μη μετρήσω... να τη πάθω σαν τον άλλον στο facebook που του χρέωσαν 20000kw. 😄

11.jpg.90b14af99540bc1ccbc2ac6ab1e1f1a5.jpg

Εγώ αυτό το έκανα για τον προηγούμενο μήνα... Και σκέφτομαι να το κάνω κάθε φορά που μου ανοίγει το "παράθυρο". Έχω καεί από εκτιμώμενες χρεώσεις αλλά λογαριασμό δε βλέπω να στέλνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Παρόλα άσχετος εδώ, μια ερώτηση στα γρήγορα.

Ειναι δυνατόν να υπάρχει για κατανάλωση 3/6/21 έως 30/9/21 χρέωση αναπροσαρμογής 230€?

Το πρόγραμμα είναι nrg electricity 4u -35%.

Η κατανάλωση ήταν σχεδόν 3.100 kwh εάν αυτό παίζει ρόλο. 

το fixed ούτε που σου είπανε τι είναι φαντάζομαι (όπως και για ρήτρες)

230/3100=~0,0742 προσαύξηση ή 74,42€/MWh

ευκαιρία για το

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

1114164816_.png.990337d91b8b73e2e2d362cdd938c4ea.png

το κακό είναι οτι ο τύπος έχει εκτός απο MCP(TEA) και τις αποκλίσεις ,αλλά χοντρικά έστω 0,7265

 

1,22*(141,33+0,7256)+11-52 = 132,31€/MWh

Άρα λίγα σε χρέωσαν

Δεν έχει σημασία

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

Υπόψιν για Οκτ να περιμένεις 0,20 προσαύξηση ,μείον επιδότηση 0,06<300kw/μήνα 0,14 συν διαφημιζόμενη τιμή

για Σεπ θα πάρεις 0,03*300=9€ και για Οκτ (αν έκαψες 300kw) 18€

κάνε σήμερα την αμφισβήτηση , παίζουν και άλλα με την NRG και το fix συγκεκριμένα ,αλλά θα τα δούμε στην πορεία

πότε μπήκες στο πρόγραμμα ? Μήπως πρόσφατα έχει ειδοποίηση αλλαγής όρων (δες υποσημείωση στο τέλος του λογαριασμού σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Had9s είπε

Εγώ αυτό το έκανα για τον προηγούμενο μήνα... Και σκέφτομαι να το κάνω κάθε φορά που μου ανοίγει το "παράθυρο". Έχω καεί από εκτιμώμενες χρεώσεις αλλά λογαριασμό δε βλέπω να στέλνουν 

Ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να δώσω μέτρηση. Πιο πολύ μπλέκει η κατάσταση παρά βοηθάει.

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που μπορείς να την πατήσεις άσχημα. Πχ σήμερα άλλαξα πάροχο στο οικιακό και είμαι 99, 9% σίγουρος ότι ο ΔΕΔΔΗΕ χρησιμοποίησε τις μετρήσεις της φωτογραφίας που έδωσα στις 30/9. Αν έδινα δική μου μέτρηση αύριο στη ΔΕΗ, θα φαινόταν πως έκαψα ~800 κιλοβατώρες σε 1 μέρα. Θα φούσκωσαν τα ΥΚΩ σαν τη γαλοπούλα στο φούρνο μικροκυμάτων του Mr. Bean. 😆

Στο επαγγελματικό δε, άμα γίνει λάθος τιμολόγηση... πού να βγάλω άκρη με τον ΗΡΩΝ. Θα παρακαλάω να μπλοκάρει η οφειλή απ'τη ΡΑΕ για να μη με παίρνουν οι εισπρακτικές να μου ζητάνε χρήματα που δε χρωστάω; Άστο καλύτερα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, επειδη εχω χαθει σε 900 σελιδες και δεν καταλαβαινω τιποτα.
Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι καλυτερο να ξεκινησω για ρευμα + αεριο; 
Πρωτη φορα νοικιαζω σπιτι και εχω χαθει. Ευχαριστω. Λογικα θα μπω και στο Κοινωνικο τιμολογιο οποτε φανταζομαι οτι οι επιλογες μου ειναι λιγοτερες, το σπιτι ειναι ~65τμ, και ειμαστε 2 ατομα. Δεν φαρμαρω bitcoin :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...