Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Decano είπε

Ναι ΚΟΤ..... Ενώ μου έλεγαν για 6 μήνες δεν θα εφαρμοστεί 100%

@korakios δεν είναι υποχρεωμένοι για 6μηνο; Αλλάζει κάτι στο ΚΟΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Decano είπε

Ναι ΚΟΤ..... Ενώ μου έλεγαν για 6 μήνες δεν θα εφαρμοστεί 100%

αν εννοείς προσκοπικά στα λέγανε , οκ , απλά κάνανε λάθος (ποιος ακούει τον @ekrepali 😁)

κάποιος είχε κρατημένα και screnshots από τη συνομιλία , εσύ ήσουν ή έμεινες στο προφορικό ?

 

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

@korakios δεν είναι υποχρεωμένοι για 6μηνο; Αλλάζει κάτι στο ΚΟΤ;

ναι , απλά επέλεξαν να αλλάξουν το πρόγραμμα που εφαρμόζεται το ΚΟΤ

Τα έλεγε (& στις επόμενες σελίδες, αλλά κανένας δεν τον άκουγε)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

αν εννοείς προσκοπικά στα λέγανε , οκ , απλά κάνανε λάθος (ποιος ακούει τον @ekrepali 😁)

κάποιος είχε κρατημένα και screnshots από τη συνομιλία , εσύ ήσουν ή έμεινες στο προφορικό ?

 

ναι , απλά επέλεξαν να αλλάξουν το πρόγραμμα που εφαρμόζεται το ΚΟΤ

Τα έλεγε (& στις επόμενες σελίδες, αλλά κανένας δεν τον άκουγε)

Τα έχω και γραπτώς. Τώρα λένε ότι βγήκε απόφαση αρχές Οκτωβρίου και θα εφαμοστει ρήτρα. Παω εισαγγελέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Decano είπε

Παω εισαγγελέα 

Χαιρετίσματα στη Τζένη 😁

πάρε γραπτώς αν θα σε χρεώσουν ρήτρα αποχώρησης και κλασσικά ΡΑΕ ή ΣτΚ αν τα μασήσουν (ή σε χρεώσουν και ρήτρα αναπροσαρμογής)

απλά σήμερα κάνε αίτηση για το online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Χαιρετίσματα στη Τζένη 😁

πάρε γραπτώς αν θα σε χρεώσουν ρήτρα αποχώρησης και κλασσικά ΡΑΕ ή ΣτΚ αν τα μασήσουν (ή σε χρεώσουν και ρήτρα αναπροσαρμογής)

απλά σήμερα κάνε αίτηση για το online

Πως θα κάνω αίτηση με τι λογαριασμό ? δεν έχει εκδοθεί από efa τηλεφωνικα με ενημερωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Decano είπε

Πως θα κάνω αίτηση με τι λογαριασμό ?

κάνε εσύ , βάλε σαν αριθμό παροχής ότι σου βγάζει σαν αποτέλεσμα απο

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/#

(λογικά θα άλλαξε το τελευταίο ψηφίο)

και σαν τελευταίο λογαριασμό αν ζητά , βάλε πριν της efa .

Παράλληλα , ζήτα απο efa να εκδώσουν έκτακτο αν γίνεται

ουσιαστικά να κερδίζεις χρόνο μη τυχών κοπεί το online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2021 στις 7:16 ΜΜ, ekrepali είπε

Εγώ σου πρότεινα να το παρατήσεις μη γίνει μπέρδεμα, καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι σημαντικό το ποσό να πληρώσεις επιπλέον 200kw με 0.26. Πλέον θα πρέπει να προσέξεις όταν ξαναπάρει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ με μελλοντική ημερομηνία.

α) Να σου χρεώσει η Ζενίθ σωστή αναλογία κατανάλωσης βάσει ημερών παραμονής.

β) Να βεβαιωθείς ότι και η ΔΕΗ ενημερώθηκε για το σφάλμα καταμέτρησης ώστε να μη γίνουν διπλοχρεώσεις.

Καλημέρα σας

Μόλις γύρισα από τον σημερινό μου περίπατο στη δεη και στη δεδδηε

Η δεη λοιπόν μου είπε ότι για αυτούς η μέτρηση θα ξεκινήσει από την φωτογραφία μετρητή που τους κατέθεσα την ημέρα που έγινε η υπογραφή της σύμβασης. Μα, τους λεω, εδώ έχω το τελικό λογαριασμό της ζενιθ που έχει λάθος μέτρηση και μάλιστα 179 ολόκληρες kWh περισσότερες από αυτές που φαίνεται στην φωτογραφία που σας κατέθεσα. Θα πληρώσω 179 σε αυτούς και άλλες 179 σε εσάς.???...!!!!!   Να πάτε μου λέει στη δεδδηε, αυτοί είναι υπεύθυνοι....!!!!

Ένα στενό παραπάνω ευτυχώς είναι η δεδδηε, πάω, μου λέει η security κάτω πάρε τηλέφωνο, παίρνω
Για να μην μακρηγορώ,, θα ξαναστείλουν να γίνει μέτρηση αυτή τη φορά με φωτογραφία του μετρητή και την ένδειξη θα την στείλουν και στους 2 παρόχους ενώ μου είπε ότι θα ενημερώσουν σχετικά και εμένα. Και τους ρωτώ, από τις 18/10 μέχρι π.χ. τις 1/11 που ίσως έρθουν για καταμέτρηση για αυτές τις kWh αυτού του διαστήματος ποιος θα με αποζημιώσει? απαντά: τι εννοείτε? Εννοώ ότι αυτό το 15ήμερο θα το χρεωθώ προφανώς από ζενιθ άρα με 0,23...φεύγα + ΟΤΣ
Φυσικά απάντηση δεν πήρα. Της είπα βέβαια ότι θα καταγγείλω με όποιο τρόπο μπορώ την δεδδηε διότι προφανώς δικό τους λάθος είναι. Αυτός ο κύριος που πέρασε στις 18/10 και μέτρησε , απλά δεν είδε ή δεν πέρασε καν, έβαλε εκεί έναν αριθμό και τέλος......

Περαστικά σε εμένα, τα συμπεράσματα δικά σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Περαστικά σε εμένα, τα συμπεράσματα δικά σας

άσε τα τηλέφωνα και τις βόλτες, καταγγελία στο myrae έπρεπε ήδη να είχες κάνει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

άσε τα τηλέφωνα και τις βόλτες, καταγγελία στο myrae έπρεπε ήδη να είχες κάνει :)

Έγινε και αυτή αλλά μόνο μια τυπική απάντηση από μέρους του παρόχου γύρισε

Από δεδδηε τίποτε.

Θα ακολουθήσει και 2η καταγγελία φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Έγινε και αυτή αλλά μόνο μια τυπική απάντηση από μέρους του παρόχου γύρισε

από όσο ξέρω διαβάζοντας εδώ , δεν κάνεις αποδοχή την απάντηση και το προχωράς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Καλημέρα σας

Μόλις γύρισα από τον σημερινό μου περίπατο στη δεη και στη δεδδηε

Η δεη λοιπόν μου είπε ότι για αυτούς η μέτρηση θα ξεκινήσει από την φωτογραφία μετρητή που τους κατέθεσα την ημέρα που έγινε η υπογραφή της σύμβασης. Μα, τους λεω, εδώ έχω το τελικό λογαριασμό της ζενιθ που έχει λάθος μέτρηση και μάλιστα 179 ολόκληρες kWh περισσότερες από αυτές που φαίνεται στην φωτογραφία που σας κατέθεσα. Θα πληρώσω 179 σε αυτούς και άλλες 179 σε εσάς.???...!!!!!   Να πάτε μου λέει στη δεδδηε, αυτοί είναι υπεύθυνοι....!!!!

Ένα στενό παραπάνω ευτυχώς είναι η δεδδηε, πάω, μου λέει η security κάτω πάρε τηλέφωνο, παίρνω
Για να μην μακρηγορώ,, θα ξαναστείλουν να γίνει μέτρηση αυτή τη φορά με φωτογραφία του μετρητή και την ένδειξη θα την στείλουν και στους 2 παρόχους ενώ μου είπε ότι θα ενημερώσουν σχετικά και εμένα. Και τους ρωτώ, από τις 18/10 μέχρι π.χ. τις 1/11 που ίσως έρθουν για καταμέτρηση για αυτές τις kWh αυτού του διαστήματος ποιος θα με αποζημιώσει? απαντά: τι εννοείτε? Εννοώ ότι αυτό το 15ήμερο θα το χρεωθώ προφανώς από ζενιθ άρα με 0,23...φεύγα + ΟΤΣ
Φυσικά απάντηση δεν πήρα. Της είπα βέβαια ότι θα καταγγείλω με όποιο τρόπο μπορώ την δεδδηε διότι προφανώς δικό τους λάθος είναι. Αυτός ο κύριος που πέρασε στις 18/10 και μέτρησε , απλά δεν είδε ή δεν πέρασε καν, έβαλε εκεί έναν αριθμό και τέλος......

Περαστικά σε εμένα, τα συμπεράσματα δικά σας

Καλησπέρα.. Την μέτρηση που έβαλε ο παροχος στον λογαριασμό ποιος την έδωσε; Σε ποια περιοχη έγινε αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Την μέτρηση που έβαλε ο παροχος στον λογαριασμό ποιος την έδωσε; Σε ποια περιοχη έγινε αυτό; 

Ο δεδδηε έδωσε μέτρηση στον πάροχο

Περιοχή Δυτικής Θεσσαλονίκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Ο δεδδηε έδωσε μέτρηση στον πάροχο

Περιοχή Δυτικής Θεσσαλονίκης

Άρα μάλλον  έχει κάνει το λάθος ο τεχνικός που ήρθε από εκεί...Μπορεί να πατησε λάθος την ένδειξη.. Αφού σου είπαν ότι θα περασουν τοτε περιμενε.. 

Υ. Γ. Μήπως αυτή την ένδειξη την έβαλε ο παροχος.. Ρώτησες τον Δεδδηε αν η ένδειξη που πηρε είναι αυτή η κάποια άλλη.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Decano είπε

Παιδιά απάτη η efa! 

Τελικά τώρα λένε ότι θα μπει ρήτρα στο fixed αλλα οχι στο 100% αλλά στο 50%! ΤΡΑΓΙΚΟΙ! Τι κανουμε τωρα?

Δε μπαίνει ρήτρα στο fixed (προστασία 6μήνου). Mπαίνει ρήτρα στο Power KOT που έχεις εσύ.

1 ώρα πριν, Decano είπε

Ναι ΚΟΤ..... Ενώ μου έλεγαν για 6 μήνες δεν θα εφαρμοστεί 100%

Κι εγώ έλεγα τι ακριβώς ισχύει...

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

@korakios δεν είναι υποχρεωμένοι για 6μηνο; Αλλάζει κάτι στο ΚΟΤ;

Τους υπόσχονταν ΚΟΤ συνδιαστικά με το Power Fix, αλλά με 7 ευρώ πάγιο αντί για 4 που ήταν το Power Fix. Από εκεί άρχισε να μου βρωμάει η δουλειά, από πού προκύπτουν τα 7 ευρώ; Κατάλαβα πως επρόκειτο για διαφορετικό πρόγραμμα με διαφορετικούς όρους (ο πάροχος έχει τη δυνατότητα να επιλέγει σε ποιο τιμολόγιο εφαρμόζει το ΚΟΤ). Μόλις ενεργοποιείται το ΚΟΤ, γίνεται αυτόματη αλλαγή απ'το Power Fix στο Power KOT, το οποίο είναι ίδιο με το Volton KOT (ρήτρα αναπροσαρμογής).

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν εννοείς προσκοπικά στα λέγανε , οκ , απλά κάνανε λάθος (ποιος ακούει τον @ekrepali 😁)

 

Volton και απατεωνιά πάνε πακέτο. Κάτι σαν μπακαλιάρο σκορδαλιά.

1 ώρα πριν, Decano είπε

Πως θα κάνω αίτηση με τι λογαριασμό ? δεν έχει εκδοθεί από efa τηλεφωνικα με ενημερωσαν

Βγάλε από εδώ μια φώτο τον αριθμό παροχής https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

55 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Καλημέρα σας

Μόλις γύρισα από τον σημερινό μου περίπατο στη δεη και στη δεδδηε

Η δεη λοιπόν μου είπε ότι για αυτούς η μέτρηση θα ξεκινήσει από την φωτογραφία μετρητή που τους κατέθεσα την ημέρα που έγινε η υπογραφή της σύμβασης.

Σου είπε μια υπάλληλος μια κοτσάνα... και κάθεσαι και τη πιστεύεις. Η ΔΕΗ θα ξεκινούσε από εκεί που τελείωσε ο προηγούμενος πάροχος, δηλάδη από τη λάθος καταμέτρηση που έδωσε ο ΔΕΔΔΗΕ. Όχι επειδή πάτησαν λάθος πλήκτρο που λέει ο takοulou αλλά επειδή δεν ήρθε κανείς για μέτρηση και το έβαλαν στο περίπου.

Aς το ξαναπώ άλλη μια φορά (έχω χάσει το μέτρημα)... έτσι γίνονται σε όλη την Ελλάδα (εκτός απ'την περιοχή takοulou) oι μετρήσεις για αλλαγή παρόχου κοντά στον εκκαθαριστικό λογαριασμό. Όταν η φωτογραφία ακολουθεί τη μέτρηση του εκκαθαριστικού, βάζουν τη μέτρηση της φωτογραφίας. Όταν η φωτογραφία προηγείται της μέτρησης του εκκαθαριστικού και η αλλαγή γίνει μετά, βάζουν μέτρηση στο περίπου.

Θα μπορούσες να είχες ξεμπλέξει αν δεν το έκανες θέμα (ναι θα πλήρωνες στη Ζενίθ μερικές kw παραπάνω). Τώρα παρακάλα να μη τα κάνουν χειρότερα. Ειδικά για τη Ζενίθ θα πρέπει να κάνεις διπλές και τριπλές διορθώσεις για να πάρεις πίσω προμήθειες, ρήτρες αναπροσαρμογής και συνέπεια.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...