Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σημαντική επιβάρυνση του συνολικού χονδρεμπορικού κόστους ηλεκτρικής ενέργειας εξελίσσεται η ανοδική πορεία και της αγοράς Εξισορρόπησης από το τέλος Σεπτεμβρίου, αγγίζοντας μάλιστα τα 20,04 ευρώ ανά Μεγαβατώρα το διάστημα 11-17 Οκτωβρίου, δηλαδή την τελευταία εβδομάδα που έχει υποβληθεί σε εκκαθάριση από τον ΑΔΜΗΕ. 

Σύμφωνα με τα στοιχεία του Διαχειριστή, το συνολικό κόστος των Λογαριασμών Προσαυξήσεων άρχισε να ενισχύεται την εβδομάδα 27 Σεπτεμβρίου έως 3 Οκτωβρίου, αγγίζοντας τα 12,25 ευρώ ανά Μεγαβατώρα. Στη συνέχεια (από 4 έως 10/10) αυξήθηκε έτι περαιτέρω, στα 14,67 ευρώ ανά Μεγαβατώρα, για να ενισχυθεί κατά 5,37 ευρώ το επόμενο 7ήμερο. 

Η επιβάρυνση αυτή, όπως είναι φυσικό, έρχεται να αυξήσει ακόμη περισσότερο το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας τόσο για τους βιομηχανικούς καταναλωτές όσο και για τους μη καθετοποιημένους προμηθευτές, σε μία εποχή όπου η Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς έχει κυριολεκτικά εκτιναχθεί στα ύψη. 

Ενδεικτικό του εκτροχιασμού της αγοράς Επόμενης Ημέρας ότι, ακόμη και προχθές Δευτέρα, όπου οι ΑΠΕ είχαν τα πρωτεία στην προέλευση της ηλεκτρικής ενέργειας με μερίδιο 48%, η ΤΕΑ διαμορφώθηκε στα 189,30 ευρώ ανά Μεγαβατώρα, για να «σκαρφαλώσει» ξανά την Τρίτη και σήμερα Τετάρτη στα 218,06 και 205,6€/MWh, αντίστοιχα. Ως συνέπεια, η μέση τιμή για τον Οκτώβριο είναι αυτή τη στιγμή στα 200,3€/MWh. 

Έτσι, στο ενδεχόμενο που το κόστος εξισορρόπησης παγιωθεί στα επίπεδα των 20 ευρώ ανά Μεγαβατώρα, θα ενταθούν τα προβλήματα βιωσιμότητας της εγχώριας βιομηχανίας, ενώ θα δημιουργηθούν ακόμη μεγαλύτερες ανατιμητικές πιέσεις και στις λιανικές τιμές ρεύματος.

Όσον αφορά την αγορά Εξισορρόπησης, αξίζει να σημειωθεί ότι τις τρεις αυτές τελευταίες εβδομάδες ενισχύονται και οι τρεις Λογαριασμοί Προσαυξήσεων. Με δεδομένο ωστόσο ότι ο Λογαριασμός προσαυξήσεων Απωλειών ΕΣΜΗΕ (ΛΠ – 1) συναρτάται από την τιμή της αγοράς Επόμενης Ημέρας, η οποία κινείται σε υψηλά επίπεδα, δείχνει περισσότερο αναμενόμενη η ανοδική του πορεία. Αντίθετα, ανησυχία προκαλεί η άνοδος του Λογαριασμού προσαυξήσεων Οικονομικής Ουδετερότητας (ΛΠ-3), ο οποίος σχετίζεται με την ενεργοποιούμενη ενέργεια εξισορρόπησης. 

Σύμφωνα με αναλυτές της αγοράς, μία πιθανή εξήγηση είναι οι μεγάλες διακυμάνσεις στην ηλεκτροπαραγωγή των ΑΠΕ (κυρίως των αιολικών), οι οποίες έχουν ως συνέπεια συνεχή ramp up και ramp down των μονάδων αερίου, ανεβάζοντας έτσι το συγκεκριμένο σκέλος του κόστους εξισορρόπησης. Όπως προσθέτουν, λόγω των καιρικών συνθηκών, κάτι τέτοιο συμβαίνει συχνά το δίμηνο Οκτωβρίου-Νοεμβρίου, όπως τον Μάρτιο και Απρίλιο. 

Ο προβληματισμός πάντως των προμηθευτών αλλά και της βιομηχανίας είναι πως, στη δεδομένη συγκυρία, δεν υπάρχουν περιθώρια για εκτίναξη και του κόστους εξισορρόπησης. Κι αυτό μάλιστα τη στιγμή που η διαμόρφωση των λογαριασμών προσαυξήσεων ακόμη στα επίπεδα των 10 ευρώ ανά Μεγαβατώρα καθιστά την ελληνική αγορά Εξισορρόπησης από τις ακριβότερες στην Ευρώπη. 

Σε κάθε περίπτωση, όπως υποστηρίζουν, το νέο αυτό ανοδικό ράλι του κόστους Εξισορρόπησης έρχεται να υπενθυμίζει την αναγκαιότητα του Μηχανισμού Παρακολούθησης της ΡΑΕ, για την ισχυρή εποπτεία όλων των αγορών από την Αρχή

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Korakie Καλημέρα!

Να σε ρωτήσω, εγώ στο γραφείο που έχω elin επαγγελματικό 1 το excel βγάζει φτηνότερο το nrg Fixed 4BUSINESS 1, καθώς η κατανάλωση ειναι κάτω από 500kwh το μήνα και συνολικά κάπου 4000-4300 το χρόνο. Να προχωρήσω σε αυτό? Ποια η γνώμη σου? Της ΔΕΗ τα προγράμματα τα επαγγελματικά δεν αξίζουν? Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα τον Αύγουστο και ακόμη είμαστε στο μπλέξιμο με το θέμα παροχής ρεύματος και αερίου. Ο ιδιοκτήτης έχει κάνει συμβόλαιο στη Ζενίθ (Power Home Max) και αυτή τη στιγμή το ρεύμα βγαίνει στο όνομα του. Εμείς θέλουμε να αλλάξουμε όνομα στο δικό μου όμως για κάποιο λόγο στη Ζενίθ δυσκολεύουν πολύ τη διαδικασία και ακόμη είναι στου ιδιοκτήτη. 

Το θέμα τώρα είναι πως μας λέει ο ιδιοκτήτης ότι έχει υπογράψει 2ετες συμβόλαιο και πως αν αλλάξουμε πάροχο θα πρέπει να πληρώσουμε εμείς το πρόστιμο. 

Τι θεωρείτε πως είναι καλύτερο; Να κρατήσουμε την Ζενιθ με το τρέχον πρόγραμμα συνδυαστικά με το αέριο ή να αλλάξουμε παρόχους;

Υπόψιν πως και στο αέριο έχει συμβόλαιο στη Ζενίθ όπου και εκεί έχει πρόστιμο σε περίπτωση αλλαγής παρόχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Τι θεωρείτε πως είναι καλύτερο; Να κρατήσουμε την Ζενιθ με το τρέχον πρόγραμμα συνδυαστικά με το αέριο ή να αλλάξουμε παρόχους;

σήμερα κάνεις αίτηση για online/enter ,

για αέριο στο άλλο θέμα και να ποστάρεις το πρόγραμμα που έχει (σήμερα και αυτό)

Spoiler

κανονικά πληρώνει ο ιδιοκτήτης αλλιώς πείτε του να δίνει τη διαφορά .... τεσπα αν μπορείτε μισά μισά.

αν ήταν στο όνομά σου μπορούσες να κάνεις αμφισβήτηση χρέωσης ρήτρας και καταγγελία στη ΡΑΕ αλλά τώρα μπλέκεται το θέμα

 

Επεξ/σία από korakios
link
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

σήμερα κάνεις αίτηση για online ,

για αέριο στο άλλο θέμα και να ποστάρεις το πρόγραμμα που έχει (σήμερα και αυτό)

  Απόκρυψη περιεχομένων

κανονικά πληρώνει ο ιδιοκτήτης αλλιώς πείτε του να δίνει τη διαφορά .... τεσπα αν μπορείτε μισά μισά.

αν ήταν στο όνομά σου μπορούσες να κάνεις αμφισβήτηση χρέωσης ρήτρας και καταγγελία στη ΡΑΕ αλλά τώρα μπλέκεται το θέμα

 

Έχω ήδη δει το πρόγραμμα της ΔΕΗ myhomeonline enter και βάσει του νήματος καταλαβαίνω ότι είναι το πιο συμφέρον. Αξίζει να πληρώσω εγώ το πρόστιμο και να φύγω για να είμαι ήσυχος;

Και στο αέριο το ίδιο ακριβώς θέλω να ρωτήσω - αν αξίζει να φύγω στη ΔΕΗ και να πληρώσω εγώ το πρόστιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thephotoshoped είπε

Και στο αέριο το ίδιο ακριβώς θέλω να ρωτήσω - αν αξίζει να φύγω στη ΔΕΗ και να πληρώσω εγώ το πρόστιμο. 

σε λάθος θέμα το ρωτάς και φυσικά στο άλλο θέμα να διαβάσεις τελευταίες σελίδες

2 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Έχω ήδη δει το πρόγραμμα της ΔΕΗ myhomeonline enter και βάσει του νήματος καταλαβαίνω ότι είναι το πιο συμφέρον. Αξίζει να πληρώσω εγώ το πρόστιμο και να φύγω για να είμαι ήσυχος;

ποιο πρόγραμμα είναι της Zenith? (το ίδιο θα αναφέρεις και στο άλλο θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

σε λάθος θέμα το ρωτάς και φυσικά στο άλλο θέμα να διαβάσεις τελευταίες σελίδες

ποιο πρόγραμμα είναι της Zenith? (το ίδιο θα αναφέρεις και στο άλλο θέμα)

Της Ζενιθ του ρεύματος είναι το Power Home Max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Της Ζενιθ του ρεύματος είναι το Power Home Max

1. κοιτάς προηγούμενους λογαριασμούς (τους ζητάς) μήπως και έχει αλλαγή όρων σαν υποσημείωση και μπορεί να φύγει αζημίως να ξεμπερδεύετε

2. ΤΕΑ (χοντρική) 200 , έστω οτι θα κατέβει και μέσος όρος 140 ,

0,06 διαφημιζόμενη τιμή Power Home Max

απο https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias/

(1,20*140+20-45)/1000+0,06=0,203 (edit) μπαίνει και η κρατική επιδότηση

Έστω δεν καις πάνω απο 600kw/μήνα και έστω οτι όταν πέσει η χοντρική συνεχίζει να  δίνει 0,06€/kw έκπτωση (δεν παίζει)

τελική 0,143

του online 0,0960 , άρα διαφορά 0,143-0,096=0,047

Έστω Χ η κατανάλωση που κάνεις σε kw και Ψ η ρήτρα αποχώρησης

17 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Αξίζει να πληρώσω εγώ το πρόστιμο και να φύγω για να είμαι ήσυχος;

Χ*0,107-Ψ

edit , υπολογισμός με τα καλύτερα σενάρια , τα ουσιαστικά είναι οτι η τελική κιλοβατώρα σήμερα έχει 0,215 με την επιδότηση

Επεξ/σία από korakios
επιδότηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, korakios said:

αν θες να κάνεις διακοπή παροχής και να μείνεις με κεριά και υγραέριο, τότε μόνο έχει νόημα η καταγγελία σύμβασης

προχωράς στο myrae αίτημα/παράπονο και αίτηση στης ΔΕΗ

_________________________________________________________________________________________

λόγω της φήμης οτι ίσως θα αλλάξουν οι τιμές ,σκεφτείτε να κάνετε  σήμερα αίτηση στης ΔΕΗ και μην περιμένετε απάντηση για όσους περιμένουν απάντηση απο την αμφισβήτηση

εκανα ηδη αιτηση στη ΔΕΗ online.

παρολα αυτα σημερα μου απαντησε ο ΡΑΕ το παρακατω

Το αίτημά σας έχει απορριφθεί από τον παραλήπτη. Αυτό συμβαίνει όταν:

 

  • Τα στοιχεία πελάτη είναι λάθος ή τα κοινοποιημένα έγγραφα είναι λανθασμένα ή έχουν αποσταλεί έγγραφα που τυχόν περιέχουν ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα τα οποία δεν είναι δεκτικά επεξεργασίας.
  • Σε αυτή την περίπτωση η εταιρία δικαιούται να απορρίψει το αίτημα σας. Παρακαλούμε συμπληρώστε εκ νέου το αίτημά σας με τα σωστά στοιχεία του κατόχου της παροχής.

το μονο που εβαλα και ισως εμπιπτει στο παραπανω , ειναι οι παραγραφοι απο τους ορους χρησης, που εβαλα στα συνημμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Mule206 είπε

Ποτέ είπαμε ότι έκανες τη σύμβαση; 

Το ίδιο πρόγραμμα έχουμε και μακάρι να μην έρθει τπτ και σε μένα αν και έχω κλείσει εξάμηνο. 

έχει περάσει το 6μηνο, έκανα 15 Ιανουαρίου συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Decano είπε

Παιδιά απάτη η efa! 

Τελικά τώρα λένε ότι θα μπει ρήτρα στο fixed αλλα οχι στο 100% αλλά στο 50%! ΤΡΑΓΙΚΟΙ!

ΚΟΤ λες? καλό είναι να διευκρινίζεις

1 λεπτό πριν, Decano είπε

Παιδιά απάτη η efa! 

Τελικά τώρα λένε ότι θα μπει ρήτρα στο fixed αλλα οχι στο 100% αλλά στο 50%! ΤΡΑΓΙΚΟΙ! Τι κανουμε τωρα?

σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...