Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, perlepes είπε

Korakie Καλημέρα!

Να σε ρωτήσω, εγώ στο γραφείο που έχω elin επαγγελματικό 1 το excel βγάζει φτηνότερο το nrg Fixed 4BUSINESS 1, καθώς η κατανάλωση ειναι κάτω από 500kwh το μήνα και συνολικά κάπου 4000-4300 το χρόνο. Να προχωρήσω σε αυτό? Ποια η γνώμη σου? Της ΔΕΗ τα προγράμματα τα επαγγελματικά δεν αξίζουν? Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Παιδιά για επαγγελματικό Γ21 δεν γνωρίζει κάποιος? Λέω να πάω στην NRG. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, perlepes είπε

Παιδιά για επαγγελματικό Γ21 δεν γνωρίζει κάποιος? Λέω να πάω στην NRG. Ευχαριστώ!

λες 500kw/μήνα που είναι 6000/έτος , όχι ~4150 το χρόνο

έχει σημασία γιατί το πάγιο ξεφεύγει απο 18€ σε 35€ , επίσης αν κάποιους μήνες κάψεις πάνω απο 800 θα πάει 50€ πάγιο

βάλε δηλαδή μια kw ελάχιστα και μια μέγιστα να δεις τη διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απεκτησα απωθημενο.

Θελω να γνωρισω καποιο απο τα διεστραμμενα μυαλα που φτιαχνουν τα προγραμματα αυτων των εταιρειων!

Αν τα αντιγραφουν απο εξωτερικο,τοτε τον οριτζιναλ ...δημιουργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

λες 500kw/μήνα που είναι 6000/έτος , όχι ~4150 το χρόνο

έχει σημασία γιατί το πάγιο ξεφεύγει απο 18€ σε 35€ , επίσης αν κάποιους μήνες κάψεις πάνω απο 800 θα πάει 50€ πάγιο

βάλε δηλαδή μια kw ελάχιστα και μια μέγιστα να δεις τη διαφορά

Ναι λάθος μου, 350 το μήνα ήθελα να γράψω. Εβαλά από λάθος 500. Τελευταίο ετος προ καραντινας που λειτουργησε η επιχείρηση κανονικά είχε 3.971 Kw στους 3 4μηνιαίους εκκ. λογαριασμούς της ΔΕΗ που είχαμε τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, perlepes είπε

Ναι λάθος μου, 350 το μήνα ήθελα να γράψω. Εβαλά από λάθος 500. Τελευταίο ετος προ καραντινας που λειτουργησε η επιχείρηση κανονικά είχε 3.971 Kw στους 3 4μηνιαίους εκκ. λογαριασμούς της ΔΕΗ που είχαμε τότε.

ok ,της NRG  φαίνεται να δείχνει πιο φθηνό , τελικά όντως ένα χρόνο έχει δέσμευση

1610512065_.png.dd4ab781b7b2a6b66c2af3ce6cb5e4bc.png

25€ δωρο σε shell +2000πόντοι (καλύπτουν και ένα πλύσιμο μέσα έξω)

απο περιέργεια είδα οτι βγαίνει για 4000kw 0,15 η κιλοβατώρα και λέμε οτι συμφέρει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

βοήθησέ τους σήμερα να μπούνε στο online της ΔΕΗ , μιας και είναι το μόνο πρόγραμμα που έμεινε για ΚΟΤ

kor της Protergia που εχεις στο excel δεν ισχυει?

https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako-oikiako-n-kot-0

Το βλεπω ο ερωτηματικο που εχει στο excel βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

kor της Protergia που εχεις στο excel δεν ισχυει?

https://www.protergia.gr/el/protergia-oikiako-oikiako-n-kot-0

Το βλεπω ο ερωτηματικο που εχει στο excel βεβαια.

είχε μιλήσει ο @ekrepali με Protergia και δεν τα λέγαν καλά , δεν έχω σημειώσει και το λινκ, θα κοιτάξω να το βρω στην αναζήτηση και θα σε κάνω tag

@HERTHAN ,

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/905/?tab=comments#comment-58868017

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

είχε μιλήσει ο @ekrepali με Protergia και δεν τα λέγαν καλά , δεν έχω σημειώσει και το λινκ, θα κοιτάξω να το βρω στην αναζήτηση και θα σε κάνω tag

@HERTHAN ,

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/905/?tab=comments#comment-58868017

 

Οποτε κατα 99%(να μην πω 100%) θα χρεωνει σιγουρα ρητρα.

Με βλεπω αν σταματησει να ισχυει το online και γινει η εξοδος απο την NRG σε περιπτωση που αλλαξουν τους ορους και μας ενημερωσουν οτι το προγραμμα θα σταματησει να ισχυει τοτε θα παω λογικα στο Γ1Ν της ΔΕΗ με ρητρα.

Δεν υπαρχουν πολλες επιλογες δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Οποτε κατα 99%(να μην πω 100%) θα χρεωνει σιγουρα ρητρα.

Με βλεπω αν σταματησει να ισχυει το online και γινει η εξοδος απο την NRG σε περιπτωση που αλλαξουν τους ορους και μας ενημερωσουν οτι το προγραμμα θα σταματησει να ισχυει τοτε θα παω λογικα στο Γ1Ν της ΔΕΗ με ρητρα.

Δεν υπαρχουν πολλες επιλογες δυστυχως.

να καταργήσουν το fixed είναι αλλαγή όρων ,θα έχεις ένα διμηνο περιθώριο , ίσως κάτι εμφανιστεί αν και πρόσφατα ξαναγίνανε αυξήσεις . Βέβαια για ΚΟΤ δεν ξέρω τι παίζει με τα χρονικά περιθώρια σε περίπτωση μεταφοράς του ΚΟΤ σε άλλο πρόγραμμα .

Λέει ότι πρέπει να υπάρχει μέριμνα για ειδοποίηση αλλά είναι γενικό

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58882160

να το ακριβύνουν ,ίσως , μιας και έχεις ΚΟΤ πάλι πρέπει να ειδοποιήσουν

Πλέον κλείνουμε μήνα με νέο ιστορικό υψηλό . Αν δεν υπάρχει μέχρι τώρα αλλαγή είναι καλό σημάδι ,λογικά όπου να΄ναι βγαίνουν και οι λογαριασμοί (τέλος του μήνα συνήθως δεν ήταν?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

να καταργήσουν το fixed είναι αλλαγή όρων ,θα έχεις ένα διμηνο περιθώριο , ίσως κάτι εμφανιστεί αν και πρόσφατα ξαναγίνανε αυξήσεις . Βέβαια για ΚΟΤ δεν ξέρω τι παίζει με τα χρονικά περιθώρια σε περίπτωση μεταφοράς του ΚΟΤ σε άλλο πρόγραμμα .

Λέει ότι πρέπει να υπάρχει μέριμνα για ειδοποίηση αλλά είναι γενικό

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58882160

να το ακριβύνουν ,ίσως , μιας και έχεις ΚΟΤ πάλι πρέπει να ειδοποιήσουν

Πλέον κλείνουμε μήνα με νέο ιστορικό υψηλό . Αν δεν υπάρχει μέχρι τώρα αλλαγή είναι καλό σημάδι ,λογικά όπου να΄ναι βγαίνουν και οι λογαριασμοί (τέλος του μήνα συνήθως δεν ήταν?)

Ναι αν γινει αλλαγη ειτε αυξηση ειτε καταργηση του fixed υπαρχει το διμηνο περιθωριο.Αν υπαρχει κατι ξεχωριστο για ΚΟΤ σ'αυτη τη περιπτωση δεν το γνωριζω.Λογικα ισχυει το ιδιο για ολους.

Εγω δινω μετρηση καθε μηνα περιπου στις 5-7 η 6-8 του μηνος πανω κατω.Οποτε μου ερχεται ο λογαριασμος περιπου μια εβδομαδα μετα απο την ημερα που θα δωσω μετρηση.Αν τοτε εχω ειδοποιηση και υπαρχει το online λογικα θα παω προς τα εκει.Αν οχι μενω οπως ειμαι.

Επισης το 6μηνο απο τοτε που ενεργοποιησα το fixed τελειωνει σ'εναν μηνα.Παλι αν μου ερθει ειδοποιηση τοτε η μεχρι 15 Δεκεμβριου οτι γινονται αυξησεις θα παω στο online.

Αναλογως βεβαια πως θα ειναι τα πραγματα μεχρι 15 Δεκεμβριου μιας και θα παρω εκκαθαριστικο λογικα μπορει να πληρωσω την ρητρα αποδεσμευσης που θα ειναι 40 ευρω(αφου εκδοθει ο εκκαθαριστικος ομως) και να φυγω και να παω στο online.Αυτο γιατι πιστευω πως καποια στιγμη αργα η γρηγορα θα γινουν αλλαγες στο Save της NRG κι αν κλεισω στο online πριν της 31/12(αν υπαρχει φυσικα) τουλαχιστον για ενα 6μηνο μεχρινα δουμε τι θα γινει θα ειμαι οκ χωρις αλλαγες.

Αν τωρα το online το βγαλουν πριν της 31/12 γιατι μπαινουν απο μεσα θα μεινω οπως ειμαι οσο παει κι αν υπαρξουν αλλαγες παω στο Γ1Ν.

Δεν βλεπω πολλες επιλογες μιας και η κατασταση ξεφευγει καθημερινα.Αν συνεχισει αυτο το πραγμα με τις τιμες η τιμη της κιλοβατωρας θα ειναι το τελευταιο που θα μας απασχολει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

να καταργήσουν το fixed είναι αλλαγή όρων ,θα έχεις ένα διμηνο περιθώριο , ίσως κάτι εμφανιστεί αν και πρόσφατα ξαναγίνανε αυξήσεις . Βέβαια για ΚΟΤ δεν ξέρω τι παίζει με τα χρονικά περιθώρια σε περίπτωση μεταφοράς του ΚΟΤ σε άλλο πρόγραμμα .

 

Θεωρητικά μπορούν να πούνε ότι το ΚΟΤ εφαρμόζεται από αύριο στο πρόγραμμα με ρήτρα (ο πάροχος επιλέγει το πρόγραμμα). Θεωρητικά ίσως σ'αυτή τη περίπτωση αξίζει να βγάλει το ΚΟΤ και να μείνει με το απλό fixed όπου θα έχει 2 μήνες περιθώριο για να μπει οποιοσήποτε νέος όρος σε ισχύ (εκτός κι αν ανεβάσουν τιμές προμήθειας).

Επίσης δε γνωρίζω τι γίνεται στη περίπτωση του Decano στην EFA όπου έχει γίνει μεταπήδηση σε εντελώς διαφορετικό πρόγραμμα. Απ'τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε το Power KOT, έγινε αυτόματα κατάργηση του Fix Power (παρόμοια με το Enter της ΔΕΗ που αν βάλεις ΚΟΤ λύνεται η συμβαση και πας Γ1); Ή μπορεί να βγάλει το ΚΟΤ και να τιμολογείται με το Fix Power;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Θεωρητικά μπορούν να πούνε ότι το ΚΟΤ εφαρμόζεται από αύριο στο πρόγραμμα με ρήτρα (ο πάροχος επιλέγει το πρόγραμμα). Θεωρητικά ίσως σ'αυτή τη περίπτωση αξίζει να βγάλει το ΚΟΤ και να μείνει με το απλό fixed όπου θα έχει 2 μήνες περιθώριο για να μπει οποιοσήποτε νέος όρος σε ισχύ (εκτός κι αν ανεβάσουν τιμές προμήθειας).

Ουτε με σφαιρες δεν το βγαζω το ΚΟΤ ειδικα για τον λογο αυτο.

Φευγω αν ειναι παω στην ΔΕΗ κατευθειαν στο Γ1Ν ακομη και ρητρα να μου βαλουν.Αν με πανε σε αλλο προγραμμα χωρις προειδοποιηση και παλι φευγω για Γ1Ν.Εκτος αν βγαλουν κανενα ειδικο προγραμμα μεχρι τοτε που να με συμφερει.Και στο NRG 4U Fixed να μ'εβαζαν μπορει να το σκεφτομουν για να κατσω.Στα 19,90 ειναι τον μηνα το παγιο.Καλα ειναι δεν μαμιεται.

Απλα μιλαω για το Γ1Ν κι οτι δεν βγαζω το ΚΟΤ γιατι αν παω ΔΕΗ θα εχω και το επιπλεον 50% της εκπτωσης για την μηχανικη υποστηριξη.Αλλα αν οι τιμες συνεχιζουν να πανε ολο και πιο ψηλα τοτε η ρητρα θα ειναι στον Θεο.Αν χρειαστει ομως θα παω δεν κανω πισω.Δεν εχω αλλη επιλογη δηλαδη και ο λογος που παω ειναι μονο για το εξτρα 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Φευγω αν ειναι παω στην ΔΕΗ κατευθειαν στο Γ1Ν ακομη και ρητρα να μου βαλουν.Αν με πανε σε αλλο προγραμμα χωρις προειδοποιηση και παλι φευγω για Γ1Ν

διάβασα πάλι τον κώδικα

Αναφορά σε κείμενο

Άρθρο 17
Προσφορά Προμήθειας
1.Η Προσφορά Προμήθειας προς Πελάτη καταρτίζεται εγγράφως και είναι δεσμευτική για τον Προμηθευτή για χρονική περίοδο τουλάχιστον δέκα (10) ημερών από την παραλαβή της. Η Προσφορά περιλαμβάνει κατ’ ελάχιστον τα ακόλουθα:
α. Την προτεινόμενη Σύμβαση Προμήθειας με τους Γενικούς Όρους και τυχόν ειδικούς που προτείνονται, συμπεριλαμβανομένης της προτεινόμενης διάρκειας ισχύος της Σύμβασης Προμήθειας και το μέγιστο προβλεπόμενο χρόνο ενεργοποίησης της υφιστάμενης σύνδεσης και προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας από την υπογραφή της Σύμβασης Προμήθειας σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
β. Πλήρη και αναλυτική περιγραφή των προσφερόμενων Τιμολογίων Προμήθειας με διακριτή αναγραφή των Χρεώσεων Προμήθειας, των Ρυθμιζόμενων Χρεώσεων και τυχόν επιπρόσθετων ειδικών όρων τιμολόγησης, διάρκεια ισχύος και ενδεχόμενη μεθοδολογία αυτόματης προσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας και εκτίμηση του συνολικού ετήσιου κόστους βάσει της Προσφοράς Προμήθειας. Εάν ο Πελάτης έχει διατυπώσει προτίμηση για συγκεκριμένο δημοσιευμένο Τιμολόγιο, η πλήρης και αναλυτική περιγραφή αφορά το συγκεκριμένο Τιμολόγιο και τυχόν εναλλακτικά Τιμολόγια που προσφέρονται στην ίδια Κατηγορία.
γ. Το ύψος της εγγύησης ή τη μέθοδο υπολογισμού αυτής και τον τρόπο και χρόνο πληρωμής της.
δ. Τη διάρκεια ισχύος της Προσφοράς Προμήθειας, και ενημέρωση σχετικά με το δικαίωμα υπαναχώρησης του Πελάτη σε περίπτωση που η Σύμβαση Προμήθειας συνάπτεται εξ αποστάσεως.
ε. Δήλωση Εκπροσώπησης Μετρητή Φορτίου, συμπληρωμένη με τα στοιχεία του Πελάτη κατά τα οριζόμενα στους Κώδικες Διαχείρισης Δικτύων.
στ. Αναλυτική περιγραφή των ενεργειών στις οποίες πρέπει να προβεί ο Πελάτης σε περίπτωση αποδοχής της Προσφοράς για τη σύναψη Σύμβασης Προμήθειας, ιδίως οδηγίες συμπλήρωσης και διαβίβασης στον Προμηθευτή της Σύμβασης Προμήθειας, και των λοιπών εντύπων και περιγραφή των δικαιολογητικών που πρέπει να προσκομιστούν για την οριστική ένταξη στη δηλωθείσα με την Αίτηση Βασική ή Ειδική Κατηγορία.
ζ. Έντυπο γενικής εξουσιοδότησης του Προμηθευτή να εκπροσωπεί τον Πελάτη ενώπιον του αρμόδιου Διαχειριστή για θέματα που ρυθμίζονται με τον παρόντα Κώδικα και τους Κώδικες Διαχείρισης Δικτύων. Η ανωτέρω εξουσιοδότηση θεωρείται νομίμως για το γνήσιο υπογραφής του Πελάτη.
2.Σε περίπτωση αρχικής ενεργοποίησης/ ηλεκτροδότησης της σύνδεσης ή επαναλειτουργίας σύνδεσης μετά από διακοπή, αποστέλλεται με την Προσφορά Προμήθειας έντυπο ειδικής εξουσιοδότησης του Προμηθευτή για την εκπροσώπηση του Πελάτη ενώπιον του αρμόδιου Διαχειριστή για την ολοκλήρωση των διαδικασιών που απαιτούνται για την ηλεκτροδότηση και οι οποίες διενεργούνται ταυτόχρονα με την κατάθεση της Δήλωσης Εκπροσώπησης Μετρητή Φορτίου. Η ανωτέρω εξουσιοδότηση θεωρείται νομίμως για το γνήσιο υπογραφής του Πελάτη.
3.Η Προσφορά Προμήθειας δύναται να αποστέλλεται με συστημένη επιστολή, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο έχει συμφωνηθεί με τον Πελάτη.

αν μπορέσεις με κάποιο τρόπο την Παρασκευή να πάρεις προσφορά για το online καβαντζώνεσαι , θεωρητικά πάντα , για 10 μέρες ακόμα και αν καταργηθεί (όπως το καταλαβαίνω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

διάβασα πάλι τον κώδικα

αν μπορέσεις με κάποιο τρόπο την Παρασκευή να πάρεις προσφορά για το online καβαντζώνεσαι , θεωρητικά πάντα , για 10 μέρες ακόμα και αν καταργηθεί (όπως το καταλαβαίνω)

Κοιτα πριν παρω τον τελευταιο εκκαθαριστικο απο την NRG δεν κανω καποια αλλαγη.Αν παρω τον εκκαθαριστικο λογικα θα το κανω.Εκτος μεχρι τοτε αν γινουν οι αλλαγες.

Αν μου προτεινουν η το προτεινω εγω εφοσον υπαρξουν αλλαγες μπορει να σκεφτω και το NRG 4U Fixed.Και ο λογος ειναι.

Η τιμη ειναι 0,09775 μειον το ΚΟΤ 0,045 = 0,05275

21,40 θα ειναι το παγιο καθε μηνα.Το 4μηνο δηλαδη θα ειναι συνολο 85,60.Εστω οτι το 85,60 το βλεπω σαν ρητρα του 4μηνου.

Εγω μεσο ορο αν το παρω για καθε 4μηνο καιω 2800kwh.Αν για παραδειγμα κανω τον υπολογισμο 85,60 / 2800kwh = 0,03057

Aν προσθεσω τωρα 0,05275 + 0,03057 μας κανει τελικη τιμη κιλοβατωρας 0,08332.

Στην ΔΕΗ θα εχω σιγουρα πολυ πολυ χαμηλοτερη κιλοβατωρα γιατι θα παιξει αρχικα η αφαιρεση του ΚΟΤ μετα το 50% της εκπτωση και μετα το 30% της εκπτωσης(προγραμμα Zero δηλαδη:P).Αλλα εκει δεν ξερω τι θα παιξει με την ρητρα και που θα φτασει.Μενει να κανω υπολογισμους με υποθεσεις αλλα και παλι δεν ξερω που θα φτασουμε με τις γαμωρητρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την περιβόητη αυτή επιδότηση, οι πελάτες προγραμμάτων με ρήτρα αναπροσαρμογής, εξακολουθούν να βγαίνουν ζημιωμένοι, ακόμα κι άν έχουν ΚΟΤ; 

Επεξ/σία από icydepths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...