Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/5/2020 στις 9:19 ΜΜ, Doubt είπε

Όχι δεν δίνω μέτρηση.

Αυτό που άλλαξε από Γενάρη είναι οι λογαριασμοί που έγιναν μηνιαίοι από διμηνιαίοι.

Η απορία μου (και με βάση τα διάφορα άλλα που βλέπω εδώ) είναι τόσο δύσκολο να επιβληθεί μια ομοιομορφία στην απεικόνιση των χρεώσεων στους λογαριασμούς;;

Τι πάει να πει "διάφορες" δηλαδή;; Θα μυρίσει τα νύχια του ο καταναλωτής-πελάτης "τι εννοεί ο ποιητής;"

Όταν ήταν χρέωση έκανα καταγγελία, τώρα που είναι πίστωση τι να κάνω;; Να πάρω πάλι τηλέφωνο και να μου λένε για "απώλειες δικτύου";; και τι να υποθέσω;; πως το δίκτυο ξαφνικά από απώλειες γύρισε στην κερδοφορία;;;:P

Update

Μετά από 2η καταγγελία που αφορούσε το "διάφορες χρεώσεις/πιστώσεις" εφόσον η Volterra ακολούθησε τακτική "δεν απαντώ" "δεν συμμορφώνομαι" "απαντώ ψευδώς" ήρθε κοινοποίηση απάντησης από ΣτΚ που γράφει ρητά "να μην επαναληφθεί η χρέωση ή (αν αυτό είναι αδύνατο) να δωθεί η δυνατότητα στον πελάτη να φύγει αζημίως."

Θα τσεκάρω τις ημερομηνίες μήπως η πίστωση που είχα στον τελευταίο εκκαθαριστικό προέκυψε από αυτό. (Αμφιβάλλω)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Squall-21- είπε

Καλημέρα στο φορουμ! Μια ζωή στη ΔΕΗ, πλέον οι εκπτώσεις συνέπειας είναι ανέκδοτο, σκεφτομαι και εγώ για άλλη εταιρία. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι πληρώνει σε διάρκεια 4ων μηνών σε άλλο πάροχο για να βγάλω ένα συμπέρασμα; Πχ εαν εγώ δίνω στη ΔΕΗ έναντι 110 ευρώ και εκαθαριστικό 200, σημαίνει ότι για να έχει νόημα η αλλαγή, κανονικά το μηνιαίο κόστος (θεωρητικά σε ίδια κατανάλωση) σε άλλο πάροχο θα έπρεπε να είναι κάτω απο 70€.

Επίσης τα συμβόλαια τους είναι φιξ ή είναι σαν την κινητή που ο 2 άνθρωποι εχουν το ιδιο συμβόλαιο και πληρωνουν εντελώς διαφορετική τιμή;

Για να πληρώνουν όλοι την ίδια τιμή πρέπει να καταναλώνουν ακριβώς το ίδιο ρεύμα, πρακτικά αδύνατο.
Ανάλογα, δεν έχει πολύ νόημα να ακούσεις τι πληρώνει κάποιος άλλος ώστε να βγάλεις συμπέρασμα για το δικό σου λογαριασμό.
Επίσης αυτό που αλλάζει από προμηθευτή σε προμηθευτή είναι η ανταγωνιστική χρέωση μόνο, ρυθμιζόμενες χρώσεις, τέλη φόροι είναι τα ίδια, οπότε επηράζεται λιγότερο το σύνολο του λογαριασμού.

Γενικά, εφόσον εσύ πληρώνεις 310 στο τετράμηνο, σημαίνει ότι έχεις χαμηλή προς μέση κατανάλωση, ο στόχος σου να γλιτώνεις 7-8€ το μήνα είναι οριακά επιτεύξιμος.
Σύγκρινε την τιμή που παίρνεις απο τον κάθε πάροχο και πολλαπλασίασε τη διαφορά με τις κιλοβατώρες που καταναλώνεις για να έχεις μια τάξη μεγέθους της διαφοράς στο λογαριασμό. Ωστόσο, το ζήτημα με τους εναλλακτικούς προμηθευτές είναι ότι έχουν και κρυφές χρεώσεις, πχ τη ρήτρα ΟΤΣ και πάγια. Διάβασε λίγο στο θρεντ να καταλάβεις τι είναι αυτά.

50 λεπτά πριν, Doubt είπε

Update

Μετά από 2η καταγγελία που αφορούσε το "διάφορες χρεώσεις/πιστώσεις" εφόσον η Volterra ακολούθησε τακτική "δεν απαντώ" "δεν συμμορφώνομαι" "απαντώ ψευδώς" ήρθε κοινοποίηση απάντησης από ΣτΚ που γράφει ρητά "να μην επαναληφθεί η χρέωση ή (αν αυτό είναι αδύνατο) να δωθεί η δυνατότητα στον πελάτη να φύγει αζημίως."

Θα τσεκάρω τις ημερομηνίες μήπως η πίστωση που είχα στον τελευταίο εκκαθαριστικό προέκυψε από αυτό. (Αμφιβάλλω)

Καταγγελία στη ΡΑΕ. Και πίεσε και το ΣΤΚ να τους το θέσουν και αυτοί. Δεν είναι το θέμα να μπορέσεις να φύγεις αζημίως, αλλά να μη σε εξαπατούν και σε κλέβουν, εσένα και όλους του καταναλωτές τους. Και βέβαια να σου επιστρέψουν τα χρήματα. 

Περιμένω και εγώ να περάσει το διάστημα που έχουν να  απαντήσουν για να τους ξανακάνω καταγγελία.
Κρίμα, αυτή η εταιρεία, είναι πολύ οργανωμένη σε απλά διαχειριστικά θέματα  και έδινε καλά συμβόλαια, αλλά τι να το κάνεις αν δεν τα τηρεί. Και σε θέματα αποφάσεων και διαχείρισης οικονομικών και νομικών θεμάτων είναι τραγική.

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, naive είπε

Καταγγελία στη ΡΑΕ. Και πίεσε και το ΣΤΚ να τους το θέσουν και αυτοί.

Η αρχική και η 2η καταγγελία έγιναν προς ΣτΚ με κοινοποίηση σε ΡΑΕ και ΓΓΚ.

Δεν θα ξανασχοληθώ, έχω στείλει τα πάντα με αποδείξεις, να κάνουν τη δουλειά τους σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Η αρχική και η 2η καταγγελία έγιναν προς ΣτΚ με κοινοποίηση σε ΡΑΕ και ΓΓΚ.

Δεν θα ξανασχοληθώ, έχω στείλει τα πάντα με αποδείξεις, να κάνουν τη δουλειά τους σωστά.

 Νομίζω ο ΣτΚ έχει 90 μέρες προθεσμία ,υπομονή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Squall-21- είπε

Καλημέρα στο φορουμ! Μια ζωή στη ΔΕΗ, πλέον οι εκπτώσεις συνέπειας είναι ανέκδοτο, σκεφτομαι και εγώ για άλλη εταιρία. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι πληρώνει σε διάρκεια 4ων μηνών σε άλλο πάροχο για να βγάλω ένα συμπέρασμα; Πχ εαν εγώ δίνω στη ΔΕΗ έναντι 110 ευρώ και εκαθαριστικό 200, σημαίνει ότι για να έχει νόημα η αλλαγή, κανονικά το μηνιαίο κόστος (θεωρητικά σε ίδια κατανάλωση) σε άλλο πάροχο θα έπρεπε να είναι κάτω απο 70€.

Επίσης τα συμβόλαια τους είναι φιξ ή είναι σαν την κινητή που ο 2 άνθρωποι εχουν το ιδιο συμβόλαιο και πληρωνουν εντελώς διαφορετική τιμή;

310€ για το ρεύμα , έτσι ? Όχι με δημοτικά τέλη κτλ ....? (Διευκρίνιση!)

2 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Άρα παιδιά αν δεν θέλουμε να μπλέξουμε με υπολογισμούς ΟΤΣ και σκαμπανευάσματα, η μόνη μας επιλογή είναι η Ελίν; 

Και elpedison με το πρόγραμμα fixed (έχει όμως ένα μικρό πάγιο)

Edit Έχει και η Ζενίθ , αλλά έχει πολύ υψηλό πάγιο . 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

310€ για το ρεύμα , έτσι ? Όχι με δημοτικά τέλη κτλ ....? (Διευκρίνιση!)

310 ολος ο λογαριασμος! Δεν θελω να μπω στην διαδικασια να τα διαχωρισω γιατι εμενα με νοιαζει το συνολικο ποσο που πληρωνω. Ας πληρωνω 50 τον μηνα και ας τα δινω ολα στη ΕΡΤ, αρκει να εχω ρευμα! 😆 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

310€ για το ρεύμα , έτσι ? Όχι με δημοτικά τέλη κτλ ....? (Διευκρίνιση!)

Και elpedison με το πρόγραμμα fixed (έχει όμως ένα μικρό πάγιο)

Edit Έχει και η Ζενίθ , αλλά έχει πολύ υψηλό πάγιο . 

Που το είδες το υψηλό πάγιο της Ελιν; 

Στο electricon οικιακό δεν έχει καθόλου πάγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Squall-21- είπε

310 ολος ο λογαριασμος! Δεν θελω να μπω στην διαδικασια να τα διαχωρισω γιατι εμενα με νοιαζει το συνολικο ποσο που πληρωνω. Ας πληρωνω 50 τον μηνα και ας τα δινω ολα στη ΕΡΤ, αρκει να εχω ρευμα! 😆 

Αν δεν τα διαχωρίσεις δε θα μπορέσεις να καταλάβεις πώς σε χρεώνουν για να επιλέξεις αυτό που είναι συμφερότερο για εσένα και απλά θα πας σε κάποιον για τον οποίο θα σε πάρουν τηλέφωνο και θα σου πουν "σου δίνουμε ρεύμα με 45% μείωση στο λογαριασμό σου". Βέβαια στο τέλος παίζει να πληρώσεις και περισσότερα. 

Επεξ/σία από naive
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, telis είπε

Που το είδες το υψηλό πάγιο της Ελιν; 

Στο electricon οικιακό δεν έχει καθόλου πάγιο

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο , για ζενιθ ανέφερα !

 

7 ώρες πριν, Squall-21- είπε

310 ολος ο λογαριασμος! Δεν θελω να μπω στην διαδικασια να τα διαχωρισω γιατι εμενα με νοιαζει το συνολικο ποσο που πληρωνω. Ας πληρωνω 50 τον μηνα και ας τα δινω ολα στη ΕΡΤ, αρκει να εχω ρευμα! 😆 

Σε λάθος topic μπήκες για τρολάρισμα .... Αν όντως το εννοείς ,μην μπαίνεις στη διαδικασία καν να αλλάξεις, θα σου είναι πολύπλοκο ,πολύ περισσότερο απο το να διαχωρίσεις το πόσο πληρώνεις τώρα για ρεύμα , μείνε εκεί που είσαι, άσε που οι άλλοι οι πάροχοι στο 2ο μήνα απλήρωτο στο κόβουν

7 ώρες πριν, skiabox είπε

Εγώ μιας και είμαι ζενίθ φυσικό αέριο πάω ζενίθ και στο ρεύμα τώρα. 

Εκεί την πάτησα και εγώ και έφαγα πάγια με το κιλό ,μαζί με ΟΤΣ .Βέβαια απο ΔΕΗ καλύτερα ,αλλά απο 0,06 με τις ταρίφες βγαίνει ~0,08 ...

Επίσης το νου σου ,δες τα ψιλά γράμματα που βάζουν όριο στην ετήσια κιλοβατώρα , νομίζω 6000 ήταν και μετά ανεβαίνει πολύ η χρέωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, korakios είπε

Σε λάθος topic μπήκες για τρολάρισμα .... Αν όντως το εννοείς ,μην μπαίνεις στη διαδικασία καν να αλλάξεις, θα σου είναι πολύπλοκο ,πολύ περισσότερο απο το να διαχωρίσεις το πόσο πληρώνεις τώρα για ρεύμα , μείνε εκεί που είσαι, άσε που οι άλλοι οι πάροχοι στο 2ο μήνα απλήρωτο στο κόβουν

Δεν τρολαρω και δεν ειναι διαφορικη εξισωση το να διαχωρισω τον λογαριασμο, απλα δεν εχει καποιο νοημα να αναλυσω το τι πληρωνω στη ΔΕΗ.

Μπορω να σου πω οτι καιω στο 4μηνο περιπου 1000 - 1300 KWh.  Τι ρολο παιζει;

Ο εναλλακτικος παροχος ερχεται και σου λεει μια αρκετα καλυτερη τιμη στην KWh και σου βαζει 50 κρυφες χρεωσεις.

Οποτε η πληροφορια που ψαχνω ειναι: ναι αξιζει γιατι καποιος απο ολους του εναλλακτικους παροχους ΔΕΝ βαζει 50 κρυφες χρεωσεις, αλλα 25 και ετσι

κερδιζεις οντως απο την καλυτερη τιμη KWh όπως πχ αναφέρεις οτι απο 0,06 μαζι με τις κρυφες πας 0,08 (εγω εχω και νυχτερινη χρεωση btw).

Οταν λοιπον λεω δεν με νοιαζει και αν τα δινω ολα στην ΕΡΤ αρκει να πληρωνω λιγοτερο και να εχω ρευμα, ειναι γιατι τονιζω οτι θελω μικροτερη χρεωση συνολικα

(μιας και ασχετως τιμης KWH της ΔΕΗ, εχει επισης μισο λογαριασμο χαρατσια σε παγια και πλεον η εκπτωση συνεπειας ειναι για τα σκουπιδια)

,οχι σαν τις εκπτωσεις ρουχων που βαζουν ενα ταμπελακι με διπλασια τιμη απο την κανονικη, την σβηνουν, γραφουν τη μιση και 50% εκπτωση διπλα και τσιμπαει ο κοσμος.

ΥΓ: Παντα πληρωνω τον λογαριασμο στην ωρα του, οποτε δεν με απασχολει το οτι κοβουν το ρευμα.

Επεξ/σία από Squall-21-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Squall-21- είπε

Μπορω να σου πω οτι καιω στο 4μηνο περιπου 1000 - 1300 KWh.  Τι ρολο παιζει;

Μεγάλο 

4 ώρες πριν, Squall-21- είπε

εγω εχω και νυχτερινη χρεωση btw

Και αυτό παίζει ρόλο , πρέπει να μας πεις ακριβός πόσες είναι οι νυχτερινές και πόσες ημερήσιες κιλοβατώρες .

Επισης έχεις τριφασικό ή μονοφασικό ?

Περίπου 100€ το χρόνο γλυτώνεις αν πας Ελιν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Και αυτό παίζει ρόλο , πρέπει να μας πεις ακριβός πόσες είναι οι νυχτερινές και πόσες ημερήσιες κιλοβατώρες

Αυτο δεν γίνεται να είναι ιδιο καθε φορα. Π.χ. τωρα εχω μωρο εχω Χ αναγκες. σε 2 χρονια θα εχω αλλες αναγκες.

Παντως το οφελος 8€ το μηνα είναι τετοιο που φαινεται να μην αξιζει τον κοπο ειδικα οταν εχει παραμετρους επιπλεον μεταβλητες σε σχεση με ΔΕΗ, οπως το ΟΤΣ, που σου αλλάζουν τον λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ΟΤΣ η Ελιν , ούτε πάγιο , ούτε δέσμευση γιαυτο και την ανέφερα .
Από εκεί και μετά εννοείται εσυ κρίνεις καλύτερα για τη δικιά σου τσέπη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...