Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Decano είπε

Μου είπαν από δεη να ζητήσω στην εφα βεβαίωση οφειλής εφόσον δεν έχει βγει λογαριασμός. Η εφα αρνείται να μου το δώσει.... 

Το μπλέξιμο!

Μήπως να κάνεις την αίτηση και ας είναι ελλειπή τα δικαιολογητικά? μέχρι να τα τσεκάρουν και να σου πουν οτι θέλουν τελευταίο της efa κερδίζεις μέρες

Ετοίμασε κείμενο στη ΡΑΕ και στείλε σήμερα μέσω του myrae

Είδα οτι είχες τελικά απο Viber συνομιλία , δεν ξέρω αν πρέπει να τα επισυνάψεις ή απλά να αναφέρεις οτι έχεις τη συνομιλία για οτι δε θα εφαρμόζεται ρήτρα στο ΚΟΤ και είναι διαθέσιμη αν χρειαστεί

Φυσικά αναφέρεις και οτι αρνείται και την έκδοση έκτακτου ώστε να αποχωρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε μπαίνει ρήτρα στο fixed (προστασία 6μήνου). Mπαίνει ρήτρα στο Power KOT που έχεις εσύ.

Κι εγώ έλεγα τι ακριβώς ισχύει...

Τους υπόσχονταν ΚΟΤ συνδιαστικά με το Power Fix, αλλά με 7 ευρώ πάγιο αντί για 4 που ήταν το Power Fix. Από εκεί άρχισε να μου βρωμάει η δουλειά, από πού προκύπτουν τα 7 ευρώ; Κατάλαβα πως επρόκειτο για διαφορετικό πρόγραμμα με διαφορετικούς όρους (ο πάροχος έχει τη δυνατότητα να επιλέγει σε ποιο τιμολόγιο εφαρμόζει το ΚΟΤ). Μόλις ενεργοποιείται το ΚΟΤ, γίνεται αυτόματη αλλαγή απ'το Power Fix στο Power KOT, το οποίο είναι ίδιο με το Volton KOT (ρήτρα αναπροσαρμογής).

 

Volton και απατεωνιά πάνε πακέτο. Κάτι σαν μπακαλιάρο σκορδαλιά.

Βγάλε από εδώ μια φώτο τον αριθμό παροχής https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Σου είπε μια υπάλληλος μια κοτσάνα... και κάθεσαι και τη πιστεύεις. Η ΔΕΗ θα ξεκινούσε από εκεί που τελείωσε ο προηγούμενος πάροχος, δηλάδη από τη λάθος καταμέτρηση που έδωσε ο ΔΕΔΔΗΕ. Όχι επειδή πάτησαν λάθος πλήκτρο που λέει ο takοulou αλλά επειδή δεν ήρθε κανείς για μέτρηση και το έβαλαν στο περίπου.

Aς το ξαναπώ άλλη μια φορά (έχω χάσει το μέτρημα)... έτσι γίνονται σε όλη την Ελλάδα (εκτός απ'την περιοχή takοulou) oι μετρήσεις για αλλαγή παρόχου κοντά στον εκκαθαριστικό λογαριασμό. Όταν η φωτογραφία ακολουθεί τη μέτρηση του εκκαθαριστικού, βάζουν τη μέτρηση της φωτογραφίας. Όταν η φωτογραφία προηγείται της μέτρησης του εκκαθαριστικού και η αλλαγή γίνει μετά, βάζουν μέτρηση στο περίπου.

Θα μπορούσες να είχες ξεμπλέξει αν δεν το έκανες θέμα (ναι θα πλήρωνες στη Ζενίθ μερικές kw παραπάνω). Τώρα παρακάλα να μη τα κάνουν χειρότερα. Ειδικά για τη Ζενίθ θα πρέπει να κάνεις διπλές και τριπλές διορθώσεις για να πάρεις πίσω προμήθειες, ρήτρες αναπροσαρμογής και συνέπεια.

Από ότι ξερω και στην περιοχη της Θεσσαλονίκης περνουν οι υπάλληλοι του Δεδδηε.. Και δουλευουν με ταμπλετ και έχει GPS.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Decano είπε

Μου είπαν από δεη να ζητήσω στην εφα βεβαίωση οφειλής εφόσον δεν έχει βγει λογαριασμός. Η εφα αρνείται να μου το δώσει.... 

Το μπλέξιμο!

Κώδικας Προμήθειας  (Εφόσον έχεις ΚΟΤ, ανήκεις στους ευάλωτους)

4.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Μήπως να κάνεις την αίτηση και ας είναι ελλειπή τα δικαιολογητικά? μέχρι να τα τσεκάρουν και να σου πουν οτι θέλουν τελευταίο της efa κερδίζεις μέρες

Ετοίμασε κείμενο στη ΡΑΕ και στείλε σήμερα μέσω του myrae

Είδα οτι είχες τελικά απο Viber συνομιλία , δεν ξέρω αν πρέπει να τα επισυνάψεις ή απλά να αναφέρεις οτι έχεις τη συνομιλία για οτι δε θα εφαρμόζεται ρήτρα στο ΚΟΤ και είναι διαθέσιμη αν χρειαστεί

Φυσικά αναφέρεις και οτι αρνείται και την έκδοση έκτακτου ώστε να αποχωρήσεις

Την έκανα την αίτηση για ΔΕΗ online, στην επισύναψη λογαριασμού δεν έβαλα κάτι. Περιμένω να με πάρουν τηλ ελπίζω να βγάλουν άμεσα λογαριασμό οι απατεώνες της efa. Πάω τώρα για καταγγελία στην ραε

1 λεπτό πριν, Decano είπε

Την έκανα την αίτηση για ΔΕΗ online, στην επισύναψη λογαριασμού δεν έβαλα κάτι. Περιμένω να με πάρουν τηλ ελπίζω να βγάλουν άμεσα λογαριασμό οι απατεώνες της efa. Πάω τώρα για καταγγελία στην ραε

Στο site της ΡΑΕ δεν υπαρχει επιλογη για efa....

Screenshot 2021-10-27 at 3.20.59 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Decano είπε

Στο site της ΡΑΕ δεν υπαρχει επιλογη για efa....

κανα αγιασμό κάνε , όλα τέλεια σου πάνε 😁

πάρε ΡΑΕ τηλ μπας και σε διαφωτίσουν

20 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Θυγατρική της Volton είναι. Μάλλον επέλεξε αυτό.

βασικά στην αίτηση γράφει οτι κάνει σύμβαση με την VOLTON απευθείας

@Decano δες αν υπάρχει το κείμενο στην αίτηση που έκανες

768398703_.png.84d69ce9a0b17c3783bb4b34ba043941.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, teohokage είπε

έχει περάσει το 6μηνο, έκανα 15 Ιανουαρίου συμβόλαιο.

Ας κάνουμε το σταυρό μας τότε που συνεχίζει ακόμα χωρίς ρήτρα... 

Τέλη του μήνα δίνω μετρηση Οκτωβρίου και περιμένω να δω και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

κανα αγιασμό κάνε , όλα τέλεια σου πάνε 😁

πάρε ΡΑΕ τηλ μπας και σε διαφωτίσουν

βασικά στην αίτηση γράφει οτι κάνει σύμβαση με την VOLTON απευθείας

@Decano δες αν υπάρχει το κείμενο στην αίτηση που έκανες

768398703_.png.84d69ce9a0b17c3783bb4b34ba043941.png

Ναι το γράφει στους γενικούς και ειδικούς όρους ότι προμηθευτής είναι η Volton. Έστειλα την καταγγελία σε πρώτη φάση στην PAE μαζί με όλες τις συνομιλίες που είχα με efa.

Επεξ/σία από Decano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Από ότι ξερω και στην περιοχη της Θεσσαλονίκης περνουν οι υπάλληλοι του Δεδδηε.. Και δουλευουν με ταμπλετ και έχει GPS.. 

Και Αττική το ίδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα καταγγελία στην myrae για την ζενιθ για ρητρα αποχώρησης σε λογαριασμό με ΟΤΣ . Ενω η ζενιθ σε εμαιλ με πηγαινοέφερνε κανα μήνα, μόλις έγινε η καταγγελία στην myrae με πήραν τήλ σε 4 μέρες για να μου πουν οτι θα μου απαντήσουν άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Οταν υπεγραψες την συμβαση δεν ειχες διαβασει τιποτα?Απλα υπεγραψες δηλαδη?

Το ρωταω με την εννοια αν ηξερες τι προγραμμα υπεγραφες και τι υπεγραψες γενικοτερα.

 

το προγραμμα ηταν το save 40% που προσφερε τιμη kwh στα 0,062 και σταθερο παγιο 2.5 ευρω με ebill συν κατι εκπτωσεις τους πρωτους μηνες. το fixed που λες ειναι αλλο προγραμμα αν εχω καταλαβει σωστα. δεν ξερω τι θα επρεπε να ειχα κανει οσον αφορα την ενεργοποιηση του fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, GeG είπε

το προγραμμα ηταν το save 40% που προσφερε τιμη kwh στα 0,062 και σταθερο παγιο 2.5 ευρω με ebill συν κατι εκπτωσεις τους πρωτους μηνες. το fixed που λες ειναι αλλο προγραμμα αν εχω καταλαβει σωστα. δεν ξερω τι θα επρεπε να ειχα κανει οσον αφορα την ενεργοποιηση του fixed

138866724_.png.efacc1d089da8823265b5dc13aa4832a.png

1503102423_.png.a68b5be44f0186f852d4891d49f1daf7.png

Αναφορά σε κείμενο

8 Το ύψος της συνδρομής «nrg Fixed» εξαρτάται από τη χρήση και συμφωνηθείσα ισχύ έκαστης παροχής. Για όσο χρονικό διάστημα ο Πελάτης διατηρεί ενεργή τη σχετική Συνδρομή nrg Fixed, αναστέλλεται η δυνατότητα
του Προμηθευτή για αναπροσαρμογή των χρεώσεων προμήθειας του προγράμματός που έχει επιλέξει ο Πελάτης δυνάμει του όρου 6.4 των Γενικών Ορων. Για το διάστημα αυτό ο Πελάτης θα τιμολογείται για το σύνολο
της ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνει, και δη ανεξαρτήτως της διακυμάνσεως της τιμής
(Y) της παραγράφου 6.4 των Γενικών Ορων, αποκλειστικά και μόνο βάσει των χρεώσεων προμήθειας του Προγράμματος ή/και της Προωθητικής Ενέργειας που έχει επιλέξει, όπως αυτές αναγράφονται στον παρόντα Γενικό

 

δηλαδή δεν θα είχες ρήτρα εννοεί

τεσπά, κάνε αμφισβήτηση λογαριασμού και αίτηση στο online/enter σήμερα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σε περιπτωση κοινωνικου τιμολογιου σε εναλλακτικο παροχο, υπαρχει χρεωση αναπροσαρμογης; Γιατι στειλανε  μολις λογαριασμο για ΚΟΤ Β σε συγγενεις, και εχει χρεωση 30 ευρω χρεωση αναπροσαρμογης για 189 KWH!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Amlet είπε

Παιδια σε περιπτωση κοινωνικου τιμολογιου σε εναλλακτικο παροχο, υπαρχει χρεωση αναπροσαρμογης;

ναι , αν το πρόγραμμα προβλέπει ρήτρα ,χρεώνουν . (στο up να υποθέσω?)

βοήθησέ τους σήμερα να μπούνε στο online της ΔΕΗ , μιας και είναι το μόνο πρόγραμμα που έμεινε για ΚΟΤ

Διάβασε τις τελευταίες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...