Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφαγα άκυρο από efa.

10 ημέρες πριν κάνω αίτηση, 20 Σεπ, κάηκε ο ψηφιακός μετρητής , πιο σωστά κάηκε το display.

Στις 17 Σεπ ήρθαν και τον άλλαξαν και στις 20 έκανα αίτηση με τη γνωστή προσφορά του fixed.

Μέχρι και σήμερα, σχεδόν 2 μήνες μετά,  η ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει ενημερώσει το σύστημά τους ότι μου έκαναν αντικατάσταση οπότε απέρριπταν την αίτηση μιας και (προφανώς) οι τιμές που έδωσα φαινόντουσαν λάθος (captain obvious φάση).

Τους πήρα 5-6 φορές, "μα γλυκιά μου, μου απορρίπτεις την αίτηση γιατί δεν αναγνωρίζεις τον μετρητή που εσύ μου έβαλες;;". 

Δεν βγήκε άκρη και σήμερα με πήραν από efa ότι "sorry, καταλαβαίνω ότι δεν φταις αλλά ως εδώ η αναμονή για την σούπερ ντούπερ προσφορά μου". 

Οπότε μιας και το elpedison συμβόλαιο λήγει 25 Νοε 21 , την κάνω για ΔΕΗ on line.

Ελλαδάρα....

Ελπίζω να βγει "κάθε εμπόδιο σε καλό" σκηνικό.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, 1comment είπε

Έχει η nrg τόσο φτηνό πρόγραμμα χωρίς ρήτρα; Τώρα το είδα. Έχει και πάγιο και χρέωση fixed.

 

Το κόλπο είναι στη συνδρομή, κάτω απ'το πάγιο.

111.jpg.0b32d58fd8215765d464f08c3b383276.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

αυτά έχω μαζέψει , είναι και solar σίγουρα

1229821390_.png.c8811893be3a4050f109778f2bdbb8eb.png

αν είναι πείτε άλλα χωρίς ρήτρα , φυσικά τα πάγια είναι φαρμακείο

Έκανα κάποιες προσθήκες στον πίνακα

Όποιος ξέρει κι άλλα, να τα γράψει.

Επαγγελματικά προγράμματα χωρίς ρήτρα σήμερα 12-11-2021

1644645721_.png.e8c65deec0a7484fa77dec68641417bb.png

 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έφαγα άκυρο από efa.

10 ημέρες πριν κάνω αίτηση, 20 Σεπ, κάηκε ο ψηφιακός μετρητής , πιο σωστά κάηκε το display.

Στις 17 Σεπ ήρθαν και τον άλλαξαν και στις 20 έκανα αίτηση με τη γνωστή προσφορά του fixed.

Μέχρι και σήμερα, σχεδόν 2 μήνες μερά,  η ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει ενημερώσει το σύστημά τους ότι μου έκαναν αντικατάσταση οπότε απέρριπταν την αίτηση μιας και (προφανώς) οι τιμές που έδωσα φαινόντουσαν λάθος (captain obvious φάση).

Τους πήρα 5-6 φορές, "μα γλυκιά μου, μου απορρίπτεις την αίτηση γιατί δεν αναγνωρίζεις τον μετρητή που εσύ μου έβαλες;;". 

Δεν βγήκε άκρη και σήμερα με πήραν από efa ότι "sorry, καταλαβαίνω ότι δεν φταις αλλά ως εδώ η αναμονή για την σούπερ ντούπερ προσφορά μου". 

Οπότε μιας και το elpedison συμβόλαιο λήγει 25 Νοε 21 , την κάνω για ΔΕΗ on line.

Ελλαδάρα....

Ελπίζω να βγει "κάθε εμπόδιο σε καλό" σκηνικό.

Όταν ξεμπερδέψεις με τη μεταφορά, σου προτείνω να γίνεις το πειραματόζωο και να κάνεις αίτημα στο MyRAE κατά του ΔΕΔΔΗΕ (υπάρχει αυτή τη δυνατότητα). Για να ανεβάσεις δικαιολογητικά φρόντισε να κλείσεις το adblock (όλα σε 1 pdf κάτω των 3.5MB, μη ξεχάσεις ταυτότητα). Εξήγησε πως εξαιτίας τους έχασες σταθερό πρόγραμμα με 0.077 και τώρα πληρώνεις 0.095. Υπολόγισε πόσο θα ζημιωθείς (βάσει ετήσιας κατανάλωσης) σε βάθος διετίας και ζήτα το ποσό ως διακανονισμό για χαμηλή ποιότητα υπηρεσιών. Αν απαντήσουν αρνητικά πάτα το κόκκινο και ζήτα απ'τη ΡΑΕ να εφαρμόσει ποινική ρήτρα. Στον Κώδικα Προμήθειας αναφέρει ποινική ρήτρα μόνο για τους προμηθευτές, αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάποιος νόμος που να εφαρμόζει ποινική ρήτρα στον ΔΕΔΔΗΕ για χαμηλή ποιότητα υπηρεσιών.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, 1comment είπε

Βάλε και το we yellow της we

πάλι το έβαλε ?????φφφφφφ

48 λεπτά πριν, 1comment είπε

Και η ελπεντισον έβγαλε πρόσφατα κάποια προγράμματα χωρίς ρήτρα. 

θα τα βάλω με της solar , απλά καταλαβαίνεις δεν είναι αναταγωνιστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim εισαι ατυχος..αλλα οπως ειπες κι εσυ Ελλαδαρα...μη μασας προχωρα σε καταγγελια οπως σου πε ο φιλος παραπανω, μονο ετσι καταλαβαινουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Το κόλπο είναι στη συνδρομή, κάτω απ'το πάγιο.

Ααααα μη μας τα μπερδεύεις τώρα που μάθαμε το κόλπο! Ένα είναι το κόλπο και είναι...; Στο πάγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 6/11/21 εκδόθηκε ο καινούργιος λογαριασμός στον οποίο παρατήρησα  πως έχει αλλάξει το συμβόλαιο  και από ElectricityHome Night fixed έγινε  ElectricityHome Night. Είμαι στην elpedison.

Προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά αλλά δεν κατάφερα να βρω κάποιον καθώς ήταν αργά μετά τις 7 το απόγευμα.

Στο chat της elpedison που ρώτησα γτ δεν ενημερώθηκα για την αλλαγή του συμβολαίου επικαλέστηκαν το δικαίωμα να του παρόχου να ανανεώσει αυτόματα. Σας παραθέτω το άρθρο που μου ανέφερε.

Επίσης σε κανέναν λογαριασμό από τούς τελευταίους δεν ανέφερε κάπου για την αλλαγή του συμβολαίου.
 

Επίσης για "τυράκι" μου έχουν κάνει και έκπτωση 50€.

Κάθε πρόταση - συμβουλή θα με βοηθήσει αρκετά ώστε να φύγω και να πάω σε άλλο πάροχο. 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Screenshot_20211113-002131~2.jpg

Screenshot_20211113-002856~2.jpg

Επεξ/σία από st@kas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, st@kas είπε

Κάθε πρόταση - συμβουλή θα με βοηθήσει αρκετά ώστε να φύγω και να πάω σε άλλο πάροχο. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/771310-καταχρηστική-ανανέωση-συμβολαίου-από-elpedison/

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Υπάρχει ειδικό θέμα γι'αυτό

πότε πρόλαβες ?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ααααα μη μας τα μπερδεύεις τώρα που μάθαμε το κόλπο! Ένα είναι το κόλπο και είναι...; Στο πάγιο!

Όταν σας τα λέγανε εσείς πεταγατε αετό ακόμα.. 🤣

Γατάκια... 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, st@kas είπε

Στις 6/11/21 εκδόθηκε ο καινούργιος λογαριασμός στον οποίο παρατήρησα  πως έχει αλλάξει το συμβόλαιο  και από ElectricityHome Night fixed έγινε  ElectricityHome Night. Είμαι στην elpedison.

Προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά αλλά δεν κατάφερα να βρω κάποιον καθώς ήταν αργά μετά τις 7 το απόγευμα.

Στο chat της elpedison που ρώτησα γτ δεν ενημερώθηκα για την αλλαγή του συμβολαίου επικαλέστηκαν το δικαίωμα να του παρόχου να ανανεώσει αυτόματα. Σας παραθέτω το άρθρο που μου ανέφερε.

Επίσης σε κανέναν λογαριασμό από τούς τελευταίους δεν ανέφερε κάπου για την αλλαγή του συμβολαίου.
 

Επίσης για "τυράκι" μου έχουν κάνει και έκπτωση 50€.

Κάθε πρόταση - συμβουλή θα με βοηθήσει αρκετά ώστε να φύγω και να πάω σε άλλο πάροχο. 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Screenshot_20211113-002131~2.jpg

Screenshot_20211113-002856~2.jpg

Εγω οταν εφυγα απλα μου πηραν πισω τα 50€ στον τελικο λογαριασμο.

Δεν μου ειπαν τιποτα αλλο για ρητρα αποχωρησης κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εγω οταν εφυγα απλα μου πηραν πισω τα 50€ στον τελικο λογαριασμο.

Δεν μου ειπαν τιποτα αλλο για ρητρα αποχωρησης κτλ...

Τώρα πρόσφατο έφυγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...