Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, είμαι εδω και 2 σχεδόν χρόνια στην προτέργια, με το πρόγραμμα που είχε έκπτωση 30% επί των αρχικών τιμών. Οι ΟΤΣ ηταν από 40-55 ευρώ. Σύμφωνα με τους λογαριασμούς του τελευταίου έτους...κατά μέσο όρο πλήρωνα για την ρήτρα 4,65 ευρώ σε κάθε λογαριασμό αλλάζοντας μου ουσιαστικά την τιμή/kwh από 0,06286 σε 0,0796 (το κάνω με απλή αναγωγή με τις kwh που είχα κάθε μήνα). Αν ήμουν το ίδιο διάστημα στην Ελιν που δεν χρεώνουν τίποτα extra θα είχα όφελος περί τα 25 ευρώ ετησίως με βάση την τιμή της kwh που έχουν και το πάγιο επίσης. 

Χθες έβγαλε νέο πρόγραμμα η προτέργια με 45% έκπτωση με τελικές τιμές 0,06065 ημερας και 0,04343 νυχτας, με χαμηλότερο πάγιο (2,60 ευρω) και ρήτρα από 40-50. 

Με μια νέα αναγωγή του παγίου, και των νέων τιμών, είναι πολύ καλή προσφορά και μάλλον θα ανανεώσω καθώς μου βγάζει ακριβώς ίδιο συνολικό νούμερο με αυτό της ελίν (με την προηγούμενη ρήτρα μως). Επίσης πολύ σημαντικό το οτι έστελνα κάθε μήνα τις μετρήσεις και πλήρωνα εκκαθαριστικό ανά μήνα...Με χαλάει που μίκρυναν τα ορια της ΟΤΣ...αλλά το 90% των συμβολαίων είναι στα ιδια όρια... 

Επεξ/σία από kokos198
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, kokos198 είπε

Καλησπέρα σε όλους, είμαι εδω και 2 σχεδόν χρόνια στην προτέργια, με το πρόγραμμα που είχε έκπτωση 30% επί των αρχικών τιμών. Οι ΟΤΣ ηταν από 40-55 ευρώ. Σύμφωνα με τους λογαριασμούς του τελευταίου έτους...κατά μέσο όρο πλήρωνα για την ρήτρα 4,65 ευρώ σε κάθε λογαριασμό αλλάζοντας μου ουσιαστικά την τιμή/kwh από 0,06286 σε 0,0796 (το κάνω με απλή αναγωγή με τις kwh που είχα κάθε μήνα). Αν ήμουν το ίδιο διάστημα στην Ελιν που δεν χρεώνουν τίποτα extra θα είχα όφελος περί τα 25 ευρώ ετησίως με βάση την τιμή της kwh που έχουν και το πάγιο επίσης. 

Χθες έβγαλε νέο πρόγραμμα η προτέργια με 45% έκπτωση με τελικές τιμές 0,06065 ημερας και 0,04343 νυχτας, με χαμηλότερο πάγιο (2,60 ευρω) και ρήτρα από 40-50. 

Με μια νέα αναγωγή του παγίου, και των νέων τιμών, είναι πολύ καλή προσφορά και μάλλον θα ανανεώσω καθώς μου βγάζει ακριβώς ίδιο συνολικό νούμερο με αυτό της ελίν (με την προηγούμενη ρήτρα μως). Επίσης πολύ σημαντικό το οτι έστελνα κάθε μήνα τις μετρήσεις και πλήρωνα εκκαθαριστικό ανά μήνα...Με χαλάει που μίκρυναν τα ορια της ΟΤΣ...αλλά το 90% των συμβολαίων είναι στα ιδια όρια... 

50 ΟΤΣ είναι μικρό όριο φίλε, μη βλέπεις τώρα με τον κορωναιο που έχει πέσει η ΟΤΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα το πιο σημαντικό είναι η ρήτρα ΟΤΣ και μετά τα υπόλοιπα. 

Με τις  τιμές σε εύρος 40 έως 50 ουσιαστικά δεν ξέρεις πόσο θα πληρώνεις μια και η τιμή είναι σκέτο χρηματιστήριο. 

Εγώ τώρα είμαι στην volterra με ΟΤΣ μέχρι 70 και με εχουν πάρει 2 φορές να το αλλάξουμε με φθηνότερη τιμή kwh (δήθεν) και όταν τους ρωτάω για την ΟΤΣ τα μασάνε και μου λένε από 40 έως 50.

Ή οποία το 18 είχε φτάσει 71. Μόλις με ενημερώσουν ότι θα αλλάξουν μόνοι τους την τιμολόγηση, έφυγα για Ελιν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, telis είπε

Για εμένα το πιο σημαντικό είναι η ρήτρα ΟΤΣ και μετά τα υπόλοιπα. 

Με τις  τιμές σε εύρος 40 έως 50 ουσιαστικά δεν ξέρεις πόσο θα πληρώνεις μια και η τιμή είναι σκέτο χρηματιστήριο. 

Εγώ τώρα είμαι στην volterra με ΟΤΣ μέχρι 70 και με εχουν πάρει 2 φορές να το αλλάξουμε με φθηνότερη τιμή kwh (δήθεν) και όταν τους ρωτάω για την ΟΤΣ τα μασάνε και μου λένε από 40 έως 50.

Ή οποία το 18 είχε φτάσει 71. Μόλις με ενημερώσουν ότι θα αλλάξουν μόνοι τους την τιμολόγηση, έφυγα για Ελιν 

Φίλε στο λογαριασμό του Απριλίου (εφόσον δίνεις μετρήσεις και είναι εκκαθαριστικός) είχες επιστροφή; Η μέση ΟΤΣ τον Απρίλιο έπαιζε κάτω από 30. 
Εγώ δεν είχα και τους κυνηγάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Φίλε στο λογαριασμό του Απριλίου (εφόσον δίνεις μετρήσεις και είναι εκκαθαριστικός) είχες επιστροφή; Η μέση ΟΤΣ τον Απρίλιο έπαιζε κάτω από 30. 
Εγώ δεν είχα και τους κυνηγάω.

Όχι δεν είχα επιστροφή. Λαμόγια.... 

2016

Μήνας

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

ΟΤΣ

(€/MWh)

48,76

43,92

40,78

38,97

41,25

41,31

42,60

39,07

39,94

43,17

43,11

51,09

 

2017

Μήνας

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

ΟΤΣ

(€/MWh)

74,59 56,22 46,22 44,57 45,73 51,32 52,54 50,56 53,06 54,88 70,45

56,19 

 

2018

Μήνας

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

ΟΤΣ

(€/MWh)

53,49 51,62  44,27 50,35 56,32  60,69 64,42 63,83 67,06 71,40 69,30 71,25

 

 

2019

Μήνας

1

2

3

4

   5

 6

 7

 8

 9

 10

11

12

ΟΤΣ

(€/MWh)

75,28 69,01 59,87 62,40  65,91 68,14 62,14 64,02  60,91    63,32          55,35 59,68

 

 

 

2020

Μήνας

1

2

3

4

   5

 6

 7

 8

 9

 10

11

12

ΟΤΣ

(€/MWh)

58,38 49,23 43,65              
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, telis είπε

Όχι δεν είχα επιστροφή. Λαμόγια.... 

Πες μου αν θες την περίοδο του λογαρισμού σου να σου βρω ποσο ακριβώς ήταν η μέση ΟΤΣ, να τους ζητήσεις διόρθωση λογαρισμού (τονίζω ότι ο λογαριασμός πρέπει να γράφει "εκκαθαριστικός").
Σε εμένα έσκασαν ένα παραμύθι πρώτα αοριστολογίας και ότι μετά μετράνε και άλλα πράγματα εκτός της ΟΤΣ (ΛΠ, απώλειες, κλπ) χωρίς βέβαια να μου λένε πόσο ακριβώς είναι και κυρίως χωρίς να προβλέπονται στο συμβολαιό μου.
Στο τηλέφωνο μάλλιστα προσπαθούσαν να με κοροϊδέψουν, πρώτα ότι η ΟΤΣ ήταν 65 και μετά ότι αυτές είναι "κρατικές" χρεώσεις, δηλαδή τις επιβάλλει και τις παίρνει το Κράτος και όχι αυτοί. 
Περιμένω την οριστική τους απάντηση για να τους κάνω καταγγελία σε συνήγορο του καταναλωτή και στη ΡΑΕ. 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, naive είπε

Πες μου αν θες την περίοδο του λογαρισμού σου να σου βρω ποσο ακριβώς ήταν η μέση ΟΤΣ, να τους ζητήσεις διόρθωση λογαρισμού (τονίζω ότι ο λογαριασμός πρέπει να γράφει "εκκαθαριστικός").
Σε εμένα έσκασαν ένα παραμύθι πρώτα αοριστολογίας και ότι μετά μετράνε και άλλα πράγματα εκτός της ΟΤΣ (ΛΠ, απώλειες, κλπ) χωρίς βέβαια να μου λένε πόσο ακριβώς είναι και κυρίως χωρίς να προβλέπονται στο συμβολαιό μου.
Στο τηλέφωνο μάλλιστα προσπαθούσαν να με κοροϊδέψουν, πρώτα ότι η ΟΤΣ ήταν 65 και μετά ότι αυτές είναι "κρατικές" χρεώσεις, δηλαδή τις επιβάλλει και τις παίρνει το Κράτος και όχι αυτοί. 
Περιμένω την οριστική τους απάντηση για να τους κάνω καταγγελία σε συνήγορο του καταναλωτή και στη ΡΑΕ. 

6/11 2019 με 9/3 2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, telis είπε

6/11 2019 με 9/3 2020

Για αυτή την περίοδο η ΟΤΣ ήτα 54,09,, οπότε δεν δικαιούσαι επιστροφή. Μόνο τον Απρίλιο κινήθηκε ιδιαίτερα χαμηλά, οπότε θα έπρεπε να δίνεις μετρήσεις μηνιαία ώστε να έχεις μηναιαίους εκκαθαριστικούς για να πετύχεις τον Απρίλιο μόνο του.

ExAnte_SMP_2019_11_06-2020_03_09.xls

Επεξ/σία από naive
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, naive είπε

Περιμένω την οριστική τους απάντηση για να τους κάνω καταγγελία σε συνήγορο του καταναλωτή και στη ΡΑΕ. 

Κάτι μου λέει πως θα περιμένεις πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Κάτι μου λέει πως θα περιμένεις πολύ.

Επειδή το έχω ξαναδεί το έργο, θα περιμένω 15 απλώς μέρες που λέει το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πρως προκύπτει η χρέωση της ΟΤΣ? Μαθηματικά εννοώ να μου πει τι πράξη γίνεται για να δω σε ενα excel τι ποσό θα πλήρωνα για όριο 40-50 αντί για 40-55 που έχω τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kokos198 είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πρως προκύπτει η χρέωση της ΟΤΣ? Μαθηματικά εννοώ να μου πει τι πράξη γίνεται για να δω σε ενα excel τι ποσό θα πλήρωνα για όριο 40-50 αντί για 40-55 που έχω τωρα...

Υπολογίζεται ο μέσος όρος της ΟΤΣ για τηνπερίοδο του λογαριασμού σου και η διαφορά από το άνω όριο προστίθεται σε κάθε κιλαβατώρα.
πχ. Αν στην περίοδο του λογαρισμού σου η μέση τιμή της ΟΤΣ ήταν 60€/Mwh, τότε με όριο 55 θα είχες σε κάθε kwh 0,005€ =[(60-55)/1000] παραπάνω, με όριο 50 η επιβάρυνση θα ήταν 0,01€

Με άλλα λόγια η διαφορά μεταξύ των δύο ορίων είναι μισό λεπτό στην τιμή της κιλοβατώρας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, naive είπε

Υπολογίζεται ο μέσος όρος της ΟΤΣ για τηνπερίοδο του λογαριασμού σου και η διαφορά από το άνω όριο προστίθεται σε κάθε κιλαβατώρα.
πχ. Αν στην περίοδο του λογαρισμού σου η μέση τιμή της ΟΤΣ ήταν 60€/Mwh, τότε με όριο 55 θα είχες σε κάθε kwh 0,005€ =[(60-55)/1000] παραπάνω, με όριο 50 η επιβάρυνση θα ήταν 0,01€

Με άλλα λόγια η διαφορά μεταξύ των δύο ορίων είναι μισό λεπτό στην τιμή της κιλοβατώρας. 

Με βοήθησες απόλυτα. Αρα στις Kwh που έχω συγκεντρώσει θα πλήρωνα 14 ευρώ όλο το χρόνο για την διαφορά αυτή. Σχεδόν 1 ευρώ και κάτι ανά λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φορουμ! Μια ζωή στη ΔΕΗ, πλέον οι εκπτώσεις συνέπειας είναι ανέκδοτο, σκεφτομαι και εγώ για άλλη εταιρία. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι πληρώνει σε διάρκεια 4ων μηνών σε άλλο πάροχο για να βγάλω ένα συμπέρασμα; Πχ εαν εγώ δίνω στη ΔΕΗ έναντι 110 ευρώ και εκαθαριστικό 200, σημαίνει ότι για να έχει νόημα η αλλαγή, κανονικά το μηνιαίο κόστος (θεωρητικά σε ίδια κατανάλωση) σε άλλο πάροχο θα έπρεπε να είναι κάτω απο 70€.

Επίσης τα συμβόλαια τους είναι φιξ ή είναι σαν την κινητή που ο 2 άνθρωποι εχουν το ιδιο συμβόλαιο και πληρωνουν εντελώς διαφορετική τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...