Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Pankard είπε

Πριν 2 μηνες αλλαξα σε ηρων up1.δινω μετρησεις εγω αναλογα με το περιθωριο που μου δινει-εχω κ νυχτερινη χρεωση.πρωτος λογαριασμος 72 ευρω, ενω δεη εναντι και εκκαθαριστικος ποτε δεν ειχε ερθει κατω απο 100 .

Προς μεγαλη εκπληξη σημερα μου ηρθε ο λογαριασμος στο viber 5,36 ευρω . Περιοδος καταναλωσης απο 20-4 εως 20-5 

Ειχε αρνητικη χρεωση στην καταναλωση ηλεκτρικου ρευματος.συγκεκριμενα -20 ευρω περιπου κ προσθαφαιρωντας τελη δημου βγηκρ 5,36 ευρω

Ξερει κανεις γιατι βγηκε αρνητικη η εν λογω χρεωση;

Μήπως ο πρώτος ήταν έναντι? Μπορεί και λανθασμένος... Επίσης μπορεί να ενεργοποίησες πάγια εντολή και να πήρες πίσω την εγγύηση....

Επεξ/σία από korakios
ινσομνια γκλιτς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά μια ερώτηση. Σε περίπτωση αλλαγής πάροχου από την ΔΕΗ σε κάποιον άλλον (μάλλον Ελίν) θα μου ζητηθεί από τον ΔΕΔΔΗΕ νέο  πιστοποιητικό από ηλεκτρολόγο; Ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα μου, όπως θα είναι και ο καινούριος και επίσης πιστοποιητικό κατέθεσα πριν περίπου ένα χρόνο όταν έκανα την αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για την ηλεκτροδότηση του διαμερίσματος (πρώτη φορά συνδέθηκε με ρεύμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Παιδιά μια ερώτηση. Σε περίπτωση αλλαγής πάροχου από την ΔΕΗ σε κάποιον άλλον (μάλλον Ελίν) θα μου ζητηθεί από τον ΔΕΔΔΗΕ νέο  πιστοποιητικό από ηλεκτρολόγο; Ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα μου, όπως θα είναι και ο καινούριος και επίσης πιστοποιητικό κατέθεσα πριν περίπου ένα χρόνο όταν έκανα την αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για την ηλεκτροδότηση του διαμερίσματος (πρώτη φορά συνδέθηκε με ρεύμα).

όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, guzel είπε

χαχαχαχα

οταν τα λεγαμε 2-3 ατομα πριν 1-2 χρονια βγαιναν ολοι και μας κραζανε εδω περα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

χαχαχαχα

οταν τα λεγαμε 2-3 ατομα πριν 1-2 χρονια βγαιναν ολοι και μας κραζανε εδω περα...

ε ναι φταινε οι εταιριες που θελουν τα λεφτα τους και δεν αφηνουν να μαζευτουν χρεοι σαν την ΔΕΗ(στην υγεια των ηλιθιων που πληρωνουν και ολων των φορολογουμενων)  , του κινηματος δεν πληρωνω να φανταστω ? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mando είπε

ε ναι φταινε οι εταιριες που θελουν τα λεφτα τους και δεν αφηνουν να μαζευτουν χρεοι σαν την ΔΕΗ(στην υγεια των ηλιθιων που πληρωνουν και ολων των φορολογουμενων)  , του κινηματος δεν πληρωνω να φανταστω ? 

Σωστά, είχαμε και τα προηγούμενα χρόνια κορονοΐό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Mando είπε

ε ναι φταινε οι εταιριες που θελουν τα λεφτα τους και δεν αφηνουν να μαζευτουν χρεοι σαν την ΔΕΗ(στην υγεια των ηλιθιων που πληρωνουν και ολων των φορολογουμενων)  , του κινηματος δεν πληρωνω να φανταστω ? 

ναι μωρε γιατι ολες αυτες οι πληρωμες που πηγαν πισω ειναι μονο απο τους δεν πληρωνω...Γελοιοτητα στην καλυτερη αυτο που γραφεις και προσβαλει πολυ κοσμο, κυριως τον εαυτο σου βεβαια...Λες και μιλαμε για απλες συνθηκες τους τελευταιους μηνες. Τοσο σου κοβει τοσα γραφεις...Μιλαμε για μια πανδημια και με την πρωτη ευκαιρια τους κοψαν το ρευμα. Αν χασεις την δουλεια σου δεν υπαρχει ελπιδα δηλαδη και σου φαινεται και φυσιολογικο...Ποιο κινημα υποστηριζει τα παραπανω, γιατι δεν το γνωριζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

χαχαχαχα

οταν τα λεγαμε 2-3 ατομα πριν 1-2 χρονια βγαιναν ολοι και μας κραζανε εδω περα...

είχατε προβλέψει πριν 1-2 χρόνια την πανδημία;

Για να εκφέρουμε άποψη θα πρέπει να μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες, για το τι ακριβώς συμβάινει. Ούτε το δικηγόρο ούτε το δημόσιο κατήγορο της εταιρείας θέλω να κάνω από μισό δημοσίευμα. Μάλιστα λέει ότι η εταιρεία "απειλεί με διακοπή", όχι διέκοψε.
Σίγουρα η κάθε εταιρεία έχει τη δική της πολιτική, αλλά δε μπορείς να απαιτήσεις να σου κάνει ευκολίες με το ζόρι. Είναι σα να πας στο βενζινάδικο και να απαιτείς να σου βάλουν βερεσέ καύσιμο. 
 

Στις 19/5/2020 στις 9:12 ΜΜ, naive είπε

Πες μου αν θες την περίοδο του λογαρισμού σου να σου βρω ποσο ακριβώς ήταν η μέση ΟΤΣ, να τους ζητήσεις διόρθωση λογαρισμού (τονίζω ότι ο λογαριασμός πρέπει να γράφει "εκκαθαριστικός").
Σε εμένα έσκασαν ένα παραμύθι πρώτα αοριστολογίας και ότι μετά μετράνε και άλλα πράγματα εκτός της ΟΤΣ (ΛΠ, απώλειες, κλπ) χωρίς βέβαια να μου λένε πόσο ακριβώς είναι και κυρίως χωρίς να προβλέπονται στο συμβολαιό μου.
Στο τηλέφωνο μάλλιστα προσπαθούσαν να με κοροϊδέψουν, πρώτα ότι η ΟΤΣ ήταν 65 και μετά ότι αυτές είναι "κρατικές" χρεώσεις, δηλαδή τις επιβάλλει και τις παίρνει το Κράτος και όχι αυτοί. 
Περιμένω την οριστική τους απάντηση για να τους κάνω καταγγελία σε συνήγορο του καταναλωτή και στη ΡΑΕ. 

update στην ιστορία, τελικά μου είπαν ότι θα μου πιστώσουν στον επόμενο λογαριασμό την επιστροφή από τη ρήτρα ΟΤΣ. Ωστόσο πρέπει να είμαι ο μόνος πελάτης τους που το κυνήγησε, οπότε σκασίλα τους

Επεξ/σία από naive
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

αλλά δε μπορείς να απαιτήσεις να σου κάνει ευκολίες με το ζόρι. Είναι σα να πας στο βενζινάδικο και να απαιτείς να σου βάλουν βερεσέ καύσιμο. 

Γιατι το να μην βαλεις καυσιμο στο αυτοκινητο και να πας με τα μεσα ειναι το ιδιο πραγμα με το να μην εχεις ρευμα και να σαπισει ολο το ψυγειο η καποιος να χρησιμοποιει ρευμα για λογους υγειας...Το απειλει με διακοπη μεχρι το διεκοψε ξερεις ποση διαφορα εχει? Εναν διακοπτη διαφορα...Το θεμα ειναι να μην εφτανε ως εκει το πραγμα.

Και οχι δεν ειμαστε μελλοντολογοι αλλα δεν χρειαζεται καποιος να ειναι για να καταλαβει οτι αυτη η καταραμμενη κατα τα αλλα εταιρια που λεγεται ΔΕΗ και διοικουταν απο βλακες επι σειρα ετων ειχε και ενα δυο καλα... Ενα εξ αυτων οτι δεν εκοβε το ρευμα για κανενα λογο. Και οποιος πιστευει οτι η ΔΕΗ χρεοκωπησε επειδη δεν εκοψε το ρευμα του παππου και της γιαγιας που δεν τους φταναν να το πληρωσουν η επειδη καποιος εχασε την δουλεια του και την φεσωσε τοτε μαλλον δεν εχει ιδεα για τι πραγμα μιλαει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρα κοβει το ρευμα κι η ΔΕΗ μη λετε ακυρα, απλα (και λογικα) ο ιδιωτης θα κινηθει πιο γρηγορα για διακοπη απο οτι η ΔΕΗ, που λογω της "κρατικης" σταμπας κινειται πιο αργα. Αλλα απο την αλλη ειναι παραλογο να ακους για κανονια ΙΔΙΩΤΩΝ 10 και 20 χιλιαρικα στη χαμηλη ταση που εφερε η "δυσκολη"προηγουμενη περιοδος. Πριν απο την τωρινη "δυσκολη" περιοδο εννοω. 

 

Και για να μη κρεμομαστε απο ενα δημοσιευμα για την απολυτη αληθεια, οριστε κι ενα ενα αλλο

Η ΔΕΗ έκοψε το ρεύμα σε άνεργη γυναίκα στη Σκόπελο (εν μεσω Covid συμπληρωνω εγω)

https://volos.ert.gr/blog/2020/05/21/i-dei-ekopse-to-reyma-se-anergi-gynaika-sti-skopelo/

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fredd0 είπε

Δεν λεω οτι ειναι ψεμα αλλα κατι εχει παιχτει...Εφοσον μπορεις να διακανονισεις τις οφειλες σου στην ΔΕΗ...οπως και να εχει παλι δεν ειναι σωστο. Ποσα χρονια υπαρχει η ΔΕΗ? Πρωτη φορα ακουω οτι κοψανε το ρευμα ετσι "ευκολα" οπως παρουσιαζεται εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν λεω οτι ειναι ψεμα αλλα κατι εχει παιχτει...Εφοσον μπορεις να διακανονισεις τις οφειλες σου στην ΔΕΗ...οπως και να εχει παλι δεν ειναι σωστο. Ποσα χρονια υπαρχει η ΔΕΗ? Πρωτη φορα ακουω οτι κοψανε το ρευμα ετσι "ευκολα" οπως παρουσιαζεται εδω...

Καλημερα... Δεν κοβει τοσο ευκολα το ρευμα η Δεη.. Θα πρεπει να χρωστας πανω απο 400-500 ευρω.. Να εχεις ξεχασει καποια δοση να  την πληρωσεις.. Υπαρχουν φυσικα και αυτοι που χρωστουν 3000-4000 ευρω που  το κοβει συνεχεια το ρευμα  ο Δεδδηε και το συνδεουν παλι μονοι τους... Μαλιστα οι παροχοι δεν αφηνουν  τα ποσα να φθανουν πανω  απο 130-180 ευρω... Ζητουν αποκοπη κατευθειαν απο τον Δεδδηε..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...