Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα στην παρέα.

θέλω να ρωτήσω την ομάδα, αν υπάρχει ανάλογη εμπειρία: είμαι στον Ήρων στο πρόγραμμα 1 up με 24μηνη δέσμευση. θέλω να αλλάξω πάροχο και να πάω σε κάποιον που δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ (για δεη my home online μάλλον...).

στους όρους του συμβολαίου που έχω με τον Ήρων αναφέρεται πέναλτι πρόωρης αποχώρησης, αλλά σε κάποιο σημείο γράφει πως αν "ο προμηθευτής τροποποιήσει σύμφωνα με τις προβλέψεις του κώδικα προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας σε πελάτες αιτιολογημένα,  τη σταθερή τιμή του παρόντος εμπορικού προγράμματος ... ", τότε δεν εφαρμόζεται το πέναλτι.

και η ερώτηση είναι, αν η επιβολή της ρήτρας ΟΤΣ αλλάζει τη σταθερή τιμή του προγράμματος, οπότε και γλιτώνω τη ρήτρα...

 

υπάρχει κάποιος με ανάλογη εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, totomis είπε

καλημέρα στην παρέα.

θέλω να ρωτήσω την ομάδα, αν υπάρχει ανάλογη εμπειρία: είμαι στον Ήρων στο πρόγραμμα 1 up με 24μηνη δέσμευση. θέλω να αλλάξω πάροχο και να πάω σε κάποιον που δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ (για δεη my home online μάλλον...).

στους όρους του συμβολαίου που έχω με τον Ήρων αναφέρεται πέναλτι πρόωρης αποχώρησης, αλλά σε κάποιο σημείο γράφει πως αν "ο προμηθευτής τροποποιήσει σύμφωνα με τις προβλέψεις του κώδικα προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας σε πελάτες αιτιολογημένα,  τη σταθερή τιμή του παρόντος εμπορικού προγράμματος ... ", τότε δεν εφαρμόζεται το πέναλτι.

και η ερώτηση είναι, αν η επιβολή της ρήτρας ΟΤΣ αλλάζει τη σταθερή τιμή του προγράμματος, οπότε και γλιτώνω τη ρήτρα...

 

υπάρχει κάποιος με ανάλογη εμπειρία;

Ρήτρα αποχώρησης προβλέπεται μόνο σε προγράμματα χωρίς ΟΤΣ. Υπάρχει απόφαση εδώ και μήνες από το το ΣΤΚ .

 

IMG_20211113_121438.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Ρήτρα αποχώρησης προβλέπεται μόνο σε προγράμματα χωρίς ΟΤΣ. Υπάρχει απόφαση εδώ και μήνες από το το ΣΤΚ .

 

IMG_20211113_121438.jpg

είσαι κορυφή. αυτό που έψαχνα ήταν η απόφαση της ΡΑΕ. σε ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Ρήτρα αποχώρησης προβλέπεται μόνο σε προγράμματα χωρίς ΟΤΣ. Υπάρχει απόφαση εδώ και μήνες από το το ΣΤΚ .

η οποία είναι στα μη αποδεκτά απο τον προμηθευτή (χθες το πρόσεξα)

Δηλαδή πας δικαστικώς (δεν ξέρω αν η ΡΑΕ μπορεί να επιβάλλει)

59 λεπτά πριν, totomis είπε

είσαι κορυφή. αυτό που έψαχνα ήταν η απόφαση της ΡΑΕ. σε ευχαριστώ πολύ

την απόφαση, ξέρω εταιρία που λέει οτι είναι σύσταση και όχι νομος , επομένως κράτα μικρό καλάθι

Δηλαδή μόνο αν η ΡΑΕ επιβάλλει μπορεί να γίνει κάτι

Επίσης σε δίπλα φόρουμ ένα παλικάρι παρεξήγησε την όλη διαδικασία, έστειλε αίτημα παράπονο και πήρε κονσέρβα απάντηση . Νόμιζε οτι θα του πιστώσουν τη ρήτρα και οτι θα φύγει αζημίως σαν απάντηση

Και τελικά έκανε αποδοχή την απάντηση επειδή βαριόταν να ασχοληθεί , μια τρύπα στο νερό δηλαδή

Καλό είναι να κάνεις τα βήματα που γράφω και να πατήσεις ζητώντας μάλιστα ηχογράφηση της προώθησης του προγράμματος οτι δεν είχες ενημερωθεί για τη ρήτρα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

εταιρία που λέει οτι είναι σύσταση και όχι νομος

Μόνο στην Ελλάδα αυτά... να βγαίνει ΦΕΚ με συστάσεις και όχι με επιβολή νόμου.

Και σε κωλόχαρτο δηλαδή να τα έγραφαν την ίδια αξία θα είχαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, st@kas είπε

Τώρα πρόσφατο έφυγες;

Πριν 40 μερες..

 

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μόνο στην Ελλάδα αυτά... να βγαίνει ΦΕΚ με συστάσεις και όχι με επιβολή νόμου.

Και σε κωλόχαρτο δηλαδή να τα έγραφαν την ίδια αξία θα είχαν.

Συναδελφος πηγε στα γραφεια της Volton στην Λ.Συγγρου για την ρητρα αποχωρησης και εκανε εκει το αιτημα.

Του ειπαν οτι θα στειλουν διορθωμενο το λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

26 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Συναδελφος πηγε στα γραφεια της Volton στην Λ.Συγγρου για την ρητρα αποχωρησης και εκανε εκει το αιτημα.

Του ειπαν οτι θα στειλουν διορθωμενο το λογαριασμο.

Έχει ξεχωριστό χώρο για ΚΕΝ, ΝΟVA, EFA... κάτι σαν πολυκατάστημα; 😆

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα καλά, για 263kwh ήρθε από nrg 83 € με 50€ αναπροσαρμογή, η ΔΕΗ καθυστερει πολυ μετά την αίτηση για το  online που έκανα ωστόσο και βλέπω και ο επόμενος μήνας να πλησιάζει τα 100€

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μόνο στην Ελλάδα αυτά... να βγαίνει ΦΕΚ με συστάσεις και όχι με επιβολή νόμου.

Και σε κωλόχαρτο δηλαδή να τα έγραφαν την ίδια αξία θα είχαν.

καλά , η εταιρία το ισχυρίστηκε ,δε σημαίνει οτι ισχύει . Δυστυχώς στη συγκεκριμένη περίπτωση το άτομο που έκανε καταγγελία συμβιβάστηκε μέσω ΣτΚ και δεν προχώρησε στη ΡΑΕ για περαιτέρω

Αν τώρα και η ΡΑΕ δεν επιβάλλει κάτι , μόνο με ομαδικές αγωγές (μετά απο πορίσματα αποφάσεις του ΣτΚ υπέρ) αξίζει να συνεχιστεί μιας και δε συμφέρει μεμονωμένα να πάει κάποιος δικαστικώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάζομαι να κάνω ιντερνετικά την αίτηση για το ΔΕΗ myHome online, φεύγοντας από την nrg (μετά από το μονομερές της σπάσιμο του fixed)….

Αν και παρακολουθώ τα σχόλια σας, ήθελα να βεβαιωθώ πως δεν έχει αλλάξει κάτι σχετικά με την παραπάνω επιλογή, έτσι δεν είναι;

(κατανάλωση μου πάνω από 1000 kWh το μήνα…)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2021 στις 5:32 ΜΜ, korakios είπε

πλάκα-ξεπλάκα το zero είναι πολύ πιο κατανοητό πρόγραμμα απο τα άλλα με ρήτρες.

χοντρική συν προμήθεια , τέλος .

Βέβαια το οτι κρατάνε κρυφό το κόστος προμήθειας αντί να το δημοσιεύουν (και οι αρχές το επιτρέπουν) είναι άλλη ιστορία

Καλημέρα σάς! Έχετε πάει Ζero Walt & Wolt αν κατάλαβα καλά; Το συμβόλαιο μου στην Ήρων ελειξε κ είμαι πολύ κοντά να πάω εκεί. Κάνω εύκολα 500+ kw το μήνα. Το μεγαλύτερο εμπόδιο είναι η 2 χρόνια δέσμευση + σχετικά μεγάλο ποσό για να φύγεις τον πρώτο χρόνο. Όλες η γνώμες μετράνε. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, madwalker είπε

Καλημέρα σάς! Έχετε πάει Ζero Walt & Wolt αν κατάλαβα καλά; Το συμβόλαιο μου στην Ήρων ελειξε κ είμαι πολύ κοντά να πάω εκεί. Κάνω εύκολα 500+ kw το μήνα. Το μεγαλύτερο εμπόδιο είναι η 2 χρόνια δέσμευση + σχετικά μεγάλο ποσό για να φύγεις τον πρώτο χρόνο. Όλες η γνώμες μετράνε. Ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα.. Για κοίταξε και το ΔΕΗ myhome online.. Ψάξε το.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, madwalker είπε

Καλημέρα σάς! Έχετε πάει Ζero Walt & Wolt αν κατάλαβα καλά; Το συμβόλαιο μου στην Ήρων ελειξε κ είμαι πολύ κοντά να πάω εκεί.

Δε καταλαβαίνεις από σαρκασμό. Το Zero είναι το χειρότερο πρόγραμμα της αγοράς. Πληρώνεις όλη τη τιμή χονδρικής που αυτή τη στιγμή είναι 0.22. Συν τη προμήθεια 0.02 = 0.024. Κι επειδή η προμήθεια είναι "σταθερή" 0.02 και το πρόγραμμα δεν έχει ρήτρα προσαρμγογής (πληρώνεις όμως τη χονδρική στο 100%), το παρουσιάζουν σταθερό πρόγραμμα και παίρνει μόνο 0.02 επιδότηση απ'τη κυβέρνηση αντί 0.13.  Θα πληρώνεις διπλάσια από το ΔΕΗ myhomeonline ή το Enter...

8 λεπτά πριν, matrixtv1 είπε

Καλημέρα ισχύει ότι η επιδότηση για Νοέμβριο Δεκέμβριο είναι .13kwh και .15 για κοτ ;

2.jpg.d9a0a67e885c966a4c53a53f34ebc604.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...