Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, korakios είπε

δεν ξέρω ρε συ , μου φαίνεται α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο

Ειναι απιστευτο αλλα το παιδι μιλαει με νουμερα.....19 ευρω παγιο το 4μηνο με 2-3 ευρω στην ΔΕΗ το 4μηνο.Ειναι ξεκαθαρο.

Το κολπο ειναι στο παγιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Ειναι απιστευτο αλλα το παιδι μιλαει με νουμερα.....19 ευρω παγιο το 4μηνο με 2-3 ευρω στην ΔΕΗ το 4μηνο.Ειναι ξεκαθαρο.

Το κολπο ειναι στο παγιο.

ναι ρε συ , αλλά έχει 45% έκπτωση στη κιλοβατώρα , δεν είναι και λίγο πράγμα

και έχει και επαγγελματικό 0,0594 νύχτα μέρα

ά κάτσε φλασιά τώρα

@Dr_Pepper καλέ @Dr_Pepper ,ουουουου, σου βρήκαμε επαγγελματία με νυχτερινόοοο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι ρε συ , αλλά έχει 45% έκπτωση στη κιλοβατώρα , δεν είναι και λίγο πράγμα

και έχει και επαγγελματικό 0,0594 νύχτα μέρα

Δεν παιζουν ρολο ολα αυτα.....το κολπο ειναι στο παγιο.

Αν συνεχισεις να μην το καταλαβαινεις θα φας παρατηρηση.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

756 κιλοβατώρες στο τετράμηνο Χ 0,1080 = 81,65

Η ΔΕΗ στους συνεπείς κάνει μία έκπτωση κοντά στο 7% επομένως στη ΔΕΗ θα πλήρωνα κοντά στα 76 ευρώ + 2 -3 πάγιο.

Πάροχος από τα  81,65 μου αφαίρεσε 26,15 που ήταν έκπτωση (κανονικά είναι 36,7416 αλλά του τελευταίου μήνα πάει στον επόμενο) επομένως 81,65-26,15 = 55,5 + 19 (πάγιο) =74,5

Για περιπτώσεις σαν εμένα που έχουν χαμηλή κατανάλωση θεωρώ ότι δεν υπάρχει το όφελος και οι προοπτικές που μας παρουσιάζουν, γι’ αυτό και έχω θυμώσει μαζί τους, γιατί μας λένε έκπτωση 45% και εμείς βλέπουμε το τυρί και δεν βλέπουμε τη φάκα. . Για όποιον έχει μεγάλη κατανάλωση μπορεί να υπάρχει, εκεί για να είναι σίγουρος θα πρέπει να δει μην αλλάζει η χρέωση στο πάγιο ή στις κιλοβατώρες .

Επεξ/σία από xristosst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, xristosst είπε

Εκεί θα πρέπει να δει μην αλλάζει η χρέωση στο πάγιο ή στις κιλοβατώρες για να είναι σίγουρος.

αυτό , αυτό

Καληνύχτα

16 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πες τα στον korakio που δεν εχει ιδεα.

σιγά σιγά τα μαθαίνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι ρε συ , αλλά έχει 45% έκπτωση στη κιλοβατώρα , δεν είναι και λίγο πράγμα

και έχει και επαγγελματικό 0,0594 νύχτα μέρα

ά κάτσε φλασιά τώρα

@Dr_Pepper καλέ @Dr_Pepper ,ουουουου, σου βρήκαμε επαγγελματία με νυχτερινόοοο

 

Εγώ όλο 0,5 0,6 0,7 0,10 βλέπω αλλά όλοι τελικά απο άτομα που ποστάρουν βλέπω να λένε πως πληρώνουν τα ίδια και παραπάνω

Πωτς γκένεν ατό; 

781891-e0.jpg

 

Τελικά τι να κάνω μάγκες απλά επειδή κάνω μεγάλη κατανάλωση θέλω να πληρώνω λιγότερα απο το Γ21 της ΔΕΗ γίνεται κάτι τέτοιο ή απλά πάλι μια απο τα ίδια θα είμαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, itmaster99 είπε

τώρα το γελοίο μέρος που αφορά τις kwh -- τελευταία ένδειξη μετρητή 57406 στις 18/10, ενώ πήγα τώρα στον μετρητή και η ένδειξη είναι 57312 (5 ημέρες μετά δλδ) 

 

Κλασικά πράγματα. Όταν κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου μετά την καταμέτρηση του εκκαθαριστικού και δεν έχουν άτομα να στείλουν πάλι για καταμέτρηση, βάζουν τη μέτρηση της φωτογραφίας. Όταν κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου πριν την καταμέτρηση του εκκαθαριστικού, τους αναγκάζεις ή να έρθουν να ξαναμετρήσουν ή να το βάλουν στο περίπου. Τελικά έπεσαν λίιγο έξω. 😄 Εγώ στη θέση σου θα το παρατούσα το θέμα και θα προχωρούσα με τις αμφισβητήσεις... το να κάνεις αίτημα για διορθωτική καταμέτρηση δε σημαίνει πως θα έρθουν άμεσα. Άσε που μπορεί πχ να δώσει ο ΔΕΔΔΗΕ νέα μέτρηση 57500 κι η Ζενίθ αντί να κάνει αναλογία, να στο χρεώσει ολόκληρο και μετά να κάνεις άλλες αμφισβητήσεις. 😄

 

7 ώρες πριν, korakios είπε

αν είναι μυστικό του εμπορίου ? λες γιαυτό δεν έχει ανεβάσει ? τον έμπλεξα τον άνθρωπο

@ekrepali πες και συ ,τι λες να παίζει ?

@HERTHAN να κάνουμε poll ?

Eγώ έχω επαγγελματικό με 25% έκπτωση και 11ευρώ πάγιο έχω κάψει περίπου 3500kw αλλά δεν έχω πληρώσει τίποτα. Το κόλπο σε μένα δεν είναι στο πάγιο... το κόλπο είναι να μη σου στέλνουν λογαριασμούς. 😋

Υπάρχει επίσης κι ένα κόλπο για δωρεάν ρεύμα... άλλα το βάζω σε spoiler γιατί κυκλοφορούν και δεδδηατζήδες εδώ πέρα, μη μας κατηγορήσουν για ρευματοκλοπή.

Spoiler

4.jpg.5b8bae1a283357882966dbf1a4813304.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκκαθαριστικος Ιουνίου σε protergia: προσαύξηση σύμφωνα με αρθρο 8.8 :31,20€

Εκκαθαριστικος Οκτωβρίου σε protergia με 100 kw παραπανω κατανάλωση απο αυτον του Ιουνίου : προσαύξηση σύμφωνα με άρθρο 8.8 :90,13€ 

Οτι γλύτωσα 5χρονια θα τα δωσω μαζεμενα τον ενα χρονο συμβολαιο που μου εμεινε ακομα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Teonik1810 είπε

Εκκαθαριστικος Ιουνίου σε protergia: προσαύξηση σύμφωνα με αρθρο 8.8 :31,20€

Εκκαθαριστικος Οκτωβρίου σε protergia με 100 kw παραπανω κατανάλωση απο αυτον του Ιουνίου : προσαύξηση σύμφωνα με άρθρο 8.8 :90,13€ 

Οτι γλύτωσα 5χρονια θα τα δωσω μαζεμενα τον ενα χρονο συμβολαιο που μου εμεινε ακομα

Καλημέρα.. Δυστυχώς μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει.. Και απo εκεί που  έχουν παει οι τιμές στον ουρανό οι προσαυξησεις θα είναι πολυ σημαντικές.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους . Έχω από τον Μάιο  volterra οικιακό γ1ν1 με χρέωση χωρίς οτς. Με όλα αυτά που γίνονται θα δω και εγώ τους επόμενους μήνες χρέωση οτς στον λογαριασμό μου ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Δυστυχώς μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει.. Και απo εκεί που  έχουν παει οι τιμές στον ουρανό οι προσαυξησεις θα είναι πολυ σημαντικές.. 

εκτός βέβαια αν φύγει άμεσα και κάνει και αμφισβήτηση

30 λεπτά πριν, panthrax2 είπε

Καλησπέρα σε όλους . Έχω από τον Μάιο  volterra οικιακό γ1ν1 με χρέωση χωρίς οτς. Με όλα αυτά που γίνονται θα δω και εγώ τους επόμενους μήνες χρέωση οτς στον λογαριασμό μου ;;

Spoiler

Να πως διαβάζουν τον καφέ. Ερμηνεία των συμβόλων και ολόκληρη η διαδικασία  προετοιμασίας | Εναλλακτική Ατζέντα

 

9 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Τελικά τι να κάνω μάγκες απλά επειδή κάνω μεγάλη κατανάλωση θέλω να πληρώνω λιγότερα απο το Γ21 της ΔΕΗ γίνεται κάτι τέτοιο ή απλά πάλι μια απο τα ίδια θα είμαι; 

τα είπαμε στις προηγούμενες σελίδες

ρώτα το συμφουρίτη μήπως έχει νυχτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, korakios είπε

μπορεί και να είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ , γιαυτό το θέμα μπες στο myrae και κάνε αίτημα παράπονο σε διαχειριστή και πάροχο ταυτόχρονα

περίμενε 10 εργάσιμες , καλό είναι που δε σε απάντησαν , δείχνει αδιαφορία

ΔΕΝ το επικαλείσαι εσύ , το αποφασίζει ο ΣτΚ ή η watt&RAE ΡΑΕ

στο sticky θα το δεις και στο ποστ

αν δεν απαντήσουν σε 10 εργάσιμες κάνε παράπονο να υπάρχει στο οτι δεν απάντησαν και

ή το πας με νέο αίτημα/παράπονο στο myrae αναφέροντας

οτι δε σε είχαν ενημερώσει ποτέ για την ύπαρξη της ρήτρας παρα μόνο τη διαφημιζόμενη τιμή

δεν απαντάνε απο που προέρχεται αυτή η χρέωση

αναγκάστηκες να φύγεις γιατί πλέον δεν είχες ιδέα τι θα πληρώσεις στον επόμενο λογαριασμό

που τελικά και στον επόμενο υπήρχε αυτή η χρέωση

ποτέ δε θα υπέγραφες αν ήξερες οτι υπάρχουν αυτές οι χρεώσεις

αιτήσαι να επιστραφούν αυτές οι χρεώσεις όπως και η ρήτρα αποχώρησης μιας και αλλιώς σου παρουσίασαν το πρόγραμμα και τελικά άλλα χρεώθηκες

 

Μπορείς και μέσω ΣτΚ (προσωπικά το προτιμώ μιας και δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί της ΡΑΕ)

περιγράφοντας το ιστορικό

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/complaint-template.doc

Αίτημα - παράπονο στη myrae έγινε και για τους δυο δεδδηε+ζενιθ

Έφυγε και αμφισβήτηση λογαριασμού στη ζενιθ και εν αναμονή των 10 ημερών
Άρα μετά και από το 2ο 10ήμερο ,  λέω να πάω  ΡΑΕ & ΣτΚ ταυτόχρονα την ίδια στιγμή.
Σύμφωνα με όλες τις οδηγίες παραπάνω.

Ενημερωτικά σε αυτόν το λογαριασμό  η τιμή της kWh έφτασε στα  0,2675
Αυτά για το power home max.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Αίτημα - παράπονο στη myrae έγινε και για τους δυο δεδδηε+ζενιθ

Έφυγε και αμφισβήτηση λογαριασμού στη ζενιθ και εν αναμονή των 10 ημερών
Άρα μετά και από το 2ο 10ήμερο ,  λέω να πάω  ΡΑΕ & ΣτΚ ταυτόχρονα την ίδια στιγμή.
Σύμφωνα με όλες τις οδηγίες παραπάνω.

Ενημερωτικά σε αυτόν το λογαριασμό  η τιμή της kWh έφτασε στα  0,2675
Αυτά για το power home max.........

Εγώ σου πρότεινα να το παρατήσεις μη γίνει μπέρδεμα, καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι σημαντικό το ποσό να πληρώσεις επιπλέον 200kw με 0.26. Πλέον θα πρέπει να προσέξεις όταν ξαναπάρει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ με μελλοντική ημερομηνία.

α) Να σου χρεώσει η Ζενίθ σωστή αναλογία κατανάλωσης βάσει ημερών παραμονής.

β) Να βεβαιωθείς ότι και η ΔΕΗ ενημερώθηκε για το σφάλμα καταμέτρησης ώστε να μη γίνουν διπλοχρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...