Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με πήραν σήμερα τηλέφωνο να προωθήσουν πακέτο της protergia, με 45% έκπτωση, που βγαίνει ημερήσιο 0,06065 και 0,06201 για πάνω από 2000KWh και πάγιο 2,6€ το μήνα. Φυσικά όταν ρώτησα για προσαυξήσεις, ΟΤΣ κλπ δεν ήξερε (?) να μου πει.
Οπότε μπήκα μετά στο site της protergia βρήκα το πρόγραμμα: https://www.protergia.gr/el/content/protergia-oikiako-max
Πηγαίνοντας μετά στους γενικούς όρους που παραπέμπει  διαβάζω αυτό:
 

Αναφορά σε κείμενο

Οι προ ΦΠΑ Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται βάσει των ανταγωνιστικών χρεώσεων του τιμολογίου, στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης, και βάσει των διακυμάνσεων στο άθροισμα (i) της ΟΤΣ, προσαυξημένης με τον συντελεστή προσαύξησης 1,15, και (ii) της τιμής 5,7 €/MWh. Η ΟΤΣ δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (http://www.enexgroup.gr/agora/proimerisia-agora/apotelesmata/). Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΟΤΣ, προσαυξημένης με τον συντελεστή προσαύξησης 1,15, και (ΙΙ) της τιμής 5,7 €/MWh κατά την Περίοδο Κατανάλωσης (εφεξής το «Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 40 και 50 €/ΜWh, δεν θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ορίου των 40 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 40€/ΜWh με το Άθροισμα. Αν το Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του ορίου των 50 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Αθροίσματος με το όριο των 50€/ΜWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης, που θα αποστέλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη, όταν τα πραγματικά δεδομένα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή. Ο παρών Γενικός Όρος δεν εφαρμόζεται πριν από την πάροδο εξαμήνου από την έναρξη της εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασης του Πελάτη από τον Προμηθευτή.

Μετάφραση: (μετά το εξάμηνο) έχεις την εξής προσαύξηση (παίρνοντας μια μέση τιμή ΟΤΣ 60, το οποίο είναι μια συντηρητική εκτίμηση, καθώς το Χειμώνα φτάνει και τα 75)
60*1,15+5,7=74,7. Με όριο το 50, έχεις προσαύξηση 24,7€/MWh, δηλαδή 2,47 λεπτά ανά KWh. Μετά, αν κάνω  αναγωγή του παγίου των 2,6€ το μήνα σε μια μέση μηνιάια κατανάλωση που  έχω 600Kwh, τσιμπάω άλλα 0,43 λεπτά από εκεί ανά Kwh. 
Με λίγα λόγια, σου λένε ότι έχεις μια τιμή 6 λεπτά την κιλοβατώρα και στην πραγματικότητα ξεκινάς κοντά στο 9, με προοπτική να πας κανα 11ρι+  το χειμώνα. Αλλά κατά τα άλλα χαίρεσαι για τη χαμηλή τιμή σου και που γλίτωσες από τη ΔΕΗ.
Νομίζω ότι αυτή η πρακτική, δηλαδή να έχεις κρυφές χρεώσεις της τάξης του 50% της ονομαστικής τιμής (και μάλλιστα να παραβλεπουν επίμονα να σου το πουν  αυτοί που προωθούν το συμβόλαιο) περνάει στα όρια της εξαπάτησης.
 

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προχθές ο ΔΕΔΔΗΕ μου έφερε νέο ψηφιακό μετρητή. Η διαδικασία ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από ένα μήνα μετά το τηλεφώνημα στην ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινό μετρητή. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, bill999r είπε

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από ένα μήνα μετά το τηλεφώνημα στην ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινό μετρητή.

Ένα τηλεφώνημα μόνο;;

Και το κόστος σε χρήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Ένα τηλεφώνημα μόνο;;

Και το κόστος σε χρήμα;

42 ευρώ. Ναι απλά τηλεφώνησα στον ΔΕΔΔΗΕ και τους είπα τον αριθμό παροχής. Σε μια βδομάδα ήρθε επιστολή με αριθμό λογαριασμού για να καταθέσω το ποσό.

Και 2 βδομάδες από την κατάθεση έγινε η τοποθέτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bill999r είπε

42 ευρώ. Ναι απλά τηλεφώνησα στον ΔΕΔΔΗΕ και τους είπα τον αριθμό παροχής. Σε μια βδομάδα ήρθε επιστολή με αριθμό λογαριασμού για να καταθέσω το ποσό.

Και 2 βδομάδες από την κατάθεση έγινε η τοποθέτηση.

Δηλώνω εντυπωσιασμένος, μπράβο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, bill999r είπε

Προχθές ο ΔΕΔΔΗΕ μου έφερε νέο ψηφιακό μετρητή. Η διαδικασία ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από ένα μήνα μετά το τηλεφώνημα στην ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινό μετρητή. :)

Καλημερα...Πολυ ωραια... Σε ποια περιοχη εγινε αυτο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bill999r είπε

42 ευρώ. Ναι απλά τηλεφώνησα στον ΔΕΔΔΗΕ και τους είπα τον αριθμό παροχής. Σε μια βδομάδα ήρθε επιστολή με αριθμό λογαριασμού για να καταθέσω το ποσό.

Και 2 βδομάδες από την κατάθεση έγινε η τοποθέτηση.

Ίδια ακριβώς φάση και εδώ. Τηλέφωνο, επιστολή, κατάθεση, καινούργιος μετρητής σε 2 εβδομάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα,

Δείτε και ελίν, εγώ μπήκα πριν λίγο καιρό σε ένα πρόγραμμα που έχουν μαι ρεύμα και φυσικό αέριο μαζί. Και έχουν και αντίστοιχο για επιχειρήσεις. Βάζω λινκ παρακάτω για όποιον ενδιαφέρεται. 

https://energy.elin.gr/double-energy/gia-to-spiti-double-play/dipli-energeia-evelikto/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, bill999r said:

42 ευρώ. Ναι απλά τηλεφώνησα στον ΔΕΔΔΗΕ και τους είπα τον αριθμό παροχής. Σε μια βδομάδα ήρθε επιστολή με αριθμό λογαριασμού για να καταθέσω το ποσό.

Και 2 βδομάδες από την κατάθεση έγινε η τοποθέτηση.

Τι διαφορά έχει από τον αναλογικό ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα...Πολυ ωραια... Σε ποια περιοχη εγινε αυτο;;

Γαλατσι

26 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Τι διαφορά έχει από τον αναλογικό ;;

Απλά έχει και νυχτερινή καταμέτρηση και οι ενδείξεις είναι ψηφιακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος γνωρίζει σίγουρα ας με βοηθησει παρακαλω. Διάβασα και άκουσα αρκετά για τους εναλλακτικούς παρόχους και μάλλον κατέληξα ότι η πιο τίμια επιλογή είναι η Ελιν...

Η τελευταία κατανάλωση μου ήταν η εξής

Σύνολο 2927 κιλοβατώρες .315 ευρώ και μαζί με τέλη κλπ 428 ευρώ!!!

Χρέωση ημερήσιας 

1355χ 0.11936 και 856 Χ 0.11058

Βραδυνή χρέωση 

716 Χ 0.7897

 

Αν πάω σε ελιν πιστεύετε θα ήταν σωστή επιλογη; οποιαδήποτε γνώμη δέκτη..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pug_f_e είπε

Όποιος γνωρίζει σίγουρα ας με βοηθησει παρακαλω. Διάβασα και άκουσα αρκετά για τους εναλλακτικούς παρόχους και μάλλον κατέληξα ότι η πιο τίμια επιλογή είναι η Ελιν...

Η τελευταία κατανάλωση μου ήταν η εξής

Σύνολο 2927 κιλοβατώρες .315 ευρώ και μαζί με τέλη κλπ 428 ευρώ!!!

Χρέωση ημερήσιας 

1355χ 0.11936 και 856 Χ 0.11058

Βραδυνή χρέωση 

716 Χ 0.7897

Αν πάω σε ελιν πιστεύετε θα ήταν σωστή επιλογη; οποιαδήποτε γνώμη δέκτη..  

ναι πηγαινε με τα χιλια με τετοιες καταναλωσεις θα εισαι σιγουρα κερδισμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο μου ήρθε αυτό το μήνυμα από Volterra. Δεν έχω πάρει τηλέφωνο ακόμη. Έχει κάποιος πάρει παρόμοιο μήνυμα; 

Screenshot-2020-06-01-17-09-25-415-com-v

Στη κουβέντα που θα κάνω τι νομίζετε ότι πρέπει να διευκρινίσω σχετικά με το ΟΤΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Πριν από λίγο μου ήρθε αυτό το μήνυμα από Volterra. Δεν έχω πάρει τηλέφωνο ακόμη. Έχει κάποιος πάρει παρόμοιο μήνυμα; 

Screenshot-2020-06-01-17-09-25-415-com-v

Στη κουβέντα που θα κάνω τι νομίζετε ότι πρέπει να διευκρινίσω σχετικά με το ΟΤΣ;

Πολύ καλό για να είναι αληθινό. Σίγουρα θα είναι πολύ πιο κάτω το όριο της ΟΤΣ και απότι έχω δει βάζουν πλέον μέσα εκτός από την ΟΤΣ και κάτι άλλα όπως ΛΠ1, ΜΜΚΘΣΣ, απώλειες δικτύου, που ούτε να τα εκτιμήσρεις μπορείς, ούτε καν να καταλάβεις πώς λειτουργούν και πού τα βρίσκεις. 
Αν έχεις το πακέτο αορίστου χρόνου με τελική 0,072 και όριο ΟΤΣ στο 70, μην αλλάξεις πακέτο, απλά πάρε να μάθεις ή μην αχολείσαι.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 μηνες αλλαξα σε ηρων up1.δινω μετρησεις εγω αναλογα με το περιθωριο που μου δινει-εχω κ νυχτερινη χρεωση.πρωτος λογαριασμος 72 ευρω, ενω δεη εναντι και εκκαθαριστικος ποτε δεν ειχε ερθει κατω απο 100 .

Προς μεγαλη εκπληξη σημερα μου ηρθε ο λογαριασμος στο viber 5,36 ευρω . Περιοδος καταναλωσης απο 20-4 εως 20-5 

 

Ειχε αρνητικη χρεωση στην καταναλωση ηλεκτρικου ρευματος.συγκεκριμενα -20 ευρω περιπου κ προσθαφαιρωντας τελη δημου βγηκρ 5,36 ευρω

 

Ξερει κανεις γιατι βγηκε αρνητικη η εν λογω χρεωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...