Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Λογικα θα μπω και στο Κοινωνικο τιμολογιο οποτε φανταζομαι οτι οι επιλογες μου ειναι λιγοτερες

μία έχεις πλέον , το online συνέχεια στο άλλο θέμα αφού διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες

3 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι καλυτερο να ξεκινησω για ρευμα + αεριο; 

όχι double ο κανόνας , για αέριο (και εκεί άργησες δυστυχώς) στο άλλο θέμα αφού διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kοιτώντας τη νέα σελίδα της Νοva (άλλαξαν τα προγράμματα internet κλπ)... το ρεύμα έχει γίνει άφαντο. Όσοι είστε πελάτες ρωτήστε αν υπάρχει ακόμα το Nova Energy. Γιατί αν βάρεσαν κανόνι, θα πάτε Εlpedison που είναι πάροχος καταφύγιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Kοιτώντας τη νέα σελίδα της Νοva (άλλαξαν τα προγράμματα internet κλπ)... το ρεύμα έχει γίνει άφαντο. Όσοι είστε πελάτες ρωτήστε αν υπάρχει ακόμα το Nova Energy. Γιατί αν βάρεσαν κανόνι, θα πάτε Εlpedison που είναι πάροχος καταφύγιο.

Ήμουν εκεί πριν αλλάξω σπίτι και βάλω αέριο & ρεύμα στον ΗΡΩΝ. Προ-τελευταίος εκκαθαριστικός 340 ευρώ με έναντι 75+ κάθε μήνα. Αφού σκεφτόμουν μέχρι και ρευματοκλοπη. Μου στείλανε προχθές τελευταίο εκκαθαριστικό -145 ευρώ και φεύγω με γλυκόπικρη γεύση 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Kοιτώντας τη νέα σελίδα της Νοva (άλλαξαν τα προγράμματα internet κλπ)... το ρεύμα έχει γίνει άφαντο. Όσοι είστε πελάτες ρωτήστε αν υπάρχει ακόμα το Nova Energy. Γιατί αν βάρεσαν κανόνι, θα πάτε Εlpedison που είναι πάροχος καταφύγιο.

Ψέμα...αν σταματήσει η Nova να ασχολείται με ρεύμα, οι πελάτες θα παραμείνουν Volton.

Κι εσείς που είστε EFA, θα ζήσετε κάποια στιγμή την εμπειρία. Δε κρατήθηκα να μη το πω. 😄

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από την στιγμή που μου έστειλαν λ καινούργιο λογαριασμό με τις χρεώσεις που είχα υπογράψει δλδ 4,99 πάγιο και 0.07897 με συνέπεια, το για ένα εξάμηνο είμαι οκ, ο χρήστης σωστά? Λογικά θα πρέπει να με ειδοποιήσουν μετά για αύξηση τιμών ώστε να μπορώ να αποχωρήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ πάντως από την στιγμή που μου έστειλαν λ καινούργιο λογαριασμό με τις χρεώσεις που είχα υπογράψει δλδ 4,99 πάγιο και 0.07897 με συνέπεια, το για ένα εξάμηνο είμαι οκ, ο χρήστης σωστά? Λογικά θα πρέπει να με ειδοποιήσουν μετά για αύξηση τιμών ώστε να μπορώ να αποχωρήσω. 

Στο 6μηνο δεν έχεις θέμα. Μετά μπορούν να αυξήσουν τιμές και να σε χρεώνουν παραπάνω για 2 μήνες μέχρι να πάρεις λογαριασμό να το διαπιστώσεις. Τους δίνει το δικαίωμα ο κώδικας προμηθειας. Εννοείται θα μπορείς να φύγεις αζημιως. Αντιθέτως για αλλαγή όρων (ρήτρα αναπροσαρμογής) πρέπει να άσε ενημερώσουν 2 μήνες νωρίτερα.

6 λεπτά πριν, geofak είπε

@korakios έχεις φτιάξει μήπως κάποιο excel για επαγγελματικά προγράμματα; 

 

Στο κέντρο απτό εξελ έχει link για νέο εξελ. Το νέο έχει καρτέλα και για επαγγελματικά. Βασικά το μόνο που έχει λογική τιμή αυτή τη στιγμή είναι το watt volt fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Στο κέντρο απτό εξελ έχει link για νέο εξελ. Το νέο έχει καρτέλα και για επαγγελματικά. Βασικά το μόνο που έχει λογική τιμή αυτή τη στιγμή είναι το watt volt fixed

έβγαλε και η elpedison σταθερό , χωρίς πάγιο , χωρίς συνδρομή

μόνο ~0,25€/Kw .....

https://www.elpedison.gr/gr/gia-tin-epiheirisi/reuma-gia-tin-epiheirisi-sas/epaggelmaties-mikresmesaies-epiheiriseis-hamili-tasi/electricitybusiness-1-fixed/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

image.png.95be1bbd02914aad61e8461a5627c04e.png

Άμα κάνετε scroll στο Twitter θα πεθάνετε στα γέλια. Προτείνουν να σβήνουμε μέχρι και τους διακόπτες από τα πολυπριζα.

Όσο και την elpedison και τα υπόλοιπα νέα σταθερά προγράμματα, είναι αδιανόητο να μη πάρουν επιδότηση. Όπως επίσης είναι αδιανόητο να έχουν 2 χρόνια δέσμευση σε αυτές τις τιμές.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όσο και την elpedison και τα υπόλοιπα νέα σταθερά προγράμματα, είναι αδιανόητο να μη πάρουν επιδότηση. Όπως επίσης είναι αδιανόητο να έχουν 2 χρόνια δέσμευση σε αυτές τις τιμές.

έτσι όπως χρεώσανε τα σταθερά δε νομίζω να πάει κάποιος με τέτοιες τιμές

της elpedison δε το βάζω καν στο excel , εκτός αν η μέση ΤΕΑ παραμείνει απο δω και πέρα >200

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ψέμα...αν σταματήσει η Nova να ασχολείται με ρεύμα, οι πελάτες θα παραμείνουν Volton.

Κι εσείς που είστε EFA, θα ζήσετε κάποια στιγμή την εμπειρία. Δε κρατήθηκα να μη το πω. 😄

Ετοιμάζονται; 😅 Πάντως στην κεντρική σελίδα του site έχουν ξεμείνει ακόμη τα προγράμματα fixed οικιακό και επαγγελματικό (αλλά πατώντας σε πάει σε 404). Σαν να μην ασχολούνται φαίνεται.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

έτσι όπως χρεώσανε τα σταθερά δε νομίζω να πάει κάποιος με τέτοιες τιμές

Ναι, αμέ πως! Φροντίζουν οι πωλητές γι' αυτό, σε όσους είναι ανίδεοι!

Εδώ είπα σε γνωστό μου να καλέσει W+V και να τους ζητήσει να γυρίσει το εμπορικό πρόγραμμα που έχει στο fixed τους συγκεκριμένα και του αρχίσανε πάλι το τροπάριο με το περίφημο Zero. Σου λέει όποιος τσιμπήσει.👿

Φυσικά με ξαναπήρε και του λέω ρίξ' τους άκυρο σε ό,τι βλακεία σου πουν και ζήτα αυτό που σου είπα και ΓΡΑΠΤΩΣ". Το τελευταίο γιατί ήθελαν να κάνουν τηλεφωνικά την ανανέωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παρουσίασή μου αρεσε!

Κι όμως φίλε υπάρχουν άτομα που θα υπογράψουν σε τέτοιες τιμές, κυρίως οικιακά. Θα προσπαθήσουν να απαλλαγούν απ'τη ρήτρα αναπροσαρμογής... θα ακούνε σταθερή τιμή και θα πέφτουν με τα μούτρα. Ειδικά στις τηλεφωνικές πωλήσεις που τα λένε γρήγορα και μπερδεμένα θα γίνει πάρτυ με τους ηλικιωμένους.

Screenshot_2021-10-20-11-31-50-293_com.android.chrome.jpg.7787f1af905b514d3923b479c9dfab03.jpg

10 λεπτά πριν, popopo είπε

Ετοιμάζονται; 😅 Πάντως στην κεντρική σελίδα του site έχουν ξεμείνει ακόμη τα προγράμματα fixed οικιακό και επαγγελματικό (αλλά πατώντας σε πάει σε 404). Σαν να μην ασχολούνται φαίνεται.  

Το 404 είναι από τέλη Σεπτεμβρίου που έληξαν.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2021 στις 8:45 ΠΜ, ekrepali είπε

0.06 προμήθεια... βάλε και τη ρήτρα αναπροσαρμογής, πάς 0.026 τελική.

Μόνο η ΔΕΗ έχει μείνει με σταθερά προγράμματα, αν έχεις ΚΟΤ το online. Aν δεν έχεις ΚΟΤ, υπάρχει και το Enter που είναι ελάχιστα ακριβότερο.

Κατέβασε το excel του κοράκιου και κάνε μια σύγκριση να δεις αν στο enter έχεις όφελος ή ζημία συγκριτικά με το online.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit#gid=1939256855

Περισσότερες ερωτήσεις για ΔΕΗ εδώ

https://www.myheron.gr/useful-documents/

Έντυπο παραπόνου, καθυστέρηση παραλαβής λογαριασμού. Γράψε από κάτω ότι σύμφωνα με τον όρο 9 οι λογαριασμοί εκδίδονται σε μηνιαία βάση.

Άμα περάσουν 10 μέρες και δεν απαντήσουν συνεχίζω κατευθείαν με καταγγελία στη ΡΑΕ, δε θα παίζω μαζί τους.

Μπορεις να μου εξηγησεις την ενοια ΚΟΤ, επισης στο excell δεν βρισκω το βελακι για το τριφασικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...